MS Entourage 2004 - příjemná vylepšení solidní aplikace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

MS Entourage 2004 - příjemná vylepšení solidní aplikace

14. září 2004, 00.00 | Entourage je součástí balíků aplikací dodávaných v Microsoft Office pro Mac. V Office 2004 se Entourage dočkal mnohých vylepšení. V tomto prvním dílu se podíváme na novinky a vylepšení pro čtení a údržbu pošty.

Entourage je součástí balíků aplikací dodávaných v Microsoft Office pro Mac. Poslední reinkarnace Office verze 2004 přináší pár zajímavých vylepšení Entourage. Mnohá mne jako dlouholetého uživatele Outlooku a Entourage potěšila a pro některé z vás mohou být důvodem pro upgrade do nového Office či změnu mailového programu.

Než se ponoříme do novinek dovolte mi představit Entourage lidem co se s ním ještě nesetkali. Entourage není pouhým mailovým programem. Nabízí uživatelům služby pro správu e-mailů, čtení NNTP news, správu kontaktů, kalendář, poznámkový blok a nově správu projektů. Pro mnoho lidí je Entourage jedinou možností přístupu k mailu na firemním Exchange serveru. Dnešní článek není kompletním popisem Entourage, ale nabízí pohled na nové a vylepšené funkce. Pokud hledáte kompletní popis Entourage, doporučuji projít stránky Microsoft Mactopia.

Uživatelské rozhraní Entourage je téměř shodné s Outlookem na Windows, což je zdrojem výtek některých skalních uživatelů Maců, ale pro mne je to velice dobrá vlastnost protože takřka denně přecházím mezi PC a Macem. Zvlášť příjemná bude tato "shodnost rozhraní" pro uživatele Outlooku 2003, který nabízí shodné prvky UI.

Nyní se pojďme podívat na hlavní vylepšení v jednotlivých částech Entourage. Dnes se soustředíme na vylepšení v příjmu, čtení a organizaci pošty a NNTP News.

Toto je mnou nejpoužívanější část Entourage, což bude pravda pro 99% uživatelů a Microsoft jí věnoval nejvíce pozornosti. Výrazným vylepšením je zobrazení mailů ve tří-sloupcovém pohledu, který ukazuje seznam mailových složek v levém sloupci, prostřední sloupec ukazuje hlavičky jednotlivých zpráv a v pravém sloupci je zobrazeno tělo zprávy.

Sloupec se složkami se dá jedním kliknutím schovat, což dává vetší prostor dvěma zbývajícím sloupcům. V případě schovaného sloupce se složkami lze navigovat mezi složkami s novými maily pouhým kliknutím na ikonu s obálkou, která zobrazí menu se složkami s nepřečtenými maily. Tahle vlastnost je skvělá pokud máte více složek do kterých vám přicházejí zprávy a ušetří vám pár desítek kliknutí denně.

Prostřední sloupec lze pak nastavit aby zobrazoval maily podle specifických požadavků uživatele. Lze nastavit třídění nebo seskupování zpráv podle různých kritérií. Například setřídit a seskupit podle toho od koho je daná zpráva, seskupit podle data přijetí, apod. V zobrazení podle data přijetí se seskupováním jsou zprávy zařazeny do skupin Dnes, Včera, Tento týden, Minulý týden, Před 3 týdny, apod. Přechody mezi pohledy jsou velice rychlé a vyžadují jen dvě kliknutí bez nutnosti otevírat menu a definovat či měnit pohledy.

Při zobrazení mailů věnoval Microsoft pozornost bezpečnosti a tak při příjmu HTML zprávy s linky na internet nejsou obrázky nataženy pokud není odesilatel v seznamu kontaktů a nebo do doby než uživatel požádá o jejich natažení. Jediné co můžu Microsoftu ve zobrazení zpráv vytknout je použití vykreslovače HTML z Internet Exploreru. Natahování HTML mailů někdy trvá déle než je člověk zvyklý ze Safari, Mozilly či Opery.

Příjemnou novinkou je vylepšení rozpoznání a filtrování junk mailu. Konečně je Microsoft schopen dodat lepší podporu pro odchyt spam mailů než jednoduché filtrování e-mailových adres známé z předchozích verzí mailových klientů. V Entourage lze nastavit úroveň zabezpečení proti spamu od exkluzivního, kdy projdou jen maily od lidí co máte v seznamu kontaktů až po vypnutí filtrů. Používám Entourage od uvolnění Office a přesnost filtru (nastavení High) je srovnatelná s Apple Mailem. Občas se mi sice dostane nějaký spam do přijaté pošty, ale to se v Apple Mailu stává také. Rozhodně je to velký krok vpřed oproti filtrům z minulých verzí, které nutily uživatele k nákupu specializovaných spam filtrovacích aplikací (jako třeba SpamFire nebo další).

Mnozí uživatelé si jistě oblíbí malé oznamovací okno na ploše, které vás upozorňuje na přijetí nového mailu. Toto okno se zobrazuje i pokud je Entourage schovaný. Pak po dobu několika vteřin máte možnost otevřít či vymazat přijatou zprávu přímo z tohoto okna bez nutnosti otevírat Entourage. Pro lidi s ADD (Attention Deficit Disorder - bohužel nevím jak se téhle nemoci říká česky) je možno tuto vlastnost vypnout, abyste se mohli soustředit na prováděnou činnost.

Entourage lze použít nejen ke čtení pošty, ale také ke čtení NNTP news. Všechny možnosti zobrazení popsané výše pro zobrazení hlaviček a těl pošty lze použít i ke čtení news. Ovšem neočekávejte v Entourage kompletní služby jako v jiných plnohodnotných news readerech. Entourage nabízí celkem základní nástroje pro čtení news on-line, které jsou shodné s komfortem nebo ne-komfortem Outlook Express na PC nebo Macu. Pokud potřebujete offline čtení, budete se muset poohlédnout po plnohodnotném klientovi jako třeba na stránkách The Mac Orchard.

To je pro dnešek všechno. V pokračování se podíváme na novinky a vylepšení v dalších částech Entourage.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: