Xcode 4: co je to Workspace? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Xcode 4: co je to Workspace?

26. října 2011, 00.00 | Než opustíme sérii článků o práci v prostředí Xcode a pustíme se opět do programování, zbývá dokončit několik drobností, o nichž jsme se dříve sice zmínili, ale nezabývali jsme se jimi podrobněji. Dnes se podíváme na "Workspaces".

Jak jsme si řekli v dílu, věnovaném základům projektů v Xcode, již hodně dávno programátoři zjistili, že je často praktické pracovat nad "několika projekty", jež spolu úzce souvisí – a mnohdy i sdílejí některé zdrojové texty – zároveň. Typickým případem může být třeba knihovna služeb, pak testovací kód pro ověření správnosti této knihovny, a konečně pak aplikace, jež služeb knihovny využívá. ... V Xcode tradičně pro tyto účely slouží tzv. "cíle" ... Xcode 4 nabízí alternativní možnost "sdružování projektů", tzv. Workspaces. Dnes nastal čas, abychom se na "workspaces" podívali trochu blíže.

Co to tedy je?

Základ je velmi jednoduchý: workspace je prostě víceméně libovolná skupina projektů; skoro nic více (může zde být ještě uloženo nějaké nastavení) a nic méně.

Z "technického" pohledu je workspace prostě soubor s příponou ".xcworkspace" (jedná se – jak je v Mac OS X obvyklé – o package, tedy ve skutečnosti o složku, která je ale ve Finderu vždy reprezentována jako soubor a pracuje se s ní vždy jako s celkem). Tento soubor může být uložen kdekoli na disku, a může obsahovat odkazy na projekty, jež samy leží také kdekoli na disku (a nějaká nastavení).

Workspace se tedy velmi podobá projektu v nejužším smyslu slova, totiž souboru ".xcodeproj", který obsahuje odkazy na soubory projektu a řadu nastavení. Na rozdíl od projektu ale workspace není implicitně spojeno s žádnou složkou: zatímco složka, v níž leží soubor .xcodeproj, je téměř vždy dedikována pro projekt, obvykle neobsahuje nic, co by s projektem úzce nesouviselo (a často ji pro zjednodušení i "projektem" nazýváme), složka, v níž je uložen soubor .xcworkspace, žádné význačné postavení nemá.

Rozdíly jsou vlastně jen dva:

• zatímco projekt může obsahovat (odkazy na) libovolné soubory, workspace může obsahovat pouze odkazy na projekty;

• zatímco projekt může obsahovat dlouhou řadu nejrůznějších nastavení, workspace obsahuje pouze tzv. schémata (zběžně jsme se s nimi seznámili hned v úvodním dílu, věnovaném Xcode 4; podrobný popis schémat nás dosud čeká), plus uživatelská nastavení typu "velikost okna" apod.

A k čemu je to tedy dobré?

Účelem workspaces je sdružovat dohromady projekty, jež spolu do jisté míry souvisí; nejde ale o tak úzkou souvislost, aby se vyplatilo je realizovat jako různé cíle jediného projektu. V praxi nejspíše půjde o projekty, jež mohou být sdíleny mezi více různými workspaces – např. vlastní knihovna univerzálních služeb, již používáme pro většinu aplikací, může být s projekty, obsahujícími tyto aplikace, sdílena pomocí řady workspaces, zhruba nějak takto:

Projekty
  Knihovna
    Knihovna.xcodeproj
      (obsahuje mj. odkazy na níže uvedené soubory)
    Knihovna.h
    Knihovna.m
    ... a další zdrojové soubory ...
  Aplikace1
    Aplikace1.xcodeproj
      (obsahuje mj. odkazy na níže uvedené soubory)
    main.m
    AppDelegate.h
    AppDelegate.m
    ... a další zdrojové soubory ...
  Aplikace2
    Aplikace2.xcodeproj
      (obsahuje mj. odkazy na níže uvedené soubory)
    main.m
    AppDelegate.h
    AppDelegate.m
    ... a další zdrojové soubory ...
  Aplikace1.xcworkspace
    (odkazy na projekty Knihovna.xcodeproj a Aplikace1.xcodeproj)
  Aplikace2.xcworkspace
    (odkazy na projekty Knihovna.xcodeproj a Aplikace2.xcodeproj)

Xcode zajišťuje automaticky řadu služeb, jež do jisté míry takto sdružené projekty propojují a usnadňují jejich spolupráci; speciálně se jedná o následující:

• složky, obsahující generovaná data (indexy, výsledky překladu apod.), o nichž jsme se bavili minule, jsou sdíleny všemi projekty ve workspace;

• tedy jsou sdílené i indexy, a je možné využívat služby jako vyhledávání, kontextově závislé doplňování nebo refactoring nad všemi projekty z workspace najednou;

• Xcode automaticky detekuje závislosti mezi projekty – tedy např. linkování aplikace proti výsledku sestavení knihovny – a na jejich základě samo sestaví nejprve projekty, na nichž závisí ostatní, aniž bychom tyto závislosti museli explicitně určit.

Jak workspace sestavit?

Základní služba pro vytvoření nového Workspace je "File / New / New Worskpace..." Máme-li workspace otevřené, můžeme

• do něj přidat libovolný projekt vhozením souboru .xcodeproj do volného místa v Navigátoru (pozor – volné místo je důležité: pokud bychom jej vhodili mezi ikonky souborů některého z projektů, jež už ve workspace jsou, přidali bychom jej do toho projektu a nikoli do workspace samotného);

• nebo přidat libovolný projekt pomocí služby "Add Files...";

• nebo vytvořit nový projekt službou "File / New / New Project..." – projekt se standardně vytvoří a hned se (odkaz na něj) uloží do workspace.

Problémy

Bohužel, podle mých zkušeností je s workspaces řada problémů, jejichž vinou je – přinejmenším v iOSu, kde nelze ani pracovat se sdílenými dynamickými knihovnami, ani tam nelze spouštět pomocné programy – v praxi většinou jednodušší prostě sdílet přímo zdrojové soubory mezi více projekty, než využívat workspaces.

Mezi problémy, s nimiž jsem se setkal, patří

• ne zcela spolehlivá automatická detekce závislostí – přinejmenším v Xcode 4.0 bylo občas zapotřebí sdílenou knihovnu přidat znovu, aby se odpovídající projekt automaticky sestavil a neohlásila se jen chyba "není knihovna";

• problém s importem – hlavičkové soubory knihoven nejsou automaticky k dispozici pro aplikace v témže workspace, a to ani dáme-li si pozor na to, abychom je v inspektoru označili jako "public". Řada programátorů to řeší sdílením hlavičkových souborů mezi projekty (pak ovšem se efekt workspace celkem ztrácí); asi nejlepší řešení, o němž vím, je v nastavení ("Build Settings") projektu každé knihovny, jež má být používána v nějakém workspace, nastavit "Public Headers Folder Path" na "/include";

• problémy s kategoriemi: zde nejde ani tak o chybu workspaces, ale o obtíž při linkování proti statickým knihovnám. Linker totiž má tendenci kategorie tiše ignorovat a nezahrnout je do výsledné aplikace (může za to optimalizace "odstranit nepoužitý kód"). Řešení je poměrně složité; vinou chyby v linkeru je zapotřebí (a) přidat přepínač -ObjC do nastavení "Other Linker Flags" knihovny, (b) přidat přepínač -all_load do téhož nastavení aplikace (vizte podrobnosti např. zde)...

• ... a nakonec hlavní problém, jehož řešení přinejmenším v Xcode 4.0 neznám: změny ve zdrojových souborech knihovny nejsou automaticky detekovány pro nové sestavení závislého projektu ve workspace :( Je tedy nutné ručně přepnout cíl v rozevírací nabídce v levém horním rohu na knihovnu, tu sestavit, přepnout zpět na aplikaci, a sestavit i ji: to ovšem už opravdu stejně dobře můžeme používat dva samostatné projekty.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

stahla jsem xcode z www.torrentbay.cz

Autor: misa Muž

Založeno: 06.11.2011, 18:17
Odpovědí: 0

ahoj vsichni stahla jsem si nejnovejsi xcode ze stranek www.torrentbay.cz a chci rict ze se shoduje stim ktery jsem nalezla na oficialnich strankach applu ale na strankach www.torrentbay.cz byl doslova o nekolik dni az tydnu drive. koukala jsem se na verzi meho xcode na mem macu a shoduje se s verzi kterou jsem si pote nasla na strankach applu. snad to tedy je ta oficialni finalni verze GM. muzu se jen zeptat jak mohu zjistit jestli je to doopravdy gm verze. dekuju

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: