Simcity 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Simcity 4

12. srpna 2005, 00.00 | V dnešním herním článku se blíže seznámíme s budovatelskou Sim hrou z dílen Maxisu a Aspyru, Simcity 4.

Kdo by neznal alespoň jednu Simáckou hru? Tento ojedinělý herní mikrožánr vznikl už kdysi dávno, když Maxis odstartoval Simánii vydáním první hry Simcity. Následovala řada více či méně úspěšných titulů s nejrůznějšími názvy a zaměřením; Simhostipal, Simant, Simtower - jen těžko byste našli oblast lidské činnosti, která nebyla zpracována v jedné ze série Sim her, završených telenovelou herního průmyslu a nejprodávanější hrou všech dob, The Sims. My se dnes podíváme na zoubek hře Simcity 4, kterou uživatelům Maců přináší společnost Aspyr.

Oproti minulým hrám, nesoucí notoricky známý titul Simcity, se čtvrtý díl nesoustředí pouze na jedno město, ale dostanete do rukou celý vlastní přímořský stát. Když se vám poprvé naskytne pohled na vaše budoucí panství, spatříte panenskou přírodu, plnou lesnatých kopců, zasněžených horských hřebenů a azurově modrou hladinu moře. Tady má s hráčovou pomocí vyrůst obří městská aglomerace s několika miliony obyvatel a navždy změnit tvář krajiny. V hlavní strategické mapě hry si pro začátek vyberete jednu z mnoha oblastí, na které je vám svěřený státeček rozdělen. Hra se přesune do bližšího pohledu, kde je vám umožněno si pomocí balíku speciálních nástrojů vybraný úsek země změnit k obrazu svému. Tento mód je mimořádně zábavný a umožní vám připravit si pro plánované město krajinu, která mu přesně padne. Chcete postavit horskou metropoli pospojovanou futuristickými mosty v oblacích? Nebo snad nový Řím? Nic není nemožné, pokud věnujete dost času přípravě herního prostředí.

Škola uprostřed metropole

Samotná stavba města probíhá v podstatě tak, jak jsou hráči podobných her zvyklí. Hráč rozdělí městské pozemky na obytné, průmyslové a obchodní zóny, rozmístí několik podpůrných budov, vodních pump, elektráren a silničních spojů. Potom ještě nastaví několik důležitých hodnot, jako míru zdanění obyvatelstva a rozpočet přidělený jednotlivým městským službám a pohodlně se opře do křesla, aby mohl sledovat jak se mu do města hrnou noví obyvatelé. Tento základní princip prostupuje celou hrou a v podstatě se nikdy nezmění, jen zkomplikuje - než se vám totiž podaří vybudovat fungující urbanistický celek s vyváženým rozpočtem, splacenými dluhy a spokojeným obyvatelstvem, budete se muset všechny aspekty hry naučit na zpaměť a vypěstovat si pro ně neomylný instinkt. I protřelý Simácký veterán bude mít potíže hru zkrotit, o začínajícím hráči ani nemluvně. Obtížnost je u hry obvykle pozitivní aspekt, který přispívá k dobrému pocitu, když se vám konečně podaří všechny překážky porazit na hlavu a nad herním soupeřem zvítězit. Nic se ale nemá přehánět a herní model Simcity 4 dle mého názoru o krok překročil pomyslnou hranici mezi obtížnou hrou a frustrující noční můrou.

Obtížnost hry vtipně ilustruje tento obrázek tornáda.

Grafická stránka Simcity 4 je zvládnutá na jedničku. Ať už na své město nahlížíte z ptačí perspektivy nebo se doslova díváte jednotlivým obyvatelům do oken, množství a pestrost detailů je dechberoucí. Na silnicích jezdí drobná autíčka, po chodníku pochodují obyvatelé a pod oblohou brázděnou hejny ptactva se na louce za městem pasou koně - to vše je profesionálně zpracováno a budí dojem skutečně žijícího, dýchajícího města. To vše vás, ve spojení se střídáním dne a noci a dalšími drobnými efekty, často přinutí prostě jenom tiše obdivovat všechen ten lidský rej na monitoru. Za kvalitní grafické zpracování se ale platí - v případě Simcity 4 je cena v podobě hardwarových nároků možná až příliš vysoká. Výrobcem uváděná minimální konfigurace počítače, totiž 256MB operační paměti a procesor G3 500 mHz, působí směšně a neváhal bych je označit za sprostou lež. I na více než dvojnásobně silné konfiguraci je hra stěží hratelná i při nejnižších detailech a chcete-li si ji opravdu užít, připravte si raději PowerMac s pořádnou grafickou kartou. Hardwarová náročnost hry je zkrátka neuvěřitelná a výrobce prolhaný až to praští.

Typické americké předměstí.

S celkovou pomalostí hry se pojí i další technické potíže, které se očividně Aspyru dosud nepodařilo napravit a které často komplikují běh hry nepříjemnými chybami, od prostých grafických zádrhelů (nepřekreslené oblasti, mizející budovy) až k chybám kritického rázu, které způsobí úplný pád programu. Prostě a jednoduše, na Simcity 4 je až palčivě znát, že bylo šito horkou jehlou a patrně by mu prospělo několik dalších měsíců vývoje a testování. Přesto všechno se ale jedná o zábavnou a nadprůměrně kvalitní hru s návykovou hratelností, která vás chytne a nepustí. Pokud vás bavily první tři díly Simcity a máte dost silný stroj, je vaše volba jasná, chcete-li zkusit něco jednoduššího a méně náročného, mohu vřele doporučit předchozí díl, Simcity 3000.

Hodnocení
Chybami a nedodělky prolezlá, ale přesto graficky krásná a především zábavná budovatelská hra. Můžeme jí sypat popel na hlavu, ale nakonec ji stejně všichni budeme hrát dnem i nocí, jako každé jiné Simcity, které kdy vyšlo nebo teprve vyjde.
Výrobce
Aspyr - Mac Verze
Maxis - Původní hra

Podobné hry
Railroad Tycoon 3
OpenTTD (Recenzováno na mujmac.cz)
Monopoly
Demoverze
Není

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Hardwarove naroky...

Autor: JiriN Muž

Založeno: 15.08.2005, 21:35
Odpovědí: 0

...jsou rozhodne velike. Na svem iBooku 12" predposledni generace (1,2GHz, 512MB RAM, 80GB HDD, ATI 9200 32MB) tuto hru provozuji v rozliseni 800x600 a to tak ze trhane pri nejmensi kvaliite. Smutne, tesil jsem se hodne. Nemluve o obcasnych vythnutich.

Odpovědět na příspěvek

PC

Autor: Bruno Muž

Založeno: 30.10.2005, 01:33

Proste treba mat PC. :)

Odpovědět na příspěvek

1 GHz intel

Autor: Bruno Muž

Založeno: 30.10.2005, 01:38
Odpovědí: 0

Mne to totiz chodilo na Intel Celeron 1 GHz, 64 MB ram a Ge Force 2 detaily na max.

Odpovědět na příspěvek

Poradte pls

Autor: VoodooChild Muž

Založeno: 27.02.2009, 17:24
Odpovědí: 0

Je to hra opravdu tezka, nespocetne krat jsem hru nainstaloval a odinstalovat a porad se k ni vracim, a pokazde me chytne a nepusti az do jisteho okamziku...kdyz se mi podari postavit krasne a funkcni mesto okolo 100 000 obyvatel, vsichni jsou spokojeni, zadne varovne hlaseni, poptavka v norme, prisun penez ze s nimi mohu zastavovat vodu, uz se zacinaji rysovat pekne mensi mrakodrapy ale presto vsechno mi simove odchazeji pryc a zustavaji prazdne a cerne budovy. Prosedel jsem dlouhou dobu u nastavovani dani, ale nevim si rady. Mam skoro pul milionu $, ale nevim jak mestu pomoct...

Odpovědět na příspěvek

SimCity 4

Autor: Ani Muž

Založeno: 15.03.2009, 01:49
Odpovědí: 0

Zdravim,
všem nadšencům, kteří stále hrají tuto hru doporučuji navštívit stránky simcity.e-blog.cz na strankách je popis na instalaci několika nových bodov díky kterým hra dostává nový rozměr diky obrovské komunitě na simtropolis jich jsou k dispozici stovky.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Je to hra opravdu tezka, nespocetne krat jsem hru nainstaloval a odinstalovat a porad se k ni vracim, a pokazde me chytne a nepusti az do jisteho okamziku...kdyz se mi podari postavit krasne a funkcni mesto okolo 100 000 obyvatel, vsichni jsou spokojeni, zadne varovne hlaseni, poptavka v norme, prisun penez ze s nimi mohu zastavovat vodu, uz se zacinaji rysovat pekne mensi mrakodrapy ale presto vsechno mi simove odchazeji pryc a zustavaji prazdne a cerne budovy. Prosedel jsem dlouhou dobu u nastavovani dani, ale nevim si rady. Mam skoro pul milionu $, ale nevim jak mestu pomoct...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: