Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Zprávy o budoucích Macích
2. listopadu 2011, 00.00 | Apple údajně dokončil přípravy 15palcového ultratenkého notebooku. A nad budoucností Maců Pro se vznášejí otazníky, zřejmě se zvažuje ukončení jejich prodeje.
V minulých dnech se objevily zprávy, jež naznačují, kam by se mohl ubírat vývoj Maců v příštím roce:
Apple prý dokončil přípravy 15“ ultratenkého notebooku
Už v červenci počaly kolovat pověsti o tom, že Apple chystá nový ultratenký 15“ notebook. Některé zdroje o něm mluvily jako o novém modelu MacBooku Air, jiné v něm viděly spíše budoucnost MacBooků Pro (ostatně již v únoru naznačoval iLounge, že MacBooky Pro dostanou v roce 2012 nový design pouzdra).
Práce na tomto počítači zřejmě dále pokročily, v pondělí přinesl novou informaci na tohle téma japonský blog Macotakara. Tvrdí, že podle jeho asijského zdroje už Apple nejspíš dokončil vývoj 15“ obrazovky takovéhoto notebooku. Macotakara o něm mluví jako o 15“ MacBooku Air, ale není vůbec jisté, že ho Apple tak skutečně pojmenuje.
Zřejmě půjde spíše o nový MacBook Pro
Vzhledem k výše uvedenému je totiž mnohem pravděpodobnější, že půjde o MacBook Pro nové generace s ultratenkým pouzdrem, který již nebude mít integrovanou optickou mechaniku a svou konstrukcí se bude v mnoha ohledech podobat současným MacBookům Air.
Lze-li věřit zprávě japonského blogu, vývoj pouzdra a obrazovky je už v podstatě dokončen, ovšem uvedení těchto strojů lze čekat až poté, co bude dostupná nová procesorová platforma Intelu. Je totiž téměř jisté, že MacBooky Pro nové generace nasadí procesory Ivy Bridge (využívající 22nm výrobní proces), a ty se začnou prodávat až v příštím roce.
MacBooky Pro se tak podle všech dosavadních náznaků přiblíží MacBookům Air. To ovšem vyvolává otázku, co se poté stane se stávajícími modely MacBooků Air. V dlouhodobé perspektivě nakonec tyto modelové řady zřejmě splynou, to však asi bude ještě nějakou dobu trvat a mezitím lze očekávat nějaké přechodné období.
Všeobecně se věří, že právě příští rok bude rokem nástupu tenkých notebooků (Intel pro ně začal razit označení „ultrabooky“), ale teprve se uvidí, jak je přijmou zákazníci. (Mnohé z toho, co funguje pro Apple, se u jiných výrobců příliš neprosadilo.)
Na nové MacBooky Pro si ale v každém případně počkáme několik měsíců. V pondělí 24. října Apple provedl drobné modernizace stávajících MacBooků Pro, takže letos se už určitě nezmění, příchod strojů nové generace se očekává až v průběhu prvního pololetí 2012.
Budoucnost Maců Pro je velmi nejistá
Nikdo nepochybuje o tom, že Apple bude nadále prodávat profesionální notebooky (MacBooky Pro), i když určitě doznají, jak jsme naznačili výše, významných změn a nakonec se nejspíš budou silně podobat dnešním MacBookům Air. Úplně jinak to ale vypadá v případě profesionálních stolních Maců, tedy Maců Pro.
Zatím bylo zřejmé, že se příchod modernizovaných Maců Pro opozdí, protože potřebné nové procesory (Xeony s architekturou Sandy Bridge) Intel dodá na trh až příští rok.
Mimochodem, minulý čtvrtek přinesl CPU World doplňující informace o chystaných Xeonech E5-26XX, jejichž nasazení se předpokládá v nových dvouprocesorových Macích Pro, zatímco jednoprocesorové Macy Pro by měly používat už dříve popsané Xeony série E5-16XX.MacRumors proto minulý pátek sestavil přehlednou tabulku všech procesorů přicházejících v úvahu pro nové Macy Pro a zároveň je porovnal s procesory současných modelů.
Apple údajně zvažuje ukončení prodeje Maců Pro
Jenže není vůbec jisté, jestli Apple vůbec ještě nějaké nové Macy Pro uvede. V pondělí totiž přišel AppleInsider s tvrzením, že Apple vyhodnocuje, zda bude dále investovat do své řady profesionálních pracovních stanic, protože prodeje těchto strojů jsou velice omezené.
Podle zdrojů AppleInsideru sice Apple již vyvinul novou modernizovanou verzi stávajících Maců Pro (které se vůbec nezměnily od svého ohlášení loni v červenci), ale lidé znalí dění uvnitř firmy říkají, že vedení Applu už letos v květnu další práce na ní zastavilo, dokud nerozhodne, zda do této modelové řady Maců bude vkládat další prostředky.
V Cupertinu podle citovaných zdrojů mezi vedoucími pracovníky zodpovědnými za prodej panuje jednoznačný názor, že dny Maců Pro - přinejmenším v jejich současné podobě – jsou sečteny.
Vnitřní debaty se soustředily hlavně na skutečnost, že prodeje těchto strojů jak jednotlivým uživatelům, tak podnikům poklesly natolik, že Macy Pro již pro Apple nepředstavují výdělečný podnik. (Na tom ovšem nese velkou vinu samotný Apple, protože Macy Pro už dlouho nemodernizoval, takže případní zájemci s koupí pochopitelně váhají, navíc jak proti ostatním Macům, tak vůči konkurenčním pracovním stanicím začínají být stávající modely se svým zastarávajícím hardwarem příliš drahé.)
Rozhraní Thunderbolt jako náhrada rozšiřujících slotů PCI Express
Velké diskuse se vedly také okolo toho, že s příchodem rozhraní Thunderbolt budou moci ostatní, lépe prodejné modely Maců převzít řadu úloh dosud vyhrazených Macům Pro. Toto velmi rychlé víceúčelové rozhraní by podle názoru cupertinských mohlo nahradit flexibilitu a modulární architekturu Maců Pro (s tím ovšem rozhodně nebude každý souhlasit, nemluvě o tom, že výběr periférií pro rozhraní Thunderbolt je zatím značně omezený).
Podle nedávno oznámených finančních výsledků se notebooky na celkovém prodeji Maců podílely 74 procenty, ovšem rekordní byl nejenom jejich odbyt, ale též prodej stolních Maců, v jejichž případě šlo především o iMacy. O výsledcích prodeje Maců Pro nepadlo jediné slovo, z toho lze soudit, že moc valné nebudou (Apple ale vlastně nikdy neřekl, kolik se těchto strojů prodává).
Macy Pro jsou dnes jediné Macy, které nabízejí vnitřní rozšiřující sloty PCI Express (PCIe), ostatní Macy se dají rozšiřovat jenom velmi omezeně. Letos však Apple všechny modelové řady (s výjimkou Maců Pro) postupně vybavil rozhraním Thunderbolt, jež lze do jisté míry považovat za externí verzi rozhraní PCI Express.
Představa Applu je zřejmě taková, že profesionální uživatelé přejdou na externí Thunderbolt periférie, které nahradí dosavadní PCIe karty, ovšem pro řadu úloh to plnohodnotná náhrada není (stačí porovnat specifikace, například pro výkonné grafické karty už bude rozhraní Thunderbolt představovat úzké hrdlo, o nepohodlí externích řešení ani nemluvě).
Apple se však očividně stále více zaměřuje na masový trh a tam má šanci s takovým řešením uspět. Je proto možné, že namísto Maců Pro nabídne posílené verze iMaců nebo ještě spíše Maců mini a bude tvrdit, že to je plně postačující náhrada. Profesionální uživatele to přirozeně neuspokojí, ale na těch Applu zjevně příliš nezáleží, zvlášť když odbyt Maců Pro, zejména těch nejlépe vybavených (a nejdražších) nadále klesá.
Apple omezuje prodej nejvyšších konfigurací Maců Pro
Na americkém trhu se již určité známky ústupu Maců Pro projevují několik měsíců od doby, kdy Apple ukončil pravidelné dodávky nejvyšší dvanáctijádrové konfigurace (prodávané za 4 999 USD) svým distribučním partnerům. Tento model už nabízí jenom hrstka amerických autorizovaných prodejců a pouze na zvláštní objednávku, ostatní prodejci ho úplně vyřadili ze své nabídky. A ti, kteří ho stále vedou, třeba Amazon, ho již celé měsíce uvádějí jako „v současnosti nedostupný“.
A tak je docela dobře možné, že Apple prodej Maců Pro náhle zcela ukončí. Ostatně právě před rokem oznámil zastavení vývoje a prodeje serverů Xserve (prodávat se přestaly od letošního února), se zdůvodněním, že jeho odbyt byl příliš slabý. A diskové pole Xserve RAID pro tyto servery přestal nabízet již počátkem roku 2008 (místo něj začal doporučovat vybraná disková pole Promise). Bylo by docela ironické, kdyby nyní potkal stejný osud Macy Pro, protože právě je Apple představoval jako jednu z alternativ serverů Xserve (spolu se serverovými konfiguracemi Maců mini).
Ovšem tento trend postupné orientace na běžné uživatele je jasně patrný, s ním souvisí i nabízení Lion Serveru jako doplňku klientského Lionu za pouhých 50 USD, čímž se ho Apple snaží prosadit u uživatelů z domácností a malých kanceláří.
Odklon od profesionální sféry se projevil také v od června prodávaném střihovém softwaru Final Cut Pro X (rozhořčené reakce profesionálních uživatelů jsme pravidelně popisovali i na MůjMacu a též v našem seriálu o tomto programu se jasně projevovaly zásadně odlišné postoje různých typů uživatelů).Rozhodne se asi až příští rok
Samozřejmě se situace může v příštích měsících ještě zcela změnit (ostatně právě AppleInsider v květnu 2007 pohřbil Mac mini a očekávaný nebožtík se i po čtyřech letech vyvíjí dál), avšak dosavadní trendy skutečně spíše nasvědčují tomu, že Apple bude profesionální hardware a software postupně opouštět.
Je jasné, že kdyby Apple opravdu ukončil prodej Maců Pro bez odpovídající náhrady, mnoho profesionálních uživatelů by přešlo na jiné platformy, ale vzhledem k rekordním příjmům z přístrojů s iOS a z Maců pro běžné uživatele to asi cupertinským příliš vadit nebude. Dlouhodobě se by se to sice nemuselo vyplatit, jenže to „sčitatele fazolí“ (účetní) nejspíš vůbec nezajímá. Situace okolo Maců Pro se zřejmě vyjasní teprve v příštím roce, jejich vyhlídky ovšem nejsou zrovna zářné.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: