Automator – zdroje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Automator – zdroje

19. října 2007, 09.00 | S instalací systému OS X získáte také program pro jednoduchou a rychlou tvorbu scriptů s pomocí grafického rozhraní Automator. Pomocníkem vám v tomto počínání mohou být internetové stránky, kde lze nalézt mnoho hotových scriptů.

Pokud netušíte co je to Automator, můžete to zjistit v mnoha článcích na stránkách MůjMac, kde se s tímto nástrojem můžete seznámit a naučit se jej ovládat.

Samotná aplikace Automator poskytuje pro všechny uživatele, začátečníky i pokročilé, stejné nástroje. Výhodou však je znalost AppleScriptu a příkazové řádky, což je pro začátečníka či občasného uživatele moc náročné na zvládnutí i zbytečně složité. Pro znalého uživatele je to však výhoda umožňující připravovat v Automatoru komplexnější scripty s využitím například AppleScriptu.

Nebudu se zde zabývat "programováním" v Automatoru, jelikož na stránách MůjMac byly v minulosti publikovány dobré návody na používání této aplikace. Zaměřím se zde na zdroje, které můžete čerpat na internetu a ty dále upravovat dle své potřeby. Dobrým zdrojem je několik webů, které se Automatoru věnují.

Apple – Automator
webové stránky

Výrobce Automatoru, firma Apple samozřejmě nabízí podporu své aplikace ve formě stránek s možností stažení užitečných předpřipravených scriptů. Ty sice nejsou nijak děleny do kategorií, ale jednoduchý a přehledný web to částečně vynahradí. Ke stažení jsou tu jednotlivé scripty i celé balíčky hotových scriptů. Bohužel chybí zde možnost komentování a tak získat odezvu uživatelů.

AutomatorWorld
webové stránky

Webové stránky nabízejí v části "Actions" velké množství hotových scriptů ke stažení. Děleny jsou v kategoriích dle použití, například Mail, iPod, Images, Finder, … Určitě si zde vybere každý, výhodou pak je i možnost si hotové scripty poupravit v Automatoru dle své libosti. Všechny scripty lze komentovat a také před stažením a vlastním použitím v komentářích nalézt případné problémy a připomínky.

Naleznete zde velké množství opravdu užitečných scriptů, například pro zrychlení práce s aplikací Mail, automatické zálohování všeho možného, balíčky scriptů pro DTP aplikace QuarkXPress a InDesign a více.

Na web lze také vkládat vlastní scripty vytvořené v Automatoru, ale pouze s pomocí kontaktního e-mailu při dodržení požadovaných informací. Informace a e-mail dohledáte na stránce "Contact".

Kromě možnosti stažení hotových scriptů obsahuje web také množství tipů "Hints & Tips" pro používání Automatoru, které stojí za to pročíst.

Automator.us
webové stránky

Další zdroj scriptů pro Automator. Jsou zde scripty hotové a připravené je stažení i jednoduché a srozumitelné příklady tvorby scriptů mnoha typů, podobně jako na stránkách MůjMac. Bonusem jsou videa a bohatá stránka s linky na stránky Automatorem se zabývající

Také zde nenaleznete komentáře uživatelů a těžko tak předejdete možným problémům se špatně připraveným scriptem. Můžete se spoléhat pouze na autory scriptů a autory stránek, že správnou funkčnost ověřují.

AutomatorActions
webové stránky

Další studnice hotových scriptů pro Automator s možností uploadu (po registraci). Tento web je součástí většího celku, který pokrývá i další možnosti vytváření scriptů na počítačích Apple s OS X, k dispozici je zde i fórum.

Další zdroje

Také na stránkách Macupdate a Versiontracker lze nalézt mnoho dalších podpůrných aplikací pro Automator, včetně scriptů a balíčků scriptů samotných. Několik příkladů viz níže.

Photoshop Automator Actions v3.6
balíček ke stažení

Zajímavým balíčkem pro Automator je Photoshop Automator Actions v3.6, jež mnozí z DTP pracovníků určitě znají a používají již od dřívějších verzí. Tento balíček umožňuje provádět komplexnější automatizované akce Photoshopu s využitím "arzenálu" Automatoru.

Pokud potřebujete spouštět vytvořené scripty v určitý čas a chcete se vyhnou příkazové řádce, mohou vám posloužit tyto dvě aplikace.

Script Timer X 2.5
PPC/Intel
Shareware 12 USD

program ke stažení

Grafické rozhraní umožňující nastavit spouštění AppleScriptů, aplikací a dalšího v předem určený čas.

CronniX 3.0.2
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

Jde o Unixový nástroj "cron", který v jednoduchém grafickém rozhraní umožňuje spouštět aplikace a scripty OS X v požadované časy.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: