Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

26. ledna 2011, 00.00 | V Jižní Koreji se prodaly 2 miliony iPhonů. Přibývá známek uvedení bílého iPhonu 4, problémy s výrobou měla vyřešit nová japonská lakovací technika. Objevily se zprávy o datech zahájení výroby nového iPadu a iPhonu. Gesta čtyř a pěti prstů by mohla fungovat také na iPhonu. A nový iPad a iPhone údajně budou podporovat NFC platby.

V minulých dnech se sešla řada zpráv týkajících se iPhonu, zde proto předkládáme jejich souhrn:

V Jižní Koreji se prodaly již 2 miliony iPhonů

Za minulé čtvrtletí Apple prodal přes 16 milionů iPhonů a jak ukazují nová data, docela významně k tomu přispěla též Jižní Korea, přestože jde o trh velice náročný, kde se Apple musí potýkat se silnou domácí konkurencí.

iPhone 4 se tam začal oficiálně nabízet loni v září a už za 10 dní poté počet celkem prodaných iPhonů dosáhl milionu a toto pondělí místní operátor KT, který tam telefony Apple nabízí, oznámil dosažení druhého milionu prodaných kusů. Přes polovinu tohoto počtu přitom tvoří iPhone 4, iPhony si v Jižní Koreji pořizují především mladší zákazníci, kteří v mnohem větší míře než ostatní stahují data a aplikace.

Jihokorejský trh chytrých telefonů prudce roste, v roce 2010 se tam odbylo asi 6,1 milionů kusů, ale letos již odhady mluví o 16,2 milionu a i když největší díl z tohoto počtu si ukousnou tamní výrobci (hlavně Samsung a LG), na Apple také jistě pořád dost zbude. Podíl iPhonu se by navíc mohl v Jižní Koreji dále zvýšit, až se tam začne prodávat též CDMA verze telefonu.

Přibývá známek blížícího se uvedení bílého iPhonu 4

V minulém týdnu se u německého Vodafonu a u amerického řetězce Best Buy objevily náznaky, že by přece jenom mohli začít prodávat bílou verzi iPhonu 4, kterou Apple loni neustále odkládal a nakonec ji slíbil až na tento rok, mnozí si ovšem myslí, že se už do prodeje tohle provedení telefonu vůbec nedostane.

Jenže v posledních dnech přibývá dalších známek, že se jeho uvedení na trh opravdu chystá. Nově se totiž položky pro bílý iPhone 4 našly také v účetním systému AT&T, v pondělí si toho všiml blog Boy Genius Report. V účetním systému AT&T OLAM se nalézají záznamy pro 16GB a 32GB bílý iPhone 4, datum spuštění prodeje systém neuvádí. Další podobné náznaky přišly z Británie, blog TiPb vypátral položky bílých modelů iPhonu 4 v katalozích britských operátorů Orange a Three.

To už nevypadá jako náhoda, zdá se, že Apple skutečně hodlá prodávat i tohle barevné provedení iPhonu 4. Termín uvedení není zcela jasný, ale všeobecně se předpokládá konec února. Pochopitelně to vyvolalo všelijaké spekulace, protože v červnu zřejmě dorazí nástupce iPhonu 4, mnozí se proto obávají, že očekávaný „iPhone 5“ bude jen mírnou modernizací iPhonu 4, podobně jako tomu bylo v roce 2009 s iPhonem 3GS. (Ten ovšem přinesl docela podstatné zrychlení, něco takového by se mohlo stát i letos, kdy se předpokládá nasazení výkonnějšího nástupce SoC čipu Apple A4.)

Z obchodního hlediska však uvedení bílého iPhonu 4 pořád dává smysl, když bude v prodeji v únoru, určitě se najde dost těch, co nevydrží čekat do léta na nový model a řada z nich ráda sáhne po nové barvě. Navíc lze očekávat, že po uvedení nového modelu zůstane iPhone 4 v prodeji jako levnější alternativa (mimochodem, dotovaný iPhone 3GS se v USA již prodává za pouhých 49 USD, což signalizuje výprodej zbývajících zásob).

Problém s bílým iPhonem 4 možná vyřešil japonský lak

Apple sice nikdy přesně nevysvětlil důvody, které vedly k odkladu prodeje bílého iPhonu 4, ale obecně se předpokládá, že šlo o potíže s výrobou, konkrétně s bílým lakováním krycích panelů telefonu. Jenže teď se zřejmě podařilo najít řešení, tvrdí japonský blog Macotakara. Podle jeho zdrojů předchozí lakovací techniky měly příliš vysoký podíl vadných kusů, což se pro hromadnou výrobu rozhodně nehodí.

Řešení údajně přišlo v podobě nového lakovacího materiálu z Japonska, s nímž se snáze nastavuje síla vrstvy laku. To by vysvětlovalo, proč se nyní počaly objevovat výše popsané náznaky. Nový lak byl zřejmě nasazen teprve nedávno a pochopitelně chvíli trvá, než se rozběhne výroba ve velkém.

CDMA verze iPhonu 4 se v USA začne prodávat 10. února, takže uvedení bílého modelu lze očekávat někdy po tomto datu, což by docela odpovídalo zprávám o konci února jako termínu uvedení bílého iPhonu 4 na trh.

Objevily se údajné termíny zahájení výroby nového iPadu a iPhonu

Letos se očekává nejprve uvedení nového modelu iPadu a pak samozřejmě též nového iPhonu (souhrn nejnovějších pověstí o vlastnostech těchto přístrojů jsme vydali v pondělí). A se tak se nelze divit, že z Asie již přicházejí zprávy, kdy má začít jejich výroba.

Čínský deník Commercial Times uvedl (čínský originál najdete zde), že výroba iPadu druhé generace se rozběhne v únoru, zatímco iPhone páté generace počne sjíždět z výrobních linek v květnu. Výroba nového iPadu má být zpočátku jen v omezeném množství, takže ho asi bude nedostatek, ale ve druhém čtvrtletí se už rozjede naplno a celkové dodávky by mohly překonat i rekordní objemy výroby současného iPadu.

Jde samozřejmě o data spuštění výroby, na trh se přístroje pochopitelně dostanou o něco později, v případě iPadu se to předpokládá koncem března či počátkem dubna, nový iPhone se objeví nejspíš někdy v červnu (zatím to tak bylo vždycky, s jedinou výjimkou iPhonu 3G, který se začal prodávat až v červenci 2008), protože Apple hardware s iOS obměňuje ve zhruba ročních intervalech.

Očekává se silný odbyt jak iPhonu 4, tak jeho nástupce, Apple proto posílil výrobní kapacity, vedle stávajících výrobců pode tchajwanského serveru DigiTimes zadal velkou zakázku také tchajwanské firmě Pegatron Technology. Ta již loni dostala objednávku na CDMA verzi iPhonu 4 v objemu 10 až 12 milionů kusů a nedávno získala objednávku i na nový iPhone, přičemž jenom první série má činit též 10 milionů kusů. Pegatron bude muset učinit mimořádná opatření, aby to všechno vůbec zvládl vyrobit.

Chystaný nový iPhone („iPhone 5“) bude ovšem současně vyrábět také Foxconn, takže celková úvodní dávka nových telefonů bude zřejmě ještě o hodně větší. Lze čekat, že nový iPhone bude od počátku podporovat i CDMA sítě, dosud se však neví, zda se budou jako teď prodávat samostatné (a nekompatibilní) CDMA a GSM verze, anebo jestli Apple nasadí hybridní čipovou sadu podporující oba standardy současně (to by samozřejmě bylo mnohem výhodnější).

Posílení výrobních kapacit iPhonu se dalo očekávat, protože při oznámení finančních výsledků za minulé čtvrtletí zástupci Applu řekli, že by prodali ještě více iPhonů, kdyby se stačily vyrobit, v Cupertinu tak očividně už zbrojí na nástup nového modelu svého telefonu.

Gesta čtyř a pěti prstů se možná objeví také na iPhonu

První beta verze iOS 4.3 mimo jiné přinesla podporu gest čtyř a pěti prstů na iPadu (viz toto video), ovšem ve druhé beta verzi Apple upřesnil, že ostrá verze iOS 4.3 tahle gesta nezpřístupní pro uživatele. Jsou totiž určena pouze pro vývojáře, aby na ně včas připravili své aplikace, všeobecně dostupná budou asi až v další hlavní verzi iOS (což nejspíš bude verze 5).

Na iPadu nová gesta působí docela přirozeně, ovšem později se ukázalo, že by se mohla dostat též na iPhone a iPod touch.Engadget zveřejnil video ukazující, že se jednomu uživateli podařilo gesta mnoha prstů zprovoznit i na jeho iPhonu (video najdete na YouTube). Gesta očividně fungují, ovšem na podstatně menší obrazovce se nepoužívají tak pohodlně jako na iPadu, ale to se dalo čekat.

Avšak i samotný Apple zřejmě tahle gesta testuje na iPhonu, podle informací blogu Boy Genius Report. Ten totiž zveřejnil snímky obrazovek iPhonu 4 určeného pro vnitřní testování Applu. Dokazují, že přístroj byl vybaven speciálním sestavením beta verze iOS 4.3, jež mělo zapnutou podporu gest čtyř a pěti prstů.

Pokusy zavést gesta mnoha prstů i na přístroje s menší obrazovkou možná tvoří součást snahy nahradit fyzická tlačítka zařízení s iOS gesty, jak tvrdily pověsti, které se vyrojily po vydání první beta verze iOS 4.3. Není však vůbec jisté, kdy se podpora těchto gest stane oficiální a k odstranění tlačítek letos vůbec nemusí dojít. Jasněji kolem nových gest bude až poté, co na trh přijde nástupce iPhonu 4, tedy teprve v létě.

Nový iPad a iPhone by mohly podporovat NFC platby

Pověstí o tom, jaké novinky přinesou nové letošní modely iPadu a iPhonu, koluje celá spousta, včera přišla další, podle níž budou tyto přístroje podporovat novou bezdotykovou metodu bezhotovostních plateb. Přinesla ji agentura Bloomberg, tvrdí, že nový iPad a iPhone budou obsahovat NFC hardware, který jim dovolí provádět bezhotovostní platby.

Technologie NFC umožňuje vysílání a příjem informací do vzdálenosti asi 10 centimetrů, podle Richarda Dohertyho z konzultační firmy Envisioneering Group by Apple měl právě tohle nasadit do nových modelů iPhonu a iPadu, Doherty se to údajně dozvěděl od inženýrů pracujících na novém hardwaru pro Apple.

Z nových přístrojů Applu s iOS by se tak daly pohodlně vyřizovat platby, NFC hardware by ale bylo možné využít například též ve spojení s reklamním systémem iAd. Je navíc vysoce pravděpodobné, že nový platební systém bude provázán s účty uživatelů v iTunes Store a nepochybně by na tomto základu šlo vybudovat celý věrnostní a kreditní systém (právě to však asi bude některým lidem dost vadit).

Podle citovaného zdroje Apple již má prototyp platebního terminálu pro malé podniky, kterým půjde snímat iPhony a iPady podporující NFC hardware. A protože si samozřejmě přeje jejich rychlé přijetí, zvažuje, že by tyto terminály nabízel obchodníkům buď za silně dotovanou cenu, nebo dokonce zcela zdarma (myslí se v USA).

Není to žádné velké překvapení, pověsti o tom, že Apple nasadí technologii NFC do iPhonu a že najal experty na ni, se objevily už loni v srpnu a související patenty Apple přihlásil ještě o několik let dříve.

Skutečnou novinku tak představuje jen to, že se nasazení NFC do ostrého provozu dočkáme již letos. Mohlo by to mít dalekosáhlé důsledky, avšak teprve praxe ukáže, jak to bude vlastně fungovat (technologie NFC má i své četné odpůrce, především kvůli bezpečnostním rizikům).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: