Nová zjištění o třetí beta verzi iPhone OS 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nová zjištění o třetí beta verzi iPhone OS 4

10. května 2010, 00.00 | Další beta verze iPhone OS 4, kterou Apple záhy dočasně stáhl, přináší widget pro iPod, softwarový zámek orientace obrazovky, sdílení souborů a snazší zavírání aplikací. Mimoto iPhone OS 4 zavádí kontrolu překlepů ve stylu iPadu. A v nové beta verzi se též nalezly náznaky, že nový iPhone bude zřejmě schopen nahrávat HD video.

Počátkem dubna Apple představil veřejnosti chytaný iPhone OS 4 a současně uvolnil jeho první beta verzi pro vývojáře v rámci beta verze příslušné vývojářské sady.

Zhruba po dvou týdnech se objevila druhá beta verze, jež přinesla významné rozšíření nabízených API rozhraní a nový animovaný efekt uživatelského rozhraní pro multitasking.

Podle všeho Apple hodlá dvoutýdenní intervaly mezi beta verzemi dodržet, protože minulé úterý uvolnil třetí beta verzi iPhone OS 4 a jeho vývojářské sady (jako vždy se nabízela ke stažení na portálu iPhone Dev Center pro registrované vývojáře), avšak záhy ji musel dočasně stáhnout, aby napravil problém s instalací (něco podobného se stalo s třetí beta verzí vývojářské sady pro iPad).

Ostrá verze iPhone OS 4 přijde nejspíš v červnu

Jak iPhone OS 3.0 vloni, tak iPhone OS 3.2 pro iPad letos prošly pěti beta verzemi, než Apple uvolnil ostrou verzi, je tedy vysoce pravděpodobné, že tomu bude podobně s iPhone OS 4, představení ostré verze se předpokládá na konferenci WWDC 2010, jež začíná 7. června (zájem o konferenci je tak velký, že Apple již vyprodal všechna místa pro účastníky).

Tam by měl být představen nový iPhone, který nepochybně bude používat iPhone OS 4 (protože se letos na veřejnost předčasně dostal prototyp nového modelu, lze jeho uvedení považovat za téměř jisté), pro ostatní iPhony a iPody touch bude nový firmware zřejmě uvolněn při příchodu nového telefonu na trh (původní iPhone a iPod touch však už iPhone OS 4 nepodporuje, ty budou muset zůstat u iPhone OS 3.x).

Během minulého týdne se samozřejmě počaly shromažďovat podrobnější informace o tom, jaké novinky nová beta verze přináší, na ně se teď podíváme blíže:

Widget pro funkce iPodu a tlačítko uzamčení orientace obrazovky

Gizmodo uvádí, že nová beta verze je podstatně stabilnější než ta předchozí a již se opět dají používat funkce pro snímání obrazovky a pro práci s kamerou (což ve druhé beta verzi nešlo).

Stále se ovšem jedná o beta verzi, takže některé věci ještě tak docela nepracují, třeba funkce pro vzdálené vyhledání, zablokování a vymazání iPhonu prostřednictvím služby MobileMe. To je vcelku pochopitelné, protože pro vývojáře to v této fázi ještě není tak důležité, ti potřebují hlavně vyzkoušet běh svých aplikací (prototypy nových iPhonů ke ztrácení obvykle nemají).

Významné nové prvky se však objevily v uživatelském rozhraní pro multitasking, informuje o tom například 9to5mac, ale všimly si toho pochopitelně také mnohé další servery.

Především přibyl nový widget pro aplikaci iPod, když se přejede prsty doleva v novém „doku“ pro současně běžící aplikace (podobně jako se v iPhone OS 3.x vyvolává vyhledávací obrazovka Spotlight z první domovské obrazovky), zobrazí se několik nových tlačítek umožňujících práci s iPodem.

Ikona iPodu poskytuje rychlý přístup k funkcím tohoto přehrávače, dále se tam nabízejí klasická tlačítka pro spuštění a pozastavení přehrávání a pro přeskakování mezi jednotlivými skladbami. A na levém okraji widgetu se nachází tlačítko pro uzamčení orientace obrazovky, fungující obdobně jako hardwarové tlačítko iPadu pro tenhle účel.

Zde se ovšem projevuje rozdíl mezi iPhonem a iPadem. iPad nemá žádnou výchozí orientaci obrazovky, proto na něm lze orientaci zobrazení uzamknout vždy. Avšak uživatelské rozhraní iPhonu je implicitně orientované na výšku, zobrazování na šířku podporují pouze některé aplikace volitelně, uzamykání proto funguje jen pro orientaci na výšku (domovská obrazovka by ani nemohla fungovat, kdyby se uzamklo zobrazování na šířku).

Podpora sdílení souborů a možnost rychlého zavírání aplikací

Později byly v třetí beta verzi iPhone OS 4 nalezeny další zajímavé nové prvky, Boy Genius Report k výše popsaným novinkám přidal ještě dvě věci.

Zaprvé přibyla podpora pro sdílení souborů, Apple konečně doplnil možnost přenosu jednotlivých souborů mezi iPhonem a osobním počítačem. Mělo by to probíhat tak, že se iPhone připojí k počítači s iTunes, v kartě „Apps“ se vybere sdílení souborů („File Sharing“) a v příslušném menu půjde přetahovat soubory mezi iPhonem a počítačem pro některé aplikace.

Zatím to ještě příliš nefunguje, podpora sdílení souborů se zobrazí jen pro aplikaci Mail a ani ta ještě nepracuje, ale dá se předpokládat, že ostrá verze iPhone OS 4 to zvládat bude, podobně jako to už teď dovoluje iPhone OS 3.2 na iPadu.

A další důležitý nový ovládací prvek přibyl v uživatelském rozhraní pro multitasking, totiž snadná možnost zavírání běžících aplikací. To dosud bylo dost komplikované, daná aplikace se nejprve musela vyvolat a teprve pak ukončit, nyní však doplnila ikony běžících aplikací červená tlačítka pro ukončení. Stiskem takového tlačítka se zavře odpovídající aplikace, funguje to podobně jako odstraňování aplikací v domovské obrazovce.

iPhone OS 4 přináší kontrolu překlepů ve stylu iPadu

Další novinka byla zřejmě přítomná již v předchozích beta verzích, ale teprve teď se objevily zprávy o ní. Vývojáři zkoumající iPhone OS 4 si všimli též toho, že nový firmware nabízí kontrolu překlepů ve stylu iPadu a podobně probíhá také nabízení možné náhrady slova označeného za chybné.

Tato metoda, jež rozvíjí mechanismus zavedený iPhone OS 3 pro kopírování a vkládání, umožňuje, aby se uživatel dotkl slova označeného jako chybné (stejně jako v Mac OS X se červeně podtrhne), čímž ho vybere a v zobrazeném vyskakovacím menu nad ním se kromě voleb pro vyjmutí a zkopírování objeví ještě příkaz „Replace…“ pro nahrazení slova navrženou opravou. Když se vybere tenhle příkaz, potom systém předloží ve vyskakovacím menu náhradní slovo zobrazené modrým písmem.

Taková funkce se dosud nabízela jen v iPhone OS 3.2 na iPadu, ale s iPhone OS 4 ji získají i všechny novější iPhony a iPody touch. Jedná se tak o další příklad postupného pronikání novinek iPadu na další mobilní přístroje s iPhone OS.

Ostatně, když už mluvíme o práci s textem, iPhone OS 4 by měl po vzoru iPadu přinést na iPhone a iPod touch též podporu hardwarových Bluetooth klávesnic, takže určitou alternativu konečně dostanou ti, jimž se nezamlouvá virtuální softwarová klávesnice.

Nový iPhone bude pravděpodobně podporovat nahrávání HD videa

Již při dubnovém představení iPhone OS 4 Apple uvedl, že nový firmware nabídne API rozhraní, která vývojářům poskytnou plný přístup k nahrávkám videokamery. To by mohlo otevřít cestu k zajímavým novým aplikacím pro nahrávání a střih videa, užití to jistě najde i v aplikacích „rozšířené reality“.

Nová beta verze iPhone OS 4 však také naznačuje, že bude možné videa nahrávat ve vyšším rozlišení než nyní, iPhone 3GS, jehož fotoaparát slouží i jako videokamera, podporuje pouze rozlišení VGA (640 x 480).

Jenže v beta verzi iPhone OS 4 byly nalezeny přednastavené hodnoty svědčící o tom, že budoucí iPhone zvládne rozlišení 720p (1 280 x 720), jde o tyto dva řetězce:

AVCaptureSessionPreset640x480
AVCaptureSessionPreset1280x720

Jak vidět, vedle přednastavené hodnoty pro nahrávání v rozlišení VGA jako dosud bude podporovat také záznam v 720p, dá se tedy předpokládat, že letošní iPhone bude umět nahrávat právě v tomto rozlišení. Není to nijak velké překvapení, už teď se na trhu nachází řada telefonů, které to umí, takže Apple pouze srovná krok s konkurencí.

Ostatně některé pověsti již začaly nový model označovat jako „iPhone HD“, což dobře odpovídá novým zjištěním, Apple se prostě připojí k obecnějšímu trendu, který sledují v podstatě všechny telefony této kategorie (předpokládá se, že nový iPhone bude mít též displej s vyšším rozlišením, a to nejspíš 960 x 640, zdůvodnění najdete například tady).

Už koncem loňského roku se objevily pověsti, že Apple pro nový iPhone chystá fotoaparát s pětimegapixelovým snímačem (koncem dubna přišly zprávy, že takovýto snímač bude dodávat firma LG Innotek) a v lednu se psalo o tom, že Apple shání komponenty pro LED blesk, podpora HD videa (sice jen v rozlišení 720p, ale HD kvalita to již je, nakonec HD filmy na iTunes Store se nabízejí právě v tomhle rozlišení) se za těchto okolností jeví v podstatě jako samozřejmost.

Jistotu pochopitelně budeme mít teprve poté, co Apple představí nový iPhone, tedy nejspíš 7. června při zahajovacím proslovu konference WWDC 2010, ovšem kdyby Apple nenasadil fotoaparát a videokameru s vylepšenými vlastnostmi, vyvolalo by to obrovské zklamání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pictures

Autor: Míla 62 Muž

Založeno: 10.05.2010, 12:43
Odpovědí: 0

Možná to bylo psáno o beta verze 2 a 1, ale funkce obrázky je stejně jako v iPhoto rozšířena o Faces a Places. V 4.0beta3 to funguje. Stále mi ale nejde odesílání SMS se simkou O2. Nemám JB ale legální vývojářskou verzi 4.0.

Odpovědět na příspěvek

Co s tim

Autor: Michal Muž

Založeno: 14.05.2010, 15:15
Odpovědí: 0

Tak si kupte Nokii za 800,- Kc.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Tak si kupte Nokii za 800,- Kc.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: