Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPhonu

29. dubna 2011, 00.00 | Po mnoha měsících odkladů začal Apple oficiálně prodávat bílý iPhone 4. Současně také oznámil zahájení prodeje iPadu 2 v Japonsku a několika dalších zemích. A objevila se řada nových zpráv a pověstí o nástupci iPhonu 4.

V minulých dnech a týdnech dorazila spousta zpráv nějak souvisejících s iPhonem, zde se je pokusíme shrnout:

Bílý iPhone 4 se již oficiálně prodává

Hlavní novinku tvoří oficiální zahájení prodeje bílého provedení iPhonu 4, na který se čekalo skutečně hodně dlouho.

Dlouhá historie odkladů

Když Steve Jobs na loňské konferenci WWDC 2010 představil iPhone 4, sliboval, že se bude dodávat ve dvou barevných provedeních, v černém a bílém. Avšak když se telefon v červnu 2010 začal prodávat, byl k dostání jen v černé barvě, bílou verzi Apple sliboval na později, důvodem měly být potíže s lakováním krycích panelů na bílo. Apple však uvedení bílého telefonu odkládal stále dál a dál a nakonec v říjnu 2010 oznámil, že do prodeje přijde teprve na jaře 2011.

Situace se opakovala i v letošním roce, nadále se vynořovaly pověsti o jeho brzkém příchodu na trh, poprvé již v lednu, další náznaky přišly v březnu a v polovině dubna se mluvilo o tom, že přístroj dorazí ještě do konce měsíce. (Velkým povzbuzením bylo ovšem hlavně to, že iPad 2 se od počátku dodává v černé i bílé barvě, takže příslušnou technologii Apple očividně zvládl.)

Náznaků brzkého uvedení telefonu začalo přibývat

A minulý týden takovýchto náznaků počalo rychle přibývat. Například britský operátor 3 chvíli bílý iPhone 4 nabízel na svém webu a minulý pátek dokonce jeden zákazník tvrdil, že telefon již koupil u britského Vodafonu. A toto úterý další zákazník bílý iPhone 4 zakoupil v Belgii.

Počátkem týdne se už množily zprávy, že prodej započne ve čtvrtek 28. dubna (předtím se vsázelo spíš na 26. či 27. duben). Takovéto zprávy přišly například z Německa či z Japonska a z Belgie dorazily fotografie připravených krabic s bílými iPhony 4.

Apple oficiálně oznamuje příchod bílého iPhonu 4

A ve středu Apple opravdu oficiálně oznámil, že bílý iPhone 4 začne nabízet od 28. dubna (vydal k tomu tuhle tiskovou zprávu, jejíž česká verze se nachází tady). Oficiální oznámení vypočítává řadu zemí, v nichž bude telefon dostupný, včetně České republiky (což záhy svými vlastními tiskovými zprávami potvrdili i čeští mobilní operátoři).

Prodej včera skutečně začal (bílý iPhone 4 se objevil také na titulní stránce webu Applu) a jak ukazuje tohle video, v Hongkongu přilákal poměrně hodně zájemců. Podle pozdějších zpráv se v Hongkongu a též v Pekingu bílý iPhone 4 vyprodal již za první den, o zákazníky tak očividně nouzi nemá.

Také webový obchod Applu nabízí obě barevná provedení, ovšem zatímco černé iPhony 4 slibuje dodat do 24 hodin, pro bílé modely uvádí (celosvětově) dodací lhůtu 3 až 5 pracovních dní. (Nepřekvapivě je poptávka po bílých modelech silnější.)

Steve Jobs a Phil Schiller se vyjadřují k bílému iPhonu 4

Web All Things Digital (ve své rubrice Mobilized) ve středu vedl telefonický rozhovor se Stevem Jobsem, k němuž se navíc připojili Scott Forstall a Phil Schiller. Probírali různé aktuální otázky (především „kauzu“ shromažďování lokalizačních dat na přístrojích s iOS, což podrobněji rozebíráme v samostatném článku) a řeč přišla také na bílý iPhone 4.

Jobs a Schiller uvedli, že se výroba bílého provedení ukázalo mnohem obtížnější, než se původně zdálo, problémy byly především ve spolupráci s některými čidly (blíže to neupřesnili, zřejmě však šlo o čidla pracující se světlem).

Ukázalo se, že změna barvy pouzdra významně ovlivňuje spolupráci s různými vnitřními komponentami (hodně se spekulovalo zejména o vlivu na fotoaparát), bílý iPhone navíc potřebuje silnější ochranu proti ultrafialovému záření.

Vyřešení těchto problémů trvalo déle, než se zpočátku čekalo, ale nyní se je podařilo najít a telefon konečně splňuje všechna očekávání. Jobs k tomu dodal, že se to však nakonec vyplatilo, díky snaze najít obecně použitelné řešení bylo možné uvést bílý iPad 2 současně s černým.

Přispěje bílý iPhone 4 k dalšímu zvýšení odbytu?

Bílý iPhone 4 tak přece jenom přichází na trh, i když s desetiměsíčním zpožděním. Změna barvy si sice asi vyžádala nějaké dodatečné úpravy (což se jistě brzy dozvíme, až někdo telefon rozebere), ale v zásadě jde o stejný přístroj jako v černé barvě, ostatně se bílé modely prodávají za stejné ceny.

Bude tak záležet hlavně na estetickém cítění zákazníků, jakému provedení dají přednost. Přesto je nanejvýš pravděpodobné, že tento krok dále posílí prodej iPhonu 4, analytici odhadují, že by díky uvedení bílých modelů mohl prodej iPhonu 4 za tohle čtvrtletí stoupnout o dalších 1 až 1,5 milionu kusů.

Apple oznámil také zahájení prodeje iPadu 2 v Japonsku, Indii, Číně a dalších zemích

Tento článek se sice zabývá především iPhonem, ale v souvislosti s bílým iPhonem 4 musíme zmínit též iPad 2. Jde o to, že ve středu Apple současně oznámil zahájení prodeje iPadu 2 v několika nových zemích (což slíbil už minulou středu při zveřejnění finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí)-

Jak uvádí příslušná tisková zpráva (stejně jako její česká verze), tento čtvrtek započal prodej iPadu 2 v Japonsku a ode dneška přístroj přichází též na Filipíny, do Hongkongu, Jižní Afriky, Jižní Koreje, Indie, Izraele, Macaa, Malajsie, Singapuru, Spojených arabských emirátů a Turecka. A od příštího pátku, tedy od 6. května, se začnou v Číně nabízet WiFi modely iPadu 2 (uvedení 3G verzí pravděpodobně zdržuje vyřízení potřebných telekomunikačních licencí).

V Japonsku se iPad 2 měl začít prodávat již 25. března (kdy oficiálně dorazil i k nám), avšak kvůli katastrofálnímu zemětřesení a následné vlně cunami to Apple odložil, takže se na ostrovní říší dostalo teprve teď.

Stále přicházejí pověsti o nástupci iPhonu 4

Dosud platilo, že nové modely iPhonu Apple veřejnosti nejprve představil na vývojářské konferenci WWDC a jeho prodej (přinejmenším v USA) poté spustil v červnu či v červenci. Jenže když letos Apple oznámil, že konference WWDC 2011 začíná 6. června, počaly přicházet zprávy, že nový iPhone (médii označovaný jako iPhone 5) na ní představen nebude a jeho uvedení se odkládá až na září.

Tomu by napovídalo i výše popsané zahájení prodeje bílého iPhonu 4. Kdyby Apple dodržel dosavadní scénář, už za 2 měsíce by měl dorazit nový iPhone a pak by uvedení nového barevného provedení iPhonu 4 nedávalo velký smysl, pokud se ovšem nový telefon opozdí, může bílý iPhone 4 pomoci udržovat vyšší odbyt. Avšak během dubna se objevovaly i další náznaky, že by letos mohl nový iPhone dorazit později, ale přirozeně stále přibývaly pověsti o tom, jaké bude mít vlastnosti.

Očekává se nasazení SoC čipu A5

Tak například minulé pondělí uvedl analytik Concord Securities Ming-Chi Kuo, že nový iPhone dostane SoC čip A5 (stejný, jaký se nachází v iPadu 2), osmimegapixelový fotoaparát a čipovou sadu Qualocomm podporující jak GSM, tak CDMA sítě. Výroba telefonu má začít v srpnu, ale naplno se rozběhne až v září, telefon však prý bude představen už na WWDC 2011.

S podobným tvrzením přišla minulou středu agentura Reuters, i podle ní dostane nový telefon rychlejší procesor, jinak se má značně podobat iPhonu 4 a prodávat se počne v září.

Dohady o „iPhonu 4S“

Server 9to5mac minulý čtvrtek přinesl zprávu, že vybraní vývojáři už dostali nové iPhony osazené SoC čipem A5. Telefony jsou prý jinak shodné s iPhonem 4, zvenčí je nelze nijak odlišit. Osoba, jež tohle prozradila, tento telefon nazývá „iPhonem 4S“, jde však spíše o zkušební prototyp (velice přísně střežený).

Vůbec to však nemusí znamenat, že toto bude iPhone nové generace, takovéto prototypy spíše slouží k tomu, aby vývojáři mohli s předstihem připravovat aplikace pro nový iPhone. Všeobecně se totiž očekává, že kromě výkonnějšího SoC čipu telefon dozná i dalších vylepšení (jako jsou například výše zmíněný osmimegapixelový fotoaparát či nová komunikační čipová sada).

Na uvedených prototypech běží verze iOS 4 podporující nový hardware (zřejmě proto byly ve vývojářské sadě iOS 4.3 nalezeny odkazy na iPhone vybavený čipem A5), všeobecně se ovšem očekává, že nový iPhone bude používat novou hlavní verzi iOS (verzi 5), kterou by Apple mohl představit na konferenci WWDC 2011.

A toto pondělí čínský server M.I.C. gadget zveřejnil údajnou fotografii „iPhonu 4S“, není si však jistý její autenticitou. Snímek ukazuje bílý iPhone s větší obrazovkou a krycím sklem sahajícím od okraje k okraji. Zjevně nejde o bílý iPhone 4, mohlo by se jednat o zmíněný prototyp, jisté to ovšem není.

Verizon naznačil, že budoucí iPhone bude podporovat sítě obou standardů

Podobných zpráv jistě přijde ještě spousta, zvlášť když není jasné ani to, kdy se nový iPhone vlastně objeví. Jednu jeho vlastnost však zřejmě prozradil mobilní operátor Verizon. Když jeho finanční ředitel minulý čtvrtek na tiskové konferenci debatoval o hospodářských výsledcích své firmy, podřekl se, že příští iPhone bude „globální zařízení“ (upozornil na to Barron's), čímž zřejmě myslel „světový telefon“ schopný fungovat jak v GSM, tak v CDMA sítích.

V současnosti Apple dodává samostatné verze iPhonu 4 pro GSM a pro CDMA sítě (přesněji řečeno pro CDMA síť Verizonu), ovšem jak ukázalo rozebrání CDMA iPhonu 4, telefon používá hybridní baseband čip Qualcomm MDM660 zvládající oba standardy.

Jeví se proto jako vysoce pravděpodobné, že iPhone nové generace už bude schopen podporovat jak GSM, tak CDMA sítě ve stejném přístroji. To si však zřejmě vyžádá novou konstrukci antény, což je asi důvod, proč zatím Apple nabízí oddělené verze telefonu. Rozhodně by to dávalo smysl, jak z ekonomického, tak z logistického hlediska by jistě bylo vhodnější mít jeden telefon, který bude fungovat po celém světě ve všech běžných mobilních sítích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: