macbookpro
macbookpro
11. ledna 2006, 18.00 | Zní to nezvykle, že ano? Název PowerBook má mnohaletou zažitou tradici a snad právě proto se Apple rozhodl jej opustit. Není už více PowerBooků a iBooků, G4 a G3 – jen jeden model. Mac notebook, tedy MacBook. A jaký že je?
Zní to nezvykle, že ano? Název PowerBook má mnohaletou zažitou tradici a snad právě proto se Apple rozhodl jej opustit. Není už více PowerBooků a iBooků, G4 a G3 – jen jeden model. Mac notebook, tedy MacBook. A jaký že je?
Tenký & výkonný
Nový MacBook Pro je poháněn dvoujádrovým procesorem
intel Core Duo, který mu dává až 4× vyšší výkon, než G4 starému PowerBooku. Tento procesor, založený na technologii Pentium M (která zase pro změnu vychází z revolučního designu Pentium Pro), však zároveň spotřebuje podstatně méně energie, než kterýkoliv předchozí Apple procesor. Nové MacBooky tedy nejen
překonají PowerBook v celočíselných i desetinných výpočtech, ale také mají na výšku jediný palec! Celý stroj pak váží příjemných 5,6 liber (něco přes 2,5 kg).
Vybavený na cesty
MacBook je nově dodáván se zabudovanou iSight webkamerkou, umístěnou,
poměrně logicky, v horním okraji rámu s displejem. Displej má širokoúhlý poměr stran 16:10 a rozlišení 1 440 × 900 a je nyní
až o 67% jasnější, než předchozí modely. iChat videokonference
funguje výborně i přes bezdrátovou síť a počítač je rovněž dodáván se
zábavným prográmkem PhotoBooth.
Skvělým zlepšovákem, spadajícím možná i do kategorie
vychytávka, je nový způsob připojování napájecího kabelu do
počítače – narozdíl od prakticky všech ostatních notebooků,
uchytává MacBook konektor kabelu magneticky. Místo relativně křehkého
mechanismu, který se může při náhlém zatahání za kabel poškodit
(nesmějte se, mně se to stalo!), najdete na boku počítače mělký slot,
ze kterého kabel elegantně vyklouzne, při příliš silném mechanickém
odporu.
Vybavený na doma
Dálkové ovládání a aplikace Front Row už nejsou pouze doménou iMacu.
Nový MacBook obsahuje IR senzor a je dodáván s jednoduchým ovladačem,
který funguje přesně tak, jak jsme zvyklí u iMaca. Grafická karta Ati
X1600 (128 MB respektive 256 MB u vyššího modelu) rovněž utáhne i 30" Apple Cinema Display, který se
mimochodem dá používat i se zaklapnutým víkem počítače, bez rizika
přehřátí.
Věrný svým kořenům
MacBook Pro samozřejmě obsahuje i všechny funkce, které dělaly starý
PowerBook PowerBookem – najdete v něm optický audiovstup i
výstup, gigabitovou síťovou kartu, Bluetooth, podsvícenou klávesnici,
i další oblíbené funkce. Nově byl přidán slot na ExpressCard, který se
má stát novým standardem PC světa. A ano, MacBook má FireWire 400
port.
V prodeji od února
MacBook má být v severní Americe prodáván už v průběhu února, k nám se
možná dostane až v březnu. Cena slabšího modelu bude $1999, toho
silnějšího $2499.
SPECIFIKACE MacBook Pro
UPDATE: Poznámky přímo z výstavní plochy od Petr Máry
MacBook Pro byla první zastávka, kterou jsem na výstavní ploše podnikl a zcela logicky zde bylo nejvíce lidí a chvíli trvalo se k nějakému vzorku nového MacBooku probojovat. Na první pohled je vidět opravdu jasný displej, který se dočkal širokoúhlého provedení, respektive, displej je širší a užší než u předchozích PowerBooků. Svým vzhledem se jedná o určitého křížence mezi 17" a 15" PowerBookem. Podobnost se 17" je patrná z většího touchpadu a i uložení baterie a slotu pro paměť, které je totožně s největším z PowerBooků. Dalším důležitým bodem je iSight kamera v horní části displeje, která funguje stejně jako u iMaca (obsažena je i aplikace PhotoBooth) a IR čidlo pro dálkové ovládání. To opět funguje zcela totožně jako u iMaca a Front Row je možné provozovat z gauče pomocí dálkového ovládání.
Měl jsem možnost pracovat s nejvýkonnější variantou s 1.83GHz Intel Duo Core procesorem a 2 GB Ram. Rychlostně jsem si osobně připadal jako u PowerMaca G5, aplikace naskakovaly v podstatě okamžitě (především Mail a Safari), načtení iPhoto zabralo jedno "poskočení" ikonky v Docku. Photoshop a MS Office startovaly pár vteřin (to ale je u těchto aplikací zcela běžné), práce s nimi byla bezproblémová, sice cítíte oproti ostatním programům o malinko pomalejší odezvu, ale zde se opravdu bavíme o milisekundách. Rozhodně se programy, které nejsou přeportovány pro Intel procesor, chovají minimálně stejně nebo spíše rychleji jako u současného PowerBooka. U nativních aplikací lze poznat zrychlení, ale určitě nedojde k naběhnutí programu 4x rychleji. Výkon je spíše vidět u výpočtů a především při práci s více programy najednou. Zde je výkon nového Intelu opravdu cítit. Pro test jsem zapnul cca 20 programů, v iMovie jsem nechal běžet video a hrál si s ostatními programy a vše běželo jak po drátkách. Žádné "kolečko štěstí", respektive BeachBall jsem nespatřil. Ani při puštění dvou H.264 filmových trailerů s 1 280 body na šířku a s bitrate cca 7 000 kbit jsem nezaznamenal žádné zpomalení - přitom jsem pracoval s dalšími iLife aplikacemi a s MacBookem to ani nehnulo. Vše fungovalo bez jediného zaseknutí. Z výkonu mám opravdu příjemný pocit a neměl jsem během pár minut testu šanci poznat, že uvnitř není PowerPC procesor, ale Intel. Běžný uživatel to pravděpodobně jen tak nepozná a nedochází k žádnému obtěžování, kde by vám systém psal, tuto aplikaci nelze spustit a podobně. Přechod na Intel je opravdu zvládnutý a na první pohled není poznat, jaké srdce uvnitř počítače je.
Co se týče baterie, zaměstnanci Applu nedokázali na otázku výdrže odpovědět, údajně ještě probíhají testy, ale výdrž by měla být stejná nebo delší než u aktuálních PowerBooků. Vystavované MacBooky jsou dost pravděpodobně předprodukční vzorky a i to je doufám důvod, proč "topí". Těšil jsem se na chladný Apple notebook a to se zatím nekoná, ani tato (dost pravděpodobně nefinální) verze není určena pro práci na klíně.
Co se týče startu Windows, současné MacBooky to neumožňují, jinak řečeno, místo BIOSu používají řešení EFI boot driver (Extensible Firmware Interface). To je nové řešení společnosti Intel a dle slov zaměstnance Applu ještě projde dalšími změnami a vylepšeními, než bude MacBook v prodeji. Neměl jsem možnost práci s EFI vidět a ani jsem nedostal další informace. Důvod, proč nelze spouštět Windows, je právě EFI - jedná se o nové řešení, pro které zatím nejsou Windows připraveny (dle slov Applu), ale i sám zaměstnanec Applu potvrdil, že do budoucna bude pravděpodobně možné Windows spouštět, ale Apple v tomto směru nebudě dělat žádnou podporu. Dost možná se dočkáme třetího výrobce, který bude prodávat např. Windows + vlastní balík ovladačů pro Intel Macy a bude dělat i support.
Jinak prezentovat se před Applem jako novinář je cesta do pekel, všichni si okamžitě dávají pozor, aby něco neprozradili a jsou extrémně opatrní. Jednou jsem byl dokonce paní od Applu odkázán do sekce pro novináře s tím, že mi žádné informace o daném produktu poskytnout nemůže.
V porovnání s PowerBooky se jednoznačně jedná o rychlostní posun a Mac OS X reaguje na podněty uživatele okamžitě. Nativní aplikace mají o malinko lepší odezvu, ale programy určené pro PowerPC běží minimálně stejně rychle jako na PowerBoocích. Trochu mě osobně zarazilo teplo, které MacBook produkoval, ale doufejme, že se jedná opravdu jen o předprodukční vzorek a finální verze nebude tímto neduhem trpět. Z prvních poznatků nemám důvod se přechodu na Intel obávat. Rok 2006 je ve znamení Intel Maců a během pár minut testování jsem nenarazil u běžného provozu na nic, co by mě nutilo MacBooka nekoupit. Už víte, co nahradí můj stařičký Titanium PowerBook?