Darwinia - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Darwinia

29. července 2005, 00.00 | Vítejte u dalšího dílu průřezu hrami pro Mac OS X. Dnes se opět podíváme na komerční hru, tentokrát netradiční akční strategii Darwinia - posledního mohykána sharewarových her.

Epický příběh světa Darwinie začal v momentě, kdy se jistému Dr. Sepuvledovi poštěstilo a uspěl tam, kde mnozí selhali. Dr Sepuvled, kontroverzní postava 80. let 20. století, se stal tvůrcem prvního kvantového počítače vyrobeného lidstvem. S pomocí tohoto počítače se dal na výzkum umělé inteligence a brzy stvořil bohatý virtuální svět obývaný inteligentními bytostmi, Darwiniany. Snem jejich tvůrce byla úplná samostatnost, už tak velmi oduševnělých obyvatelů Darwinie. Šťastná existence Darwinianů byla však narušena tragickou nehodou, která v systému způsobila chybu a změnila mnoho tvorů v tomto virtuálním světě na nebezpečné bestie. Podobna zhoubnému nádoru se tato chyba, společně s nově vzniklými predátory, rozšířila celou Darwinií, kterou teď hrozí definitivně zničit. Zdá se, že jedinou nadějí zbylých elektronových tvorů je vzít do ruky zbraň a vydat se do války, za svobodu a virtuální vlast.

Toliko páteřní příběh celé Darwinie, do kterého hráč vstupuje ve chvíli, kdy už se vše zdá být ztraceno, brány spojující jednotlivé oblasti světa jsou uzavřeny a hrstka přeživších se ukrývá v izolované části jednoho z centrálních sektorů. Od skromného začátku v opuštěných zahradách až k závěrečným epickým bitvám, hráč prochází hrou v pozici velitele polních jednotek Darwinianů. Za pomoci inteligentních obyvatel počítače a profesora, nepřetržitě pracujícího na zlepšení antivirového software, doufá vyhladit virovou infekci, obnovit populaci na udržitelnou úroveň a dovést své svěřence k vytouženému míru.

Elektronická verze romantického zátiší u řeky

Žánrovým zaměřením leží Darwinie někde mezi real-time strategií a akční arkádou. Hráč má k ruce tzv. Task Manager nebo chcete-li, správce procesů, který slouží ke správě programů (jednotek), úkolů a výzkumu. V softwarovém světě Darwinie neplatí klasické zákony fyzického vesmíru - hráč tedy nestaví jednotky, nepotřebuje žádné suroviny ani pracující dělníky. Místo toho může pomocí pohybů myši, ne nepodobných gestům často používaných u TouchPadů, vyvolávat své programy. Takový program může být například bojová jednotka vybavená lasery. Spouštění programu je samozřejmě prakticky okamžité, ale nově vytvořená jednotka může být umístěna pouze v několika málo vybraných oblastech. Kromě toho je na hráče uvalen poměrně strohý limit maximálně tří simultánně běžících programů. Ten se sice později ve hře zvýší až na pět, ale pořád vás nutí uvažovat o strategii, místo prostého zbudování obří armády a kompletní destrukce nepřítele za pomoci početní převahy.

Tento zajisté inovativní ovládací mechanismus je sice poměrně intuitivní a dobře zpracovaný, ale zejména v bojových podmínkách, kdy rozhodují vteřiny, dokáže špatně nakreslený tvar nejen zmařit hráčovy snahy, ale ve spojení s nemožností ukládat hru v průběhu mise (Ukládá se průběžně, aplikace si pamatuje vaši poslední pozici) i pěkně zkazit náladu. Ovládání, ač novátorské, je zkrátka lehce nepovedené, i když ne přímo tragické.

Poslední država Darwinianů je v obležení

Jak už bylo řečeno, počet hráčových jednotek je drasticky omezen, zatímco nepřátelských virů nebo systémových chyb je zdánlivě nekonečné množství. Hráčovy jednotky mají samozřejmě výhodu větší síly, zejména v pozdější části hry, kdy jsou vybaveny raketami a dalekonosnými lasery. Kromě toho je vám ale umožněno se zhostit kontroly vybrané jednotky a ve stylu akční hry to virům nandat hezky postaru a ručně. Samozřejmě že jednotky ponechané o samotě se do jisté míry brání samy, ale jediná účinná odpověď na strategii "nás mnoho" je přímá akce. Zajisté pozitivním důsledkem tohoto přístupu je nutnost taktizovat, přemýšlet při rozmisťování vašich sil a bezchybně provádět bojové manévry. Ze stejných důvodů však také ve hře vznikají jistá hluchá místa, kdy se hráč snaží provést skupinu bojových jednotek přes půl mapy, až na místo konfliktu. Hra mu to navíc nijak neusnadňuje - jednotky jsou stupidní až do té míry, že klidně projdou energetickým štítem, který je okamžitě zničí a je tedy nutné je navigovat krok po kroku. Takových momentů naštěstí není mnoho.

Ač je herní styl Darwinie originální a nadprůměrně zábavný, přece jen zapadne po jisté době do poněkud nudného stereotypu, který nás přivádí na mou druhou výtku k hratelnosti a to je nedostatečná různorodost misí. Prakticky ve všech kolech je vaším úkolem kombinace tří činností. Musíte sbírat pozůstatky nepřátel a tvořit z nich nové Darwiniany, obsadit důležité strategické budovy a obnovit tím kontakt s dalšími oblastmi nebo prostě jenom zlikvidovat dostatečné množství nepřátelských virů. O něco větší variabilita by rozhodně nebyla na škodu - a přitom nevyužitých příležitostí by se dala najít celá řada.

Přesun mezi ostrovy je realizován pomocí speciálně upraveného opékače topinek

Grafická stránka hry nostalgickým způsobem napodobuje staré osmibity. Ač je engine hry moderní OpenGL technologie s podporou vyhlazování hran, z-bufferu i jiných pokročilých efektů, záměrně přehnaně jednoduchá podoba Darwinianů, síťový model krajiny a elektronická obloha nahrávají atmosféře hry a donutí vás uvěřit, že jste skutečně uvnitř počítače. Díky tomu se také autoři mohli vyhnout některým efektům, které by u fotorealistické grafiky snižovaly výkon a tak je Darwinia poměrně rychlá i na slabším hardware. Bohužel se zdá, že engine hry má problémy s vykreslováním velkého množství jednotek najednou, takže v pozdějších fázích hry se projeví poměrně citelné zpomalení. Stejně jako grafika, i hudba a zvuky jsou vyvedeny v elektronickém retro stylu. Autoři hry dokonce najali jednoho z původních skladatelů primitivních popěvků pro herní automaty 80. let, kterému se podařilo složit padnoucí hudební doprovod.

Vzato kolem a kolem je Darwinia zábavná, místy až návyková akční strategie, která sice má své mouchy, ale nakonec nás stejně všechny donutí zvolat "Hurá, konečně originální hra!" Nudí-li vás stále stejné real-time strategie, akční střílečky a nekonečné řady deskových či karetních her, mohu Darwinii jedině doporučit.

Hodnocení
Po dlouhé době originální hra, která sice trpí svým dílem chyb a nedodělků, ale plně je vynahrazuje skvělou zábavou a neotřelým prostředím. Darwinia není pro každého, ale padne-li vám do oka, skvělá zábava je zaručena.
Výrobce
Introversion Software
Ambrosia Software (Mac OS X port)

Podobné hry
Uplink
System Shock
Tron 2.0
Demoverze
Darwinia.co.uk

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Source engine

Autor: JaS Muž

Založeno: 23.03.2006, 22:03
Odpovědí: 0

Všimol si niekto že tá hra používa source engine od valve, takže by šli portnuť aj iné hra napr. Half - Life 2, Counter-Strike: Source atď.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: