Co se chystá na MacWorld 2006? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Co se chystá na MacWorld 2006?

18. listopadu 2005, 00.00 | Stejně jako minulý týden, i dnes vám přinášíme čerstvou várku zvěstí a spekulací o tom, co si pro nás společnost Apple připravuje na nadcházející rok 2006. Bude nový iPod Shuffle v černé verzi? Co přinese update Tiger 10.4.4? Bude nový Mac OS X Leopard umět spouštět Windows aplikace? Čtete dále!

Za podporu on-line zpravodajství z veletrhů CES a Macworld 2006 děkujeme našim partnerům:

Apple   DTPObchod
Fomei   MacZone

Od minulého pátku, kdy jsme se naposledy setkali, se objevily další spekulace o tom, jaké produkty Apple dodá na povánoční trh, které z nich budou představeny jako první, a jak vlastně budou vypadat. Stejně jako před týdnem jsme pro vás tyto zvěsti sesbírali z celého Internetu, přebrali a oddělili zrno od plev, abychom vám dnes opět mohli přinést čerstvou dávku novinek a dohadů.

Leden 2006 - MacWorld San Francisco

Mnohé z produktů, chystaných na rok 2006, Apple bezpochyby představí nebo alespoň ohlásí na připravovaném MacWorldu v San Franciscu, který se bude pořádat příští rok v lednu. Jaké novinky mají šanci být představeny?

Černý iPod Shuffle

Zatímco obě řady iPodů s displejem se dočkaly nových edic, s větší obrazovkou a elegantním designem, iPod Shuffle zůstal dosud poněkud stranou. Podle některých spekulací však tým pracující na této sadě iPodů nespí a pilně pracuje na nové verzi, která by měla být dostupná krátce po vánočních svátcích. Informované zdroje tvrdí, že bude k dostání přinejmenším v černé a bílé variantě (další barevné variace jsou možné, ale nepotvrzené) a že design bude znatelně menší a příjemnější na ovládání. Zda bude iPod Shuffle vybaven větší pamětí nebo novými funkcemi je zatím ve hvězdách.

První Intel Macy - ještě před iBooky a mini

Oproti předchozím informacím to vypadá, že první Macy, které se dočkají procesoru od Intelu budou populární řady PowerBook a iMac. Podle nám známých informací se Apple snaží co nejdříve přinést konkurence schopný výkon do své nabídky laptopů, které posledních několik let poněkud zaostávaly za konkurencí ze světa PC. iMac a PowerBook jsou navíc považovány za nejlépe prodávající řadu Maců v nabídce společnosti Apple, takže je jen logické, že je jim věnována větší pozornost.

Ačkoliv se ještě nedá s určitostí říci, zda budou nové PowerBooky představeny už na lednovém MacWorldu, lze poměrně jistě říci, že bude z nabídky vypuštěn 12" model, který zřejmě koliduje s chystanou řadou 13" iBooků (pravděpodobně plánovanou někdy na duben nebo květen 2006). Téměř jisté je představení iMaců, jejichž obě varianty (17" a 20") jsou na programu přechodu údajně uvedeny na prvním místě. Obě dvě řady mají být vybaveny procesory „Yonah“ s frekvencí až 2,16 GHz. Je známo že tyto procesory mají mít dvě jádra, ale na podrobnější specifikace si ještě budeme muset počkat. Jak PowerBooky tak iMacy budou zpočátku uvedeny v původním designu, pouze nové PowerBooky se mají od předchozích modelů lišit zabudovanou kamerou iSight.

Jak jsme psali, příští týden iBook a Mac mini se s největší pravděpodobností dočkají procesorů od Intelu na jaře 2006, nejspíš v průběhu dubna a května. Co Apple chystá pro nový Mac mini nám zatím není známo, ale nové iBooky budou údajně vybaveny širokoúhlým displejem o úhlopříčce 13" (a poměru stran 16:10)

Redesign iTunes mobilního telefonu

Po lehce nepodařeném startu, připravují společnosti Motorola a Cingular novou verzi telefonu ROKR s podporou iTunes. Ačkoliv se prvního modelu údajně prodalo až 500 000 kusů, pro mnohé byla kvalita produktu zklamáním; často vytýkaná byla také značně omezená kapacita telefonu - maximálně 100 písniček, bez ohledu na skutečnou kapacitu úložného prostoru. Nový model má být představen v průběhu roku 2006 a má napravovat celou řadu nedostatků svého předchůdce. Kapacita má být navýšena na 1 000 singlů, přibude megapixelový fotoaparát a drastickou změnou má projít i design přístroje.

iSight ve všech nových displejích

Některé zdroje naznačují, že zabudování iSight kamerky do nového iMaca byl ze strany Apple pouze první krok k integraci webkamer do všech produktů. Již jsme psali o tom, že nový PowerBook by měl iSight obsahovat (pravděpodobně integrovanou v horním okraji víka s monitorem), ale podle nejnovějších informací se podobné webkamery dočkáme i v příští generaci Apple Cinema LCD. iBook zatím v souvislosti s touto integrací zmíněn nebyl, ale s největší pravděpodobností se na něj dostane také – snad ve spojení s přechodem na širokoúhlý model.

Mac OS X

Mnoho novinek se poslední dobou točí také kolem operačního systému Mac OS X - ať už ve spojení s připravovanou verzí 10.5 Leopard nebo se současnou verzí 10.4 Tiger.

Tiger 10.4.4 na cestě

První testovací verze nového updatu Mac OS X 10.4 Tiger byla v neděli večer rozeslána registrovaným vývojářům. Podle prvotních informací má opravovat asi 30 chyb a nedostatků v systému, především pak několik chyb v Quartz a přehrávání DVD disků. Další opravy byly zaměřeny na aplikaci GarageBand a zvuková zařízení připojitelná přes USB a FireWire. Obecně se dá říct že 10.4.4 je ve srovnání s 10.4.3 poměrně malá aktualizace, jejímž hlavním účelem je dotáhnout opravy chyb, na které se v v předchozím update nedostalo. Datum vydání updatu zatím není známo, ale podle předchozích zkušeností by mohl být venku do Vánoc.

Jobs nabídl OS X zdarma dětem 3. světa

O projektu „One Laptop Per Child“ toho už bylo napsáno dost. Jak se ale akce blíží své realizaci, poutá tento pozoruhodný pokus pozornost velkých korporací. Apple CEO Steve Jobs údajně organizaci MIT, která za realizaci celého projektu zodpovídá, nabídl kopie Mac OS X zdarma, pro každý laptop dodávaný do zemí 3. světa. MIT nabídku odmítlo, především proto, že pro návrh podobného zařízení potřebují operační systém, který mohou do značné míry modifikovat; první generace těchto laptopů tedy poběží na operačním systému GNU/Linux, konkrétně pak na upravené verzi distribuce společnosti Red Hat. Tento krok je do jisté míry v rozporu s ohlášenou politikou Apple, nedovolit běh Mac OS X na jiných strojích než autorizovaných Macích.

Údajný screenshot z raného buildu připravovaného systému Mac OS X 10.5 Leopard. Jen pravděpodobné, že se jedná o falsifikát, ale přesto by mohl naznačovat jak bude nový systém vypadat.

Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Že původně čistě linuxová společnost CodeWeavers plánuje přinést technologii Wine i na Macy víme již nějakou dobu. Wine, aplikační vrstva kompatibility, která umožňuje na unixových systémech (tedy i na Mac OS X) spouštět aplikace napsané původně pro Windows, bije v srdci komerčního produktu CrossOver Office. Podle některých informací se však zdá, že zatímco linuxová varianta Wine pracuje s Windows aplikacemi stejně jako samotný operační systém Windows, díky větší celistvosti uživatelského rozhraní Mac OS X by měli programy s příponou .exe lépe spolupracovat se zbytkem systému. Především se mluví o integraci Drag&Drop a interface, který by se choval a vypadal podle pravidel Aqua.

TextEdit umí Pages!

Podle některých, zatím nepotvrzených zpráv by TextEdit v Mac OS X Leopardu mohl umět přečíst a zobrazit formát dokumentů z aplikace Pages. Zda bude možně do něj i ukládat, či zda se bude jednat pouze o možnost zobrazení a importu je zatím nejasné.

Mimo jiné jsme čerpali z těchto zdrojů:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: micker Muž

Založeno: 18.11.2005, 01:14
Odpovědí: 0

takze aji viry? :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: Adam Muž

Založeno: 18.11.2005, 01:57

Ne, ne a ne - opakuju to pokaždé - prostředí jako WINE není pro viry použitelné, už se to zkoušelo na Linuxu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: micker Muž

Založeno: 18.11.2005, 09:40

ja se jen utvrzuju .-) dik
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: Dizz Muž

Založeno: 18.11.2005, 19:46

No nechci se hadat ale slysel jsem ze se i JEDEN vir povedl spustit pod WINE.

No je tedy pravdou ze ten dotycny s nastavenim wine(mozna modifikoval i samotne wine, to uz nevim) dost zapasil aby se mu to povedlo:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: JJ Muž

Založeno: 19.11.2005, 12:57

Já bych to netvrdil tak jednoznačně. Jsou-li aplikace děravé, nebo poskytují-li zneužitelnou funkčnost (např. skriptovatelnost bez slušného zabezpečení), dokážu si představit, že nějaký worm se tam uchytit dokáže, i když asi nebude mít možnost napáchat takové škody, které by mohl pod skutečnými Windows.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: JZ Muž

Založeno: 20.11.2005, 09:45

Pochybujem, ze Wine spusti nejaky win virus, ale niekoho moze napadnut spravit taky virus, ktory bude zneuzivat slabiny prave vo Wine. V tom vidim potencialnu hrozbu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: adam_s Muž

Založeno: 20.11.2005, 12:36

Ano, ale to už někdo může vyrobit takový virus, který bude zneužívat slabiny třeba v Safari :) WINE je prostě od běžného Windows prostředí odlišné natolik, že běh současných windows virů pod WINE mi připadá nereálný - jedinou výjímku bych viděl v makrovirech, které využívají děr v programech jako Word nebo Outlook, ale i u nich bych pochyboval o možnosti napáchat větší škody, protože aplikace běžícící pod WINE jsou obvykle uzavřeny v jedné složce, mimo kterou nemůžou přistupovat na disk.

Osobně bych se daleko víc bál, že mi na Maca spadne kovadlina, než že ho napadne Windows virus ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Poběží Windows aplikace přímo na Mac OS?

Autor: JJ Muž

Založeno: 20.11.2005, 20:21

Jistě, že by virus pod wine zbořil celý počítač, to by snad hrozit nemělo. Ale co třeba nějaké rozesílání spamů, DoS útkoy, smazání dokumentů v té složce, která je pro wine vyhrazena apod.?

Odpovědět na příspěvek

Nové iMacy?

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 18.11.2005, 05:45
Odpovědí: 0

Upgrade PowerBooku chápu, už jsou na maximu. Ale iMac byl nedávno aktualizován, má G5 procesor celkem slušný. To mi přijde divný.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nové iMacy?

Autor: Šedák Muž

Založeno: 18.11.2005, 09:31

Také nevěřím Intel iMacům v lednu. Už teď jsou dost rychlé. Vrznout do nich jednu dual-core G5 a X1600 na začátku roku a je vykydáno.

Odpovědět na příspěvek

VT

Autor: miro novak Muž

Založeno: 18.11.2005, 08:27
Odpovědí: 0

Tak som sa tesil, ze pre ostatnych, ktori nie su moc zdatni v anglictine, bude tento clanok krasnym sprievodcom po vynikajucom clanku na http://www.architosh.com/
news/2005-11/2005a1116_vt
-mactels.html.

Tu asi az pochopi clovek, preco Steve Jobs vsadil na Intel a nie na daleko lepsi produkt od AMD

Odpovědět na příspěvek

RE: VT

Autor: Pepa Muž

Založeno: 18.11.2005, 14:57

No, něco podobného už dnes používám na notebooku v podobě VMWare, ale bez těch grafickejch p.čovin okolo. Faktem je, že přístup k periferiím z několika nastartovanejch VMWarů najednou je poměrně na ... Takže jsem zvědavej, jakou formu "locku" zvolí HW řešení.

Odpovědět na příspěvek

pry nejdriv iBooky

Autor: GB Muž

Založeno: 18.11.2005, 08:51
Odpovědí: 0

Na webu, konkretne Think Secret se objevily jine informace. V lednu ma byt uveden novy iBook s Intelem 90 nm a cenou nizsi o 200 USD! Viz: http://www.thinksecret.co
m/news/0511intelibook.htm
l

Odpovědět na příspěvek

RE: pry nejdriv iBooky

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 18.11.2005, 08:58

A neni Yonah 65nm?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pry nejdriv iBooky

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 18.11.2005, 10:01

Ja stale pochybuji, ze daji do iBooku a Mimin Yonah. Je to samozrejme jen spekulace, ale spis bych to videl na Pentium M ci neco takoveho. Co by jinak dali do PB a Imacu? No, treba budu prekvapen. Kazdopadne PB s Intelem by me v lednu potesil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: pry nejdriv iBooky

Autor: adam_s Muž

Založeno: 18.11.2005, 10:54

Pokud tomu dobře rozumím, Yonah a Pentium M jsou v podstatě to samé. Pentium M existuje v několika výkonových variantách, především pak s jedním a se dvěma jádry - takže určitě bude možné odlišit co je v čem za výkon. A kromě toho, všechny CPU pro macy _musí_ umět SSE3 jinak nepoběží polovina aplikací.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: pry nejdriv iBooky

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 18.11.2005, 11:22

To je vlastne pravda, jde to rozlisit poctem jader. No pokud daji do PB dvoujadro, tak se vubec zlobit nebudu. Pak ale tezko bude iBook v lednu, kdyz jednojaderny Yonah ma byt az v dubnu, tudiz po dvouj. No necham se prekvapit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: pry nejdriv iBooky

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 18.11.2005, 12:10

To je vlastne pravda, jde to rozlisit poctem jader. No pokud daji do PB dvoujadro, tak se vubec zlobit nebudu. Pak ale tezko bude iBook v lednu, kdyz jednojaderny Yonah ma byt az v dubnu, tudiz po dvouj. No necham se prekvapit.

Odpovědět na příspěvek

Malé opravy

Autor: LP Muž

Založeno: 18.11.2005, 17:17
Odpovědí: 0

MIT není organizace ale Massachusetts Institute of Technology, univerzita.

Ten screenshot není z Leoparda.

Odpovědět na příspěvek

Skvělá formulace

Autor: xaver Muž

Založeno: 18.11.2005, 17:36
Odpovědí: 0

Jak jsme psali příští týden, ......
:-)
... a co budeme psát minulý rok?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: