MS PowerPoint 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

MS PowerPoint 2004

26. srpna 2004, 00.00 | Chcete někomu prodat vaše nápady, úspěchy, prodejní strategie a jedinečné služby? PowerPoint představuje ideální způsob, jak toto vše shrnout do jednoho souboru, usadit diváky do křesel a pomocí dataprojektoru předvést velkou show! Dokáže nový PowerPoint porazit na hlavu konkurenta Keynote od Applu?

Práce s novým PowerPointem je oproti předchozí verzi X doslova procházka růžovým sadem. Tam, kde jste se před rokem vztekali nad přepínáním klávesnice či neschopnosti programu udržet si český font v dalším textovém boxu, se dnes soustředíte pouze na svoje myšlenky a nápady. PowerPoint práci usnadňuje, ne naopak: to vše díky úplné podpoře regionálních sad písem Unicode. Stejně jako Word, o kterém jsem psal minule, je i PowerPoint oproti starší verzi viditelně rychlejší a stabilnější. PowerPoint 2004 nepřináší tolik vylepšení jako Word, nicméně alespoň jsou to funkce, které vysloveně chyběly. Dokáže díky nim PowerPoint zvítězit v oblibě nad Keynote?

Poznámka: MS PowerPoint používám 1-2x za měsíc již 3 roky. Přesto není tento článek vyčerpávající recenzí všech možností tohoto programu (vkládání filmů, automatické prezentace, tvorba nových template atd.), které jsou tak rozsáhlé, že by důkladné testování zabralo týden soustředěné práce. Berte prosím můj článek jako výtah toho nejdůležitějšího, co PowerPoint 2004 běžnému uživateli přinese nového, a to hlavně ve srovnání s minulou verzí X.

Novinky
Jedinou zásadní novinkou PowerPointu 2004 je podpora regionálních sad písem Unicode, i když se na ní čeští uživatele počítačů Apple dívají spíš jako na opravu chyby než novinku. Ostatní přidané funkce jsou jen drobnostmi, které by mohly být součástí updatů, nikoli nové verze. Pojďme se podívat na nejviditelnější z nich:

Presenter tools
Napadlo vás někdy, proč na obrazovce svého počítače vidíte to samé jako vaše publikum, což vás nutí sledovat čas na hodinkách a poznámky mít napsané v ruce? Nový PowerPoint přináší funkci Presenter tools, která umožní v průběhu prezentace sledovat přednášejícímu na obrazovce počítače odlišný obraz, než vidí publikum na projekčním plátnu. Presenter tools je vlastně soustava oken, která v první řadě ukazuje čas, který běží od spuštění prezentace (bohužel se nedá v průběhu anulovat). Pod hodinami je přehled slaidů (náhledy), takže vidíte vždy dva následující. To považuji za klíčové – umožní vám to navnadit publikum na následující slaid, aniž by měli možnost ho vidět (a nevěnovat vám pozornost). Poslední velmi užitečnou věcí je možnost psát pod slaid poznámky, které vidíte jen vy. Odpadá tím nutnost svírat v ruce tištěnou prezentaci s poznámkami psanými tužkou.


Opravdu užitečná věc: v průběhu prezentace máte absolutní kontrolu nad časem, posloupností slaidů a poznámkami.

Formatting palette
Formatting palette doznala ze všech programů MS Office největších změn právě v PowerPointu. Nyní můžete vkládat slaidy, měnit rozvržení a témata slaidů přímo z Formatting palette, což je nesmírně praktické. Odpadá tím nutnost mít v horní části programu rozsáhlý toolbar. Díky nové položce Shadow lze měnit průsvitnost objektů a písmem, přidávat stíny a různě je naklánět – tady je vidět jasná inspirace programem Keynote. Navíc lze nastavit, aby Formatting palette zprůhledněla, když s ní určitý počet sekund nepracujete – uvolníte si tak místo na monitoru.


Práce s fonty je snazší díky možnosti určovat průsvitnost fontu, stín a jejich velikost.

Templates and clip art
Přímo ve Formatting palette nyní najdete nabídku, díky které můžete jedním kliknutím měnit designová témata prezentace. Navíc tato témata vidíte přímo v náhledech, tudíž nebudete tápat a volit ta, o kterých dopředu víte, že nejsou vhodná. Nově jich PowerPoint přináší více než 100, ale popravdě je jich většina nepoužitelná. Lépe řečeno: jsou atraktivní na pohled, horší v případě, kdy upřednostňujete přehlednost. Díky záložce Add Objects ve Formatting palette máte možnost vkládat clip arty, jejichž rozšířenou galerii najdete v PowerPointu 2004. Smysl pro vás bude mít hlavně v tom případě, že v ní budete schraňovat své vlastní objekty a obrázky.


Více než 100 nových barevných předloh, z nichž použitelná je málokterá.

Animations and transitions
V PowerPointu 2004 bylo přidáno 219 animačních efektů a 17 přechodů, včetně známé a oblíbené Cube z Keynote (Microsoft tvrdí, že to jsou exkluzivní Mac-only 3D animace). Přechody jsou však mnohem hůře animované než v případě Keynote a právě efekt Cube vypadá spíše jako parodie na Keynote. Nicméně animace jsou lepší a jistě je oceníte pro zatraktivnění své prezentace. Nový PowerPoint přidává i podporu Open GL pro lepší rendrování animací.


PowerPoint nabízí 219 animací a 17 přechodových efektů – některé znáte z Keynote.

Keynote versus PowerPoint
Keynote je odrazem filozofie Apple: jednoduchý, přehledný a úsporný. Nabízí vám jen to, co skutečně potřebujete, plus pár nástrojů na to, abyste z tohoto mála udělali velký cirkus. PowerPoint ze stáje Microsoftu je pravý opak: komplexní a komplikovaný. Nabízí vám spoustu nástrojů pro tvorbu prezentace, ale v komplikovaném prostředí mnoha menu a nabídek. Svoji komplexnost ale nedokáže ve výsledku – při prezentaci – prodat tak, jako Keynote. Ovšem Keynote si, v kontrastu se svojí jednoduchostí, vybírá poměrně krvavou daň: rychlost. Jen pro příklad: PowerPoint se spouští na mém iBooku G3 800 MHz 4 vteřiny, Keynote 10vteřin. Keynote se běžně zpomaluje s narůstajícím počtem slaidů, a to včetně psaní, které pak zaostává za údery do klávesnice. PowerPoint zůstává při stejném dokumentu stále rychlý. Za velkou nevýhodu považuji fakt, že dokumenty vytvořené PowerPointem v sobě nesou typické znaky a každý manažer je pozná na sto honů. To znamená, že ztrácíte moment překvapení v podobě „exkluzivity“. V tom se neliší PC verze PowerPointu od verze pro Apple. Zatímco dokument vytvořený v Keynote vypadá nezvyklý a elegantnější, a pokud je vaším cílem někoho ohromit, pak doporučuji Keynote. Dokumenty exportované z Keynote do formátu .ppt se nyní zobrazují korektně a takřka 1:1, tudíž se nemusíte bát, že by vaši prezentaci druhá strana nemohla upravovat.

Keynote
- rychlost
- nabídka nástrojů pro práci s prezentací
+ jednoduchost
+ neokoukanost prezentace

PowerPoint
+ rychlost
+ komplexnost
+ kompatibilita
- okoukanost
- prostředí Microsoftu

Koho považujete za vítěze vy? A který program skutečně použijete, pokud chcete rychle a efektivně vytvořit prezentaci? Ať už je to jakkoliv, PowerPoint nastupuje pro rok 2004 ve skvělé kondici a je připravený porvat se s každým vaším úkolem, aniž byste se vy museli prát s PowerPointem.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: