Macworld 2006: iLife06 představuje iPhoto 6.0 - Speedy Gonzales - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006: iLife06 představuje iPhoto 6.0 - Speedy Gonzales

13. ledna 2006, 00.00 | Balík iLife se každoročně dočká updatu a vylepšení stávajících aplikací. Řadu změn tak postihlo i nové iPhoto, na které se dnes zaměřím.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Full screen režim a paletky

Když Steve Jobs na své úvodní řeči uvedl, že se iPhoto dočkalo zrychlení, bral jsem jeho slova trochu s rezervou, ale musím přiznat, že měl pravdu. Mám v iPhoto cca 10 000 fotografií a práce s knihovnou se po instalaci nové verze zrychlila - jsou plynulejší přechody mezi obrázky, žádné zpomalení či cukání se nekoná ani na mém Titanium PowerBooku. První bod a důvod, proč updatovat. Druhém může být zvýšená maximální kapacita iPhoto na 250 000 obrázků. Pokud patříte do kategorie uživatelů, kteří fotí jak o život, a hranici 25 000 snímků z minulé verze iPhoto jste již překročili, nebo se k ní blížíte, připočtěte si další bod k dobru.

Vzhled aplikace se lehce změnil dle vzoru nových iTunes a spodní lišta s tlačítky se opět dočkala menší rošády. Přibyly zde nové funkce v podobě Kalendáře a Přáníčka, navíc je zde možnost poslat obrázky rovnou do programu iWeb a nebo vytvořit tzv. Photocast.

Porovnávání obrázků

Velkým vylepšením iPhoto 6.0 je především možnost editace obrázku zobrazeného přes celé okno. K tomu slouží ve spodní liště nové tlačítko signalizující přepnutí do režimu "Full screen", navíc si je možné zobrazení přes celou obrazovku nastavit v předvolbách po poklepání na fotografii. V tomto režimu lze fotografie nejenom upravovat (nad obrázkem se zobrazí poloprůhledné paletky), ale zároveň jej lze použít jako prohlížecí mód. Paletky jsou standardně schovány a objeví se, až když je zvolíte z menu, které je u spodní a horní hrany obrazovky. To funguje stejně jako Dock, který má nastavené ukrývání a zobrazí se, až po najetí myši k hraně obrazovky.

Předvolby Photocast

Paletka Adjust zůstává stejná jako v předchozí verzi, nově se v iPhoto 6 objevuje okno s efekty. Jedná se o paletku s osmi přednastavenými efekty, kterou jsou po kliknutí na příslušné políčko aplikovány na fotku. Například je možné převést fotografii do černobílé, použít filtr Sepia, nebo saturovat barvy. Jedním kliknutím se na fotografii aplikuje daný filtr, pokud na dané tlačítko kliknete vícekrát, efekt je aplikován několikanásobně - například saturace barev probíhá tak dlouhou, dokud buď nejste spokojeni a přestanete klikat, nebo dokud dojdete k závěru, že jste to přehnali. Pak stačí stisknout střední tlačítko a fotografie se vrátí ke své původní podobě.

Nové možnosti importu fotografií

U horní části obrazovky se skrývají náhledy všech obrázků z dané složky, které, stejně jako u předchozí verze, můžete rychle najít a začít editovat. Navíc iPhoto 6 umožňuje porovnání fotografií. Ať už chcete vybrat tu lepší, nebo mít jistotu, že fotografie mají stejné barvené podání, stačí si je dát vedle sebe a porovnat.

Photocast v RSS čtečce

iPhoto 6.0 nabízí možnost objednat si vedle knihy, kterou už známe z předchozích verzí, i kalendář nebo přáníčka vytvořené z vlastních fotek. Přímo v iPhoto si uživatel připraví obrázky, texty, eventuálně v iCalu zvolí kalendář, který se mu do tištěného kalendáře přenese. Velmi pěkná služba, která u nás není bohužel podporována.

Photocast je další novinkou, která vychází z oblíbených podcastů a využívá RSS. Pokud chcete svým přátelům ukázat nové obrázky a máte u Apple .Mac účet, můžete je pomocí ikonky Photocast nahrát na internet (.Mac) a následně dostanete adresu, kde jsou obrázky. Jedná se o RSS odkaz, takže vaše fotky si může prohlížet každý, kdo má RSS čtečku (ta je i v Safari) nebo iPhoto, do kterého se odkaz automaticky vloží a vytvoří novou složku. Důležité je, že pokud fotografie ve svém albu změníte, pomocí Photocastu se změní i na .Mac serveru a tím pádem změnu uvidí i všichni, kdo jsou k vašim fotografiím "přihlášeni". Pokud vám přijde link na Photocast, nebo na něj kliknete (zde je testovací sada fotografií z USA), objeví se vám buď v RSS čtečce, nebo přímo v iPhoto (pokud máte novou verzi).

Přihlášené fotografie v iPhoto můžete používat na prohlížení, slideshow, eventuálně si je přetáhnout na plochu, nelze ovšem dělat klasické úpravy jako saturace, oříznutí, změna expozice a podobně (to jedině po duplikování fotografie třeba přetažením na plochu a následným naimportováním).

Dochází k přihlášení k Photocastu

Méně známá je novinka, že iPhoto umí pracovat i s obrázky, které nejsou importovány přímo do knihovny. Respektive v předvolbách lze zaškrtnout nebo odškrtnout volbu "Copy files to iPhoto Library folder when adding to library." Dle manuálu by iPhoto mělo umět pracovat s obrázky, které jsou kdekoliv na disku a k sobě do knihovny by si ukládalo pouze originál nebo změnu originálu. Tuto funkci jsem zatím řádně neotestoval, ale vše nasvědčuje tomu, že iPhoto nemusí mít všechny obrázky v knihovně a uživatel tak může mít vlastní schéma složek. V kontextové nabídce se při kliknutí na obrázek objeví možnost "Reveal in Finder" - neboli zobrazení souboru ve Finderu.

Nové iPhoto 6.0 neobsahuje zásadní novinky, ale spíše vylepšuje ty, které iPhoto získalo v průběhu minulých let. Nenabízí nové možnosti editace (panel Adjust), ale to zjevně není ani cíl Applu. Pro profesionální fotografy je zde Aperture, pro nás ostatní iPhoto, které má základní editační schopnosti a amatérům pro běžnou práci stačí. Velmi rychle jsem si oblíbil editaci obrázků přes celé okno a z mého pohledu je to hlavní vylepšení společně s rychlejší odezvou aplikace a s photocastem, který vypadá jako zajímavá funkce, ale na jeho využití si ještě budeme muset počkat a až čas ukáže, jak bude tento způsob sdílení obrázků oblíbený.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: