Případ uniklého prototypu chystaného modelu iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Případ uniklého prototypu chystaného modelu iPhonu

21. dubna 2010, 00.00 | Server Gizmodo získal prototyp nového iPhonu (zřejmě za úplatu), tvrdí, že ho ztratil zaměstnanec Applu, nelze však vyloučit, že byl telefon ukraden. Apple ovšem teď chce přístroj zpět a Gizmodu mohou hrozit právní postihy.

Ve zpravodajství okolo Applu nyní vyvolává značný rozruch „případ prototypu iPhonu 4G“. Už o víkendu Engadget zveřejnil fotografie údajného nového iPhonu.

První snímky vyvolaly spíše pochybnosti (mluvilo se o asijských kopiích), avšak v pondělí Engadget přišel s dalšími informacemi, jež se zdály potvrzovat jejich autenticitu, podle všeho se jedná o snímky z laboratoře Applu, protože na jednom z nich vedle telefonu ležel prototyp iPadu.

Gizmodo získalo prototyp nového iPhonu

Mnohem větší rozruch však v pondělí způsobil server Gizmodo, když přinesl podrobný popis nového iPhonu.

Gizmodo uvedlo, že získalo přístroj, který někdo údajně ztratil v kalifornském baru (o tom více níže). Telefon byl umístěn do kamuflážního pouzdra, snažícího se napodobit iPhone 3GS, ale uvnitř se nacházel značně odlišný přístroj.

V době, kdy se k němu Gizmodo dostalo, Apple již telefon na dálku deaktivoval (funkcí služby MobileMe umožňující vymazat ze ztraceného či ukradeného telefonu všechna data), proto se některé věci nedaly přesně zjistit.

Gizmodo přístroj pochopitelně prozkoumalo a rozebralo a došlo k názoru, že jde o autentický prototyp, zveřejnilo řadu fotografií a videa předvádějící vzhled telefonu a přineslo popis jeho základních vlastností.

Vlastnosti prototypu

Detaily vnějšího designu se samozřejmě ještě mohou změnit, ale nový model iPhone by měl zřejmě přinést následující novinky:

Je vybaven čelní kamerou pro videohovory a má vylepšený zadní fotoaparát a kameru (užívající citelně větší objektiv než iPhone 3GS). Fotoaparát je navíc vybaven bleskem (už v lednu se objevily pověsti, že nový iPhone nasadí LED blesk a fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů).

Namísto standardní SIM karty telefon používá zmenšenou kartu Micro-SIM (tak jako iPad). Přístroj má též vylepšený displej s vyšším rozlišením, které se však nepodařilo přesně zjistit (některé dřívější pověsti mluvily o rozlišení 960 x 640, podrobněji to zdůvodňuje na svém blogu Daring Fireball obvykle velice dobře informovaný John Gruber), obrazovka objevivší se po připojení telefonu k iTunes by tomu napovídala.

Protože byl přístroj deaktivován, nedalo se zjistit, kolik má vlastně flash paměti, na pouzdru se totiž nachází jen údaj „XX GB“, Engadget ovšem naznačoval, že by nový model mohl nést 80 GB paměti.

Telefon má druhý mikrofon pro potlačování hluku okolí umístěný nahoře vedle zdířky sluchátek, regulaci hlasitosti zajišťují dvě oddělená tlačítka a tlačítka vypínače, ztišení a regulace hlasitosti jsou kovová.

Změnil se také design pouzdra, jeho zadní část je zcela plochá a byla vyrobena z lesklého nekovového materiálu (podle Gizmoda připomíná sklo či keramiku, ale mohl by to být i lesklý plast, John Gruber ovšem upozornil, že již v roce 2006 Apple požádal o patent na telefon s keramickým pouzdrem).

Celý přístroj obkružuje hliníkový rámeček, obrazovka je o trošku menší než u iPhonu 3GS (má však nejspíš vyšší rozlišení) a tvary přístroje vycházejí celkově mnohem hranatější. Nekovový zadní panel pravděpodobně slouží ke zlepšení příjmu WiFi signálu (potíže iPadu s WiFi signálem se někdy připisují jeho hliníkovému pouzdru).

Oproti iPhonu 3GS je nový prototyp o 3 gramy těžší, ale jeho baterie se zvětšila o 16 procent díky tomu, že vnitřní komponenty byly zmenšeny, aby pro baterii udělaly prostor. (Gizmodo to zjistilo rozebráním přístroje). Vnitřní prostor telefonu je maximálně využitý, komponenty ho téměř zcela vyplňují a zřejmě se tomu podřídil i vnější vzhled pouzdra, jež postrádá zaoblení a zkosené hrany. (Vzhled přístroje, který získalo Gizmodo, uvidíte například na tomto videu YouTube.)

Gizmodo tedy telefon rozebralo a uvnitř našlo komponenty s označením Applu, což též naznačuje, že jde o autentickou záležitost. (Deník Korea Times mezitím přišel s tvrzením, že nový telefon Applu bude používat čip Apple A4, jenž se už teď nachází v iPadu, přičemž ho pravděpodobně bude nadále vyrábět Samsung, který nyní dodává své SoC čipy pro iPhone a iPod touch.)

Podle údajného nálezce telefon provozoval iPhone OS 4.0, a to ještě předtím, než ho Apple počátkem dubna představil veřejnosti, poté ovšem Apple přístroj na dálku vymazal a vypojil, a protože pro něj pochopitelně není volně dostupný příslušný firmware, nebylo možné telefon oživit obnovením firmwaru z iTunes.

Po připojení k osobnímu počítači se ale přístroj choval jako iPhone, spustil se stejným způsobem a pokusil se připojit k iTunes, také vývojářské nástroje ho rozpoznaly jako iPhone. System Profiler Mac OS X ho označil za iPhone v režimu obnovy (což odpovídá na dálku vymazanému přístroji), avšak s dosud neznámými typovými identifikátory.

Gizmodo tedy zjevně získalo skutečný prototyp nového iPhonu, velké dohady však vyvolával způsob, jímž se k němu vlastně dostalo. Jako další důkaz totiž uvedlo zmínku Johna Grubera na jeho blogu, že Apple skutečně ztratil prototyp iPhonu. Jenže na to Gruber zareagoval upozorněním, že nepsal o ztraceném, ale o ukradeném prototypu a vyjádřil značnou nelibost nad počínáním Gizmoda.

Podle Gizmoda prototyp ztratil zaměstnanec Applu v pivnici

Pochopitelně se mnozí začali ptát, jak se k tomuto hardwaru mohlo Gizmodo dostat. Jako vysvětlení vydalo poměrně obsáhlý článek, v němž popisuje, jak 27letý softwarový inženýr Applu Gray Powell zašel s oním zakamuflovaným prototypem nového iPhonu do německé pivnice v kalifornském Redwood City, německé pivo na něj však bylo příliš silné, a tak telefon zapomněl v pivnici na stole. (K tomu mohou Středoevropané jízlivě podotknout, že by se to nestalo, kdyby byli Američané zvyklí na pořádné pivo.)

Tam ho našel její další návštěvník, který ho zpočátku považoval za normální iPhone, když prohlížel aplikace telefonu, nalezl ve Facebooku Powellovy osobní údaje. Apple ovšem druhý den telefon na dálku deaktivoval, nálezce se ho údajně snažil Applu vrátit, ale bez úspěchu a nakonec (prý po několika týdnech) se dostal ke Gizmodu.

Gizmodo však za přístroj nejspíš zaplatilo

Tolik tedy oficiální verze, které ovšem ne každý uvěřil, zvlášť poté, co se Nick Denton, zakladatel a vlastník firmy Gawker Media, jíž patří také Gizmodo, na Twitteru vychloubal, že je za exkluzivní materiály ochoten platit, značně neuctivě se vyjádřil o těch, kdo jen sbírají kolující informace a v podstatě potvrdil, že Gizmodo za zmíněný přístroj zaplatilo, přesnou částku však neuvedl (objevily se dohady, že to mohlo být až 10 000 USD).

Avšak Agentura AP přinesla zprávu, podle níž Denton řekl, že za telefon zaplatil 5 000 USD. Nebylo by to poprvé, weby patřící Gawker Media podobné věci v minulosti dělaly, letos v lednu jí rovněž vlastněný blog Valleywag vydal výzvu, že vyplatí vysoké finanční odměny za hodnověrné a legální informace potvrzující existenci tabletu Applu, tehdy ještě napůl mýtického (teprve později se z něj vyklubal iPad). Na výzvu tenkrát rychle zareagovali právníci Applu, což Valleywag posměšně označil za nejlepší potvrzení existence tabletu (a měl zjevně pravdu).

Apple žádá prototyp zpět, Gizmodu hrozí právní postihy

A také nyní už začal Apple jednat a zaslal Gizmodu úřední dopis, v němž požaduje vrácení zařízení, které patří Applu, dopis v pondělí odeslal viceprezident a hlavní podnikový právník Applu Bruce Sewell.

Gizmodo se samozřejmě stále drží své verze, jak k telefonu přišlo a nadále opakuje, že byl nalezen poté, co ho ztratil Gray Powell, avšak tato záležitost může mít pro tento server značně nepříjemné právní důsledky.

Už samotná skutečnost, že byl telefon na dálku vymazán, svědčí o tom, že s ním nebylo něco v pořádku a pokud byl opravdu ukraden, pak se Gizmodo vystavuje postihu za koupi kradeného zboží (to může mít v Kalifornii právní následky i tehdy, když kupec netuší, že jde o kradenou věc, jenže Gizmodo zřejmě velice dobře vědělo, za co těch 5 000 USD vyplácí).

A nejen to, mohlo by být obviněno též z porušení kalifornského zákona o obchodním tajemství UTSA, podle jehož paragrafů koupě ukradeného prototypu a zveřejnění informací o něm představuje jasné porušení jeho ustanovení.

Nadále přetrvávají dohady a spekulace

Pochopitelně se teprve uvidí, co z toho všeho vlastně pro Gizmodo vyplyne, dalo se ovšem čekat, že Apple z jeho zpráv nadšený nebude a jestliže tento server opravdu zaplatil za ukradený přístroj, asi se nepříjemnostem nevyhne.

Zároveň však tato záležitost vyvolává spoustu spekulací a dohadů. Vzhledem k tomu, jak nesmírně přísná bezpečnostní opatření Apple zavádí okolo prototypů svého hardwaru, je skutečně podezřelé, že by bylo možné prototyp iPhonu tak snadno ztratit, uváží-li se, jak důkladně Apple střežil iPad před jeho uvedením na trh.

iPad Apple do poslední chvíle tajil i před zaměstnanci svých vlastních obchodů a důsledně omezoval přístup vývojářů k fyzickým iPadům, mnozí své aplikace proto vyvíjeli pouze v emulátoru a těch pár vyvolených, co mělo iPad k dispozici, ho muselo doslova „držet pod zámkem“.

Divoké spekulace o záměrném úniku

Stejná pravidla by nepochybně měla platit i pro vlastní vývojové pracovníky Applu, působí proto dost zvláštně, že mohlo dojít k takovému porušení bezpečnostních pravidel. To by opravdu svědčilo spíše pro úmyslnou krádež, objevily se ovšem i četné úvahy, že by se naopak mohlo jednat o záměrný únik ze strany Applu.

Apple sice podle všeho skutečně občas řízených využívá informačních úniků, když se mu to hodí, jenže zrovna v tomto případě by to asi nedávalo smysl. Ano, vypuštění pověstí o skvělém novém iPhonu by bylo docela dobře možné, ovšem aranžovaná „ztráta“ fyzického prototypu už vypadá poněkud přehnaně a nebyla by bez rizika.

Jistě, milovníci konspiračních teorií nepochybně najdou řadu rafinovaných důvodů, proč by to Apple dělal, lepší však asi bude počkat, co se bude dít dál, hodně jistě napoví to, jak bude Apple dále reagovat na podobné zprávy a především tím, jaké kroky podnikne vůči Gizmodu. (A příznivci iPhonu musí doufat, že se nenaplní toto parodické video, v němž rozzuřený loutkový Steve Jobs kvůli Gizmodu nový iPhone letos prostě zruší.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: