Macworld 2006: Intel iMac aneb iMac se předávkoval steroidy! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld 2006: Intel iMac aneb iMac se předávkoval steroidy!

11. ledna 2006, 21.00 | Prvním představeným počítačem na letošní výstavě Macworld je iMac. Na první pohled není vidět žádný rozdíl. Je to stále stejný, bílý, tenký počítač vestavěný do displeje. Stále má iSight kameru i infračervené dálkové ovládání a software na prohlížení multimédií Front Row. Ten důležitý rozdíl je skryt uvnitř nového stroje. iMac má totiž procesor firmy Intel jménem Core Duo.

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Core Duo je nový dvoujádrový procesor z dílen největšího výrobce procesorů na světě. Jeho dvě jádra iMacu propůjčují výkon, jako by měl hned dva procesory. Důležitou součástí procesoru, která má velký vliv na výkon je oběma jádry sdílená L2 cache zvaná Smart Cache. Ta dynamicky alokuje paměť každému ze dvou jader (Obě jádra tedy mají v případě nečinnosti toho druhého přístup k celým dvěma megabytům cache) a navíc se snaží rozhodnout, která data je třeba do cache uložit, ještě dříve, než je o ně zažádáno. Kromě toho je procesor schopen obsah cache přesunout do operační paměti a opět je z ní získat zpět. To umožní velké snížení spotřeby v době nečinnosti, protože cache, kterou lze díky této funkci odpojit, je jedna z energeticky nejnáročnějších součástí procesoru. Procesor dále nabízí instrukční rozšíření SSE2 a SSE3, která mají zajistit zvýšení výkonu v operacích pohyblivou řádovou čárkou, typicky tedy v multimédiích. Výsledkem těchto vylepšení je přibližně dvoj až trojnásobný výkon oproti dosavadním procesorům řady G5.

iMac je dodáván se systémem Mac OS X 10.4.4, který je zkompilován (včetně všech základních aplikací) nativně pro intelové procesory. Nabízí navíc dynamický emulátor procesoru PowerPC jménem Rosetta. K iMacu je dodáván také balík multimediálních aplikací iLife v nejnovější verzi '06, jehož součástí je i novinka iWeb, taktéž v intelové verzi (ve formě univerzálních binárek, které lze spustit jak na procesoru PowerPC tak na procesoru řady x86).

iMac disponuje grafickou kartou ATI Radeon X1600 se 128 MB GDDR paměti, výkonnějšího modelu je možnost upgradu na 256 MB. Pevný disk má kapacitu 160 GB, respektive 250 GB a jedná se o Serial-ATA s 7200rpm. 8x SuperDrive (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW) mechanika zapisuje DVD+R DL disky rychlostí až 2.4x, DVD-R a DVD+R až 8x rychlostí, DVD-RW a DVD+RW až 4x rychlostí, čte DVD až 8x rychlostí, zapisuje CD-R discs až 24x rychlostí, CD-RW až 8x a čte CD až 24x rychlostí.

Nový iMac je již k dostání, a to ve dvou variantách s cenou $1,299 za 17" verzi s procesorem o frekvenci 1.83 GHz a $1,699 za 20" verzi s procesorem o frekvenci 2.0 GHz.

SPECIFIKACE Intel iMac

UPDATE: Poznámky přímo z výstavní plochy od Petr Máry

Dostat se k iMacu není takový problém, jako probojovat se k MacBookovi Pro. Čeho si všimnete, když nový Intel iMac uvidíte poprvé? Že je zcela totožný s předchozím iMacem, opticky se o žádnou změnu nejedná a rozhodně není důvod, iMac je svým vzhledem zcela před PC konkurencí a ještě chvíli se asi změny designu nedočkáme. Co vás ale doslova dostane do kolen je výkon iMaca. Ten je opravdu neuvěřitelný.

Chci vidět rotující Beach Ball!

Na výstavní ploše jsem měl možnost hrát si s novým 20" iMacem s 2GB RAM paměti. Po krátké konverzaci se zaměstnancem Applu, který se o mnou okupovaný iMac staral, jsem asertivně začal pouštět vše, co jsem v Docku našel. Nic. Vše se spustilo, iMac ani nemrknul a vesele si šlapal dál. Jdeme do druhého kola - dvě H.264 videa jsem pustil v QuickTime (každé má 1 280 bodů na šířku, bitrate 7 000 kbit) a nic, vše jede dál, obě videa se přehrávají, žádný Beach Ball. Ok, jdeme dál, zapnu GarageBand a zatímco na pozadí jede QT s dvěma filmy se pustím do hraní s nástroji a k následnému přehrávání skladby. Zase nic, tak zapínám vypínám DashBoard, používám Exposé a iMac si pořád jede jako by se nechumelilo - dva filmy a do toho skladba v GarageBandu. Pustím v iTunes písničku a zase nic, Activity Monitor se již tváří, že 80% výkonu je zabráno spuštěnými procesy, ale Beach Ball nikde. Tak začnu editovat obrázky v iPhoto a i když na pozadí jede vše, co jsem zmínil, nemám žádný problém s pomalou odezvou. Nedokážu si představit, že by někdo v jeden okamžik potřeboval přehrávat dva MPEG-4 filmy, pouštět skladbu z GarageBandu a iTunes zároveň a přitom mít puštěný Photoshop, Excel, Word, Safari a další aplikace od Apple. Pokud někdy tuto potřebu mít budu, můžu si být jist, že to nový iMac zvládne bez problémů!

Nový iMac s Duo Core procesorem je opravdu výkonný a jeho síla je stejně jako u MacBooku Pro vidět především při více procesech spuštěných najednou. Osobně musím přiznat, že mě nový iMac opravdu dostal, nedokážu si představit, co vše budou muset zvládnout nové PowerMacy. Pokud jsem měl opravdu možnost sedět u iMaca a nejednalo se o serverovou farmu vtipně maskovanou iMacem :-), musím iMaca prohlásit zatraceně povedený přechod na Intel.

Další informace o možnosti spouštět Windows a ohledně BIOSu naleznete v článku věnovanému MacBooku Pro.

Foto Jan Březina, Grafika Publishing s.r.o.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: