MS Excel 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

MS Excel 2004

30. září 2004, 00.00 | Excel je čtvrtý program z balíčku MS Office: mac 2004. Stejně jako ostatní programy tohoto kancelářského balíku přináší vyšší rychlost, stabilitu a podporu regionálních sad písem Unicode. Navíc nová verze přináší několik drobných zlepšení, která vám usnadní každodenní práci s tímto, bezesporu, bezkonkurenčním programem ve své oblasti.

Předchozí verze Excelu X patřila k povedenější části kancelářského balíku MS Office. Nová však ukazuje práci s daty a grafy v novém světle. Nejzásadnější je samozřejmě zvýšení rychlosti, větší stabilita programu a podpora Unicode. Jako u předchozích programů – PowerPointu, Wordu a Entourage – Microsoft připravil pár překvapení, která jsou spíše vyladěním předchozích nedostatků než převratnými novinkami. Pojďme se blíže podívat na nejzásadnější z nich.

Poznámka: MS Ecel používám 1 x týdně již 3 roky, nejčastěji pro sestavování rozpočtů, tvorbu a správu databází a tvorbu grafů. Přesto není tento článek vyčerpávající recenzí všech možností tohoto programu, které jsou tak rozsáhlé, že by důkladné testování zabralo týden soustředěné práce. Berte prosím můj článek jako výtah toho nejdůležitějšího, co Excel 2004 běžnému uživateli přinese nového, a to hlavně ve srovnání s minulou verzí X. Zároveň se omlouvám za velké množství anglických výrazů, ale verze Office 2004 je dostupná v angličtině, a proto mi přišlo smysluplné některé výrazy ponechat v původním tvaru. Testováno na iBook G3 800 Mhz, 640 MB ram.

Zlepšení práce s grafy
Větší pozornost byla věnována práci s grafy, jež představují stěžejní funkci, kterou používá většina kancelářských uživatelů. Nyní můžete přidávat hloubku (třetí rozměr) pomocí čar a transparentních vzorů. Jsou pro vás rovněž předpřipravena barevná schémata grafů. Nově se ovládání grafů objevuje ve Formatting palette, jakmile na nějaký graf kliknete.


Charting improvements – Tvorba grafů je nyní sloučena do Formatting palette. Navíc lze nyní tvořit nové 3D grafy s vylepšenou grafikou.

Page layout view
V levém dolním rohu pracovního okna Excelu nyní najdete tři ikony, které reprezentují tři možné pohledy na vaši práci. Nejnovějším je page layout view, v jehož módu můžete vidět svou práci tak, jak je skutečně umístěna na stránce, lépe řečeno jak by vypadala, když ji budete chtít tisknout. Excel totiž – na rozdíl od ostatních programů – nepracuje v základním chodu se stránkami, ale worksheety, které mohou být libovolně dlouhé, a tím pádem zasahovat do více stránek. Page layout view zlepšuje vaši orientaci při práci.


Page layout view – Uživatelsky asi nejvýraznější novinka – Page layout view – vám dovolí kontrolovat vaši práci ve chvíli tvorby.

Editace vzorců
V případě, že editujete buňku se vzorcem, Excel vám barevně ukáže, se kterými všemi dalšími buňkami tento vzorec souvisí. Pokud vkládáte do buňky vzorec nově, Excel vám zobrazí takzvaný Function ScreenTip, který obsahuje sytaxi nebo funkci, která vám může pomoci rychleji dokončit zadání výpočtu.


Function improvements – Vkládáte-li do buňky vzorec, Excel 2004 vám zobrazí pole s funkcemi, které vám pomohou vzorec dokončit.

Záhlaví a zápatí
Práce se záhlavím a zápatím je nyní mnohem snadnější. V první řadě můžete záhlaví a zápatí vidět rovnou při zvolení page layout view. Navíc lze vkládat do polí pro zápatí a záhlaví obrázky a cesty souborů.

Podpora XML
Soubory vytvořené pomocí Excelu 2000 a výše pro Windows, mohou být nyní v Excelu 2004 uloženy v XML Spredsheet schématu.

Smart buttons
Stejně jako ve Wordu vám smart buttons umožňují okamžitý přístup k určitým funkcím ve chvíli určité akce (např. při vložení textu vám smart button nabídne text formátovat dle stylu nového dokumentu, ponechat původní formátování nebo převést text jen „only text“).
Paste Options button
Funguje při vkládání dat a dovoluje vám formátovat vložené údaje dle vašeho přání.
Error Checking button
Pokud se objeví problém při vkládání vzorců do jednotlivých buněk, smart button vám dovolí tento problém řešit hned a elegantně bez nutnosti hledat v menu programu.
Auto Fill button
Pokud v Excel 2004 dokončujete Auto Fill, smart button vám dovolí vybrat si, jakým způsobem chcete akci dokončit.
Insert Options button
Pokud vkládáte řádky, sloupce nebo buňky, tento smart button vám nabídne několik šikovných možností.


Smart buttons – Microsoft by vám rád pomohl s prací, a tak odhaduje dopředu, co budete dělat. Nebojte se, není to stupidní sponka, ale smart buttons, které opravdu fungují a usnadňují práci.

Vylepšení statistických funkcí
Jelikož nejsem statistik, nedokážu dobře popsat vylepšení statistických funkcí, protože je neumím gramotně popsat. Úzké skupině uživatelů s těmito potřebami doporučuji stránky www.microsoft.com/mac. Vkládám do textu anglické upoutávky na nové funkce: More stable procedures for computing summary, Discovery of colinearity in multiple regressions, A precise search method for finding the inverse of a continuous probability distribution function, Improved discrete probability formula evaluation, Improved random number generation.

Formatting palette
Formatting palette doznala drobných změn. Nyní z ní můžete kompletně ovládat tvorbu a editaci grafů v nově zařazené položce Add Object. Rovněž oceňuji zařazení položky Page setup, kde využívám hlavně funkci nastavení orientace stránky (na výšku, na šířku), což je ve spojení s Page layout view velké zjednoduší práce v Excelu 2004. Lze rovněž nastavit, aby Formatting palette zprůhledněla, když s ní určitý počet sekund nepracujete – uvolníte si tak místo na monitoru.

Změny v novém Excelu by se daly nazvat spíše evolucí než revolucí. Ale tak je to s celým balíkem Microsoft Office: mac 2004. Nicméně i tato malá zlepšení, ale hlavně bezproblémový chod v českém prostředí za vynaložené peníze stojí. Jak se s novým Excelem pracuje vám? Kterou změnu považujete za nejpřínosnější pro vaši práci? Podělte se s námi o rady a tipy na snadnou práci s Excelem 2004 v diskusi.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: