MS Word 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

MS Word 2004

3. srpna 2004, 00.00 | Je rychlejší, podporuje Unicode a Bill přidal i pár milých doplňků, které vám usnadní každodenní práci. Přečtěte si první českou recenzi na nejpoužívanější program kancelářského balíku od Microsoftu pro Maca a zapomeňte na TextEdit! Word 2004 je staronovým králem na poli textových editorů.

Nejpoužívanějším textovým editorem na světě je Word, který je bezesporu největším tahákem kancelářského balíku Microsoft Office:mac 2004. Chyby, které předchozí verze Office X obsahovala, byly nejpalčivější právě při práci s textovým editorem. Mizerná podpora regionálních sad písem Unicode, nízká rychlost a nestabilita. To všechno jsou věci, které nová verze Wordu odstraňuje: je rychlý, stabilní, pracuje bez problémů s českým prostředím a Microsoft nám přidal ještě pár malých doplňků jako bonus.

Poznámka: MS Word používám každý den již 3 roky na Applu. Přesto není tento článek vyčerpávající recenzí na všechny možnosti Wordu (tisk štítků, korektury dokumentů mezi několika uživateli, vytváření šablon stylů, atd.), které jsou tak rozsáhlé, že by testování zabralo několik týdnů práce. Berte prosím tento článek jako výtah toho nejdůležitějšího, co Word běžnému uživateli přinese nového.

And the winner is…
Vítězem při používání nové verze Wordu by měl být jednoznačně uživatel. O plné podpoře regionálních sad písem už jsem se zmiňoval na několika místech a pro českého uživatele představuje hlavní argument, proč opustit starou verzi Office. Microsoft ale připravil několik dalších novinek, které vám usnadní každodenní práci. Většina z nich spadá do oblasti zlepšení starých funkcí nebo vychytávek pro hračičky, opravdových novinek je málo. Word vypadá, chová se a ovládá stejně jako stará verze – stejné je grafické rozhraní a umístění ovládacích prvků. Všechno ale funguje rychleji a za 4 týdny používání se mi stalo pouze 2x, že se Word ukončil sám. Je tedy důvod si nový Office kupovat? Vodítko by vám mohl dát následující výčet nových funkcí:

Track Changes
Kdo sdílí a pracuje s dokumenty v týmu, neobejde se bez nástroje Track Changes, který přehledně ukazuje, kdo, kdy a jaké změny v dokumentu udělal, a umožňuje tyto změny buď akceptovat, nebo odmítnout. V nové verzi lze změny sledovat v „obláčcích“ vedle textu, které mohou být pro různé uživatele různě barevné a přehledně shrnují hlavní informace o změně (autor, čas…). Také lze volit, jaké změny budou zobrazeny nebo zda se mají změny tisknout (tzn. i po změnách můžete tisknout původní podobu dokumentu). Rozhodně je ale třeba si tento systém práce osvojit a soustředit se na něj. Navíc je nyní funkce provázána s programem MSN Messenger, takže lze změny rovnou konzultovat s druhou stranou.


Track Changes představují sofistikovaný systém, jak pracovat na dokumentu v týmu.

Formatting Palette
Formatting Palette doznala několika změn. Kromě toho, že ji lze nyní nechat „zprůhlednět“ nebo zmenšit, pokud s ní aktivně nepracujete, přibyly tři nové nabídky: Add Objects, Styles a Document. Nabídka Add Objects dovoluje do dokumentu vkládat tabulky, automatické texty, symboly, automatické tvary, apod. Rovněž záložka Font & Styles byla rozdělena na dvě samostatné a Styles nyní přináší lepší práci se styly dokumentu. Poslední novinka – Document – umožňuje měnit velikost okrajů. Všechny funkce byly ve Wordu obsaženy již dříve, ale nyní jsou soustředěny na jednom místě.

Word Notebook Layout View
Úplná novinka, jak zapisovat a třídit nápady a poznámky. V jakémsi zápisníku (nalinkovaného dokumentu), který představuje ekvivalent elektronického zápisníku a v mnoha ohledech se chová jako Excel, můžete zapisovat, organizovat a vyhledávat poznámky, přiřazovat k nim jednotlivé ikony (nízká priorita pro lepší vyhledávání a třídění, ukládat si „domácí úkoly“, přiřazovat audio nahrávky, vkládat fotky a obrázky, třídit dokumenty podle abecedy, apod. Navíc můžete zacházet se záložkami podobně jako v Safari, což výrazně urychluje práci s dokumentem při velkém množství různých informací. Notebook Layout View je ideální pro zaznamenávání agendy ze setkání, pořizování poznámek z hodin výuky, sbírání materiálů pro budoucí práci (dokument) a všude tam, kde chcete rychle pracovat s několika druhy vstupů (text, obrázky, audio) a později v takovém dokumentu vyhledávat. Celý dokument pak lze jedním kliknutím změnit na standardní pro práci s formální úpravou.


Notebook Layout View představuje jedinečný způsob, jak pracovat v dokumentu s různými typy vstupů, organizovat je, přiřazovat audio poznámky a neztratit přehled.

Smart Buttons
Funkce, kterou znají uživatelé na PC z edice Office XP – při práci v dokumentu se vám při určitých akcích (např. kopírování textu z jiného dokumentu) objeví u textu malé ikony, po jejichž rozbalení vám Word nabídne některé nadstandardní funkce.


Smart Buttons vám nabídnou to, co právě v danou chvíli potřebujete.

Navigation Pane
Word zlepšil i navigaci ve svých dokumentech – stejně jako v PowerPointu nyní můžete svým dokumentem procházet pomocí Document Map (v levé části vidíte systém nadpisů a textu, který funguje jako hypertext a po kliknutí vám zobrazí příslušné místo v dokumentu) nebo Tumbnail (ukáže vám náhledy na jednotlivé stránky, mezi kterými se můžete pohybovat). Funkci najdete v View/Navigation Pane a je vhodná pro delší dokumenty.


Navigation Pane je přepracovaná, takže se podobá způsobu orientace v dokumentu pomocí PowerPointu.

Reference Tools
Důležitou součástí Wordu je i Reference Tools, který kombinuje slovník, encyklopedii a MSN Internetové vyhledávání. Představuje obrovskou knihovnu informací a způsob, jak hledat informace na internetu v prostředí Wordu. Dokonale funguje v kombinaci s Word Notebook Layout View a například pro studenty musí představovat velmi užitečný nástroj (seminární práce, apod.). Navíc lze nyní ověřit, zda je váš Word dokument kompatibilní s verzí Wordu, kterou má druhá strana pomocí Compatibility Reportu.

Není zlato vše, co se třpytí
Po měsíci práce s Wordem jsem narazil na pár problémů, které jsou způsobeny programem a na různých počítačích se projevovaly stejně. Budu rád, když do diskusí napíšete svoje vlastní problémy s touto verzí Wordu, třeba společně najdeme řešení. Například listování dokumentem pomocí kolečka na myši je výrazně rychlejší směrem od začátku ke konci než naopak. Vážnější problém jsou tabulky: v případě, že jsou v dokumentu ve větším množství (např. výpis z účtu KB je ve Wordu v tabulce na dvě stránky) nefunguje listování dokumentem pomocí posuvníku ani rolovacího kolečka myši – stránka skáče zpět vždy tam, kde je umístěn kurzor. Je nutné se pohybovat pomocí šipek.

MS Word versus TextEdit
V první řadě je nutné říci, že TextEdit není přímým konkurentem Wordu. Je mnohem jednodušší a hodí se pouze pro práci s textem bez nároku na sofistikovanější funkce. V této oblasti TextEdit poráží Word, ale jeho vítězství není zdaleka tak těsné, jak tomu bylo u verze Word X. Nový Word 2004 je stejně rychlý jako TextEdit a podporuje rovněž Unicode. Navíc vám dá jistotu, že druhá strana dokument otevře ve stejné podobě, v jaké ho vidíte vy. Nicméně je nutné brát v úvahu, že TextEdit dostanete s novým počítačem Apple zdarma, naproti tomu Word 2004 pouze v celém balíku Office, který se prodává za 399 dolarů (upgrade 239 dolarů).

Na závěr bych rád vyslovil přání, aby se pro MS Office 2004, zvláště pro Word, dala koupit česká kontrola pravopisu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: