Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

1. března 2010, 00.00 | Třetí beta verze vývojářské sady pro iPad byla rychle stažena, ale přesto v ní byly objeveny zajímavé náznaky možného budoucího vybavení. Agentura Associated Press plánuje zpravodajskou aplikaci a předplacenou službu pro iPad. A řada nezávislých výrobců se již vrhla na vývoj příslušenství pro iPad.

iPad se sice začne prodávat až koncem tohoto měsíce, ale neustále přicházejí další zprávy s ním spojené:

Třetí beta verze vývojářské sady se nabízela jen několik minut

Minulé úterý Apple uvolnil již třetí beta verzi vývojářské sady pro iPad, avšak ta byla dostupná pouze několik minut a poté ji Apple opět stáhl z distribuce, takže se zatím nadále nabízí druhá beta verze vydaná 9. února.

Důvod stažení nové beta verze není úplně jasný, ale podle několika vývojářů, co si ji ještě stihli stáhnout, obsahovala vážnou chybu, Apple teď nejspíš pracuje na její opravě. Teprve se uvidí, kdy se objeví nová, opravená beta verze (mohlo by to být možná už toto úterý), mezi vývojáři to pochopitelně vyvolává určitou nejistotu.

Novinky nalezené v třetí beta verzi se týkají hlavně podpory fotoaparátu

I když se nová beta verze nabízela jen krátkou chvíli, přesto si ji řada zájemců stáhla a přirozeně v ní začali hledat změny a novinky. Tak například 9to5mac zjistil, že již obsahuje aplikaci Photo a používat se dá též funkce fotorámečku. A zmíněná aplikace Photo navíc dostala kartu „Camera“, přestože oficiálně iPad fotoaparát nemá, ovšem v kódu vývojářské sady byly takovéto odkazy nalezeny už dříve.

A další pátrání v kódu této beta verze odhalilo ještě více odkazů týkajících se fotoaparátu či kamery. Sice se zdá, že iPad přinejmenším zpočátku nic takového mít nebude, ale software podle všeho na to připravený bude. (Ostatně možná nejen software, již před časem se objevily zprávy, že iPad nabízí prostor pro osazení kamerou užívanou v MacBooku.)

Náznaky podpory videohovorů obsahovala už první beta verze vývojářské sady, ale třetí beta verze přinesla další zajímavá zjištění. Zvědaví vývojáři propátrali neveřejný vývojový rámec Applu ovládající fotoaparát a zjistili, že obsahuje dodatečné prvky, jaké se nevyskytují ve vývojářské sadě iPhone 3.x.

Zdá se, že v sadě pro iPad příslušné API rozhraní navíc testuje, zda iPad má čelní kameru a dále jestli fotoaparát podporuje zoom a má blesk. Čelní kamera by se samozřejmě používala pro videohovory, zatímco zoom a blesk jsou nové prvky, o nichž se často hovoří v souvislosti s fotoaparátem pro nový iPhone (pověsti o takových přípravách přišly již počátkem roku).

A další hledání dokonce odhalilo ikony, jež nepochybně mají sloužit k přijetí a k odmítnutí videohovoru, velikost tlačítek napovídá, že jsou určena spíše pro rozměrnější obrazovku iPadu než pro iPhone (ovšem jeho budoucí model může také mít obrazovku s vyšším rozlišením).

Nálezy to sice jsou zajímavé, ale vůbec to nemusí znamenat, že takovéto vybavení bude skutečně mít už první verze iPadu uvedená na trh (ostatně si stačí připomenout iPod touch třetí generace, který měl být též vybaven fotoaparátem, ale nakonec k tomu nedošlo a přes různé kolující pověsti ho nezískal ani dodatečně).

Možná to ale naznačuje, že podporu videohovorů a vylepšený fotoaparát Apple chystá do svých budoucích přístrojů, není však jasné, zda se to bude týkat další verze iPadu, anebo spíš nového modelu iPhonu (ten se očekává již letos v létě a je možné, že přebere některé vlastnosti z iPadu).

Associated Press oznámila plány na podporu iPadu

Pro úspěch iPadu bude důležité získat dostatek obsahu, což Apple samozřejmě ví, proto už uzavřel smlouvy s pěti významnými americkými nakladatelstvími o dodávce elektronických knih a Steve Jobs usilovně jedná s vydavateli významných deníků a časopisů. Někteří z nich ještě váhají, jiní již podporu přislíbili, kupříkladu deník New York Times předvedl specializovanou čtečku pro iPad při jeho představení a svou elektronickou verzi optimalizovanou pro iPad a podobná zařízení ohlásil též časopis Wired.

A v pátek zveřejnila své plány pro iPad také zpravodajská agentura Associated Press (vydala k tomu tuto tiskovou zprávu), hodlá nabízet specializovanou aplikaci spojenou se svou placenou zpravodajskou službou.

Agentura AP se nyní snaží dodávat zpravodajství do mobilních zařízení, pro iPad to bude fungovat podobně, služba by měla přinášet obsah z více než 1 000 novin a od různých dalších zpravodajství. Zatím však nebyly sděleny žádné konkrétní ceny, ani datum uvedení aplikace a spuštění související služby AP.

Aplikace pro iPad úzce souvisí se zřízením AP Gateway, nové divize agentury, jež se bude věnovat „konzumentům zpravodajství“ se zvláštním důrazem na tablety, mobilní telefony a elektronické čtečky. Bude otevřená spolupráci s dalšími zpravodajstvími (s řadou z nich ostatně spolupracuje už teď).

AP celkem otevřeně říká, že by ráda byla informačním zdrojem do jisté míry nahrazujícím (v oblasti zpravodajství) Google, svou aplikací by chtěla konkurovat takovým deníkům jako jsou New York Times a Wall Street Journal, zároveň se však prezentuje jako prostředek záchrany pro jiné noviny a zpravodajce v internetové éře, protože slibuje, že se s nimi bude dělit o příjmy.

AP by se jistě chtěla stát jedním z hlavních zpravodajských portálů pro iPad, takových zájemců je ovšem víc, tradiční vydavatelé zpravodajství si očividně od iPadu dost slibují, ostatně Apple jim ho nabízí právě jako nový zdroj příjmů, jenže teprve budoucnost ukáže, jestli se tato očekávání naplní.

Také mnozí výrobci příslušenství cítí v iPadu příležitost

Naděje ovšem iPad nevzbuzuje jen v dodavatelích nehmotných statků jako jsou informace a aplikace, do vývoje pro iPad se pouštějí též mnozí výrobci hardwarového příslušenství. Podle deníku Wall Street Journal již řada výrobců začala s vývojem příslušenství pro iPad, přestože s přístrojem nemají téměř žádné praktické zkušenosti.

Není divu, kapesní přístroje Applu sice okolo sebe vytvořily široký softwarový průmysl, ale nezanedbatelný je rovněž doprovodný průmysl výroby příslušenství pro iPhone a iPody, podle seriózních odhadů činily celosvětové tržby za něj v roce 2009 okolo 3,7 miliardy USD. A tito výrobci nyní pochopitelně doufají, že podobně úspěšní budou též s iPadem (vzhledem k tomu, že používá stejný dokový konektor, nebude vývoj opět tak odlišný).

Jako první se do přípravy konkrétních produktů pustili výrobci pouzder, protože iPad si bude chtít chránit skoro každý (a rozměry přístroje jsou již známé, někteří výrobci ovšem s přípravnými pracemi začali ještě dříve).

Strategie jednotlivých výrobců se však liší, zatímco někteří chtějí dostat své produkty na trh už několik dní či nejvýše týdnů po zahájení prodeje iPadu, jiní jsou opatrnější. Výrobci pouzder pochopitelně spěchají, řada z nich hodlá již v den zahájení prodeje nabídnout modely konkurující těm, jež představil samotný Apple.

Také firma Sanho vyrábějící externí baterie chce mít hotové dodatečné baterie pro iPad někdy v dubnu či v květnu. Naopak výrobci složitějších periférií váhají, chtějí počkat, zda iPad vytvoří dostatečně velký trh, to je například postoj Blue Microphones, jež dodává nahrávací zařízení pro iPody.

A SDI Technologies, která prodává pod značkou iHome externí reproduktory, sdělila, že vyvíjí příslušenství pro iPad, jež hodlá uvést na trh až v lednu příštího roku, protože leden bývá v USA nejlepším obdobím pro odbyt příslušenství (kdy zákazníci dokupují doplňky k přístrojům pořízeným o Vánocích).

Odbyt příslušenství bude ovšem záviset na tom, kolik iPadů se vlastně prodá a též na tom, k čemu se vlastně budou využívat, pokud se však naplní optimistické odhady, přijdou si jistě na své i výrobci hardwarových doplňků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: