Macworld 2006: MacBook Pro - povedený a výkonný Intel notebook od Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Macworld 2006: MacBook Pro - povedený a výkonný Intel notebook od Apple

macbookpro

11. ledna 2006, 18.00 | Zní to nezvykle, že ano? Název PowerBook má mnohaletou zažitou tradici a snad právě proto se Apple rozhodl jej opustit. Není už více PowerBooků a iBooků, G4 a G3 – jen jeden model. Mac notebook, tedy MacBook. A jaký že je?

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Zní to nezvykle, že ano? Název PowerBook má mnohaletou zažitou tradici a snad právě proto se Apple rozhodl jej opustit. Není už více PowerBooků a iBooků, G4 a G3 – jen jeden model. Mac notebook, tedy MacBook. A jaký že je?

Tenký & výkonný

Nový MacBook Pro je poháněn dvoujádrovým procesorem intel Core Duo, který mu dává až 4× vyšší výkon, než G4 starému PowerBooku. Tento procesor, založený na technologii Pentium M (která zase pro změnu vychází z revolučního designu Pentium Pro), však zároveň spotřebuje podstatně méně energie, než kterýkoliv předchozí Apple procesor. Nové MacBooky tedy nejen překonají PowerBook v celočíselných i desetinných výpočtech, ale také mají na výšku jediný palec! Celý stroj pak váží příjemných 5,6 liber (něco přes 2,5 kg).

Vybavený na cesty

MacBook je nově dodáván se zabudovanou iSight webkamerkou, umístěnou, poměrně logicky, v horním okraji rámu s displejem. Displej má širokoúhlý poměr stran 16:10 a rozlišení 1 440 × 900 a je nyní až o 67% jasnější, než předchozí modely. iChat videokonference funguje výborně i přes bezdrátovou síť a počítač je rovněž dodáván se zábavným prográmkem PhotoBooth.

Skvělým zlepšovákem, spadajícím možná i do kategorie vychytávka, je nový způsob připojování napájecího kabelu do počítače – narozdíl od prakticky všech ostatních notebooků, uchytává MacBook konektor kabelu magneticky. Místo relativně křehkého mechanismu, který se může při náhlém zatahání za kabel poškodit (nesmějte se, mně se to stalo!), najdete na boku počítače mělký slot, ze kterého kabel elegantně vyklouzne, při příliš silném mechanickém odporu.

Vybavený na doma

Dálkové ovládání a aplikace Front Row už nejsou pouze doménou iMacu. Nový MacBook obsahuje IR senzor a je dodáván s jednoduchým ovladačem, který funguje přesně tak, jak jsme zvyklí u iMaca. Grafická karta Ati X1600 (128 MB respektive 256 MB u vyššího modelu) rovněž utáhne i 30" Apple Cinema Display, který se mimochodem dá používat i se zaklapnutým víkem počítače, bez rizika přehřátí.

Věrný svým kořenům

MacBook Pro samozřejmě obsahuje i všechny funkce, které dělaly starý PowerBook PowerBookem – najdete v něm optický audiovstup i výstup, gigabitovou síťovou kartu, Bluetooth, podsvícenou klávesnici, i další oblíbené funkce. Nově byl přidán slot na ExpressCard, který se má stát novým standardem PC světa. A ano, MacBook má FireWire 400 port.

V prodeji od února

MacBook má být v severní Americe prodáván už v průběhu února, k nám se možná dostane až v březnu. Cena slabšího modelu bude $1999, toho silnějšího $2499.

SPECIFIKACE MacBook Pro

UPDATE: Poznámky přímo z výstavní plochy od Petr Máry

MacBook Pro byla první zastávka, kterou jsem na výstavní ploše podnikl a zcela logicky zde bylo nejvíce lidí a chvíli trvalo se k nějakému vzorku nového MacBooku probojovat. Na první pohled je vidět opravdu jasný displej, který se dočkal širokoúhlého provedení, respektive, displej je širší a užší než u předchozích PowerBooků. Svým vzhledem se jedná o určitého křížence mezi 17" a 15" PowerBookem. Podobnost se 17" je patrná z většího touchpadu a i uložení baterie a slotu pro paměť, které je totožně s největším z PowerBooků. Dalším důležitým bodem je iSight kamera v horní části displeje, která funguje stejně jako u iMaca (obsažena je i aplikace PhotoBooth) a IR čidlo pro dálkové ovládání. To opět funguje zcela totožně jako u iMaca a Front Row je možné provozovat z gauče pomocí dálkového ovládání.

Měl jsem možnost pracovat s nejvýkonnější variantou s 1.83GHz Intel Duo Core procesorem a 2 GB Ram. Rychlostně jsem si osobně připadal jako u PowerMaca G5, aplikace naskakovaly v podstatě okamžitě (především Mail a Safari), načtení iPhoto zabralo jedno "poskočení" ikonky v Docku. Photoshop a MS Office startovaly pár vteřin (to ale je u těchto aplikací zcela běžné), práce s nimi byla bezproblémová, sice cítíte oproti ostatním programům o malinko pomalejší odezvu, ale zde se opravdu bavíme o milisekundách. Rozhodně se programy, které nejsou přeportovány pro Intel procesor, chovají minimálně stejně nebo spíše rychleji jako u současného PowerBooka. U nativních aplikací lze poznat zrychlení, ale určitě nedojde k naběhnutí programu 4x rychleji. Výkon je spíše vidět u výpočtů a především při práci s více programy najednou. Zde je výkon nového Intelu opravdu cítit. Pro test jsem zapnul cca 20 programů, v iMovie jsem nechal běžet video a hrál si s ostatními programy a vše běželo jak po drátkách. Žádné "kolečko štěstí", respektive BeachBall jsem nespatřil. Ani při puštění dvou H.264 filmových trailerů s 1 280 body na šířku a s bitrate cca 7 000 kbit jsem nezaznamenal žádné zpomalení - přitom jsem pracoval s dalšími iLife aplikacemi a s MacBookem to ani nehnulo. Vše fungovalo bez jediného zaseknutí. Z výkonu mám opravdu příjemný pocit a neměl jsem během pár minut testu šanci poznat, že uvnitř není PowerPC procesor, ale Intel. Běžný uživatel to pravděpodobně jen tak nepozná a nedochází k žádnému obtěžování, kde by vám systém psal, tuto aplikaci nelze spustit a podobně. Přechod na Intel je opravdu zvládnutý a na první pohled není poznat, jaké srdce uvnitř počítače je.

Co se týče baterie, zaměstnanci Applu nedokázali na otázku výdrže odpovědět, údajně ještě probíhají testy, ale výdrž by měla být stejná nebo delší než u aktuálních PowerBooků. Vystavované MacBooky jsou dost pravděpodobně předprodukční vzorky a i to je doufám důvod, proč "topí". Těšil jsem se na chladný Apple notebook a to se zatím nekoná, ani tato (dost pravděpodobně nefinální) verze není určena pro práci na klíně.

Co se týče startu Windows, současné MacBooky to neumožňují, jinak řečeno, místo BIOSu používají řešení EFI boot driver (Extensible Firmware Interface). To je nové řešení společnosti Intel a dle slov zaměstnance Applu ještě projde dalšími změnami a vylepšeními, než bude MacBook v prodeji. Neměl jsem možnost práci s EFI vidět a ani jsem nedostal další informace. Důvod, proč nelze spouštět Windows, je právě EFI - jedná se o nové řešení, pro které zatím nejsou Windows připraveny (dle slov Applu), ale i sám zaměstnanec Applu potvrdil, že do budoucna bude pravděpodobně možné Windows spouštět, ale Apple v tomto směru nebudě dělat žádnou podporu. Dost možná se dočkáme třetího výrobce, který bude prodávat např. Windows + vlastní balík ovladačů pro Intel Macy a bude dělat i support.

Jinak prezentovat se před Applem jako novinář je cesta do pekel, všichni si okamžitě dávají pozor, aby něco neprozradili a jsou extrémně opatrní. Jednou jsem byl dokonce paní od Applu odkázán do sekce pro novináře s tím, že mi žádné informace o daném produktu poskytnout nemůže.

V porovnání s PowerBooky se jednoznačně jedná o rychlostní posun a Mac OS X reaguje na podněty uživatele okamžitě. Nativní aplikace mají o malinko lepší odezvu, ale programy určené pro PowerPC běží minimálně stejně rychle jako na PowerBoocích. Trochu mě osobně zarazilo teplo, které MacBook produkoval, ale doufejme, že se jedná opravdu jen o předprodukční vzorek a finální verze nebude tímto neduhem trpět. Z prvních poznatků nemám důvod se přechodu na Intel obávat. Rok 2006 je ve znamení Intel Maců a během pár minut testování jsem nenarazil u běžného provozu na nic, co by mě nutilo MacBooka nekoupit. Už víte, co nahradí můj stařičký Titanium PowerBook?

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 11.01.2006, 23:36
Odpovědí: 0

ale u mě to tohle monstrum nebude - vypadá nedodělaně, na poslední chvilku uplácaný ze všeho co nechal Jonathan Ive na stoel když jel na dovolenou - doufám že Apple uvede k 30. výročí něco co by nahradilo moje titanium. PowerPC produkt už to ale nebude :/
Takže zapínám filtr "tablet" a "ultralight" na rumors RSSka :)
Doteď sem vybíral z 12" a 17" PowerBooku. Teď můžu jen čekal lépe provedený MacBook.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 11.01.2006, 23:59

Zkrátka
iMac měl nový design ale něměl intel chip. Jinak by byl intel iMac už dávno.
A MacBook - měl intel chip ale postrádá nový design.

A znovu připomínám - nejsem Hulán - jen se to Applu nepovedlo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Gillan Muž

Založeno: 12.01.2006, 01:27

Co konkretne se jim nepovedlo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 12.01.2006, 15:39

Design - koukam na to, IR sensor mohl byt jinde - takhle dam ntb na postel a nejde ;)
iSight - apple ma patent na neco uplne super - a misto toho da takhle vysoke celo.
FW800 me netrapi - bude v ExpressCard, stejne jako tam bude TV karta a nebo opticka sitovka :) Mozna SATA radic jako express card, nebo dalsi grafarna - Apple zavedlo USB, zavede i ExpressCard.
A ten MagSafe nebo jak se to jmenuje - uuuuzasny.

Rikam - ma to svoje mouchy - a ty kdyz se doresej - bude to dokonaly nb.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Zuj Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:28

Nevím, ale jediné, čím se liší MBP od PB, je tloušťka, MBP je tenčí o 2 mm, což okem ani neuvidíte. Jinak vše (až na zdrojový port) stejné. Nepopletl jste si iBook a PB? :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:22

rozdilu je samozrejme vic. Pokud to nekoho nebavi hledat, tak http://www.tnl.net/blog/e
ntry/MacBook_Pro_Comparis
on_Charts

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Zuj Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:43

Ale rozdilu V DESIGNU!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Sice nevím co nahradí Petrovo titanium

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 12.01.2006, 11:12

Mozno na zaciatok by stacilo toto: eBay: One-of-a-kind Mac Tablet (Built from iBook) (item 8750153234 end time Jan-21-06 07:43:55 PST)
http://cgi.ebay.com
/One-of-a-kind-iTablet-Bu
ilt-from-iBook_W0QQitemZ8
750153234QQcategoryZ4602Q
QssPageNameZWDVWQQrdZ1QQc
mdZViewItem

Odpovědět na příspěvek

FW800 a DL

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 12.01.2006, 00:51
Odpovědí: 0

Je to divne a nepochopitelne, ze to nema FW800 a double layer DVD.

Odpovědět na příspěvek

RE: FW800 a DL

Autor: Gillan Muž

Založeno: 12.01.2006, 01:26

Ze by to nikdo nepouzival? FW800 si netroufnu odhadnout, ale DL pri cene medii se nedivim. Mam ji v kompu pres rok a vzivote jsem na takove medium nepalil a jeste asi dlouho nebudu. Prijde mi to jako zbytecnost a spravne misto k usetreni. FW800 tezko rict... komu z vas bude chybet?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FW800 a DL

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 12.01.2006, 04:48

FW800? Třeba pro připojení ext. HD je určitě nejlepší řešení. DL těžko říct, ta média drahá jsou, nicméně se tato možnost může hodit. A cenový rozdíl vypalovačky s nebo bez DL s ohledem na celkovou cenu směšný. Zvlášť při marži, kterou Apple na svých výrobcích obvykle má.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: FW800 a DL

Autor: Jeremy Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:33

Na me to cele pusobi, hlavne diky tomu ze nabizeji jen jeden model s 15 displayem s relativne malym rozlisenim, jen s FW 400 a bez DL vypalovacky, a absence informaci okolo battery life, ze se puvodne na MW chystalo mnohem vic novinek, ale ty ostatni se proste nestihly. Jediny opravdu pripraveny byl iMac, z *booku stihnuli prezentovat aspon jeden model a zbytek rady si proste nechali na priste. Takze mozna za cas (1.4 ?) jeste Mac Book mini (13 display) a BigMacBook. Jestli tohle ma byt jediny notebook Apple na pul roku nebo podobne dlouhe obdobi (btw: stare G4 se porad jeste prodavaji ? Vi to nekdo ?), tak to vubec nedava smysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: FW800 a DL

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:18

Těžko říct. Jediné, v čem je nový MacBook oproti poslední řadě PowerBooků lepší, je výpočetní výkon, který ne každý dokáže rozumně využít. Pokud je pravda, že Intel Macy už neumějí startovat do FW Target modu, tak je to cesta zpět, to jednak, dále má oproti PowerBooku horší rozlišení displeje, chybí FW 800, má horší vypalovačku, podle síťového zdroje asi o třetinu vyšší spotřebu. Pokud půjdou PowerBooky cenově dolů jako výprodejové, nedivil bych se, kdyby se prodávaly slušně.

Odpovědět na příspěvek

výdrž

Autor: kuk1 Muž

Založeno: 12.01.2006, 04:03
Odpovědí: 0

prej 3,3 hod.

Odpovědět na příspěvek

Vypadá to velmi slušně

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 12.01.2006, 06:08
Odpovědí: 0

Až na absenci FW800 (třeba bude v příštím modelu) to podle mne vypadá velmi slušně. Nezapomínejte na nedávnou dobu, kdy uvedení nových PB spočívalo v navýšení frekvence procesoru o 100MHz! Já z toho mám dobrý pocit.

Odpovědět na příspěvek

jednu zehlicku uz mam

Autor: Petr Muž

Založeno: 12.01.2006, 06:23
Odpovědí: 0

jednu zehlicku uz doma mam a druhou nepotrebuju,koupil jsem powerbook G4 v podstate mezi prvnima dnes uz takovou chybu neudelam a kdyz uz cekam na vymenu nakej rok tak raci jeste jeden pockam a kdyz ten prototip nedaji do hromady tak prejdu na
Win-mozna prijde s novym OS co se bude vic podobat OSX
uz znovu nebudu delat pro Mac testovaci mys
PS zacina me vadit a obtezovat, ze 5% stranek ,ktere v safari nemuzu otevrit stejne musim pouzit explorer a takovejch \"malickosti\" je plno

Odpovědět na příspěvek

RE: jednu zehlicku uz mam

Autor: Kyle Muž

Založeno: 12.01.2006, 08:34

Vies, ale zase si sa poucil a do buducna budes vediet, ze nemas kupovat horucu novinku. Ako rozumny clovek pockas, kym sa odladia chyby, ktore ma skoro kazdy produkt.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jednu zehlicku uz mam

Autor: Petr Muž

Založeno: 12.01.2006, 09:00

presne to rikam, jesto to se svoji zehlickou rok vydrzim zatim bezi,ale vypada strasne oloupana barva a okolo napajeni na boku
trochu z oxidovanado zelena , ale nezlobme se na apple on pouze vykrikovali,ze je z titanu nojo kdyz se neco dela horkou jehlou tak kdo na to nejvic doplati
a tak obrnim se trpelivosti pri sledovani roztocene barevne pici

Odpovědět na příspěvek

citite to?

Autor: jakub Muž

Založeno: 12.01.2006, 07:43
Odpovědí: 0

Citite kterak to co ma vypovidaci hodnotu je jen ten komentar primo z mista a vlastni zkusenosti s produktem? To co je napsane vyse jsou s prominutim kecy opakujici nesmysly ktere rikal Steve. Jeho rec byla tak hloupe jednoducha demagogie az jsem si ho musel prohlizet jestli se stydi nebo ne - treba kdyz prohlasil ze je pocitac 4x rychlejsi protoze v nem obsazeny procesor ma 4x vyssi vykon ve SPECint nez ten predchozi. Bylo videt, ze tomu sam neveri, tohle se totiz da pri nejlepsim oznacit jako velike zjednoduseni (asi jako kdyz mate prolozit body na sinusovce a vy je prolozite primkou..). Ta cisla me vubec velmi bavi - treba jas vyssi o 67%..skoro bych se hadal ze je to 68 nebo 65. Nicmene nutne to bylo, je to tady a neni to nejhorsi. Co me subjektivne trapi: ztrata jmena Powerbook, ztrata fw800 (spis meli zrusit fw400 a dodat adapter s prevodnikem 800->400), ztrata moznosti pouzit Target mode (to boli nejvic) + ztrata Open Firmware. Kazda sranda holt neco stoji..

Odpovědět na příspěvek

RE: citite to?

Autor: OC Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:08

Cooože, ono EFI neumí FW Target mode? :((((((

Já se domníval, že to zvládá :(

Ach jo, Apple dokáže o sobě brát iluse i nám, kdo jsme je nikdy neměli :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: citite to?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:12

Tak jestli to neumí FW Target mode, tak je to noprmálně v pr...., protože to byl do teď nejrychlejší a nejjednodušší způsob na přesypání většího množství dat. Další cesta zpět. Hlavně že budou ve všem supervýkonné procesory.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: citite to?

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:20

firewire target mode umi i imac i macbook.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: citite to?

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:26

.. zustalo zachovano i C pro boot u opticky mechaniky a option na zvoleni startup device.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: citite to?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 12.01.2006, 14:27

Uf...

Odpovědět na příspěvek

RE: citite to?

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 12.01.2006, 19:31

Vážený pane Jakube,

zkuste si představit Macworld, stovky návštěvníku, desítky Apple strojů, u kterých postávají zaměstnanci Apple. Vy k nim přijdete a na cedulce máte napsáno Media - to jako že jste novinář, aby nedošlo k mýlce. To u Apple nemají moc rádi, věřte mi. Velice opatrně vám dovolí pár věcí, ale třeba pořídit fotografie musíte s někým od PR oddělení, ani nemůžete počítač otočit. Máte představu? Fajn. Další věc, nemůžete s počítačem začít dělat co vás napadne - testoval vlastní software, nahrávat vlastní dokumenty a podobně. Teď si k tomu počítači stoupněte, v duchu si to klidně představte a napište mi, jak byste chtěl udělat test, na který máte sotva pár minut a chcete zjistit, jak na tom počítač je... Moc se těším na vaší odpověď, i když předpokládám, že patříte do stejné sorty jako většina rejpalů - ozvou se, něco zařvou a tím to hasne, více nezareagují. Pokud to není váš případ, velmi se těším na váš komentář. Přeji vám krásný den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: citite to?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 13.01.2006, 01:24

Velice se mylite nebo se neumim dost dobre vyjadrit. Ja prece naopak chvalil tu osobni zkusenost kterou jste s MacBookem udelal a napsal jsem ze to jedine je objektivni na rozdil od radobypresnych informaci/prohlaseni Apple ktera byla prepsana do textu vyse (viz. 67%..to je prece nadsazka, asi mysleli zhruba 2/3 ale kdyz se napise 67% tak to zni moc legracne, jako kdyby to merili nad kazdym bodem luxmetrem, zprumerovali na 1000 strojich a vyslo "presne" cislo). Jinak clanek nikterak nekritizuji, pouze jsem svobodne vyjadril politovani nad parametry noveho produktu Apple a absenci technologii jez jsou pro mne osobne dulezite. Tak uz se na me nezlobte :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: citite to?

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 13.01.2006, 03:12

V tom případě se i já omlouvám, pochopil jsem to v tom negativním smyslu :-(. Hezký den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: citite to?

Autor: Petr Muž

Založeno: 13.01.2006, 05:12

vam nikdo nic nevicita vy se nam snazite v urcitych vecech poradit a pomoct a to ocenuji , ale driv kdyz aplle prisel s necim novym tak
jsem mazal do Apple storu(jsem od neho asi 6miles), ale tet uz to se mnou nehne proste az pojedu kolem a budu se nudit tak se tam podivam uz tam nepoletim jako malej kluk jako driv

Odpovědět na příspěvek

RE: citite to?

Autor: Marek Muž

Založeno: 12.01.2006, 20:59

67 procent, no jestli treba nechtel rict zvyseni jasu o 2/3 cili o 66,66666666666...=67 procent

Odpovědět na příspěvek

...ach jo

Autor: Martin Vítek Muž

Založeno: 12.01.2006, 07:50
Odpovědí: 0

Mám pocit, že na jakýchkoliv stránkách o něčem, přispívají (pokud se to tak dá nazvat) lidi, kteří jsou se vším hned hotoví. Pár info a už je vše jasné... nevím jak vy, ale mám za to, že to co se děje u Aplle je docela revoluce, když si vezmu, co všechno se muselo udělat v podstatě během jednoho roku, co změnit (od myšlení, risku toho, že Apple s Intelem klesne na své zvláštnosti, přes skutečně odvedenou práci na celém systému a "drobností" kolem), tak smekám. Chápu, že skalní příznivci mohou být na rozpacích, je to možná jako když zcela propukla spolupráce SAABa a GM... když se objevil SAAB kombi, bylo to nezvyklé, ale budiš, už to jednou SAAB udělal, ale když se objevil s dieselem, tak jsem skoro zaplakal... ale je to vývoj a myslím, že to vůbec nebyl špatný krok a dnešek jen potvrzuje to, že diesel nemusí znamenat jen nižší náklady, ale i vysoký výkon (i když se děsím nástupu nafty ve spoťácích ;-) ). A to je jen jedna značka. Představy fandů a skutečné potřeby uživatelů se dost často liší a myslím, že fandové Apple (a nejen Apple) neuživý. Pokud máte Apple radi, asi máte důvod... takže to znamená, že u Apple dokáží vyrábět věci, které si získají uznání... tak proč jste najednou tak neloajální... možná je tu jiný důvod.

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ach jo

Autor: Petr Muž

Založeno: 12.01.2006, 08:39

jaka pak loajalnost dva roky te tahaji za nos ze uvedou rychlej pocitac pak misto tohoreknou, ze budou delat vsechno jinak a dalsi dvaroky v prdeli oni se placaj po srajtoflich jak si je naplnili na iPotech jak uz jsem nize uvedl za tu cenu nikomu pokusnyho kralika delat nebudu

Odpovědět na příspěvek

dual-core a MacOS

Autor: Kyle Muž

Založeno: 12.01.2006, 08:47
Odpovědí: 0

Ako je vlastne OS_X priraveny na pracu s viacjadrovym procesorom ? V clanku Petr Mara pise, ze sa aplikacie spustali velmi promptne. Realne su tie pouzite aplikacie viacvlaknove ?

Odpovědět na příspěvek

RE: dual-core a MacOS

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 12.01.2006, 09:08

spustanie aplikacii obstarava Mac OS X a ten je samozrejme plne multithreading. Prevazna vacsina aplikacii kazdopadne velmi dobre podporuje multithreading. Vdaka tomu je mozne dosiahnut taky vykon a vlastne aj multiprocessing podporu aj u sucasnych PowerMacov.

Odpovědět na příspěvek

PCMCIA

Autor: Riso Muž

Založeno: 12.01.2006, 09:26
Odpovědí: 0

Zdravim,

viete niekto o redukcii PCMCIA do USB ktore na Mac funguje? Apple ma nesmierne 'potesil' vypustenim klasickeho slotu pre PC karty a nahradil to ExpressCard pre ktoru sa v nasi koncinach este dlho ziadne karty pre mobilne pripojenie (EDGE/Flarion) robit nebudu:(

mockrat vdaka

R

Odpovědět na příspěvek

MILISEKUNDY

Autor: Davides Muž

Založeno: 12.01.2006, 09:33
Odpovědí: 0

cituji z clanku: "práce s nimi byla bezproblémová, sice cítíte oproti ostatním programům o malinko pomalejší odezvu, ale zde se opravdu bavíme o milisekundách"..........
..to si dela pan autor asi srandu, ne???????? misto mozku ma digitalni stopky z NASA ??????nemam co dodat....................
...jinak diky za clanek...........

Odpovědět na příspěvek

RE: MILISEKUNDY

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 12.01.2006, 19:24

Snazil jsem se vyjadrit svuj pocit s praci s MacBookem, pouzil jsem tento termin, predpokladam, ze vetsina ctenaru pochopila, co jsem tim chtel naznacit a nemysli si, ze mam v hlave digitalni stopky. Proste rosetta je citit, ale opravdu minimalne.

Odpovědět na příspěvek

PCMCIA

Autor: Riso Muž

Založeno: 12.01.2006, 09:38
Odpovědí: 0

Zdravim,

viete niekto o redukcii PCMCIA do USB ktore na Mac funguje? Apple ma nesmierne 'potesil' vypustenim klasickeho slotu pre PC karty a nahradil to ExpressCard pre ktoru sa v nasi koncinach este dlho ziadne karty pre mobilne pripojenie (EDGE/Flarion) robit nebudu:(

mockrat vdaka

R

Odpovědět na příspěvek

PCMCIA

Autor: Riso Muž

Založeno: 12.01.2006, 09:43
Odpovědí: 0

Zdravim,

viete niekto o redukcii PCMCIA do USB ktore na Mac funguje? Apple ma nesmierne 'potesil' vypustenim klasickeho slotu pre PC karty a nahradil to ExpressCard pre ktoru sa v nasi koncinach este dlho ziadne karty pre mobilne pripojenie (EDGE/Flarion) robit nebudu:(

mockrat vdaka

R

Odpovědět na příspěvek

RE: PCMCIA

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 13.01.2006, 09:13

Riso, ty alibista. Tento request daj na arstechnicu :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: PCMCIA

Autor: Riso Muž

Založeno: 14.01.2006, 00:38

alibista??? asi si mylis pojmy z dojmami:))))

uz som mailoval 2 vyrobcom tychto redukcii a ani jeden Mac nepodporuje...

Odpovědět na příspěvek

K autorovi

Autor: Zuj Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:11
Odpovědí: 0

Zřejmě vám ušlo, že PB G4 měl na podzim update na HD modely se zvýšeným jasem. Nový model tedy není o 67 % jasnější než předcházející model, stejně tak rozlišení má stejné jako předcházející model. Trochu poctivosti do té novinařiny!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: K autorovi

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 12.01.2006, 13:50

Vam zrejme uslo, ze PB G4 ma jiny pomer stran a JINE rozliseni. Mel byste se s nami podelit o sve zdroje informaci, troufnu si rict, ze jsem cetl hodne, ale narozdil od vas bych si netroufl tvrdit, ze ten diplej neni jasnejsi. Dokud to nikdo nemel moznost zmerit, tak je jaksi treba verit tomu, co tvrdi Apple. A napriklad s tim vykonem si ani moc nevymysli, akorat to meri podle intiger SPEC, ktery vzdycky tvrde odmitali, protoze se na tetsovani PPC nehodi. Najednou je to "industry-standard". Chjo, ten marketing... Ale jinak jsou to perfektni novinky, ale necekam, ze by si toho diskuteri na mujmacu vsimli:o) FW800 je sice skoda, ale kdyz chcete mit desku od intelu, tak nejmin zatim proste ne-e. PPC PowerBooky se stale prodavaji;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: K autorovi

Autor: Zuj Muž

Založeno: 12.01.2006, 13:53

Ať se koukám, jak se koukám: PB G4 15" 1440 by 960, MacBook 1440 by 900, to je spíš míň než víc, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: K autorovi

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 12.01.2006, 19:20

Ja jsem to nehodnotil, jenom jsem se snazil naznacit, ze ten displej neni ani priblizne stejny, jako na posledni generaci G4 PB a Vy jste napsal: "stejně tak rozlišení má stejné jako předcházející model." A na zaklade takovych tvrzeni jste delal zavery o tom, co je v clanku...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: K autorovi

Autor: Petr Muž

Založeno: 13.01.2006, 04:46

"tak je jaksi treba verit tomu , co tvrdi Apple" zamysli se nat tou vetou Petre, verit muzu v boha, ale Applu a nebo jine firme to bych byl hlupak.
tak napriklad jestli mujPB G4 ma jas100% tak nemuzu verit,ze muze novy PRO mit o 60% jasnejsi to by byl leiser
je to stejne, ze PRO maka 4x rychleji , ale nikde neni s jakym PB to srovnavali 550 procesorema nebo nakym jinym kdyz se podivam na
na stary porovnani tak tam vzdy byla jmena procesoru atd.
TAKZE KDYZ APLLE VYLOZENE NELZE , TAK URCITE MLZI
A URCITE VIS JAK JEDNODUCHE JE HRATSI S CISLI

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: K autorovi

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 13.01.2006, 10:41

Jo, hra s čísli je úžasná. Jdou interpretovat různě a dle potřeby. Je krásné sdělit, že nový stroj má 4x rychlejší procesor, takže je celý 4x rychlejší. Ale co další komponenty. Slabinou všech přenosných počítačů je hlavně pomalý disk a v MBP je stejný disk jako v PB G4. A v okamžiku, kdy se vám práce nevejde do RAM a začne swapovat, tak se to začne ploužit bez ohledu na rychlost procesoru. A už se taky nepíše o tom, jak zpomalí aplikace Roseta.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: K autorovi

Autor: DK Muž

Založeno: 13.01.2006, 10:54

Ale to Steve přece říkal, jestli jste sledovali Keynote -- "no, rychlejší je procesor a architektura, samozřejmě ne HD atd."

Odpovědět na příspěvek

Chudaci

Autor: Laco Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:20
Odpovědí: 0

Najde sa tychto forach vobec niekdo kdo je pozitivne naladeny a nadseny z novych spickovych produktov Apple, alebo je to tu len samy zakomplexovany idiot co musi v jednom kuse vyryvat a mat sproste komentare ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Chudaci

Autor: Davides Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:25

...svoboda slova, projevu, nazoru........furt nic????Aha...tak to bude tim, ze jsi ze Slovenska...........tam mate asi narizeno jen chvalit.......ale to neva,nekterejm zenskejm to vyhovuje.....tak hledej na seznamkach a neustale jen chval.......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Chudaci

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:53

jj musime chvalit a drzat hubu a vzyvat pana boha tak ako sme kedysi museli hajlovat a potom chvalit stranu :D

Nu co, totalita rovnaka len ideologia sa meni :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Chudaci

Autor: Davides Muž

Založeno: 12.01.2006, 11:03

:)))))) JOZO !!!! :))))))))))) mas body !!!!!! :)))))))))))....dobra poznamka :)))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Chudaci

Autor: Davides Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:27

...svoboda slova, projevu, nazoru........furt nic????Aha...tak to bude tim, ze jsi ze Slovenska...........tam mate asi narizeno jen chvalit.......ale to neva,nekterejm zenskejm to vyhovuje.....tak hledej na seznamkach a neustale jen chval.......

Odpovědět na příspěvek

RE: Chudaci

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:50

1) az na absenci FW800 jsem s novymi iMacy a MacBooky velmi spokojen (podle toho, co zatim psali novinari)

2)myslim ze techto diskusi se ucastni urcita skupina lidi, ktera rada diskutuje a je mnoho lidi, kteri proste nediskutuji, nemaji tu potrebu, i kdyz by meli co rici po odborne strance - ja sam jsem drive posilal do diskuzi 10-15 prispevku denne, ted poslu tak 10 za mesic a vetsinou se to tyka nejakych konkretnich problemu. Pripada mi to jako ztrata casu sledovat desitky prispevku pod clankem a odpovidat a snazit se vysvetlit mnohdy evidentni nepravdy. Typickym prikladem je dusevne nemocny p. Hul.., ktery napr. na svych strankach pise (cetl jsem to vcera) ze Macy jsou 5x az 10x pomalejsi nez PC. Evidentni nepravda. Ale hledat na webu testy, benchmarky, clanky - poslat odkazy a snazit se mu vysvetlit, ze nema pravdu - proc to delat? To radeji vezmu mic a jdu si se synem zacutat fotbalek nebo si spolu postavime neco z Lega. Mozna je to i vekem, cenim si vice volneho casu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Chudaci

Autor: Jarda Muž

Založeno: 12.01.2006, 12:00

Jestli ten Hulán a Jobs nejsou dvojčata ! Stev tak v pondělí tvrdil že nejrychlejší jsou počítače s PPC a v úterý už to byly počítače s Intelem :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Chudaci

Autor: durislav Muž

Založeno: 12.01.2006, 16:48

chlapi, len mi zatial nie je jasne, či ten intel duo core je 32 alebo 64 bitový, nikde sa o tom nepíše, ani sa už vôbec nedeklaruje výkon 64 bitového systému ..... tak ako to teda je ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 12.01.2006, 19:21

Intel Duo Core je 32-bitový, 64-bitová verze by měla přijít později, je možné, že ta se objeví v PowerMacích.

Odpovědět na příspěvek

RE: Chudaci

Autor: Matt Muž

Založeno: 12.01.2006, 16:20

Nu, to je jednoduche. Na forech se primarne ozvou hlavne ti, co jsou proti. To uz tak byva a vyjimky to jen potvrzujou. Ja jsem z nich skutecne nadsen a uz setrim na novy iMac. Pro me a moji praci na nem (spis jen konicci) je to presne ono. A cena? Myslim, ze je vyvazena, za ten image, a tak....

Odpovědět na příspěvek

RE: Chudaci

Autor: Petr Muž

Založeno: 13.01.2006, 03:14

Idiot ve v cestine dost sprosty slovo a jestli ti tady neco vadi jdi si
na slovenskou stranku udelas me radost napret jste se trhli a tet nam tady zase chcete do neceho kecat nam stacil 20 let vas Husak.
AMI JSME TADY SHOPNI ALESPON DOUFAM SVOBODNE VYJADROVAT SVUJ NAROR JA VIM, ZE U VAS NA SLOVENSKU TO JESTE PORAD NENI MOZNY -
TAKZE REKNI SI SVUJ NAZOR A NIKOHO NEURAZEJ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Chudaci

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 13.01.2006, 09:10

Inteligent prehovoril...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Chudaci

Autor: emac Muž

Založeno: 13.01.2006, 09:25

Sorry, ale nebol Gotwald nahodou cech?
Ale myslim, ze posledne co chcu ludia prevadzkujuci toto forum, ale tu ludia viedli nacionalne slovne vojny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Chudaci

Autor: Davides Muž

Založeno: 13.01.2006, 09:36

...ano mas pravdu......s tim s tebou souhlasim, dost slovickareni.......a mam otazku, kdyb jsi zil v Nemecku, Anglii, Rusku, Rumunsku,Madarsku, porad by jsi psal slovensky do diskuznich for v jejich matertine?????? ...to by ti asi bylo prd platny.........takze se nade sebou zamysli, kam a na jakym jazykem psane stranky prispivas................
......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: DK Muž

Založeno: 13.01.2006, 10:52

Chudinko malej, nerozumíš mu snad? Já jsem docela hrdý na to, že nám to se Slováky poměrně klapalo a klapev tom světovém bordelu, co všude je.

A teď, co se věnovat Mekům?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: Davides Muž

Založeno: 13.01.2006, 10:56

psal jsem snad, ze nerozumim??cetl jsi to nekde v mem prispevku???.......zamysl
i se nad ti, co jsi cetl a co jsi napsal..........ale to asi nema cenu s tebou resit...........ja teda hrdej nejsem, vzhledem k historii................a
le pryc s timhle a zpet k Macum...........

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: Davides Muž

Založeno: 13.01.2006, 11:02

psal jsem snad, ze nerozumim??cetl jsi to nekde v mem prispevku???.......zamysl
i se nad ti, co jsi cetl a co jsi napsal..........ale to asi nema cenu s tebou resit...........ja teda hrdej nejsem, vzhledem k historii................a
le pryc s timhle a zpet k Macum...........

Odpovědět na příspěvek

nechceme tu slovakov!

Autor: belodrak Muž

Založeno: 18.01.2006, 14:45

navrhujem prispevky v slovencine cenzurovat, s tym ze autor bude upozorneny na nepripustnost pouziteho jazyka. Ved predsa internetove fora nesluzia na vymenu informacii a spajanie ludi. Tieto prostriedky maju sluzit budovaniu vedomia statotvorneho naroda, posilovat hrdost k svojej vlasti a vymedzit sa k inym slabsim narodom (ktore bohuzial podobne technicke moznosti nemaju).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: e Muž

Založeno: 13.01.2006, 17:04

Macy spajaju ludi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: emac Muž

Založeno: 13.01.2006, 16:59

ok, kdyz chcete, tak ode dneska sem prispivam cesky. muj tata se narodil v sumperku a babka je moravacka. ja sem dokonale federalni decko r.v. 1991.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Chudaci

Autor: Jirka. Muž

Založeno: 14.01.2006, 21:14

Kvuli jednomu blbovi to snad nebude nutne...

Odpovědět na příspěvek

Kdo by chtěl víc info o bootování Intel OS X...

Autor: Zuj Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:25
Odpovědí: 0

http://www.intel.com/tech
nology/efi/

Odpovědět na příspěvek

Chybi S-Video/Composite

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 12.01.2006, 18:32
Odpovědí: 0

Takze s tymto modelom si asi film doma na TV nepozriem.... Pre mna dost blby nedostatok. Asi chcu vsade pretlacit HDTV (DVI), kvoli tomu aby som kupil DVI-enabled TV?
Naopak, novy intel iMac podporuje S-VHS/Composite pres kabel Apple mini-DVI->Video Adapter. A pritom to vyzera tak, ze tieto dva nove stroje maju vela spolocneho: http://www.hardmac.com/ne
ws/2006-01-12/#4991
Zeby profesionalove uz nepouzivali S-Video/Composite? To by bol jediny rozumny argument...

Odpovědět na příspěvek

RE: Chybi S-Video/Composite

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 12.01.2006, 18:33

Jo a jeste srovnavaci tabulka:
http://www.tnl.
net/blog/entry/MacBook_Pr
o_Comparison_Charts

Odpovědět na příspěvek

RE: Chybi S-Video/Composite

Autor: David Muž

Založeno: 18.01.2006, 10:51

Jak se tedy da vyresit vystup na TV. Pujde to snad nejakou redukci?

Odpovědět na příspěvek

Clanek

Autor: Michal Muž

Založeno: 12.01.2006, 19:33
Odpovědí: 0

Uvodem musim priznat, ze cela situace ve me vyvolava dost rozporuplne nalady. Technicky je preportovani a s nim spojene veci jiste velmi narocna vec a rychlost se kterou byla provedena je vice nez skvela. Na hodnoceni o tom jaky ktery a ci je pockam az bude mozne si vyzkouset v praxi. Jedne veci se vsak obavam a myslim ze opravnene je jakou reakci vyvola Intel inside MAC mezi komunitou. To ze rada uzivatelu milovala a mozna miluje Apple je prave diky jeho Odlisnosti a tu jiz nejakou dobu ztraci. Jedine cas ukaze do jake miry bude Apple pro vyvojare nabizet zajimave prostredi at jiz pro efektivni vyvoj aplikaci, ci ze strany zakaznika moznost volby. Protoze vymena filosofie od "Odlisnosti" ke snaze urvat vetsi podil trhu bude mit jiste sve svetle i stinne stranky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Clanek

Autor: emac Muž

Založeno: 13.01.2006, 09:21

Think Different ostava, meni sa len sposob ako Think

Odpovědět na příspěvek

Spotřeba ?

Autor: krtek Muž

Založeno: 12.01.2006, 19:52
Odpovědí: 0

Mam pocit že ve článku je další nesmysl:

Tento procesor, založený na technologii Pentium M (která zase pro změnu vychází z revolučního designu Pentium Pro), však zároveň spotřebuje podstatně méně energie, než kterýkoliv předchozí Apple procesor.

Jestli žere novej intel míň než starý dobrý G3 nebo 603/604ky... který měly spotřebu v jednotkách W a né několik destítek jako tenhle intel tak někdo neumí porovnávat čísla.
Už se těšim na grafy od Appla. Jak zmizne výhoda Altivecu oproti intel technologiím a objeví se novej graf, kde SSE3 stírá Altivecy :-( Já už Applu rok nevěřim a potvrzuje mi, že je to jenom komerční ziskuchtivá firma, kterou udrželi při životě dlouhou dobu skalní příznivci.

Odpovědět na příspěvek

Classic?

Autor: David Muž

Založeno: 14.01.2006, 22:01
Odpovědí: 0

Chci se zeptat, zda na novych Applech s procesory Intel funguje Classic? Nebo je nutno se s devitkou uplne rozloucit? Diky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Classic?

Autor: Richard Sládek Muž

Založeno: 18.09.2006, 15:27

Sám jsem tento problém řešil. Classic tam nefunguje!!! Viz. http://docs.info.apple.co
m/article.html?artnum=303
137
Lze sice nalézt návody, jak jí rozeběhnout, ale je nutné k tomu využít programy Basilisk II nebo SheepShaver.

Viz. dále: http://daringfireball.net
/2005/06/classic_not_supp
orted, http://www.zisman.ca/Arti
cles/2006/LEM-Classic-on-
Intel.html

Odpovědět na příspěvek

vývoj?

Autor: firer Muž

Založeno: 21.01.2006, 17:36
Odpovědí: 0

Dříve jsem si myslel, že každý další produkt firmy bude o třídu lepší, než ten starý. Asi to byla velmi špatná úvaha... Proč nový MacBookPro má pořád pouze dvě usbéčka a FW800 chybí, ačkoliv "starý" PowerBook jej měl, alespoň vybrané modely?! Díky za fundovanou odpověď. F.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: