Macworld 2006 - máme se na co těšit? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006 - máme se na co těšit?

19. prosince 2005, 00.00 | Rok se s rokem sešel a my v redakci MujMaca opět pomalu začínáme balit kufry. Nebojte, nechceme server zavřít a odstěhovat se na Seyschely, ale naše přípravy na největší veletrh zaměřený na Apple - MacWorld - vrcholí a my už jsme celí nedočkaví, co nám Steve Jobs 10. ledna v 9:00 v Moscone Center v San Francisku naservíruje. Budou Intel Macy? Nové iPody? Nebo zcela nové produkty? Sázet si na to, co Steve Jobs uvede, je stejně ošidné jako tipovat dostupnost některých Apple produktů u nás.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Rok se s rokem sešel a my v redakci MujMaca opět pomalu začínáme balit kufry. Nebojte, nechceme server zavřít a odstěhovat se na Seyschely, ale naše přípravy na největší veletrh zaměřený na Apple - MacWorld - vrcholí a my už jsme celí nedočkaví, co nám Steve Jobs 10. ledna v 9:00 v Moscone Center v San Francisku naservíruje. Budou Intel Macy? Nové iPody? Nebo zcela nové produkty? Sázet si na to, co Steve Jobs uvede, je stejně ošidné jako tipovat dostupnost některých Apple produktů u nás. A i když nic nemůžeme slíbit, jedním si můžete být jistí - z MacWorldu pro vás stejně jako v předchozích letech připravujeme detailní reportáž.

Dlouholetým návštěvníkům našeho serveru asi není třeba MacWorld příliš představovat, pro ty ostatní alespoň pár řádek, aby byli v obraze. Stejně jako řada IT firem, i Apple má své výstavy a veletrhy, kde se prezentuje a kde uvádí nové produkty. Zatímco se většina společností zaměřuje na globální veletrhy typu CEBIT, CES a další, kde spolu s nimi představí nové technologie spousta dalších firem v oboru, Apple si standardně jde svou cestou, která je zcela odlišná. Proč uvádět novinky na výstavě, kterou navštíví desetitisíce návštěvníků a prezentuje se na ní dalších více než 2 000 firem, když to vše lze zvládnout o pár dní později pár mil od svého hlavního ústředí. Narážím tak trochu na výstavu CES, která se koná pár dní před MacWorldem v Las Vegas (a kterou také navštívíme), kde na jedné výstavní ploše stanou všichni velikáni trhu se spotřební elektronikou a návštěvníci se dočkají i řady úvodních řečí - Keynote speech. Tentokrát se opět můžeme těšit na Billa Gatese (uvidíme, jak bude fungovat technika), ale i Paula Otelliniho - CEO Intelu, který by mohl trochu poodkrýt budoucí plány spolupráce s Applem (no spíše ne, ale určitě se na tuto Keynote půjdeme podívat). A nebude chybět ani spoluzakladatel Google - Larry Page. Ale zpět k Applu - na podobných akcích Apple nenajdeme a i když zde bude k vidění stovky doplňků pro iPod a k Macům, logo Apple ani stánek se zde nekoná. To vše začne až 10. ledna o 1 000 mil západněji. V San Francisku v Moscone Center Steve Jobs zahájí MacWorld a otevřou se brány výstavy zaměřené primárně na Macy a iPody - Windows XP, Dell či nálepky "Intel Inside" zde nehledejte. I když, časy se mění a s ním i Apple a Intel již pár měsíců nepatří mezi ty společnosti, kterým by se Apple ve svých reklamách vysmíval.

Čeho se dočkáme?

Dobrá otázka, na kterou dokáže odpovědět pouze pár lidí na této planetě a ti vám nic zcela určitě neprozradí - dopady na jejich životy by byly dalekosáhlé a řešit problémy s nedodržením smlouvy o mlčenlivosti není žádný med. Takže nám nezbývá nic jiného, než to, co vždycky - tipovat.

Intel Mac

Steve Jobs v červnu sliboval první Macy s Intelem za rok, t.j. v červnu 2006. Co si budeme povídat, vše musíme brát s rezervou a možná se jednalo o klasický tah spoluzakladatele Applu, jak nás všechny zmást, aby nás mohl v lednu překvapit s prvními stroji s Intel procesorem. Proč je to pravděpodobné? Protože začátkem ledna (přesněji 6. ledna, pravděpodobně na CESu) má Intel uvést na trh svůj procesor Yonah - dvoujádrové srdce (pravděpodobně 2,16 GHz) postavené na bázi technologie Centrino se spotřebou energie sníženou o 25 % a se zvýšeným výkonem oproti předchůdcům. Právě tento procesor je podle spekulací to, co chce Apple začít montovat do nové řady PowerBooků, iBooků a pravděpodobně Mac mini. Pokud by se to Applu podařilo a došlo by k uvedení nové řady počítačů s Intelem již v lednu, jednalo by se o husarský kousek, jak zrychlit přechod na nový procesor, nabídnout nové stroje a přitom uspokojit akcionáře. I když poslední dobou již nebývá zvykem u Apple uvést produkt, na který se čeká déle než 2-4 týdny, u nových Intel Maců bych se příliš nedivil, kdyby se jednalo o představení se zahájením prodeje až na jaře. Profesionální stanice Power Mac se dočkají jiné procesorové řady než je Yonah a jejich update se předpokládá až na konec roku 2006 či na první polovinu 2007.

iPod

Určitě nás nemine ani zmínka Steva o iPodu. Že se jedná o velký úspěch a že je iPodů opět nedostatek je ortodoxně známé. Nepředpokládá se představení nových modelů - iPod nano a iPod video se na trhu objevily nedávno a Apple nebude mít potřebu pár dnů po Vánocích uvést nový model. Spíše se očekávají osvěžení stávajících modelů - to především na barvách (černý iPod shuffle) a možná na velikosti paměti (opět shuffle) a možná také na velikosti (pro změnu opět shuffle). Navíc by nebylo velkým překvapením, kdyby Steve uvedl nové doplňky pro iPody - všichni ti, kdo iPod dostali k Vánocům, se určitě o možnosti rozšíření budou zajímat a příslušenství k iPodům je artikl, na kterém se dá dobře vydělávat. Zatímco iPody se prodávají za cenu, která by především Američanům neměla činit vážnější problémy, cena doplňků je na trochu jiné (vyšší) hranici a pro Apple je bezpochyby tržně velice zajímavá.

A zatímco jsme doposud byli svědky spíše miniaturizace, nová řada doplňků, nebo spíše "společníků" (v originále companion) jde trochu jiným směrem. Apple by totiž mohl v lednu uvést Boombox pro iPod. Jinak řečeno, Boombox je stereo "kazeťák" maxi rozměrů. Pokud jste někdy viděli film Spika Leeho zaměřený na Harlem, viděli jste i BoomBox - mega kazeťák, který někdo z komparzu nesl na ramenou a z jehož reproduktorů vyřvával hip-hop. Renesance tohoto dnes již kultovního zařízení se možná dočkáme - údajně by se mělo jednat o Boombox, který ještě svět nespatřil. Je pravda, že Apple se u iPodů zaměřoval především o hudbu pouštěnou do sluchátek a reprosoustavy pro iPod nechával zatím na jiných výrobcích. Pokud něco takového Apple uvede, mohlo by se jednat o přístroj podobný tomu, co byl k vidění letos na Apple Expu v Paříži - Altec Lansing IM7.

MacWorld & CES

Pokud chcete mít detailní přehled o spekulacích o MacWorldu, doporučuji vám články Adama Šindeláře z posledních několika týdnů, které shrnují veškeré aktuální spekulace. Jisté je jen to, že Apple "musí" něco představit. Letošní Apple Expo se obešlo bez úvodní řeči Steva Jobse a trumfy z rukávu musí být vytaženy v lednu. Ať už to budou nové Intel Macy (tuto fámu začaly některé blogy vyvracet), iLife'06, či dodávání video obsahu přímo do Front Row, Steve si nemůže dovolit předstoupit před natěšené fanoušky a odbýt je dvouhodinovou prezentací bez nových produktů. A vzhledem k tomu, že iPod si své vánoční období zatraceně užil, těšit by se měli především fanoušci té divize, která se specializuje na vývoj hardwaru, operačního systému a aplikací.

Zatímco majitelé iPodů by si měli připravit platební karty na nákup nového příslušenství. Ať už MacWorld přinese cokoliv, jedno je jisté. Budeme u toho a dodáme vám maximum informací. Dvoučlenná skupina v sestavě Honza Březina a Petr Mára má již připravené kufry, nabité baterky u notebooků a foťáků a dostatek kofeinu v tabletách. Těšte se jak na "přímý přenos" vedený z Prahy, tak na fotoreportáž krátce po skončení Stevovi úvodní řeči. A samozřejmě na desítky kilobytů textu o tom, co je na MacWorldu k vidění. A když zbude čas, zkusíme podniknout druhý "útok" na centrálu Applu v Cupertinu, odkud jsme byli minulý rok nekompromisně odvedeni - Apple prostě nemá rád novináře a tak zkusíme tento rok jiný převlek - nadšení fanoušci iPodu! Schválně, zda se dostaneme dále než za vstupní recepci.

Abyste měli aktuální přehled o CESu a MacWorldu, připravili jsme pro vás speciální stránku na adrese report.grafika.cz, na které najdete odkazy na všechny články, které s Macworldem 2006, ale i se staršími výstavami, souvisí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: