Nové pověsti o tabletu Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti o tabletu Applu

2. října 2009, 00.00 | Podle zdrojů iLounge tablet bude v podstatě iPhone s 10,7“ obrazovkou. A nově se objevily pověsti, podle nichž Apple jedná o využití tabletu pro distribuci tištěných médií prostřednictvím iTunes.

Tablet Applu stále zůstává oblíbeným tématem pověstí, i tento týden jsme se dočkali jejich nové várky:

Podle iLounge bude mít tablet 10,7” displej a bude používat iPhone OS

S údajnými novými detaily o tomhle přístroji přišel iLounge, získal je od zdroje, který považuje za spolehlivý, protože už od něj získal informace k iPodu nano páté generace, k iPhonu 3G a k iPhonu pro Čínu, jež se později potvrdily.

Apple údajně vytvořil nejméně tři různé prototypy tabletu. První verze měla 7” obrazovku, ale ta byla posouzena jako příliš malá, nakonec se proto použil 10,7” displej. Přístroj pracuje pod iPhone OS a v mnoha ohledech skutečně má připomínat iPhone, vypadá prý podobně jako iPhone 3G, včetně zaobleného zadního o panelu. Měly by se nabízet dvě varianty, z nichž jedna bude podporovat 3G sítě a druhá nikoli, šlo by tedy o velkoformátové obdoby iPhonu a iPod touch.

Rozlišení obrazovky se pochopitelně značně zvýší proti stávajícím 480 x 320 pixelům, což dovolí snadné čtení knih, časopisů a novin. Lze očekávat 5x až 6x větší rozlišení oproti současnému iPhonu (takže zhruba formát 720p) a plocha pro dotykové ovládání se má zvětšit sedminásobně.

Tablet by se tak měl stát mediálním zařízením nové úrovně, které poslouží jako čtečka knih a časopisů a zároveň nabídne všechny multimediální možnosti, hry, aplikace a webový prohlížeč iPhonu a iPodu touch. Nejednalo by se tudíž o konkurenci netbooků, ale o mediální přehrávač s iPhone OS a o komunikační zařízení.

Asi nejsporněji z uvedených tvrzení však působí to, že přístroj bude oznámen někdy okolo 19. ledna 2010, avšak jeho vlastní prodej začne podobně jako v případě původního iPhonu až v květnu či červnu, do té doby má probíhat marketingová kampaň. Je ovšem značně nejisté, zda by stejný postup fungoval i za současné situace, odložené uvedení by naopak mohlo zákazníky odradit, nemluvě o tom, že se tím otevírá prostor konkurenci. Navíc jiné zdroje mluví o tom, že by tablet měl dorazit na trh už počátkem příštího roku.

Tablet však ještě čeká na konečné schválení Steva Jobse (tvrdí se, že tablet představuje jeho osobní projekt, jemuž nyní věnuje většinu času), přičemž šance uvedení tabletu na trh se odhadují asi na 80 procent.

Je samozřejmě velkou otázkou, zda se pro „přerostlý iPhone“ najde dost zákazníků, zvlášť když se dá předpokládat, že jeho cena nebude patřit k nejnižším (nelze ovšem vyloučit, že by ho mohli mobilní operátoři nabízet za dotovanou cenu). Jedno možné využití však iLounge naznačil, nové pověsti ale jdou ještě dále:

Apple se s tabletem údajně obrátil na vydavatele tiskovin

iLounge naznačil, že by se tablet mohl zaměřovat spíše na tištěná média a nová pověst se to zdá potvrzovat, podle ní by se mohl stát prostředkem transformace novin, časopisů a jiných tiskovin.

Gizmodo totiž tvrdí, že podle lidí z různých nakladatelství, kteří si pochopitelně přejí zůstat v anonymitě, se Apple obrátil na několik vydavatelů tištěných publikací, aby umožnili prodej svých produktů přes iTunes na novém hardwaru. Apple měl jednat s deníkem The New York Times a nakladatelstvími McGraw Hill a Oberlin Press a několik vedoucích pracovníků jednoho z největších amerických vydavatelů časopisů dokonce kvůli tomu prý navštívilo cupertinské sídlo Applu.

Tablet Applu již prošel mnoha různými verzemi a Steve Jobs už vícekrát jeho vývoj spustil úplně znovu od začátku, Gizmodo uvádí, že Jobsovi byl již před několika lety předveden multi-touch tablet provozující upravenou verzi OS X, ale zařízení se nedostalo na trh, protože nebylo jasné, k čemu by se používalo.

Avšak teď zřejmě přišel čas na jeho návrat v novém vtělení, přičemž nejde ani tak o přehrávání mediálního obsahu, protože to už nyní dobře obstarávají iPody a iPhone. Tablet by však měl pomoci, aby vydavatelé začali přes iTunes distribuovat též tištěný obsah.

Podle Gizmoda má být konečným cílem, aby vydavatelé nabízeli hybridní obsah, který by knihách, časopisech a novinách vedle statického textu a obrázků poskytoval také zvuk, video a interaktivní grafiku.

A vzhledem k tomu, že podobný tablet Microsoft Courier se na trh dostane zřejmě až později a elektronická čtečka Kindle Amazonu zůstává kvůli použití technologie e-ink omezena na v zásadě statický obsah (zato se však čitelností a dalšími vlastnost velmi blíží papíru, což LCD displej, jaký by zřejmě používal tablet, nabídnout nedokáže), mohl by mít Apple šanci přinést prostředky pro distribuci takového obsahu jako první, kdyby se jeho tablet dostal na trh počátkem příštího roku (na tomto termínu se shodují jak Gizmodo, tak AppleInsider).

Už v červnu měl Apple kontaktovat dva zaměstnance The New York Times kvůli možnosti publikování jejich deníku na novém zařízení (již teď existuje speciální verze pro iPhone) a nakladatelství McGraw Hilll a Oberlin Press údajně už pracují na přípravě svých učebnic pro distribuci pomocí iTunes, nejspíš v podobě s DRM ochranou, jež by dovolila jejich užívání jenom po určitou dobu. (To by jim sice zajistilo zvýšené příjmy, protože by to v podstatě zrušilo trh s použitými učebnicemi, z nichž nyní vydavatelé nic nemají, dá se však předpokládat, že by to mezi studenty velkou radost nevyvolalo.) Podle Gizmoda se tak Apple snaží předefinovat i tištěná média, hodlá je posunout nad rámec prostých elektronických čteček.Právě v téhle souvislosti by tablet v podobě přístroje s velkou obrazovkou a s iPhone OS docela dával smysl a vzhledem k dosavadním snahám Applu okolo iTunes se jeví jako velice pravděpodobné, že by rád získal větší podíl také na distribuci tištěného obsahu. Jde ovšem o značně velké sousto, které se zatím nikomu z oblasti IT nepodařilo uspokojivě zvládnout a vůbec není jisté, že Apple uspěje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: