Procesory pro nové Macy Pro by se mohly objevit v listopadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Procesory pro nové Macy Pro by se mohly objevit v listopadu

10. září 2011, 00.00 | Podle nových pověstí se procesory Sandy Bridge-E (a jim odpovídající Xeony) vhodné pro nové Macy Pro na trh dostanou okolo 15. listopadu, v té době tak lze očekávat uvedení modernizovaných modelů těchto Maců.

Apple letos již zmodernizoval všechny typové řady Maců s výjimkou jediné - Maců Pro, ty zůstaly nezměněné od loňského léta (loni v červenci je Apple oznámil, ale vlastní prodej začal až v srpnu 2010).

Nové Macy Pro zřejmě čekají na dosud neuvedené procesory

Jako obvykle kolovaly různé pověsti, kdy by se mohly objevit letošní modernizované modely Maců Pro, podle jednoho tvrzení měly přijít už počátkem srpna, ale to se očividně nestalo a začalo být jasné, že bude potřeba si na ně počkat podstatně déle, podle všeho až do pozdního podzimu.

Problém s Macy Pro spočívá v tom, že používají procesory Xeon určené pro servery a pracovní stanice (teoreticky by sice Apple mohl změnit jejich architekturu a nasadit do nich třeba procesory pro výkonné stolní počítače, zatím se to však zdá nepravděpodobné) a Xeony typu Sandy Bridge dosud nejsou dostupné.

Kolují všelijaké dohady, kdy by se mohly tyto procesory objevit, zřejmě jsou s nimi a zejména s čipovými sadami pro ně značné potíže, jež by mohly opozdit jejich uvedení na trh (jde o rodinu čipových sad kódově označenou „Patsburg“, z níž bude odvozena též čipová sada X79 pro stolní osobní počítače, bližší podrobnosti najdete třeba tady).

Podle některých dohadů tyhle potíže mohou vést až k tomu, že se uvedení procesorů Sandy Bridge-E (k nimž budou existovat i odpovídající Xeony, všechny budou používat novou patici LGA 2011) odsune až na počátek roku 2012. Avšak nyní se zdá, že by tyto procesory mohly přece jenom dorazit ještě letos.

Procesory Sandy Bridge-E se mají objevit v polovině listopadu

Singapurský web VR-Zone ve čtvrtek napsal, že k uvedení těchto procesorů nakonec dojde již letos, cituje přitom informace tureckého serveru DonanimHaber.

Nová platforma má být uvedena v 46. až 47. týdnu letošního roku, tedy mezi 14. a 27. listopadem. Ale DonanimHaber trvá na tom, že datem uvedení nových čipů bude 15. listopad. V ten den by na trh měly přijít tři nové procesory Core i7-3820, Core i7-3930K a Core i7-3960X. Nejvyšší model Core i7-3960X bude podle odhadů asi o 15 procent výkonnější než stávající špičkový procesor Core i7-990X, ovšem v aplikacích, jež dokážou využít čtyřkanálový paměťový řadič čipové sady X79 nebo instrukční sadu AVX, bude urychlení ještě podstatně vyšší.

Zmíněné procesory však budou určeny pro výkonné stolní počítače, zatímco Macy Pro zřejmě budou muset počkat na obdobné Xeony. Ty se samozřejmě objeví také, pro Macy Pro by v úvahu připadaly nejspíš chystané modely E5-2620, E5-2650 a E5-2670 pro dvouprocesorové konfigurace, což by dovolilo postavit stroje s 12 a 16 jádry, pro jednoprocesorové konfigurace jistě budou užity obdobné čipy modelové řady určené pro počítače s jedním procesorem (tak jako tomu je u současných Maců Pro).

Další očekávané vlastnosti letošních Maců Pro

Kromě procesorů Sandy Bridge-E nové Macy Pro jistě dostanou rozhraní Thunderbolt a podle nedávné zprávy VR-Zone by možná zároveň mohly podporovat též rozhraní USB 3.0 (ovšem i kdyby k tomu nedošlo, lze v případě potřeby použít USB 3.0 kartu HighPoint).

Nic dalšího se o nových Macích Pro s jistotou neví, už od jara se sice mluví o prototypech se zmenšenými skříněmi, které by se daly snáze instalovat do serverových stojanů, ale to jsou pouhé neověřené pověsti, stejně dobře je možné, že zůstanou zachovány dosavadní skříně.

Listopadový termín se zdá být docela pravděpodobný

Také v případě procesorů pro letošní Macy Pro jde spíše o pověsti, avšak jak VR-Zone, tak DonanimHaber v minulosti vícekrát prokázali, že mívají spolehlivé informace. Budeme-li tedy těmto tvrzením věřit, lze očekávat, že se modernizované Macy Pro objeví někdy kolem poloviny listopadu (Intel často Applu poskytuje nové procesory v předstihu, takže se možná i tentokrát objeví nové Macy Pro dříve, než v nich užité nové Xeony přijdou na trh).

Takovéto načasování by dávalo smysl též z obchodního a marketingového hlediska, protože říjen bude zřejmě ve znamení příchodu nového iPhonu, iOS 5 a nových iPodů. Listopad se proto jeví jako docela vhodný termín pro uvedení nových Maců Pro. Tohle vše se však vyjasní až za dva měsíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: