Tak nejdřív kakao ochutnáme... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Tak nejdřív kakao ochutnáme...

23. dubna 2004, 00.00 | Jak jsme si slíbili v minulém úvodu, dnes už začneme doopravdy programovat. Budeme používat standardní vývojové prostředí XCode od Apple; verse je poměrně nepodstatná. Budeme také předpokládat, že máte instalovaného Panthera: pokud ne, tu a tam něco bude vypadat trošku jinak...

Jak jsme si slíbili v minulém úvodu, dnes už začneme doopravdy programovat. Budeme používat standardní vývojové prostředí XCode od Apple; verse je poměrně nepodstatná. Budeme také předpokládat, že máte instalovaného Panthera: pokud ne, tu a tam něco bude vypadat trošku jinak...

O mně je obecně známo, že jsem tradicionalista a konservativec; nemůžeme tedy začít jinak, nežli superklasickým programem Hello World, který vypíše text "Hello World". Prozatím si nebudeme příliš podrobně vysvětlovat, co se "ve skutečnosti" děje; dnes si ukážeme jen jak na to, a vysvětlení necháme na příští díly.

XCode

Nejprve tedy spustíme aplikaci XCode – jde o integrované vývojářské prostředí, a najdeme jej ve složce /Developer/Applications:

Pokud by tomu tak snad náhodou nebylo, je třeba vývojové prostředí nejprve instalovat (disk označený "XCode" by měl být součástí distribuce operačního systému).

Po prvém spuštění XCode automaticky otevře okno, obsahující Release Notes; klidně jej zavřeme, kdykoli bychom chtěli, máme jej znovu k dispozici prostřednictvím nabídky Help. Namísto toho použijeme příkaz File > New Project pro vytvoření našeho prvého pokusného projektu. XCode se zeptá, jaký typ projektu chceme vytvořit – zvolíme "Foundation Tool" a pokračujeme dále tlačítkem Next:

V dalším kroku jen zvolíme jméno projektu a složku, do níž se uloží – pro začátek to klidně může být domovská složka ("~"), již XCode nabídne standardně; časem, až se pustíme do složitějších věcí, se ale určitě vyplatí vytvořit si speciální složku, do níž budeme ukládat právě jen projekty.

Po stisknutí tlačítka Finish už nám XCode vytvoří nový prázdný projekt. V jeho okně je napoprvé trochu těžší se orientovat; XCode je velmi bohaté a flexibilní prostředí, jež nabízí předlouhou sadu služeb a možností – a tomu odpovídá i poměrně složité uživatelské rozhraní.

Pro začátek však vystačíme s tím, že v levém sloupci jsou "skupiny", v nichž vidíme nejrůznější informace o projektu. Zatím ponecháme vybranou skupinu "Hello World"; v pravé části okna je pak vidět obsah této skupiny – totiž všechny součásti projektu: frameworky neboli knihovny standardních systémových služeb, jež projekt používá, výsledný program (ten je zatím zobrazen červeně, neboť dosud neexistuje – ještě jsme projekt "nezbuildovali"), a všechny zdrojové a pomocné soubory:

Nejjednodušší program vůbec

Vůbec se nezačneme obtěžovat nějakým programováním či úpravou vygenerovaného projektu. Jen prostě klepneme myší na tlačítko "Build and run active executable", a XCode se pustí do práce: vytvoří potřebné pomocné soubory, přeloží program, spojí jej s knihovnami, spustí jej, a výsledek jeho běhu zobrazí v novém okně:

To šlo snadno a rychle, že?

No dobrá, uznávám, byl to švindl – využili jsme toho, že výpis "Hello World" je součástí standardních vzorů, podle nichž XCode generuje nové projekty ;) Hned si ukážeme něco trochu zajímavějšího: jen tak se pozdravit, to nic není, to dokáže každý; co takhle hned ale také říci, co je nového?

Čtečka RSS na dvacet programových řádků

Poklepejte v okně projektu na soubor "main.m"; hned se otevře v samostatném editoru. Upravte jeho obsah tak, aby obsahoval následující text – normálně zobrazené řádky musíte zapsat (nebo přenést z okna prohlížeče); ty, jež jsou kursivou, už tam byly:

#import <Foundation/Foundation.h>
@implementation HelloWorld:NSObject
static BOOL print=NO;
+(void)parser:p didStartElement:element namespaceURI:u qualifiedName:q attributes:a {
  print=[element isEqual:@"description"];
}
+(void)parser:p didEndElement:e namespaceURI:u qualifiedName:q {
  if (print) printf("\n");
  print=NO;
}
+(void)parser:p foundCharacters:string {
  if (print) printf("%s",[string UTF8String]);
}
@end
int main (int argc, const char * argv[]) {
  NSAutoreleasePool * pool = [[NSAutoreleasePool alloc] init];
  printf("Hello, here are world news:\n\n");
  NSXMLParser *xml=[[NSXMLParser alloc] initWithContentsOfURL:[NSURL URLWithString:
	  @"http://www.bbc.co.uk/syndication/feeds/news/ukfs_news/world/rss091.xml"]];
  [xml setDelegate:[HelloWorld class]];
  [xml parse];
  [pool release];
  return 0;
}

Zkuste program opět "zbuildovat" a spustit; máte-li funkční připojení k Internetu, měl by hezky pozdravit a vypsat seznam aktuálních novinek.

Ovšemže třeba NetNewsWire toho umí ještě malinko více a nabízí trošku bohatší služby; na náš docela první program v Cocoa, který má odhadem nějakých dvacet řádků zdrojového kódu, to ale docela ujde, ne?

Pro dnešek nám to bude stačit – kdybychom si vykládali vše takhle gulášově najednou, nic se nenaučíme. Příště proto začneme hezky od začátku a vysvětlíme si, jak funguje a co nabízí programovací jazyk Objective C (velmi, velmi rychle a stručně si zopakujeme naprosté základy obyčejného neobjektového C, na němž je Objective C založeno; spíš ale jen pro připomenutí, neboť na podrobné probírání všech triků a možností Céčka v našem seriálu rozhodně místo není). Teprve pak, až budeme vědět, co znamenají ty podivné hranaté závorky, se pustíme do knihoven – včetně knihovny Foundation, jež obsahuje takové služby jako NSURL nebo NSXMLParser.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: