Macworld 2006 - máme se na co těšit? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006 - máme se na co těšit?

19. prosince 2005, 00.00 | Rok se s rokem sešel a my v redakci MujMaca opět pomalu začínáme balit kufry. Nebojte, nechceme server zavřít a odstěhovat se na Seyschely, ale naše přípravy na největší veletrh zaměřený na Apple - MacWorld - vrcholí a my už jsme celí nedočkaví, co nám Steve Jobs 10. ledna v 9:00 v Moscone Center v San Francisku naservíruje. Budou Intel Macy? Nové iPody? Nebo zcela nové produkty? Sázet si na to, co Steve Jobs uvede, je stejně ošidné jako tipovat dostupnost některých Apple produktů u nás.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Rok se s rokem sešel a my v redakci MujMaca opět pomalu začínáme balit kufry. Nebojte, nechceme server zavřít a odstěhovat se na Seyschely, ale naše přípravy na největší veletrh zaměřený na Apple - MacWorld - vrcholí a my už jsme celí nedočkaví, co nám Steve Jobs 10. ledna v 9:00 v Moscone Center v San Francisku naservíruje. Budou Intel Macy? Nové iPody? Nebo zcela nové produkty? Sázet si na to, co Steve Jobs uvede, je stejně ošidné jako tipovat dostupnost některých Apple produktů u nás. A i když nic nemůžeme slíbit, jedním si můžete být jistí - z MacWorldu pro vás stejně jako v předchozích letech připravujeme detailní reportáž.

Dlouholetým návštěvníkům našeho serveru asi není třeba MacWorld příliš představovat, pro ty ostatní alespoň pár řádek, aby byli v obraze. Stejně jako řada IT firem, i Apple má své výstavy a veletrhy, kde se prezentuje a kde uvádí nové produkty. Zatímco se většina společností zaměřuje na globální veletrhy typu CEBIT, CES a další, kde spolu s nimi představí nové technologie spousta dalších firem v oboru, Apple si standardně jde svou cestou, která je zcela odlišná. Proč uvádět novinky na výstavě, kterou navštíví desetitisíce návštěvníků a prezentuje se na ní dalších více než 2 000 firem, když to vše lze zvládnout o pár dní později pár mil od svého hlavního ústředí. Narážím tak trochu na výstavu CES, která se koná pár dní před MacWorldem v Las Vegas (a kterou také navštívíme), kde na jedné výstavní ploše stanou všichni velikáni trhu se spotřební elektronikou a návštěvníci se dočkají i řady úvodních řečí - Keynote speech. Tentokrát se opět můžeme těšit na Billa Gatese (uvidíme, jak bude fungovat technika), ale i Paula Otelliniho - CEO Intelu, který by mohl trochu poodkrýt budoucí plány spolupráce s Applem (no spíše ne, ale určitě se na tuto Keynote půjdeme podívat). A nebude chybět ani spoluzakladatel Google - Larry Page. Ale zpět k Applu - na podobných akcích Apple nenajdeme a i když zde bude k vidění stovky doplňků pro iPod a k Macům, logo Apple ani stánek se zde nekoná. To vše začne až 10. ledna o 1 000 mil západněji. V San Francisku v Moscone Center Steve Jobs zahájí MacWorld a otevřou se brány výstavy zaměřené primárně na Macy a iPody - Windows XP, Dell či nálepky "Intel Inside" zde nehledejte. I když, časy se mění a s ním i Apple a Intel již pár měsíců nepatří mezi ty společnosti, kterým by se Apple ve svých reklamách vysmíval.

Čeho se dočkáme?

Dobrá otázka, na kterou dokáže odpovědět pouze pár lidí na této planetě a ti vám nic zcela určitě neprozradí - dopady na jejich životy by byly dalekosáhlé a řešit problémy s nedodržením smlouvy o mlčenlivosti není žádný med. Takže nám nezbývá nic jiného, než to, co vždycky - tipovat.

Intel Mac

Steve Jobs v červnu sliboval první Macy s Intelem za rok, t.j. v červnu 2006. Co si budeme povídat, vše musíme brát s rezervou a možná se jednalo o klasický tah spoluzakladatele Applu, jak nás všechny zmást, aby nás mohl v lednu překvapit s prvními stroji s Intel procesorem. Proč je to pravděpodobné? Protože začátkem ledna (přesněji 6. ledna, pravděpodobně na CESu) má Intel uvést na trh svůj procesor Yonah - dvoujádrové srdce (pravděpodobně 2,16 GHz) postavené na bázi technologie Centrino se spotřebou energie sníženou o 25 % a se zvýšeným výkonem oproti předchůdcům. Právě tento procesor je podle spekulací to, co chce Apple začít montovat do nové řady PowerBooků, iBooků a pravděpodobně Mac mini. Pokud by se to Applu podařilo a došlo by k uvedení nové řady počítačů s Intelem již v lednu, jednalo by se o husarský kousek, jak zrychlit přechod na nový procesor, nabídnout nové stroje a přitom uspokojit akcionáře. I když poslední dobou již nebývá zvykem u Apple uvést produkt, na který se čeká déle než 2-4 týdny, u nových Intel Maců bych se příliš nedivil, kdyby se jednalo o představení se zahájením prodeje až na jaře. Profesionální stanice Power Mac se dočkají jiné procesorové řady než je Yonah a jejich update se předpokládá až na konec roku 2006 či na první polovinu 2007.

iPod

Určitě nás nemine ani zmínka Steva o iPodu. Že se jedná o velký úspěch a že je iPodů opět nedostatek je ortodoxně známé. Nepředpokládá se představení nových modelů - iPod nano a iPod video se na trhu objevily nedávno a Apple nebude mít potřebu pár dnů po Vánocích uvést nový model. Spíše se očekávají osvěžení stávajících modelů - to především na barvách (černý iPod shuffle) a možná na velikosti paměti (opět shuffle) a možná také na velikosti (pro změnu opět shuffle). Navíc by nebylo velkým překvapením, kdyby Steve uvedl nové doplňky pro iPody - všichni ti, kdo iPod dostali k Vánocům, se určitě o možnosti rozšíření budou zajímat a příslušenství k iPodům je artikl, na kterém se dá dobře vydělávat. Zatímco iPody se prodávají za cenu, která by především Američanům neměla činit vážnější problémy, cena doplňků je na trochu jiné (vyšší) hranici a pro Apple je bezpochyby tržně velice zajímavá.

A zatímco jsme doposud byli svědky spíše miniaturizace, nová řada doplňků, nebo spíše "společníků" (v originále companion) jde trochu jiným směrem. Apple by totiž mohl v lednu uvést Boombox pro iPod. Jinak řečeno, Boombox je stereo "kazeťák" maxi rozměrů. Pokud jste někdy viděli film Spika Leeho zaměřený na Harlem, viděli jste i BoomBox - mega kazeťák, který někdo z komparzu nesl na ramenou a z jehož reproduktorů vyřvával hip-hop. Renesance tohoto dnes již kultovního zařízení se možná dočkáme - údajně by se mělo jednat o Boombox, který ještě svět nespatřil. Je pravda, že Apple se u iPodů zaměřoval především o hudbu pouštěnou do sluchátek a reprosoustavy pro iPod nechával zatím na jiných výrobcích. Pokud něco takového Apple uvede, mohlo by se jednat o přístroj podobný tomu, co byl k vidění letos na Apple Expu v Paříži - Altec Lansing IM7.

MacWorld & CES

Pokud chcete mít detailní přehled o spekulacích o MacWorldu, doporučuji vám články Adama Šindeláře z posledních několika týdnů, které shrnují veškeré aktuální spekulace. Jisté je jen to, že Apple "musí" něco představit. Letošní Apple Expo se obešlo bez úvodní řeči Steva Jobse a trumfy z rukávu musí být vytaženy v lednu. Ať už to budou nové Intel Macy (tuto fámu začaly některé blogy vyvracet), iLife'06, či dodávání video obsahu přímo do Front Row, Steve si nemůže dovolit předstoupit před natěšené fanoušky a odbýt je dvouhodinovou prezentací bez nových produktů. A vzhledem k tomu, že iPod si své vánoční období zatraceně užil, těšit by se měli především fanoušci té divize, která se specializuje na vývoj hardwaru, operačního systému a aplikací.

Zatímco majitelé iPodů by si měli připravit platební karty na nákup nového příslušenství. Ať už MacWorld přinese cokoliv, jedno je jisté. Budeme u toho a dodáme vám maximum informací. Dvoučlenná skupina v sestavě Honza Březina a Petr Mára má již připravené kufry, nabité baterky u notebooků a foťáků a dostatek kofeinu v tabletách. Těšte se jak na "přímý přenos" vedený z Prahy, tak na fotoreportáž krátce po skončení Stevovi úvodní řeči. A samozřejmě na desítky kilobytů textu o tom, co je na MacWorldu k vidění. A když zbude čas, zkusíme podniknout druhý "útok" na centrálu Applu v Cupertinu, odkud jsme byli minulý rok nekompromisně odvedeni - Apple prostě nemá rád novináře a tak zkusíme tento rok jiný převlek - nadšení fanoušci iPodu! Schválně, zda se dostaneme dále než za vstupní recepci.

Abyste měli aktuální přehled o CESu a MacWorldu, připravili jsme pro vás speciální stránku na adrese report.grafika.cz, na které najdete odkazy na všechny články, které s Macworldem 2006, ale i se staršími výstavami, souvisí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Bude live coverage ?

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 19.12.2005, 00:11
Odpovědí: 0

Planujete mit "zivy" prenos z keynote ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Bude live coverage ?

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 19.12.2005, 07:18

Přesně tak, v tomto stylu:

http://www.mujm
ac.cz/art/zpravy/wwdc-300
5-keyno.html

a chvíli po skončení samozřejmě bude k vidění fotoreportáž.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 19.12.2005, 13:19

Nevim jak se k tomu stavi mujmac ale ja bych dedikoval vlastni server nebo se grafika.cz sesype.

No ikdyz v cechac to nebude zas tak horky ;))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 19.12.2005, 13:32

S on-line zpravodajstvim mame mnohalete zkusenosti a zatim se nam nikdy nestalo to, ze by vypocetni vykon serveru nestacil pro obslouzeni ceskych ctenaru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 19.12.2005, 18:12

Ja jen kdyz se koukam na ty gigabitove grafy v cervene casti grafu od thinksecret tak ma obavy :) Ale je pravda ze v cechach to bude sledovat tak 50 lidi. (mozna i min ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: _ Muž

Založeno: 19.12.2005, 23:52

Ved ja vás ( applistov ) tolko, ze sa vmestite do jedneho vacsieho vytahu... :-))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 20.12.2005, 00:12

Coz mi pripomina toho fanatika jak fotil papirovou krabici potistenou bokem ibooka ve vytahu na francozkem letisti a na web to dal jako iHome ;)) (ale mel tam krabice od G5tek, monitoru atd. :))
Autor je ten samy kdo mel 20" monitor LaCie a prezentoval jako novy iMac G5 v tom samem vytahu :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: miro novak Muž

Založeno: 20.12.2005, 08:44

... alebo do jednoho sklipku ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: antonín Muž

Založeno: 20.12.2005, 22:03

Vážený pane Máro!!!
velmi prosím o vysvětlení Vašeho tvrzení, že ...Intel se již několik měsíců nevysmívá ve svých reklamách Applu.... mohl byste být konkrétní a uvést příklady, jinak si budu myslet, že jste, ale skutečně no přeci veliký hlupák. Prosím o zaslání na můj e-mail. Předem velmi děkuji za informaci (s odkazem na příslušnou reklamu), která bude pro mne zajímavá i poučná.

S úctou


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

obratene garde

Autor: miro novak Muž

Založeno: 21.12.2005, 14:32

pozorne som si precital povodny clanok a pre mna z neho vyplyva obratene garde a to take, ze je to Apple, ktory sa uz niekolko mesiacov nevysmieva Intelu a nie naopak.

miro novak
p.s. lepsie je nepouzivat hrube vyrazivo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 21.12.2005, 15:17

Vážený pane Bergere!!!

V článku uvádím, že se Apple již Intelu nevysmívá, neboť s ním spolupracuje. Před pár lety existovala reklama, kde se Apple vysmíval Intel procesoru, který příliš topil a bylo potřeba jej uhasit. Co si o mě myslíte, je samozřejmě čistě vaše věc, ale zřejmě jste nečetl článek dostatečně pozorně. V každém případě já o vás (i přes vaši nepozornost) tak rychlé závěry dělat nebudu.

zkuste se podívat sem:

http://applemuseu
m.bott.org/sections/ads.h
tml

je to reklama toasted bunnies

Přeji vám hezký den

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: antonín Muž

Založeno: 21.12.2005, 22:43

Vážený pane Máro,

musím se Vám hluboce umluvit. Já si to přečetl blbě. Hrozně se stydím, tak prosím přijměte moji omluvu. Nevím, jak bych to odčinil.


s úctou


Antonín Berger

Ještě jednou se omlouvám jsem prostě hloupej, že neumím číst.

Odpovědět na příspěvek

sorry is the hardest word...

Autor: miro novak Muž

Založeno: 24.12.2005, 12:31

aj takto sa pozna, kto je chlap.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Bude live coverage ?

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 24.12.2005, 15:59

Vážený pane Bergere,

vůbec nic se neděje, každý se občas přehlédne.

přeji vám hezké svátky

Petr Mára

Odpovědět na příspěvek

komix

Autor: jakubt Muž

Založeno: 19.12.2005, 00:22
Odpovědí: 0

http://joyoftech.com/joyo
ftech/joyarchives/756.htm
l
ovšem dost dní (22) si budete muset od těch čísel odečíst : -)

Odpovědět na příspěvek

ortodoxní známosti

Autor: ushneek Muž

Založeno: 19.12.2005, 09:11
Odpovědí: 0

ortodoxně známé mělo být asi notoricky známé, že?!

Odpovědět na příspěvek

RE: ortodoxní známosti

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 19.12.2005, 15:05

"Notoricky znamy" je notoricka blbost (nebo spis bohuzel asi malo notoricka blbost), protoze "notoricky" znamena "vseobecne znamy".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ortodoxní známosti

Autor: KamilT Muž

Založeno: 19.12.2005, 15:45

Coz ale zdaleka a zdaleka neznamena, ze by se sem slovo "ortodoxne" hodilo, ze ....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ortodoxní známosti

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 19.12.2005, 18:59

To samozrejme ne. Nevim, co znamena "pravoverne znamy". Nechtel bych tady nekoho urazet, ale cizi slova se proste maji pouzivat tehdy, kdyz presne vim proc je chci pouzit. A samozrejme kdyzaspon vim, co znamenaji:)

Odpovědět na příspěvek

Dobrý plk :)

Autor: Jarda Muž

Založeno: 19.12.2005, 11:50
Odpovědí: 0

"Steve Jobs si nemůže dovolit..." - tahle věta vyznívá trochu komicky, protože on může vše a Apple fans mu vždy rádi zaaplaudují (konečně co jim taky zbývá).

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrý plk :)

Autor: LP Muž

Založeno: 19.12.2005, 12:18

Já mám nejradši, když nějakej magor sem vždycky napíše, že všichni uživatelé Maců jsou zaslepení a tak dále. A když mu náhodou někdo odpoví, ať pořád neprovokuje, napíše jinej magor, jak my Macaři jsme zaujatí a nedá se s námi slušně diskutovat. Chlapci, zkuste si všichni léčit komplexy někde jinde. Jobs má svoje chyby, ale podařilo se mu vymyslet pár detailů, jako že třeba počítač by mohli mít lidi taky doma, nejen v kanclu. To mu my blbí Macaři fakt žerem a nestydíme se za to.
LP

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrý plk :)

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 19.12.2005, 12:46

Nemoze. Aj ked je tych loajalnych zakaznikov dost, loajalita nie je vecna. Ja som dlhe roky mal rad Quark Xpress kvoli jednoduchosti ovladania, nenarocnosti na HW. Zaspali na vavrinoch. A kde je dnes "Oskvarok"?! Na smetisku dejin, ked to prezeniem. A ja som ho tam poslal tiez. Kto chvilu stal, uz stoji naveky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobrý plk :)

Autor: micker Muž

Založeno: 19.12.2005, 14:45

ba-ba, s quarkem sem se loucil dlouho... :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dobrý plk :)

Autor: opat Muž

Založeno: 19.12.2005, 16:13

souhlas, po deseti letech jeho poctivé služby (3.32) jsem zamáčknul slzu a switchnul do IND

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dobrý plk :)

Autor: vita Muž

Založeno: 19.12.2005, 16:47

tak, tak, je mi líto, ale jinak to nejde
Quark je pryč, hurá IND :-o :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dobrý plk :)

Autor: Quark Muž

Založeno: 19.12.2005, 18:15

To je jen vaše volba a pak vám nezbývá nic jiného tvrdit. Já beru jen a jedině Quark.

Odpovědět na příspěvek

Quark?

Autor: hes Muž

Založeno: 19.12.2005, 19:26

To je mi lito... Zkus Corell:)

Odpovědět na příspěvek

Ad Yonah

Autor: thr Muž

Založeno: 19.12.2005, 16:41
Odpovědí: 0

No, jsem na to docela zvědavý. Ony již byly nějaké první testy Yonahu zveřejněny, česky třeba zde: http://notebooky.idnes.cz
/preview/anatechyonahrevi
ewprv051208.html a popravdě jsem lehce na rozpacích.
Výkonné to je sice dost, ale spotřeba je na mobilní CPU dost vysoká (cca 100W). Samozřejmě může Intel překvapit, ale v tomto momentu bych řekl, že Yonah je slibné CPU do malého stolního PC, ale s notebooky jsem zatím dost skeptický. Zřejmě bude třeba počkat na novou řadu Merom...
Pokud by se tento odhad potvrdil, tak by byly asi dříve uvedeny nové iBooky, pro které by byla plně vyhovující stávající architektura Dothan (Centrino), s nadupaný PowerBooky by se ale asi čekalo na Merom.

No, bude to dost zajímavé :-)) Přeji šťastnou cestu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ad Yonah

Autor: hanka Muž

Založeno: 19.12.2005, 20:25

ze by tam dali dothan se mi nezda, co vim (mozna se pletu) tak nema SSE3 potrebny pro beh OSX na intelu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ad Yonah

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 19.12.2005, 23:00

spotreba bola merana na cely system ako taky, povodny test je z Anandtech a nemali k dispozicii dosky a vybavu s nizkym napajanim pre Yonah. Intel im to dal na testovacku myslim.

Rozhodne to nie su udaje o spotrebe samotneho procesora

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: