Nové zprávy o konferenci WWDC 2011 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové zprávy o konferenci WWDC 2011

30. března 2011, 00.00 | Apple oznámil, že se vývojářská konference WWDC 2011 bude konat od 6. do 10. června, účastnické lístky na ni se vyprodaly již za 12 hodin. Zaměří se zřejmě hlavně na software, podle nových pověstí na ní Apple žádné hardwarové novinky nepředvede. A to se možná týká i nového iPhonu, který by se mohl objevit až na podzim.

Apple tradičně pořádá v létě (astronomicky vlastně ještě na jaře) vývojářskou konferenci WWDC (Worldwide Developers Conference – celosvětová vývojářská konference). Oficiálně sice jde o shromáždění velkého počtu vývojářů aplikací pro softwarové platformy Applu, ale širší veřejnost tuto akci vnímá především jako událost, na níž se představují hardwarové a softwarové novinky, zejména nový model iPhonu.

Přirozeně se proto předem odhaduje, kdy se bude konference konat, letos to vypadalo na 5. až 9. června.

Oficiální oznámení zdůrazňuje softwarové platformy Applu

A v pondělí se ukázalo, že tyto odhady byly téměř přesné, Apple totiž oznámil (touhle tiskovou zprávou, její česká verze by se brzy měla objevit zde), že letošní výroční konference WWDC se bude konat od 6. do 10. června v kongresovém středisku Moscone West v San Franciscu.

Phil Schiller, viceprezident Applu pro globální marketing produktů, ve zprávě uvádí, že letošní konference odhalí budoucnost iOS a Mac OS X, proto by ji vývojáři aplikací pro dané platformy neměli zmeškat.

Náplň konference bude tvořit přes 100 přednášek na nejrůznější témata týkající se softwarového vývoje pro iOS a Mac OS X a přes 1 000 softwarových inženýrů Applu poskytne účastníkům konference své rady a znalosti. Zároveň budou na akci uděleny ceny Apple Design Awards za nejlepší aplikace pro Macy, iPady a iPhony.

Účastnické lístky se letos vyprodaly již za 12 hodin

Podrobnější informace o akci nabízí tento web, kde si též bylo možné zakoupit účastnické lístky. Nebyly právě levné, stály 1 599 USD, přesto se čekalo jejich brzké vyprodání. Loni se vyprodaly už za 8 dní, letos to však šlo ještě mnohokrát rychleji, web WWDC oznámil vyprodání konference již za pouhých 12 hodin od zahájení prodeje lístků.

Konference se takto vyprodala už počtvrté po sobě, ale letošní poptávka po účasti byla skutečně výjimečná. Není to však zase až tak překvapivé, akce se může zúčastnit jen několik tisíc lidí (kongresové středisko Moscone West prostě není nafukovací) a počty vývojářů pro platformy Applu, zejména pro iOS, se odhadují na statisíce.

Dohady o náplni konference

Konferenci WWDC sice tvoří řada nejrůznějších akcí týkajících se vývoje aplikací, ale veřejnost z ní pochopitelně vnímá hlavně úvodní proslov (ten tradičně pronáší Steve Jobs, pokud mu to jeho zdravotní stav dovoluje), kdy Apple představuje své novinky.

Loni se tento proslov týkal pouze iOS a souvisejících záležitostí, Jobs představil iOS 4, několik nových aplikací pro něj a iPhone 4, o Macích se vůbec nezmínil, což vyvolalo obavy o jejich další osud. Ovšem loni v říjnu to Apple vynahradil uspořádáním samostatné akce k Macům, kdy uvedl iLife ’11, poprvé představil Mac OS X Lion a také předvedl nové MacBooky Air.

Letošní WWDC bude zjevně probírat jak iOS, tak Mac OS X, což je samozřejmě dáno hlavně tím, že na letošní léto bylo ohlášeno vydání ostré verze Mac OS X Lion, nástupce Snow Leoparda. (Můžeme-li věřit nedávným pověstem, mohl by být Lion v době konání WWDC již hotový a jeho uvedení na trh by mohlo následovat zanedlouho poté.)

Ocenění Apple Design Awards získají pouze aplikace z App Store a Mac App Store

WWDC 2011 bude přednostně zaměřená na software, přičemž velký důraz se bude klást také na aplikační obchody Applu, totiž na App Store pro iOS a na Mac App Store. Naznačují to podmínky udělování již zmíněných cen Apple Design Awards pro nejlepší aplikace platforem Applu.

Loni byl Apple hodně kritizován za to, že tyto ceny neuděloval aplikacím Mac OS X, ale jen aplikacím iPadu a iPhonu. To se letos změní, jak ukazuje příslušná stránka, dostane se i na aplikace pro Macy. Avšak ze seznamu odpovědí na často kladené otázky k těmto oceněním plyne, že aby byly oceněny, aplikace musí být dostupné v obchodech App Store do 23. května 2011.

V případě aplikací iOS je to samozřejmé, ty se mimo App Store ani sehnat nedají, avšak pro aplikace Mac OS X to znamená, že se musí nabízet v Mac App Store, přestože pro software Maců existují i jiné distribuční kanály a Mac App Store je ještě poměrně nový (spuštěn byl teprve letos 6. ledna).

Takováto podmínka se však dala čekat, Apple má pochopitelně zájem na prosazení Mac App Store jako hlavního distribučního kanálu aplikací Mac OS X a svědčí to též o snahách o další konvergenci mezi Mac OS X a iOS.

To se každému líbit nebude, úplné uzavření Mac OS X po vzoru iOS sice není příliš pravděpodobné, ale dá se předpokládat sbližování obou platforem pro laické uživatele. A právě letošní konference WWDC by měla vyjasnit, co Apple vlastně v tomto směru hodlá dál dělat.

Na WWDC 2011 se možná neobjeví žádný nový hardware

A přirozeně se už začaly vynořovat různé dohady a pověsti o tom, jaké novinky lze vlastně na letošní konferenci WWDC očekávat.

Jak oznámení Applu, tak různé zákulisní zdroje naznačují, že letos se konference soustředí především na software, hlavně pak na předestření dalšího vývoje iOS a Mac OS X. A spolu s tím přibývá tvrzení, že letos v červnu Apple v San Franciscu žádné hardwarové novinky nepředvede.

Například Jim Dalrymple ve svém blogu The Loop tvrdí, že tisková zpráva Applu přesně odpovídá tomu, co zaslechl od svých zdrojů, tedy že novinky bude tvořit pouze software, kdy bude nejspíš předveden Mac OS X Lion a žádný nový hardware nedorazí.

Nové Macy mohou na trh přijít bez ohlášení

Neobjeví-li se na WWDC 2011 žádné hardwarové novinky, tak se to týká také Maců. To ovšem vůbec nemusí znamenat, že by Apple nepřišel s modernizací dalších modelů. Spíš je pravděpodobné, že k uvedení nových Maců dojde bez předchozího mediálního ohlášení, tak jako tomu bylo s letošními MacBooky Pro.

Podle nedávných pověstí by k podobné modernizaci iMaců (spočívající v osazení procesorů Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt) mělo dojít zhruba do měsíce a do června by se mohly objevit obdobné modernizace MacBooků Air a Maců mini, jisté to ovšem není.

Apple tak nejspíš bude nový hardware Maců uvádět bez návaznosti na jakékoli jiné akce, zatímco WWDC se zaměří na Mac OS X Lion a možná též na jeho spolupráci s iOS.

Na letošní WWDC se nemusí objevit ani nový iPhone

Jedna hardwarová novinka se však na WWDC od roku 2007 dosud objevila vždy, totiž nový model iPhonu. Zatím se všeobecně předpokládalo, že nástupce iPhonu 4 (médii označovaný jako iPhone 5) bude uveden právě na WWDC, avšak několik webů nyní prohlašuje, že letos tomu bude jinak.

Japonský blog Macotakara napsal (Google článek přeloží do celkem srozumitelné angličtiny), že podle jeho čínského zdroje se iPhone 5 nezačne dodávat během čtvrtého čtvrtletí fiskálního roku 2011 Applu, protože ještě nezačala výroba pro něj potřebných komponent.

Apple má fiskální rok o dost posunutý proti kalendářnímu roku, takže jeho fiskální rok 2011 končí 24. září 2011. To by znamenalo, že nový iPhone přijde na trh nejdříve koncem září či počátkem října 2011.

Blog Macotakara sice později doplnil, že Apple nový iPhone uvede teprve v první polovině fiskálního roku 2012, není však pravděpodobné, že by to odložil až na kalendářní rok 2012, už kvůli tomu, že by zmeškal vánoční sezónu, kdy bývají prodeje zvlášť vysoké, takže to stále vypadá spíše na (kalendářní) podzim 2011.

Macotakara odklad nového modelu telefonu zdůvodňuje tím, že se Apple nyní zaměřuje hlavně na to, aby získal nové zákazníky pro CDMA variantu iPhonu 4 v některých dalších zemích vedle USA (v nichž se provozují CDMA sítě) a nechce proto rychle uvádět na trh jeho nástupce.

Mimoto japonský blog už pouze zopakoval svou dřívější zprávu, že nový iPhone použije hliníkové pouzdro namísto současných skel iPhonu 4 (a bude se tak podobat spíše iPodu touch čtvrté generace). Dále se očekává, že nový iPhone bude obsahovat SoC čip A5, jaký se poprvé objevil v iPadu 2. Nejasné zůstává nasazení NFC hardwaru, tam se pověsti rozcházejí, podle jedněch ho ještě telefon mít nebude, jiné ale tvrdí, že přístroj NFC snímač dostane.

All Things Digital ke zprávám o opoždění nového iPhonu podotýká, že by telefon nakonec přece jenom mohl podporovat mobilní sítě čtvrté generace používající standard LTE (přísně vzato jde pouze o předstupeň skutečných 4G sítí, ale marketing je pochopitelně jako 4G sítě označuje). A také Engadget uvedl, že od svých zdrojů slyšel podobná tvrzení o dění na WWDC 2011.

Všechno to ovšem jsou pořád pouhé dohady vycházející ze zákulisních, těžko ověřitelných informací, zcela jasno bude zřejmě až 6. června, kdy by Steve Jobs měl přednést úvodní proslov konference a představit letošní letní novinky Applu.

Přesune se na podzim též iOS 5?

Opožděné uvedení nového iPhonu sice není vůbec jisté, ale kdyby k němu skutečně došlo, nejspíš by se totéž stalo s iOS 5. S takovýmito pověstmi minulý týden přišel TechCrunch, to se jevily jako dost nepravděpodobné, avšak v souvislosti s možným pozdějším uvedením nového iPhonu by to smysl dávalo, protože Apple dosud vždy novou hlavní verzi iOS uváděl spolu s novým modelem svého telefonu.

Mimochodem, TechCrunch v pondělí zopakoval všechny výše uvedené pověsti (včetně toho, že nový iPhone bude podporovat LTE sítě), ale ještě k nim doplnil připomínku, že před rokem Apple koupil začínající firmu Siri, jež nabízela aplikaci virtuálního osobního asistenta (využívající hlasové ovládání) pro iPhone.

A právě technologie Siri by měly hrát důležitou roli v iOS 5. TechCrunch tvrdí, že technologie umělé inteligence Siri a její asistenční (hlasem ovládané) služby budou integrovány přímo do nitra iOS pro různé služby, jež systém nabízí a tyto prvky by měl Apple předvést již na WWDC. Navíc je možné, že tyto nové technologie budou moci využívat také aplikace třetích stran.

Budoucnost iOS by se ovšem mohla vyjasnit už příští měsíc, protože podle pověstí z počátku března Apple v dubnu uspořádá další zvláštní akci, na níž představí beta verzi iOS 5 a možná i novou verzi služby MobileMe.

Uskuteční-li se takováto akce, potom není opožděné uvedení nové verze iOS příliš pravděpodobné, ale jestliže se nic dít nebude, tak se zřejmě letos tradiční harmonogram uvádění novinek Applu změní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: