18. listopadu 2005, 00.00 | Stejně jako minulý týden, i dnes vám přinášíme čerstvou várku zvěstí a spekulací o tom, co si pro nás společnost Apple připravuje na nadcházející rok 2006. Bude nový iPod Shuffle v černé verzi? Co přinese update Tiger 10.4.4? Bude nový Mac OS X Leopard umět spouštět Windows aplikace? Čtete dále!
Od minulého pátku, kdy jsme se naposledy setkali, se objevily další spekulace o tom, jaké produkty Apple dodá na povánoční trh, které z nich budou představeny jako první, a jak vlastně budou vypadat. Stejně jako před týdnem jsme pro vás tyto zvěsti sesbírali z celého Internetu, přebrali a oddělili zrno od plev, abychom vám dnes opět mohli přinést čerstvou dávku novinek a dohadů.
Leden 2006 - MacWorld San Francisco
Mnohé z produktů, chystaných na rok 2006, Apple bezpochyby představí nebo alespoň ohlásí na připravovaném MacWorldu v San Franciscu, který se bude pořádat příští rok v lednu. Jaké novinky mají šanci být představeny?
Černý iPod Shuffle
Zatímco obě řady iPodů s displejem se dočkaly nových edic, s větší obrazovkou a elegantním designem, iPod Shuffle zůstal dosud poněkud stranou. Podle některých spekulací však tým pracující na této sadě iPodů nespí a pilně pracuje na nové verzi, která by měla být dostupná krátce po vánočních svátcích. Informované zdroje tvrdí, že bude k dostání přinejmenším v černé a bílé variantě (další barevné variace jsou možné, ale nepotvrzené) a že design bude znatelně menší a příjemnější na ovládání. Zda bude iPod Shuffle vybaven větší pamětí nebo novými funkcemi je zatím ve hvězdách.
První Intel Macy - ještě před iBooky a mini
Oproti předchozím informacím to vypadá, že první Macy, které se dočkají procesoru od Intelu budou populární řady PowerBook a iMac. Podle nám známých informací se Apple snaží co nejdříve přinést konkurence schopný výkon do své nabídky laptopů, které posledních několik let poněkud zaostávaly za konkurencí ze světa PC. iMac a PowerBook jsou navíc považovány za nejlépe prodávající řadu Maců v nabídce společnosti Apple, takže je jen logické, že je jim věnována větší pozornost.
Ačkoliv se ještě nedá s určitostí říci, zda budou nové PowerBooky představeny už na lednovém MacWorldu, lze poměrně jistě říci, že bude z nabídky vypuštěn 12" model, který zřejmě koliduje s chystanou řadou 13" iBooků (pravděpodobně plánovanou někdy na duben nebo květen 2006). Téměř jisté je představení iMaců, jejichž obě varianty (17" a 20") jsou na programu přechodu údajně uvedeny na prvním místě. Obě dvě řady mají být vybaveny procesory „Yonah“ s frekvencí až 2,16 GHz. Je známo že tyto procesory mají mít dvě jádra, ale na podrobnější specifikace si ještě budeme muset počkat. Jak PowerBooky tak iMacy budou zpočátku uvedeny v původním designu, pouze nové PowerBooky se mají od předchozích modelů lišit zabudovanou kamerou iSight.
Jak jsme psali, příští týden iBook a Mac mini se s největší pravděpodobností dočkají procesorů od Intelu na jaře 2006, nejspíš v průběhu dubna a května. Co Apple chystá pro nový Mac mini nám zatím není známo, ale nové iBooky budou údajně vybaveny širokoúhlým displejem o úhlopříčce 13" (a poměru stran 16:10)
Redesign iTunes mobilního telefonu
Po lehce nepodařeném startu, připravují společnosti Motorola a Cingular novou verzi telefonu ROKR s podporou iTunes. Ačkoliv se prvního modelu údajně prodalo až 500 000 kusů, pro mnohé byla kvalita produktu zklamáním; často vytýkaná byla také značně omezená kapacita telefonu - maximálně 100 písniček, bez ohledu na skutečnou kapacitu úložného prostoru. Nový model má být představen v průběhu roku 2006 a má napravovat celou řadu nedostatků svého předchůdce. Kapacita má být navýšena na 1 000 singlů, přibude megapixelový fotoaparát a drastickou změnou má projít i design přístroje.
iSight ve všech nových displejích
Některé zdroje naznačují, že zabudování iSight kamerky do nového iMaca byl ze strany Apple pouze první krok k integraci webkamer do všech produktů. Již jsme psali o tom, že nový PowerBook by měl iSight obsahovat (pravděpodobně integrovanou v horním okraji víka s monitorem), ale podle nejnovějších informací se podobné webkamery dočkáme i v příští generaci Apple Cinema LCD. iBook zatím v souvislosti s touto integrací zmíněn nebyl, ale s největší pravděpodobností se na něj dostane také – snad ve spojení s přechodem na širokoúhlý model.
Mac OS X
Mnoho novinek se poslední dobou točí také kolem operačního systému Mac OS X - ať už ve spojení s připravovanou verzí 10.5 Leopard nebo se současnou verzí 10.4 Tiger.
Tiger 10.4.4 na cestě
První testovací verze nového updatu Mac OS X 10.4 Tiger byla v neděli večer rozeslána registrovaným vývojářům. Podle prvotních informací má opravovat asi 30 chyb a nedostatků v systému, především pak několik chyb v Quartz a přehrávání DVD disků. Další opravy byly zaměřeny na aplikaci GarageBand a zvuková zařízení připojitelná přes USB a FireWire. Obecně se dá říct že 10.4.4 je ve srovnání s 10.4.3 poměrně malá aktualizace, jejímž hlavním účelem je dotáhnout opravy chyb, na které se v v předchozím update nedostalo. Datum vydání updatu zatím není známo, ale podle předchozích zkušeností by mohl být venku do Vánoc.
Jobs nabídl OS X zdarma dětem 3. světa
O projektu „One Laptop Per Child“ toho už bylo napsáno dost. Jak se ale akce blíží své realizaci, poutá tento pozoruhodný pokus pozornost velkých korporací. Apple CEO Steve Jobs údajně organizaci MIT, která za realizaci celého projektu zodpovídá, nabídl kopie Mac OS X zdarma, pro každý laptop dodávaný do zemí 3. světa. MIT nabídku odmítlo, především proto, že pro návrh podobného zařízení potřebují operační systém, který mohou do značné míry modifikovat; první generace těchto laptopů tedy poběží na operačním systému GNU/Linux, konkrétně pak na upravené verzi distribuce společnosti Red Hat. Tento krok je do jisté míry v rozporu s ohlášenou politikou Apple, nedovolit běh Mac OS X na jiných strojích než autorizovaných Macích.
Údajný screenshot z raného buildu připravovaného systému Mac OS X 10.5 Leopard. Jen pravděpodobné, že se jedná o falsifikát, ale přesto by mohl naznačovat jak bude nový systém vypadat.
Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?
Že původně čistě linuxová společnost CodeWeavers plánuje přinést technologii Wine i na Macy víme již nějakou dobu. Wine, aplikační vrstva kompatibility, která umožňuje na unixových systémech (tedy i na Mac OS X) spouštět aplikace napsané původně pro Windows, bije v srdci komerčního produktu CrossOver Office. Podle některých informací se však zdá, že zatímco linuxová varianta Wine pracuje s Windows aplikacemi stejně jako samotný operační systém Windows, díky větší celistvosti uživatelského rozhraní Mac OS X by měli programy s příponou .exe lépe spolupracovat se zbytkem systému. Především se mluví o integraci Drag&Drop a interface, který by se choval a vypadal podle pravidel Aqua.
TextEdit umí Pages!
Podle některých, zatím nepotvrzených zpráv by TextEdit v Mac OS X Leopardu mohl umět přečíst a zobrazit formát dokumentů z aplikace Pages. Zda bude možně do něj i ukládat, či zda se bude jednat pouze o možnost zobrazení a importu je zatím nejasné.
Mimo jiné jsme čerpali z těchto zdrojů: