AppleInsider pohřbívá Mac mini (25.5.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

AppleInsider pohřbívá Mac mini (25.5.07)

25. května 2007, 08.00 | Zpravodajský server AppleInsider, často přinášející zákulisní informace, tvrdí, že Mac mini brzy skončí.

Server AppleInsider přišel se zamyšlením nad dalším osudem Macu mini a dochází k dosti neradostnému závěru.

Článek tvrdí, že Apple neustále přehodnocuje své zastoupení na jednotlivých segmentech trhu, a pokud dojde k názoru, že někde být nechce, prostě tam svoje snahy ukonči.

Ohlédnutí za historií Macu mini

Jako příklad prý může sloužit právě Mac mini, řada malých stolních Maců bez monitoru. V USA se prodávají za ceny mezi 599 a 799 USD, zaměřují se na trh PC pod 800 USD, kdysi považovaný za životně důležitý. Vedení Applu ovšem tehdy tvrdilo, že o tento trh nemá zájem. A pak náhle v lednu 2005 na Macworldu byl představen první Mac mini (tenkrát samozřejmě s PowerPC).

Od té doby prošel pouhými čtyřmi aktualizacemi, z nichž jedna byla navíc tak nevýznamná, že k ní Apple ani nevydal tiskovou zprávu. A současné modely s procesory Core Duo na 1,66 a 1,83 GHz též hodně zaostávají za tím, co nabízejí ostatní stolní Macy. Podle AppleInsideru to má svůj důvod v tom, že tyto stroje přinášejí nižší marži a nikdy nedosáhly takových prodejních úspěchů jako iMacy a MacBooky. (Míní se ovšem americký trh.)

Mnozí dokonce mluvili o Macu mini jako o nechtěném dítěti Applu, zanedbávaném Macu, o nějž se u Applu nikdo příliš nestaral. Existují spekulace, podle nichž ho Apple začal vyvíjet po nátlaku akcionářů, kteří si přáli Mac pod 800 USD, ale nikdy mu nevěnoval příliš velkou pozornost. (Pokud si však pamatuji, první Macy mini se prodávaly za 500 USD a inzerovaly se hlavně jako snadný prostředek přechodu z PC na Mac.)

Mac mini a Apple TV

Na přelomu let 2005 a 2006 se začalo uvažovat o úpravě Maca mini více ve shodě s trendy Applu, vznikl plán umístit na hořejšek výkonnějších modelů dok pro iPod. Ale i tento nápad byl odložen a nakonec se stal součástí projektu, z něhož se vyklubala Apple TV.

Plány na Apple TV se údajně začaly uvnitř Applu konkretizovat právě počátkem roku 2006 a tehdy prý začal pomalý úpadek vývoje Macu mini. A Apple TV začala nabývat podobu Macu mini nové generace, odstranění optické mechaniky předznamenalo dlouhodobější mediální strategii Applu.

Přesto si ovšem Macy mini našly své příznivce, díky malým rozměrům a nízké ceně je technicky zdatní zákazníci začali používat jako mediální servery do obývacího pokoje. Někteří si je nainstalovali i do automobilů. Avšak s příchodem Apple TV začaly být Macy mini vytlačovány i z této oblasti.

Hlavní zpráva: Mac mini údajně končí

A nyní ta hlavní informace: AppleInsider tvrdí, že jeho velice spolehlivé zdroje předpokládají blížící se ukončení Macu mini. Ten by tak následoval osud PowerBooku 2400, PowerMacu G4 Cube či 12” PowerBooku.

Ani ony zmíněné zdroje si však nejsou jisté, zda Apple přece jen nepřijde s ještě jednou revizí těchto strojů, ani nevědí, jak dlouho budou stávající modely ponechány na trhu.

Přesto AppleInsider uzavírá svůj článek prohlášením, že Mac mini je, jak věří, se vší jistotou mrtev, a dokonce mu postavil takovýto hrobeček.

U článku se pochopitelně rozvinula celkem živá diskuse. MacRumors článek cituje a dodává, že podle jeho nákupního průvodce Mac mini nebyl aktualizován už celých 260 dní, o 100 dní déle proti předchozímu průměru. Také u této zmínky se rozběhla diskuse.

Shrnutí

Článek AppleInsideru má dost zaujaté vyznění, předkládá ukončení Macu mini jako v podstatě kladnou věc, ovšem to si jistě spousta lidí myslet nebude. Bohužel tento server, ačkoli často zveřejňuje pověsti, mívá docela dobré zdroje a přes občasné drobné úlety se jeho zákulisní informace obvykle potvrzují.

Určitě se najde dost lidí, jimž by Mac mini scházel. V současné podobě sice skutečně nabízejí za přemrštěnou cenu zastaralý hardware, ale jistě bychom uvítali spíše modernizaci než likvidaci. A tvrzení, že Maca mini nahradí Apple TV, asi nadšený souhlas nevyvolá. Vždyť bez neoficiálních úprav Apple TV ani nejde považovat za plnohodnotný počítač, ostatně její hardware též není zrovna špičkový.

Samozřejmě, stále ještě je množné, že jde pouze o nedorozumění a Macy mini budou pokračovat. Hodně napoví to, zda se v dohledné době objeví jejich modernizovaná verze, a pokud ano, tak jaká. Pro další osud Maců mini lze jistě vymyslet řadu scénářů, ovšem bez dalších informací to budou nepodložené spekulace. Uvidíme, zda se na toto téma vynoří nějaké další zprávy, jež by napověděly víc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: