Začal se prodávat Final Cut Pro X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Začal se prodávat Final Cut Pro X

22. června 2011, 00.00 | V Mac App Store se objevil přepracovaný střihový program Final Cut Pro X, současně s ním se nabízejí též Motion 5 a Compressor 4. Zároveň Apple uvolnil dodatečné aktualizace pro tyto aplikace. Zbývající aplikace balíku Final Cut Studio zmizely a už se neprodává ani Final Cut Express. A Final Cut Pro X zatím poskytuje jen omezenou kompatibilitu s předchozími verzemi a podpora hardwaru a softwaru třetích stran je dosud pouze slabá.

Pověsti o tom, že Apple chystá novou verzi svého profesionálního střihového programu Final Cut Pro, kolovaly již delší dobu, ale teprve v polovině dubna Apple v Las Vegas poprvé veřejně představil nový Final Cut Pro X. Předvedl základní vlastnosti programu a slíbil, že ho v červnu začne nabízet v Mac App Store. A minulý týden se objevila tvrzení, že by Final Cut Pro X měl dorazit už tento týden.

A to se skutečně splnilo, včera Apple zveřejnil v Mac App Store nejenom Final Cut Pro X, ale i dvě další doprovodné aplikace. Oficiálně to oznámil touto tiskovou zprávou (její český překlad by měl později vyjít tady), hlásající, že Final Cut Pro X přináší revoluci do střihu videa. Zpráva je pochopitelně laděná spíše marketingově, ale hlavní novinky programu popisuje.

V Mac App Store se nabízejí nové střihové aplikace Applu

A několik hodin po vydání této zprávy se v Mac App Store opravdu objevil jak samotný Final Cut Pro X, tak jeho doprovodné aplikace Motion 5 a Compressor 4.

Motion 5 umožňuje dále upravovat titulky, přechody a efekty, Compressor 4 nabízí širokou paletu doda tečných možností exportu a zakódování výsledného videa. Hlavní střihová aplikace se prodává za 299,9 USD (v USA, v Evropě za 239,99 EUR), doprovodné aplikace stojí 49,99 USD (39,99 EUR) každá.

Tyto a další aplikace dříve tvořily součást balíku Final Cut Studio, v němž se společně prodávaly, ovšem to se nyní změnilo. Apple zjevně přechází na elektronickou distribuci svého softwaru přes Mac App Store (chystaný Mac OS X Lion se bude také nabízet výlučně touto cestou) a programové balíky rozkládá na jejich jednotlivé aplikace.

Řada aplikací Final Cut Studia zmizela

V případě Final Cut Studia ale dochází k ještě větším změnám, řada jeho aplikací úplně skončila. Nadále se již nenabízí program Color pro korekce barev, zvukový editor SoundTrack Pro a DVD Studio Pro pro přípravu DVD. Zmizel též Final Cut Pro Server, některé jeho funkce správy mediálního obsahu se přesunuly do hlavní střihové aplikace.

Apple totiž tvrdí, že se uživatelům nelíbilo přepínání mezi jednotlivými aplikacemi, proto všechny aplikace potřebné pro střih videa sloučil do hlavního programu, aby už takovéto přepínání nebylo nutné. Avšak pracovní postupy pro Motion a Compressor jsou natolik odlišné, že zůstaly zachovány jako samostatné programy, ovšem s Final Cutem Pro X plně a transparentně spolupracují. A Compressor se dá používat ke kódování mediálního obsahu i bez Final Cutu Pro X.

A skončil také Final Cut Express, dosud nabízený jako levnější a přístupnější alternativa Final Cut Studia. Apple Macworldu řekl, že nový Final Cut Pro X se díky svému výkonu, přístupnosti a cenové dostupnosti bude skvěle hodit i pro dosavadní uživatele Final Cutu Express. A samozřejmě všechny nové aplikace lze získat pouze v Mac App Store, žádné krabice se tentokrát už nenabízejí.

Svou paletu aplikací pro profesionální zpracování videa tak Apple radikálně prořezal, zároveň ale tvrdí, že spolupracuje s nezávislými vývojáři, aby zajistil pro Final Cut Pro X dodatečné možnosti správy mediálního obsahu a automatizace.

V současnosti navíc ještě nejsou pro Final Cut Pro X dostupné ani podpora hardwaru třetích stran, ani dodatečné zásuvné moduly, to by se ale v blízké budoucnosti mělo změnit, brzy máme očekávat další oznámení. A protože program přešel na 64bitové zpracování, znamená to, že bude nutná aktualizace stávajících zásuvných modulů, Apple s tím jejich dodavatelům teď pomáhá.

A teď už se podívejme, jaké novinky tyto programy přinášejí, nejprve samozřejmě probereme Final Cut Pro X (v tomto článku Macworld popisuje jeho schopnosti ještě důkladněji):

Final Cut Pro X

Jak víme již z předběžného dubnového představení, Final Cut Pro X byl od základu přepsán a teď nabízí podporu 64bitového režimu, přepracované uživatelské rozhraní (mimo jiné dovoluje plné ovládání z klávesnice a všechny příkazy lze překonfigurovat) a spoustu nových funkcí.

A pochopitelně umí využívat prvků Mac OS X. Byl samozřejmě napsán pro prostředí Cocoa, používá Core Animation, OpenCL a Grand Central Dispatch ke zvýšení svého výkonu. Dále program poskytuje nový lineární systém správy barev pracující s pohyblivou čárkou, umí pracovat s nahrávkami různých formátů až do rozlišení 4K a závěrečné zpracování videa (rendering) provádí v pozadí.

Nové střihové možnosti

Final Cut Pro X přináší řadu nových střihových funkcí umožňujících přidávat a propojovat klipy v rámci projektu, zpřehledňovat složité úseky časové osy, zdokonalovat sestřihy a testovat alternativní střihové sekvence.

Jádro programu tvoří nová „magnetická“ časová osa (Magnetic Timeline), bezestopý pracovní prostor, v němž lze přidávat a uspořádávat klipy libovolným způsobem, zatímco ostatní klipy se odklidí z cesty.

Pomocí vazeb klipů (Clip Connections) se dají propojovat primární videoklipy se sekundárními prvky jako jsou tituly a zvukové efekty, což zachová jejich synchronizaci i poté, co se klipy přemístí.

Také lze vytvářet složené klipy (Compound Clips), kdy se související klipy seskupí do nového prvku, s nímž se dá zacházet jako s jedním klipem. To pomůže udržet si pořádek v časové ose.

Přesný editor umožňuje střih v časové ose zvětšením okolí bodu střihu, takže budou vidět použité a nepoužívané části klipu. Klipy lze rychle procházet a jedním stiskem se dají nastavovat body střihu.

Možnosti střihu dále rozšiřují prvky Auditions (zkoušky). Tato funkce umožňuje testovat více variant sestřihu videa, aniž by bylo třeba opustit časovou osu. Vytvoří se přetažením záběrů na stejné místo časové osy a zvolením příkazu „Add to Audition“, magnetická časová osa se již postará o návaznost a synchronizaci dané střihové sekvence.

Přepracovaná správa mediálního obsahu

Rozsáhlých změn doznala správa mediálního obsahu. Final Cut Pro X dokáže získat spoustu metadat již při importu nahrávek a funkce automatické analýzy obsahu umí při importu rozlišit jednotlivé lidi, typy záběrů (blízké, střední a daleké) a poradí si i s artefakty kamer s CMOS snímači. Importované nahrávky umí stabilizovat, upraví vyvážení jejich barev a zanalyzuje též zvuk, odstraní přílišný šum či naopak hluché zvukové stopy.

Nashromážděné informace se dají využít k tvorbě klíčových slov, program podle nich mediální obsah automaticky sestaví do inteligentních sbírek Smart Collections v knihovně událostí. Ty dovolují vyhledávat a třídit obsah podobně jako v iMovie.

A tak už při importu Final Cut Pro X v pozadí obsah třídí, kategorizuje a automaticky opatřuje klíčovými slovy. Přirozeně lze přidat i svá vlastní klíčová slova pro určité záběry. Pro jeden klip lze mít více klíčových slov, která se všechna použijí při vyhledávání, což dále usnadní práci. Klíčová slova se navíc dají přiřazovat též úsekům klipů, aniž by bylo třeba vytvářet subklipy.

Podobně jako v aplikacích balíku iLife lze také z Final Cutu Pro X přímo přistupovat k dodatečnému mediálnímu obsahu a k obsahovým knihovnám, umí prohlížet knihovny iTunes, Aperture a aplikací iLife, stejně jako knihovny programu Motion. Takto jde vyhledávat fotografie, hudbu a zvukové efekty a zobrazovat nebo přehrávat jejich náhledy či ukázky.

Podpora nových technologií

Už jsme zmiňovali, že program využívá nové technologie Mac OS X. Jeho jádro je nyní 64bitové a podporuje vícevláknové zpracování, takže umí využít veškerou RAM daného Macu (i když bude větší než 4 GB) a lépe si poradí s rozsáhlými projekty. Výkon se teď dá mnohem lépe škálovat, na výkonnějších strojích program opravdu poběží rychleji. Nabízí přehrávaní v reálném času, rychlé zpracování mnoha úloh v pozadí a správu barev postavenou na systému ColorSync Mac OS X.

Technologie Grand Central Dispatch dovoluje účinné využití všech procesorových jader Macu pro distribuované zpracování, zatímco s přehráváním efektů v reálném času pomáhá lépe využitý grafické procesor. A zpracování v pozadí umožňuje využívat volný výkon procesoru k vyřizování řady úloh bez zbytečného zdržování.

Integrované postprodukční funkce dřívějších samostatných aplikací

Již výše jsme uvedli, že některé dříve samostatné postprodukční aplikace Final Cut Studia byly nyní začleněny přímo do Final Cutu Pro X. Uzpůsobovatelné efekty (animace, titulky, přechody a efektové sekvence) jsou teď přístupné přímo z něj a dovolují snadno upravovat vzhled projektů. Lze zobrazovat jejich náhledy v reálném času a účinek provedených změn bude ihned viditelný.

Totéž platí pro funkce střihu zvuku, už při importu videa se analyzuje také zvuk a automaticky se zajistí jeho synchronizace, což se dříve muselo dělat ručně. Funkcemi Final Cutu Pro X se pak dá zvukový doprovod nahrávky dále upravovat, s čímž pomáhá rozsáhlá knihovna zvukových efektů a kvalitních zvukových zásuvných modulů.

A samozřejmě byly do programu zahrnuty též funkce pro korekci barev. Nabízejí se jak automatizované korekční funkce, tak možnosti pokročilých jemných úprav. Už při importu se provede základní analýza barev a jejich vyvážení, což dovolí rychlé vyrovnání barev v téže skupině nahrávek nebo doladění vzhledu kteréhokoli klipu v prohlížeči událostí nebo v časové ose.

Prvek Color Board (barvová tabule) poskytuje prostředek dynamického uzpůsobování celkové barevnosti, sytosti a expozice a současně dovoluje klíčování a maskování barev přímo v aplikaci. A funkce Match Color dovoluje rychlé a snadné vyrovnání barev, kontrastu a celkového vzhledu mezi dvěma různými záběry, aby se udržela vizuální stejnorodost projektu.

A rozšířeny byly též výstupní volby Final Cutu Pro X, což dává dobré výsledky při exportu do přístrojů Applu, při publikování na Webu a při vypalování DVD a Blu-ray disků.

Motion 5

Doprovodný program Motion 5 umožňuje uzpůsobovat titulky, přechody a efekty Final Cutu Pro X. Ve svém novém uživatelském rozhraní s jedním oknem pomáhá vytvářet 2D a 3D animace v reálném času.

Nové inteligentní šablony dovolují nastavovat více parametrů současně jedním posuvníkem či vyskakovacím menu a rychle přepínat mezi různými volbami v reálném času. Uživatelské rozhraní je nyní tmavší, aby posílilo uživatelovo vnímání barev a mnohé filtry teď poskytují ovládací prvky pro přímou manipulaci s efekty. Nový filtr Keying dovoluje snadné vytváření klíčovacích efektů prostým přetahováním a upouštěním.

Efekty z tohoto programu samozřejmě lze importovat přímo do Final Cutu Pro X, kde se s nimi dá dále pracovat.

Compressor 4

Compressor v nové verzi 4 posiluje exportní možnosti Final Cutu Pro X. Jeho projekty se dají poslat přímo do Compressoru a tam lze vybírat z široké palety kodeků, rozlišení, snímkových rychlostí a dalších parametrů. Tato nastavení se po uložení objeví v menu Compressor Settings Final Cutu Pro, jež lze sdílet s dalšími uživateli, a to i když nebudou mít nainstalovaný Compressor.

Compressor 4 podporuje HTTP Live Streaming a má nová exportní nastavení, jimiž jde v jednom kroku výstup zakódovat pro streaming na přístrojích Applu a na Macích. A samozřejmě program podporuje distribuované kódování, umí využívat k jeho zrychlení volná procesorová jádra.

Nové aplikace mohou koexistovat se staršími verzemi

Po stažení z Mac App Store se tyto programy nainstalují vedle starších verzí z Final Cut Studia (pokud se na daném Macu nacházejí). Stávající mediální obsah a starší aplikace Final Cut Pro X nijak neovlivní, dají se provozovat souběžně.

To bude často třeba, protože Final Cut Pro X není zpětně kompatibilní s předchozí verzí Final Cut Pro 7, co se týče projektů. Apple totiž zastává názor, že projekty tvoří samostatné celky a uživatelé nebudou chtít změnit či aktualizovat svůj editor videa během práce na daném projektu. Z Final Cutu Pro X ale lze alespoň prohlížet mediální obsah projektů dřívějších verzí a přistupovat k němu.

Požadavky nových programů

Tyto nové aplikace vyžadují Mac s procesorem Core 2 Duo nebo výkonnějším a přinejmenším 2 GB RAM, doporučují se 4 GB. Dále potřebují Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší.

Mimochodem, na webu Applu se objevil (mezitím již zase stažený) podpůrný dokument, který pro Final Cut Pro X, Motion 5 a Compressor 4 doporučoval přechod na Mac OS X 10.6.8 nebo vyšší. Mac OS X 10.6.8 je však zatím dostupný pouze vývojářům jako beta verze, dotyčný dokument ale naznačuje, že by se již brzy mohla objevit i jeho ostrá verze. Je zřejmé, že tyhle aplikace budou využívat nějaké prvky nejnovějších verzí Mac OS X (nejspíš by to mohly být optimalizované ovladače grafických karet).

Požadovaný prostor na disku se pro jednotlivé aplikace pochopitelně liší, Final Cut Pro X potřebuje 2,4 GB, Motion 5 zabere 2 GB a Compressor 4 se spokojí se 685 MB.

Dále bude ještě potřebná grafická karta podporující OpenCL anebo integrovaná grafika Intel HD Graphics 3000 či vyšší s nejméně 256 MB grafické RAM. Doporučuje se pracovat v rozlišení 1 280 x 768 nebo vyšším.

Podrobnější popis vyžadovaných vlastnosti grafických karet předkládá tento dokument Applu, zahrnující tabulku grafických karet (a odpovídajících Maců), jež nepodporují OpenCL a nejsou tudíž kompatibilní.

Právě grafická karta může být zdrojem problémů, už se objevily zprávy, že Mac App Store odmítl prodat Final Cut Pro X jinak dobře vybaveným Macům Pro kvůli nevyhovující grafické kartě. Například stroje z roku 2009 s Radeonem HD 2600 požadavky nesplňují (Apple pro ně doporučuje pořídit si GeForce GT 120).

A v tomto dokumentu lze vyhledat kamery (včetně digitálních fotoaparátů schopných pořizovat video) kompatibilní s Final Cutem Pro X, k nimž pochopitelně patří i fotoaparáty přístrojů s iOS.

Final Cut Pro X též umí vypalovat DVD a Blu-ray disky (DVD Studio Pro se již rovněž nenabízí), pro Blu-ray média ovšem bude potřebná příslušná mechanika třetí strany (Apple dal už vícekrát jasně najevo, že sám Blu-ray mechaniky do Maců nasadit nehodlá).

Vyšly také dodatečné aktualizace pro Final Cut Pro X, Motion 5 a Compressor 4

Final Cut Pro X, Motion 5 a Compressor 4 se nabízejí přes Mac App Store (kde se rychle zařadily k nejstahovanějším aplikacím), Apple ale včera pro ně vydal též dodatečné aktualizace, jež si lze stáhnout zdarma z jeho webu.

Tu první tvoří Final Cut Pro X Content, tedy dodatečný obsah pro Final Cut Pro X (jde o celkem 637,5 MB). Zahrnuje přes 1 300 volně použitelných efektů, které se nainstalují do prohlížeče zvukového obsahu a přednastavené hodnoty zvukových efektů pro zásuvný modul Space Designer.

Dále vyšel Motion 5 Content (o velikosti 1,15 GB), dodatečný obsah pro Motion 5. Zahrnuje profesionálně navržené uzpůsobovatelné šablony, obsah pro knihovnu programu Motion (animovanou vektorovou grafiku, pozadí, mediální šablony, ukázkové projekty pro Motion a volně použitelné obrázky) a ukázková média pro Motion (klipy a obrázky použitelné pro příklady nápovědy a výukové kursy programu). V obou případech tyto doplňky vyžadují Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší.

Poslední aktualizací byly nové QuickTime kodeky pro profesionální aplikace Applu (ty zabírají pouze 1,2 MB). Tahle aktualizace doplní pro aplikace využívající QuickTime následující videokodeky:

- Apple Intermediate Codec

- Apple ProRes

- AVC-Intra

- DVCPRO HD

- HDV

- XDCAM HD / EX / HD422

- MPEG IMX

- Uncompressed 4:2:2

Dotyčné kodeky vyžadují Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší a QuickTime 7.6 či vyšší.

Omezená zpětná kompatibilita a slabá podpora produktů třetích stran budou vadit profesionálům

Brzy jistě vyjdou podrobné recenze na Final Cut Pro X a jeho doprovodné aplikace, ale některé věci jsou jasné už teď. Odpovědi na řadu otázek k tomuto programu předkládá Philip Hodggets a na Webu se již objevují i další reakce a názory uživatelů.

A ty se značně různí. Jistě, Final Cut Pro X konečně využívá moderní technologie a hardware, přináší spoustu nových možností a prodává se za mnohem nižší cenu (zvýhodněný upgrade z předchozí verze však není možný, protože Mac App Store to pro software zakoupený mimo něj zatím nedovoluje). Zvlášť zajímavé jsou funkce automatické analýzy obsahu, které jdou mnohem dál než jiná řešení.

Zároveň je však hodně znát, že se jedná o zcela nový program v první verzi. S tím souvisí již zmíněná omezená zpětná kompatibilita s předchozími verzemi Final Cutu Pro a prozatím téměř nulová podpora hardwaru třetích stran a zásuvných modulů. Apple sice slibuje, že na posílení této podpory pracuje, ale na hmatatelnější výsledky si asi ještě chvíli počkáme.

Chybí i další věci, které snad později vyřeší nové zásuvné moduly třetích stran. Zatím není podpora exportu do EDL a OMF, stejně schází též import a export XML, velké potíže jsou i s prací s páskami (Final Cut Pro X se zaměřuje hlavně na import přímo z kamer) a nelze stříhat z více kamer současně. A uživatelské rozhraní se už nedá přepnout do uspořádání pro dva monitory. Final Cut Pro X je aplikací pracující v jednom okně, jak to bude běžné v Lionu, na druhý monitor se ale dají alespoň poslat některé prvky uživatelského rozhraní (například sjednocený prohlížeč).

Na Final Cut Pro X se prostě musí pohlížet jako na první verzi zcela nového program, jež ještě musí překonat některé výše popsané dětské nemoci. Omezená podpora softwaru a hardwaru třetích stran bude vadit hlavně profesionálním uživatelům, což si samozřejmě uvědomuje i Apple, právě proto dovoluje současně provozovat Final Cut Pro X a předchozí Final Cut Pro 7 (to dříve nešlo). U tohoto řešení asi mnozí zůstanou, dokud podpora nové verze dostatečně nezesílí.

Také zde se projevily obecné sklony Applu rychle opouštět staré technologie a řešení ve prospěch nových, ovšem u profesionálních zpracovatelů videa, na něž Final Cut Pro X míří, se to se to asi nesetká s velkým pochopením. Přesto se dá čekat, že si program získá četné zákazníky, již díky své ceně. Mnozí profesionálové však zřejmě budou s přechodem váhat, dokud se nevyřeší zmíněné potíže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: