17. ledna 2006, 00.00 | Balík kancelářských aplikací iWork se také dočkal řady vylepšení a nových funkcí a dá se tak předpokládat, že každý leden se výhledově dočkáme nejenom nového iLife, ale i iWork. Součástí iWork'06 je v současnosti program Pages a Keynote. A na novinky v Keynote 3.0 se dnes podíváme.
Prezentační nástroj Keynote již ve své druhé verzi patřil k velmi povedeným aplikacím a svými možnostmi nabídl vytváření působivých prezentací každému. Verze 3.0 nepřináší zásadní nové postupy či změnu ovládácích prvků, ale dotažení a vylepšení již uvedených funkcí.
V nové verzi Keynote jsou přidána nejenom nová témata, ale u nově vytvářené prezentace lze vybrat i HD rozlišení (například 1 920 x 1 080, 1 680 x 1 050 či 1 280 x 720) pro přehrávání na displejích s vysokým rozlišením. Uživatel si může zvolit témata nejenom pro prezentaci, ale i pro tvorbu portfolia (např. fotografií), storyboardu či pro promítání v kiosku. Animovaný text není horkou novinkou, ale nové přechody mezi jednotlivým stránkami prezentace majitele nové verze Keynote musí potěšit a nadchnout - jedná se o další krok od oblíbené kostky (3D Cube). Nové 2D a 3D efekty vypadají působivě a efektně a přitom stále působí čistě a jednoduše a nikoliv přeplácaně.
V současné verzi nabízí Keynote celkem 23 přechodových efektů. Toto ve spojení s prací s jednotlivými objekty na ploše - načasování, kdy se objekt má zobrazit, animace objektů a podobně, činí z Keynote velmi silný nástroj nejenom pro prezentace, ale obecně pro práci s multimediálním obsahem (práce s videem, zvukem či grafikou není problém). Video vložené do prezentace má i ovládací prvky, které vypadají podobně jako u QuickTimu při prohlížení přes plnou obrazovku tak lze video zastavit či přesunout a přitom se ovládání objeví až po pohybu myši, nikoliv v průběhu přehrávání.
Podobně jako iLife aplikace, i program Keynote se dočkala Media panelu, který umožňuje rychlé procházení fotek z iPhoto, písniček z iTunes či videí (ze složky Movies, z iPhoto a z iTunes). Zajímavěji ovšem působí maskování fotek. Pokud je obrázek přetažený z iPhoto nesprávně velký, nebo pokud je potřeba jej oříznout, stačí použít masku a přesně nadefinovat, co má být z fotografie v prezentaci vidět. K maskování lze ovšem použít i předpřipravené tvary (shapes) jako je šipka, trojúhelník, hvězdička, mnohoúhelník, bublina a další.
Nebo je možné si vlastní tvar pomocí Beziérových křivek vytvořit podobně jako v Illustratoru. Vlastní tvar lze použit jako samostatný objekt, nebo právě na zmíněné maskování, pokud je potřeba objekt vykrýt. Fotografie lze navíc přímo upravovat v Keynote stejným panelem Adjust, jako má iPhoto. Všechny změny se projeví pouze v Keynote, originální snímek v iPhoto zůstane beze změny.
Tabulky jsou dalším příjemným vylepšením, neboť v Keynote 3 je možné položky v tabulkách třídit, definovat formát čísel (například měna, desetinná místa, text před a za číslem), ale především používat jednoduché výpočty jako v Excelu. Jedná se pouze o základní funkce jako je suma, průměrná hodnota, min. a max. hodnota, součet a násobení. Druhou možnost je použít tzv. Formula Bar a vlastní výpočty si nadefinovat - například '=(A1+B1)/(C2*B2)'. Keynote tak nabízí jednoduchý způsob práce s tabulkami, které sice nedokáží nahradit Excel, ale slouží jako rychlý pomocník při tvorbě prezentací a nabízí nejzákladnější, ale také nejpoužívanější funkce.
Prezentace nových funkcí na stránkách apple.com
Nově se můžeme těšit i z 3D grafů, které lze zcela libovolně natáčet, definovat jejich hloubku, nastavovat druh osvětlení a definovat texturu jednotlivých položek grafu. Pro jednodušší procházení stránkami prezentaci a pro změnu jejich pořadí je do Keynote 3 přidán tzv. Light Table View, po jehož zapnutí dojde k seřazení všech stránek v podobě malých náhledů vedle sebe. Podobnou funkci má i PowerPoint. Na jednotlivé stránky si lze navíc přidávat poznámky ala Stickes, neboli žluťásky. Ty je možné na stránku kamkoliv "přilepit" jako poznámku - při exportu ani při puštění prezentace vidět nebudou, jedná se tak spíše o soukromou poznámku při tvorbě dokumentu.
Na závěr je ještě třeba uvést řadu formátů, do kterých lze Keynote exportovat - QuickTime, PowerPoint, PDF, obrázky (PNG, JPEG, TIFF), Flash, HTML a iDVD. Obsah Keynote lze tedy rovnou poslat do iPhoto či iDVD pro další zpracování. Svými novými funkcemi a podporou množství formátů, do kterých lze dokument exportovat, se z Keynote stává silný nástroj nejenom pro tvorbu prezentací, ale obecně pro zpracování multimediálního obsahu.
Není tak problém do Keynote nahrát obrázky z iPhoto, přidat jim vlastní texty a přechody a následně takto upravenou slideshow vypálit na DVD jako film pomocí iDVD. Keynote se tak dá považovat i za určitou nadstavbu balíku iLife, která umožňuje kombinovat obsah jednotlivých iLife aplikací a jako iWeb slouží primárně pro publikování na internetu, Keynote slouží k vytváření multimediálních propracovaných prezentací ala PowerPoint či Flash, které budou prohlížené mimo internet (DVD, kiosk, počítač) a tím pádem i s velice kvalitními a datově náročnými efekty a přechody. A i když nelze Keynote srovnávat s produkty jako je Flash, které profesionálům nabízejí mnohem větší kontrolu nad obsahem, efekty či vlastní programovací jazyk, určitě lze Keynote doporučit všem, kteří potřebují vytvářet efektní a opravdu krásné a designově "čisté" prezentace bez desítek hodin strávených nad manuálem. V tomto ohledu je Keynote jednoznačně nepřekonatelná aplikace a nová verze to jenom potvrzuje.