Pohled do útrob CDMA verze iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do útrob CDMA verze iPhonu 4

9. února 2011, 00.00 | Rozebrání nové verze iPhonu 4 pro CDMA sítě ukázalo, že obsahuje baseband čip Qualcomm MDM6600 podporující jak CDMA/EVDO, tak GSM/UMTS sítě a nitro telefonu se liší od GSM verze ještě v několika drobnostech.

Počátkem ledna byl představen iPhone 4 určený pro CDMA síť amerického operátora Verizon. Minulou středu mohli jeho zákazníci začít podávat předběžné objednávky, příjem běžných objednávek je možný od dneška a zítra se v USA spouští maloobchodní prodej.

Zájem o telefon je značný (jak připomíná tento článek na Lupě, teprve teď se telefon Applu zpřístupní druhé polovině amerického mobilního trhu) a lze předpokládat, že dále posílí zastoupení iOS (i když přístroje s Androidem už iPhonu docela silně konkurují).

V USA proto jde o velice sledovanou událost, zatímco pro nás v Evropě je to poněkud odtažité, protože na našem kontinentu tento iPhone fungovat nebude (český operátor U:fon sice provozuje CDMA síť, jenže pracující ve zcela odlišných frekvenčních pásmech). Pro čtenáře MůjMacu by však mohlo být zajímavé podívat se do nitra tohoto přístroje, zjistit, čím se liší od GSM verze.

CDMA iPhone 4 rozebraly dvě firmy

Jak jsme již zmiňovali, první CDMA iPhony z předběžných objednávek už dorazily ke svým vlastníkům, a tak samozřejmě přibývá zpráv o nich. A pochopitelně mezi prvními objednavateli byly také firmy, jež se zabývají rozebíráním a opravami přístrojů Applu. Do útrob nové verze iPhonu 4 se podívaly dokonce hned dvě.

Jednou z nich byla iFixyouri, zaměřující se na opravy iPhonů a dalších mobilních přístrojů, o jejích zjištěních referuje 9to5mac. A samozřejmě se do rozebrání CDMA iPhonu 4 pustila též známá firma iFixit, ta vydala svou obvyklou podrobnou reportáž z rozebírání, ale přehlednější souhrn toho, čím se liší od GSM verze, předkládá AppleInsider.

Obě firmy nabízejí také videa z rozebírání, iFixyouri své počínání předvádí zde a iFixit poskytuje tohle video (v němž telefon pitvá docela pohledné děvče).

Nebudeme tu probírat celou reportáž iFixit, protože nejde o zcela nový telefon, podrobnou zprávu z rozebrání GSM iPhonu 4 (s níž lze srovnávat), jsme přinesli tady. Zde se zaměříme pouze na hlavní zjištěné rozdíly.

Zevně viditelné rozdíly

GSM a CDMA verze iPhonu 4 jsou sice hodně podobné, ale několik odchylek se projevuje i zevně. CDMA verze především nemá zásuvku pro SIM kartu, protože CDMA telefony je nepoužívají. Z telefonu tak mimochodem zmizela poslední komponenta, se kterou mohl manipulovat samotný uživatel. Změnilo se také modelové číslo, z „A1322“ na „A1349“.

Nepřítomnost SIM karty znamená, že bude mnohem těžší provést odblokování telefonu, bez zásahu operátora to půjde jenom obtížně (v USA by takový zásah dokonce mohl být trestným činem). Převod CDMA iPhonu 4 mezi různými operátory bude rozhodně obtížnější, bude nutný souhlas obou.

Změnila se též konstrukce vnější antény, samozřejmě ji nadále tvoří ocelový rámeček telefonu, ale na CDMA verzi je rozdělená do čtyř segmentů, zatímco GSM verze ji dělí do tří. To zjevně dovoluje podporu frekvenčních pásem 800 a 1 900 MHz pro CDMA EVDO síť Verizonu, zatímco GSM iPhone podporuje čtyři GSM pásma (850, 900, 1800 a 1 900 MHz) a čtyři UMTS pásma (850, 900, 1 900 a 2 100 MHz).

CDMA iPhone samozřejmě používá šrouby typu „Pentalobe“, což iFixit sice kritizuje jako snahu znemožnit třetím stranám opravy telefonu, ale v tomhle směru si iFixit tak trochu „hřeje vlastní polívčičku“, nasazení těchto šroubů má i své racionální důvody (blíže to probírá superapple.cz).

Pohled dovnitř CDMA iPhonu 4

Také vnitřní uspořádání CDMA a GSM verzí iPhonu 4 se hodně podobá, ale jak ukazuje tato fotografie, zcela shodné nejsou.

Úplně nový vibrátor

Pomineme-li nepřítomnost SIM karty a jiné rozmístění segmentů antény, změnil se především vibrátor pro tichá upozornění. (Působí dost zajímavě, když rozebírající děvče z iFixit ve videu zaníceně mluví o vibrátoru.)

iFixit uvádí, že Apple odstranil původní rotační motor s protiváhou umístěný do rohu GSM iPhonu 4 a nahradil ho v CDMA verzi vibrátorem zcela jiného typu umístěným poblíž konektoru baterie (tenhle snímek srovnává obě součástky).

Nový vibrátor zřejmě místo rotačního elektromotoru používá lineární oscilační vibrátor, který pravděpodobně pochází od Samsungu. Podle testů iFixit působí příjemněji a při položení telefonu na stůl vydává příjemnější zvuk.

Další odlišnosti vnitřní konstrukce

Po rozebrání vypadá CDMA iPhone 4 rozložený na základní komponenty takto, nás však zajímají hlavně rozdíly mezi GSM a CDMA verzí telefonu.

Liší se i zadní kryty telefonů, nejsou ani vzájemně zaměnitelné.

A nepatrně se změnila též baterie, má sice pořád kapacitu 5,25 Wh, avšak nese nové modelové číslo (616-0520) a její hmotnost se snížila z 26,9 na 25,6 gramu.

Rozebírající odhalili ještě několik dalších rozdílů, liší se například uložení reproduktoru a zdířka sluchátek, kryt čelního fotoaparátu a ohebný kabel dokového konektoru. Též některé další kabely mají jiné krytky a vedou jinudy. Kupodivu nejsou stejné ani montáže displeje, instalační příchytky rovněž leží jinde, takže se nedají zaměnit.

Zcela rozdílná základní deska

Opravdu hodně se však v CDMA iPhonu 4 proměnila základní deska. Má sice stejné základní rozměry, avšak změnil se její tvar, aby se přizpůsobila výše popsanému novému vibrátoru. Desku přidržuje více šroubů a používá odlišné konektory na jiných místech. (iFixit podotýká, že se na okraji desky nachází řada neosazených vývodů, ty asi sloužily pro testovací účely.)

Největší rozdíly se však ukázaly po sejmutí stínících plechů, kdy se odkryly čipy základní desky (tato fotografie ukazuje horní a tenhle snímek dolní stranu obou odstrojených desek, nahoře se nachází základní deska CDMA iPhonu, s barevně orámovanými hlavními čipy).

Čipy na základních deskách se mezi oběma telefony skutečně hodně různí. Oba přirozeně používají stejný SoC čip Apple A4 a některé další podpůrné čipy (třeba řadič ovládání dotykové obrazovky).

Čip (16GB) flash paměti se nachází na opačných stranách desek (a v GSM telefonu pocházel od Samsungu, zatímco teď je od Toshiby, ovšem Apple využívá více dodavatelů těchto komponent), naprosto odlišné však jsou čipy spojené s telekomunikačními funkcemi, například moduly zesilovačů pro CDMA síť.

CDMA iPhone 4 používá hybridní GSM/CDMA baseband čip

Ale největší překvapení představoval baseband čip, který zajišťuje vlastní komunikaci s mobilními sítěmi. Předpokládalo se, že to bude nějaký čip z řady Qualcomm MDM (Mobile Data Modem) podporující CDMA sítě. Jenže rozebrání ukázalo, že jde o čip Qualcomm MDM6600, tedy hybridní čip, určený pro „celosvětové telefony“, schopný současně zvládat jak sítě CDMA/EVDO, tak GSM/UMTS.

Ovšem CDMA iPhone 4 může fungovat pouze v CDMA sítích, protože mu chybí zásuvka SIM karet. iFixit se domnívá, že hlavním důvodem tohoto rozhodnutí byl příliš složitý návrh antény, jež by umožňovala bezproblémový příjem všech možných frekvencí pro různé síťové technologie.

Čip MDM6600 však skutečně umí pracovat s oběma standardy, nalézá se například v telefonu Motorola Droid Pro, který funguje jak v CDMA síti Verizonu, tak v GSM sítích po celém světě.

Bude nástupcem iPhonu 4 „celosvětový telefon”?

Nasazení hybridního baseband čipu Qualcommu přirozeně vzbudilo naděje, že by nástupce iPhone 4 (očekávaný v červnu) mohl podporovat v jednom přístroji všechny hlavní mobilní standardy, jenže to vůbec není jisté. Kupříkladu dosavadní pověsti o novém iPadu tvrdí, že budou existovat samostatné UTMS a CDMA verze.

To sice jsou jen pověsti a z čistě technického hlediska by nový iPhone opravdu mohl být „celosvětovým telefonem“ (vhodnou konstrukci antény by Apple jistě dokázal navrhnout), jenže možná tomu zabrání obchodní důvody. Výroba samostatných GSM a CDMA modelů by totiž mohla být levnější, zvlášť když by sdílely stejný baseband čip (avšak používaly by rozdílné antény a další vybavení).

Otázka podpory 4G sítí

Čip MDM6600 ovšem podporuje také standard HSPA+, což mu umožňuje data stahovat až rychlostí 14,4 Mb/s.

Bude-li nástupce iPhonu 4 používat stejný baseband čip, zřejmě bude podporovat i tuto možnost a mohl by se tak nabízet jako „4G“ telefon (sice to není tak úplně přesné, ale marketing se dopouští i mnohem horších zjednodušení, navíc právě z tohoto důvodu byla nedávno definice 4G technologií poněkud uvolněna). Nakonec jako 4G přístroje se inzerují i další chystané telefony s podporou HSPA+ (například Motorola Atrix a HTC Inspire).

Podpora HSPA+ je rozhodně pravděpodobnější než podpora „opravdových 4G“ sítí s technologií LTE, jež se sice začínají zavádět, ale není to bez potíží. Qualcomm přirozeně vede ve své nabídce i baseband čipy zahrnující podporu LTE, jenže ty mají zatím příliš vysoký příkon a Apple již dal najevo, že prozatím LTE podporovat nehodlá. Jednou sice k podpoře 4G technologií jistě dospěje, ale letos to skoro určitě nebude.

Závěrečné shrnutí

Když to vše shrneme, CDMA iPhone 4 se od GSM verze liší v překvapivě mnoha ohledech, stejné nejsou ani některé z částí, u nichž by se to dalo očekávat. Hlavní rozdíl ovšem spočívá v telekomunikační elektronice, zejména v baseband čipu.

Užitý baseband čip MDM6600 sice podporuje řadu nejrůznějších síťových standardů, avšak technické provedení CDMA iPhonu 4 dovoluje telefonu fungovat pouze v CDMA sítích. Otázkou zůstává, zda toto rozdělení bude zachováno i u nástupce iPhonu 4, o tom však zřejmě budou rozhodovat spíše ekonomické než technické důvody.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: