Macworld 2006: Keynote Steva Jobse - první část, hudební a softwarové novinky - iLife 06 a iPod s rádiem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006: Keynote Steva Jobse - první část, hudební a softwarové novinky - iLife 06 a iPod s rádiem

Apple iLife 06

10. ledna 2006, 18.00 | Útok novinářů, VIP návštěvníků a fanoušků Applu na Esplanade Ballroom, kde se úvodní řeč Steva Jobse konala, pravděpodobně u jiné společnosti nenajdete. Boj o nejlepší místa a snaha být Stevovi co nejblíže byla hlavní motivací při snaze o obsazení nejlepších míst. A není se čemu divit, Vánoce podle Applu začínají až 10. ledna.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Steve Jobs

Steve zahájil show ve svém tradičním oblečení a vzhledem k tomu, že měl řadu novinek, hned začal prezentovat nejzajímavější čísla. V současnosti má Apple 135 Apple Storů po celém světě a za poslední čtvrtletí (obsahující prázdniny) navštívilo obchody Applu 26 milionů lidí a celkový obrat byl 5,7 miliard USD.

iPody & iTunes

Minulý rok bylo v poslední čtvrtletí prodáno 4,5 milionu iPodů, tento rok Apple prodal ve stejném čtvrtletí celkem 14 milionů kusů tohoto oblíbeného přehrávače - to znamená 100 iPodů prodaných každou minutu. V roce 2005 tak Apple prodal 32 milionů iPodů z celkového množství 45 milionů kusů.

Dálkové ovládání s FM rádiem

Celkem 850 milionu skladeb bylo prodáno přes iTunes Music Store a iTMS si v současnosti drží tržní podíl 83%. Od zahájení prodeje videa na iTMS uživatelé koupili celkem 8 milionů videí. Nově Apple představil možnost stáhnout si utkání amerického fotbalu přímo do iPodu a prodej oblíbené americké show Sutarday Night Live. Pokud vám vždycky vadilo, že iPod nemá FM tuner, můžete se radovat. Apple představil FM remote control pro iPod, který obsahuje FM tuner za cenu 49 USD. Určen je novým iPodům (nano a video) a slouží jako dálkové ovládání i jako přijímač rádia. iPod má nyní novou položku v menu pro naladění stanic. Steve Jobs představil i novou reklamu na iPody v jazzovém stylu.

rádio v iPodu

Dále se Stevova řeč stočila na Aperture a měli jsme možnost vidět ukázku prací některých profesionálních fotografů s touto aplikací. Update Mac OS X 10.4.4 byl představen záhy a vedle řady vylepšení obsahuje nové widgety od Applu - vyhledávání v Googlu, nový Seznam Adres, Kalendář, sportovní widget či sněhové zpravodajství. Celkem je pro Mac OS X v současnosti 1 500 widgetů


iLife 06

Nová verze iLife byla očekávaná a Steve nás nezklamal. iPhoto nyní pojme až 250 000 fotografií, je oproti předchůdci rychlejší a změnil se i design - nyní se přiblížil novým iTunes. Velmi dobře vypadá Full Screen editing - jinak řečeno úprava fotek zobrazených přes celou obrazovku - zobrazují se pouze poloprůhledné paletky jako u slideshow. One click effects je nová funkce, která umožňuje na jedno kliknutí upravit fotografie - například saturovat, rozostřit a podobně, jedná se o předpřipravené a často používané operace s fotografiemi. Uživatelé si nyní mohou z fotek vytvořit nejenom knihu, ale i kalendář a přáníčka.

Zcela novou funkcí je photocasting - přímo z iPhoto je možné fotky nahrát na .Mac a ostatní uživatelé si můžou pomocí RSS přihlásit fotografie do svého iPhoto. Pokud dojde ke změně, přihlášený photocast se změní i u nich, navíc s přihlášenými fotografiemi mohou pracovat na svém počítači. Steve uváděl jako příklad použití v rodinách - proč si fotky posílat emailem či pálit na DVD, když je lze sdílet tímto jednoduchým způsobem.


iMovie
Zatímco minulý rok byl u iMovie ve znamení HD videa, tento rok jsme se dočkali nové funkce animated themes. Jedná se o předpřipravená videa od Applu, do kterých si uživatel může vložit vlastní fotky a videa. Toto vylepšení je hodně podobné animovaným tématům u menu v iDVD. Uživatel tak může během chvilky snadno vytvořit efektní video, bez nutnosti mít podkladový materiál a natočeny desítky hodin videa. Navíc lze video pro iPod, nebo vytvářet videopodcasty.

iDVD
iDVD v iLife'06 podporuje vypalovačky třetích výrobců, umožňuje vytvářet širokoúhlé DVD a nabízí funkci magic iDVD, která by měla spíše vylepšena z předchozí verze (nebo z iMovie). Stačí vybrat materiál, který chcete pro DVD použít (fotky, hudbu, video) a Magic iDVD tento obsah vezme a kompletně podle vlastního uvážení připraví cílové DVD.

GarageBand
Podcasting je hlavním tématem nového GarageBandu. Ten byl totiž vylepšen o tzv. Podcast Studio, které umožňuje jednoduše vytvářet vlastní podcasty v podobě audio záznamu. Integrován je i iChat pro nahrávání rozhovorů, které lze následně v GarageBandu upravit, přidat obrázky, hudbu na pozadí a pomocí iWebu poslat na internet.

iWeb
iWeb je šestou aplikací z balíku iLife'06, kterou dnes Steve Jobs představil. Jedná se o logický krok spojení obsahu iLife aplikací s internetem, tedy konkrétně se službou .Mac. Program iWeb je určen pro tvorbu webových stránek, má v sobě řadu témat a pracuje se s ním podobně jako s Pages, rozhraní je hodně podobné. Media Browser umožňuje vytvořit stránky pomocí hudby, obrázků, videa, podcastů, videocastů a photocastů vcelku jednoduchým způsobem - stačí pouze zvolené fotky, texty a další multimediální materiál přetáhnout na stránku.


Není potřeba znát HTML a další zákonitosti webdesignu. iWeb dovoluje i vytvoření vlastního blogu a jeho správy přímo z této aplikace. Pokud například dá uživatel na své stránky svůj oblíbený playllist, u skladeb se objeví odkazy rovnou do iTunes Music Store. Krásná ukázka integrace a propojení všech Apple produktů :-). Osobně jsem zvědavý na kód, který iWeb vygeneruje a na jeho korektní zobrazení v prohlížečích. Hezky vypadá i možnost natočení fotek přímo v iWebu, eventuálně jejich ořez. Jedná se o hodně intuitivní aplikaci, ale na to jsme ostatně u Applu zvyklí. Důležitá jsou samozřejmě obsažená témata, která Apple s iWebem dodává.

Update balíku iLife vypadá opravdu skvěle a už se těším, až je půjdu na výstavní plochu otestovat. Prodávají se ode dneška za cenu 79 USD, zdarma jsou ke všem novým Macům. Služba .Mac se dočkala také vylepšení navazující na změny v iLife a má v současnosti 1 milion platících uživatelů.

iWork'06

Kancelářský balík iWork také neunikl novinkám, i když se jedná spíše o kosmetické změny, žádné nové aplikace ala Numbers se nekonají (spekulovalo se o tabulkovém procesoru od Apple). Ale určitý náznak je vidět v Pages, jež umí nově v tabulkách používat výpočty, podobně jako Excel. Přidána a vylepšena byla témata, uživatelé si mohou užívat odrazy fotografií a vylepšené ořezy obrázků. Steve zjevně moc nestíhal a tak nás odkázal na web Applu s bližšími informacemi. iWork je dostupný od dnešního dne za cenu 79 USD. Na nových počítačích je předinstalovaný s 30denním vyzkoušením zdarma.

Foto Jan Březina, Grafika Publishing s.r.o.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: