Novinky Applu: levnější a větší iPod shuffle, představen Xsan 2 a ukončen prodej Xserve RAID. (20.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky Applu: levnější a větší iPod shuffle, představen Xsan 2 a ukončen prodej Xserve RAID. (20.2.08)

20. února 2008, 04.00 | Apple zlevnil iPod shuffle a představil model se 2 GB. Dále se objevil Xsan 2, první aktualizace SAN souborového systému pro Mac OS X. A současně s tím Apple ukončil prodej profesionálního úložiště Xserve RAID.

V tomto článku shrnuji novinky, jež Apple představil včera, ostatní zprávy na různá témata najdete ve druhém dnešním článku.

Už se z toho začíná stávat tradice, každé úterý Apple přináší nějakou novinku a nejinak tomu bylo i včera. Jako obvykle byl včera dopoledne odstaven webový obchod Applu a opět se vyrojily dohady, jaké novinky přijdou tentokrát. To se dozvíte v následujícím textu (tolik očekávané modernizované MacBooky Pro to však nebyly):

Apple zlevnil iPod shuffle a uvedl 2GB model

První novinka se týká nejmenšího iPodu, modelu shuffle. Včera Apple snížil cenu 1GB iPodu shuffle ze 79 USD na 49 USD, současně uvedl nový model se 2 GB paměti za 69 USD. Oficiální tiskovou zprávu najdete tady.

Jinak se na tomto iPodu nezměnilo vůbec nic, rozměry a hmotnost zůstávají stejné, stejně jako hliníkové pouzdro se sponou na připnutí, displej stále chybí. iPod shuffle se nadále prodává v pěti barvách – stříbrné, modré, zelené, purpurové a ve speciálním vydání (PRODUCT) RED (červené provedení, při jehož prodeji jde část z ceny na humanitární účely).

Greg Joswiak, viceprezident Applu pro globální marketing iPodů připomněl, že za 49 USD se iPod shuffle stal nejdostupnějším iPodem všech dob, zatímco nový 2GB model dovoluje do tohoto neuvěřitelně malého přístroje dostat ještě více hudebních skladeb.

Tento tah Applu nebyl velkým překvapením, analytici už nějakou dobu spekulují, že za stagnující poptávkou po iPodech v poslední době zřejmě stojí právě řada shuffle, jež nebyla významněji modernizována již skoro 18 měsíců. iPod shuffle prostě už tolik netáhl, což se projevilo zejména vloni o Vánocích, kdy narozdíl od roku 2006 nepatřil k tak častým vánočním dárkům.

Včerejším tahem Apple nepochybně hodlá poptávku opět oživit, cenou se již dost přiblížil neznačkovým přehrávačům. Přesto nejspíš na těchto přehrávačích ani nyní neprodělává, ceny flash pamětí nadále znatelně klesají, což zlevnění usnadnilo.

Stávající 1GB model se prodává za 49 USD (v USA) od včerejška, 2GB model za 69 USD sice byl oznámen, ale v prodeji ještě není, měl by přijít do konce tohoto měsíce.

Apple vydal aktualizovaný software Xsan 2

Druhá včerejší novinka Applu pochází z úplně opačného konce zákaznického spektra. Zatímco iPod shuffle představuje skutečně spotřební zboží, Xsan 2 ztělesňuje profesionální software podnikové úrovně. (Oficiální tisková zpráva k němu se nachází zde.)

Jde o souborový systém umožňující práci se SAN (Storage Area Network – úložná síť) svazky, určený pro Mac OS X.

Správní nástroje byly v této verzi zcela přepracovány, usnadňují zřizování a správu SAN souborového systému. Software inteligentně spravuje různé datové typy, velikosti souborů a scénáře využívání tak, aby podával maximální výkon.

Například lze přednastavit parametry zátěže svazku pro optimální proudové vysílání všech typů souborů, od velmi velkých souborů (třeba nekomprimovaného HD videa) až po malé soubory datového centra. Nová funkce MultiSAN dovoluje přistupovat z jedné pracovní stanice nebo serveru k více SAN svazkům současně.

Xsan 2 se plně integruje s Mac OS X Leopard a plně využívá jeho funkcí, umí například využívat Spotlight k prohledávání více SAN svazků. Též hladce spolupracuje se Server Assistantem Leopard Serveru pro snadné zřizování a konfigurování SAN svazků. Prvky Leopard Serveru, jako třeba iCal Server, Mail Server a Podcast Producer, se dají integrovat se softwarem Xsan 2, lze tak podporovat clusterové souborové systémy, zvyšovat výkon a při nasazení více serverů půjde omezit dopad výpadku služby na jednom serveru.

Xsan 2 navíc poprvé podporuje i úložný RAID hardware třetí strany, vedle Xserve RAID Applu využívá také RAID řešení od Promise Technology v konfiguracích optimalizovaných pro Xsan, Mac OS X Server a profesionální aplikace Applu.

Xsan 2 se prodává od včerejška za 999 USD na uzel. Lze ho používat s Xserve, Macem Pro a PCI-X Fibre Channel kartami Applu. Vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo Mac OS X Server 10.5 a podporuje Fibre Channel přepínače od firem Brocade, QLogic a Cisco, dále spolupracuje s RAID hardwarem Xserve RAID a s RAID subsystémy Promise VTrak E-Class.

Apple ukončil prodej Xserve RAID

To, že Xsan 2 podporuje vedle Xserve RAID též RAID hardware třetí strany, má svůj důvod, který se vyjasnil brzy poté, co Apple vydal Xsan 2. Včera totiž za několik hodin poté z webového obchodu Applu zmizel úložný systém Xserve RAID. Samozřejmě tohle Apple tiskovou zprávou neohlašuje, Xserve RAID se ztratil velice potichu.

Uživatelé z toho však nemusí mít těžkou hlavu, protože Apple mezitím vyjednal s Promise Technology podporu jejích RAID systémů, Xsan 2 s nimi umí spolupracovat, uživatelé tedy o RAID řešení nepřišli.

Mluvčí Applu potvrdil Macworldu, že se Apple rozhodl soustředit své úsilí tam, kde může přidat největší hodnotu, tedy na Xserve, Xsan a Leopard Server. Navíc stávající vlastníci Xserve RAID budou moci stále rozšiřovat jeho úložnou kapacitu, Apple sice samotný RAID systém přestal prodávat, ale diskové moduly pro něj v nabídce ponechává. Mluvčí Applu upřesnil, že se vyprodají stávající zásoby Xserve RAID a prodej diskových modulů o kapacitě 300 a 750 GB bude pokračovat dál. Pro nové nákupy RAID řešení pak Apple doporučuje Promise VTrack E-Class, který poskytuje funkce, o něž zákazníci žádali a navíc nabízí citelně vyšší výkon.

RAID subsystémy VTrak o výšce 3 U podporují až 16 integrovaných 3,5“ SATA nebo SAS disků a s pomocí rozšiřujícího šasi mohou pojmout dalších 16 SATA či SAS disků, lze tak dosáhnout kapacity až 24 TB. Systém má dva redundantní, vzájemně se zálohující RAID řadiče, s hostitelským systémem se propojuje 4Gb Fibre Channel spojem, podporuje disková pole RAID 5 a RAID 6 a může mít disky vyhrazené jako horké zálohy.

Tento systém poskytuje dosti značný výkon, v konfiguraci RAID 5 s redundantními řadiči v sekvenčním čtení dosahuje až 1 400 MB/, sekvenční zápis zvládá až 617 MB/s. Se souborovým systémem Xsan 2 a Final Cut Studiem 2 VTrak subsystém osazený 32 disky nabízí až 6 současných proudů 8bitového nekomprimovaného HD videa, 22 proudů HD videa s kompresí ProRes HQ a 8bitové nekomprimované SD video (ve standardním rozlišení) zvládne ve 26 současných proudech.

Analytici tenhle krok Applu vcelku vítají, připomínají že Apple často ukončuje prodej produktů, jež se mu nevyplácejí nebo nezapadají do jeho strategie. Xserve RAID už byl na dnešní poměry dost zastaralý (mimo jiné stále používal ATA disky), pro vyrovnání dnešním standardům by musel projít výraznou proměnou. Apple si spočítal, že bude výhodnější sáhnout po řešení třetí strany, RAID systémy se dnes staly v podstatě běžným zbožím, vývoj vlastního řešení by ekonomicky nedával valný smysl a v tomto směru se Apple chová velice pragmaticky.

Xserve RAID ve své době posloužil dobře, nyní však vychází řešení od třetí strany výhodněji, zákazníky by to vzhledem k výše uvedeným podmínkám nemělo nijak zasáhnout. Obchod Applu začal jako RAID řešení prodávat subsystém VTrak, za cenu od 11 999,95 USD.

Apple k tomu podotýká, že se nadále hodlá věnovat profesionálním podnikovým trhům, připomíná, že nyní vydal Xsan 2, v lednu modernizoval Xserve a minulý týden uvolnil novou verzi OS X Serveru, což vše přineslo řadu nových funkcí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: