Microsoft Office 2004: mac je tu! - Představení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Microsoft Office 2004: mac je tu! - Představení

13. července 2004, 00.00 | Představujeme vám nový Microsoft Office 2004. Celý seriál bude rozdělen do šesti samostatných částí: Představení, Word 2004, PowerPoint 2004, Excel 2004, Entourage 2004 a MSN Messenger. Jednotlivé díly budou zveřejňovány s odstupem 3 týdnů.

Představujeme vám nový Microsoft Office 2004. Celý seriál bude rozdělen do šesti samostatných částí: Představení, Word 2004, PowerPoint 2004, Excel 2004, Entourage 2004 a MSN Messenger. Jednotlivé díly budou zveřejňovány s odstupem 3 týdnů.

Microsoft versus Apple
Největší soupeř společnosti Apple – Microsoft představil novou verzi svého kancelářského balíku Microsoft Office: mac, tentokrát v pořadí čtvrtou verzi s označením 2004 po verzích 98, 2001 a X. Verze 2004 obsahuje především textový editor Word, tabulkový kalkulátor Excel, prezentační program PowerPoint, e-mailový klient Entourage a MSN Messenger. Proti těmto programům stojí kancelářský balík od Apple Works, který v posledních měsících skomírá na okraji zájmu. Nejnověji Apple uvádí spíše produkty filozofie „digital hub“, a pokud se pouští do konkurenčních programů, pak jenom v jednotlivých nástrojích jako jsou TextEdit nebo Keynote. Přestože mají tyto aplikace svoje nesporné klady, co se rozšířenosti týče, je MS Office o míle dál. To je vidět i na masivní podpoře Apple tomuto programu (např. avízo na titulní stránce vlastních www stránek), který chápe, že bez Office by si koupilo počítač Apple méně lidí. Otázka zní, proč Apple tak masivně podporuje program třetího výrobce, jehož funkčnost ovlivnit dokáže, ale filozofii ne? Jak stěžejní je pro Apple Office do budoucna? Nezabrání tento poměr sil Applu v budování rovnocenného soupeře v podobě vlastního kancelářského balíku? A chtějí ho vůbec uživatelé? Navíc, pokud chcete pohodlně komunikovat se světem PC, který nás obklopuje, je Office přímo nutností.


Velká trojka: tabulkový kalkulátor Excel, prezentační program PowerPoint a textový editor Word, vše plně Unicode.

Co je nového v Microsoft Office 2004?
V první řadě bych rád upozornil, že od nového Office nemůžete čekat radikální změny či desítky nových funkcí. Z pouhého matematického výčtu novinek by se mohlo zdát, že nejde o „novou“ verzi programu, ale jen o update. Nicméně vám můžu dopředu prozradit jednu dobrou zprávu: všechno funguje rychleji, stabilněji a plně podporuje české prostředí!


Toto je první obrazovka, která vás uvítá po vložení CD s MS Office: mac 2004.

Nejvýraznější novinky

• Project center
Uživatelé počítačů Apple dostali rovněž starší novinku Microsoftu, a to Project center. V prostředí aplikace Entourage můžete zakládat jednotlivé projekty a k nim přirazovat všechny e-mailové zprávy, kontakty, události z kalendáře, poznámky a dokumenty. Informace uložené v Project center můžete sdílet s ostatními, a vytvořit si tak malý systém sdílení informací. Vyžaduje to však bezvýhradné používání celého balíku Office 2004. Pro uživatele Adress Book nebo iCal ztrácí Project center své kouzlo. Nicméně jedná se o dobré řešení pro malé a nenáročné firmy.

• Office Toolbox
Nový nástroj přináší výrazná zlepšení hlavně při komunikaci se světem PC. Kromě vyhledávání a třídení dokumentů, obrázků a textů dokáže vyhodnocovat takzvaný Compatibility Report. Pomocí automatické funkce můžete svůj dokument automaticky zkontrolovat a Office sám vyhodnotí, které části dokumentu by mohly dělat PC uživateli potíže. Navíc můžete kontrolovat a ukládat dokument i pro jedinotlivé verze Office – pokud víte, kterou verzi má instalovanou váš protějšek. Office Toolbox rovněž dovoluje zjednodušený přístup do Project center.

• Project Gallery
Project Gallery se objeví pokaždé, když otevřete jeden z programů Office 2004. Je univerzálním přístupem k dokumentům, šablonám dokumentů pro jednotlivé programy a nově i pro poslední uložené dokumenty (třídění dle dnů, týdnů, měsíců…), k Learn centru či Project center, apod. Rozhodně stojí za to ji projít a zamyslet se, zda by vám neulehčila práci, pokud jste ji dříve stejně jako já odbavovali jedním kliknutím bez větší pozornosti.


Nová je i Project Gallery, která díky záložkám jako Recent a Learn získala na užitečnosti. Rozhodně stojí ji věnovat pozornost a zkusit, zda vám nedokáže usnadnit práci.

• File Recovery
Office vaši práci ukládá každých 10 minut a při ztrátě dokumentu vám program po dalším otevření nabídne poslední verzi ztraceného dokumentu.

• Unicode
Nový Office 2004 dovoluje používat větší počet jazyků. Zlepšená podpora Unicode znamená, že si Office poradí s více národními mutacemi písem. Navíc nová verze podporuje pojmenovávání souborů regionální sadou písem, a to včetně dlouhých jmen (225 znaků).


V PowerPointu můžete nyní rychle měnit barevná schémata, vkládat objekty, animovat díky nové Formatting Palette. Navíc vše funguje s interpunkcí, což jistě každého "zvedne ze židle".

• Formatting Palette
Vylepšení se dočkala i Formatting Palette: přibyla nová položka, která se nachází vždy na první místě s názvem Add objects. Ta dovoluje do dokumentu vkládat tabulky, automatické texty, symboly, automatické tvary, apod. Rovněž založka Font & Styles byla rozdělena na dvě samostatné. Formatting Palette také dokáže zprůhlednět, a uvolnit tak výhled na plochu, pokud s ní nepracujete určený počet sekund.


Změn doznala i Formatting Pallette, která dokáže po určitém času zprůhlednět a uvolnit výhled na plochu. Navíc přibyla kolonka Add Object, pomocí které můžete vkládat grafy, tabulky, automatické tvary, symboly.

• AutoUpdate
To, co umí Apple již pár let, nabízí nyní i Microsoft: Office dokáže automaticky hledat updaty vlastních programů, stahovat je a instalovat.

• Podpora AppleScript
Nová verze Office podporuje AppleScript, takže dovoluje vývojářům napsat vlastní scripty, které dokážou ovlivnit chování Office programů bez dodatečného využití Visual Basicu (VBA).

• Save as picture
Pokud při tvorbě dokumentů používáte rozličné grafické styly, pozadí a „vychytávky“, můžete je nyní uložit po dokončení dokumentu do samostatného souboru, který lze později použít jako šablonu pro jakýkoli další dokument.

• Quick Preview
Nově bylo přepracováno okno Print, které obsahuje Quick Preview: okno, ve kterém svůj dokument vidíte přesně v té podobě, kterou vytiskne tiskárna. To vše bleskově rychle.

Instalace
Instalace kancelářského balíku MS Office 2004 je rozdělena do šesti kroků. Nejdříve si vyberete, zda chcete instalaci projít s aplikací Setup Assistant, nebo si vše udělat sami. Doporučuji první variantu. Po zanesení identifikačních údajů začne instalace, která je velmi rychlá a na iBooku G3 800 MHz zabrala osm minut. Pokud si nainstalujete všechny části Office, počítejte, že budete muset obětovat 523 MB prostoru. Po instalaci se vám ve Finderu objeví nové ikony a program nabídne, zda chcete smazat staré verze nově nainstalizovaných programů. Po tomto zásahu vám dokonce na plochu vygeneruje soubor Remove Office log.txt, který přehledně shrnuje, co bylo odstraněno a z jakých adresářů.


Instalace probíhá v šesti po sobě následujících krocích pomocí Office Setup Assistant.

A cena? To vše můžete mít za sladkých 400 dolarů (Apple Store), pokud jde o standardní edici Microsoft Office 2004. Příště se podíváme detailně na asi nejpoužívanější program Office, a to Word 2004, který je díky podpoře Unicode konečně takový, jaký ho uživatelé v Čechách vždy chtěli mít.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: