Nové zprávy o tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové zprávy o tabletu

6. ledna 2010, 00.00 | Apple zřejmě skutečně chystá velkou předváděcí akci, ale nejspíš až na středu 27. ledna. A objevily se první zmínky o iPhone OS 4, který by měl podporovat vyšší rozlišení obrazovky.

Konec loňského roku byl ve znamení zvýšeného přísunu zpráv (a pověstí) o tabletu, zdá se, že se skutečně v tomto směru začíná něco dít. Dosavadní zprávy mimo jiné naznačovaly, že Apple hodlá koncem ledna uspořádat předváděcí akci v San Franciscu, v kongresovém středisku Yerba Buena Center for the Arts (YBCA).

Předváděcí akce Applu se asi bude konat 27. ledna

Za nejpravděpodobnější termín této akce se považovalo úterý 26. ledna, ale podle nejnovějších informací by k tomu mohlo dojít až o den později, tedy ve středu 27. ledna. Tvrdí to Digital Daily, rubrika webu All Things Digital. Autorovi článku Johnu Paczkowskimu jeho dobře informované zdroje potvrdily, že Apple opravdu hodlá uspořádat velkou akci pro média, na níž oznámí důležitý nový produkt.

Podle dalších zdrojů to však nebude v úterý 26. ledna, ale až ve středu 27. ledna. V minulých letech měl Apple ve zvyku uvádět novinky v úterý, proto se tento termín předpokládal i nyní, ovšem loňské zářijové představení nových iPodů a iTunes 9 se rovněž konalo ve středu, možná tak Apple zakládá novou tradici.

Je ale samozřejmě celkem bezvýznamné, zda Apple svou velkou novinku představí v úterý nebo ve středu, mnohem víc nás pochopitelně zajímá, co by to vlastně mohlo být.

Představení tabletu očekává též Wall Street Journal

A přirozeně se jako nejlogičtější odpověď nabízí právě tablet, protože všechny ostatní své produkty Apple modernizoval poměrně nedávno. Nové iPody přišly loni v září, iMacy, bílý MacBook a v menším měřítku také Macy mini se dočkaly modernizace v říjnu, přičemž na MacBooky Pro došlo již v červnu na konferenci WWDC 2009. (Sice se čeká brzká inovace Maců Pro, ale těm by Apple určitě nevěnoval samostatnou akci, ostatně předpokládané šestijádrové Xeony „Gulftown“ pro tyto nové stroje mají na trh přijít až v březnu.)

Na WWDC 2009 byl představen též nový iPhone 3GS, ovšem jeho nástupce se skoro jistě objeví opět až letos v létě, Apple by sotva měnil své zaběhané zvyky (zvlášť když se iPhone 3GS nadále výborně prodává). Na druhou stranu akce ve středisku YBCA obvykle souvisejí s iPody, a tak již skutečně zbývá jen tablet (který má rovněž využívat platformu iPhone OS), tedy pokud Apple nechystá ještě nějaké jiné úplně nečekané překvapení.

To tvrdí také renomovaný finanční deník Wall Street Journal (originální článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům).

Vlastnosti tabletu můžeme stále jen odhadovat

Uvádí, že podle „lidí znalých této věci“ Apple opravdu připravuje nový multimediální tablet, který by měl mít dotykovou obrazovku o úhlopříčce 10“ až 11“ a podle oněch lidí Apple experimentoval se dvěma různými povrchovými materiály pro svůj nový přístroj.

Nebyli však schopní upřesnit, zda Apple chystá dvě různé verze tabletu, anebo prostě testoval dvě různé povrchové úpravy, z nichž pak jednu vybere pro prodejní verzi. Podle předchozích pověstí Apple hledal řešení, jak zpevnit krycí sklo displeje tabletu, což by měly obstarat tchajwanské firmy, není však jasné, jestli zdroje Wall Street Journalu mluví o tomtéž, anebo jde o něco jiného (třeba o materiál pouzdra).

Tablet by měl Apple sice představit již v lednu, ale jeho skutečný prodej nezačne dříve než v březnu, to odpovídá dosavadním pověstem a náznakům. Stále nejistá však zůstává cena tabletu, analytici se domnívají, že by se měla pohybovat pod 1 000 USD, přesné číslo ovšem dosud nikdo (mimo zasvěcených lidí z Applu) nezná, i když se pochopitelně objevují různé předpovědi, avšak na ty se příliš spoléhat nedá, jasno bude asi až koncem ledna. Navíc není vyloučeno, že podobně jako iPhone by se i tablet mohl prodávat jako dotovaný s návazností na komunikační či obsahové služby.

První nejasné zmínky o iPhone OS 4

Nový hardware ovšem nejspíš bude vyžadovat též inovovaný software. Větší obrazovka nepochybně bude mít i větší rozlišení (dosud se přesně neví jaké, dřívější pověsti mlhavě naznačovaly cosi o HD rozlišení), zatímco současné iPhony a iPody touch pracují s pevně daným rozlišením 320 x 480 pixelů (HVGA).

Ještě před Vánoci se objevilo tvrzení, že Apple požádal vývojáře, aby na zmíněnou lednovou akci přichystali ukázky svých aplikací iPhone OS schopných pracovat s plným rozlišením obrazovky a nyní přišly další (zatím ovšem nepotvrzené) informace na tohle téma.

Francouzský web Mac4Ever v pondělí napsal (ti z nás, kdo jazykem Moliérovým příliš nevládnou, jistě vezmou zavděk anglickým strojovým překladem Googlu), že podle několika jeho zdrojů Apple předvede také beta verzi iPhone OS 4 určenou pro tablet, spolu s příslušnou vývojářskou sadou.

A tyto zdroje dále mluví o novém „simulátoru“ (softwarovém emulátoru) uzpůsobeném právě pro tablet, nový emulátor a nová verze vývojářské sady by měly dovolit snadný vývoj aplikací podporujících různá rozlišení obrazovky, někteří vývojáři již údajně s novou beta verzí pracují (ale jsou vázáni mlčenlivostí).

To potvrzuje též Engadget, podle jeho vlastních zdrojů z Cupertina se skutečně chystá na konec ledna uvedení tabletu, který bude vyžadovat uzpůsobení nové velikosti a rozlišení obrazovky.

Mac4Ever sice sám upozorňuje, že tyto informace nemůže potvrdit, ale vypadá to celkem věrohodně, právě uzpůsobení iPhone OS větší obrazovce se zdá být posledním kamínkem do mozaiky skládající úplný obraz tabletu. A jestliže vlastní prodej tabletu opravdu začne až později, budou mít vývojáři čas přizpůsobit své stávající aplikace novému prostředí.

iPhone OS 4 možná otvírá cestu k iPhonu s lepším rozlišením

Z iPhone OS 4 by navíc mohl v létě těžit také nový iPhone, dá se předpokládat, že i ten dostane displej s vyšším rozlišením. Již teď na trh přichází řada telefonů s Androidem, jejichž displeje nabízejí rozlišení WVGA (obvykle 800 x 480 nebo 854 x 480 pixelů), na což bude muset Apple reagovat, do letních prázdnin, kdy lze očekávat uvedení nového telefonu na trh, by se tak mohla přizpůsobit většina nabídky App Store.

Pověstí o tabletu bude do 27. ledna nepochybně dále přibývat, přesto se možná nějaká další překvapení Applu přece jen podaří utajit, velké naděje se vkládají především do uživatelského rozhraní tabletu, právě jím by se tento přístroj mohl odlišit od konkurence, co se již začíná objevovat, referenční design dotykového tabletu a smartbooku s procesorem ARM již oznámila Freescale Semiconductors (bývalá divize Motoroly, jež vyráběla procesory PowerPC, která se později osamostatnila) a určitě se mnohá další podobná zařízení ukážou na výstavě CES 2010, začínající ve čtvrtek 7. ledna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: