Apple začal přijímat objednávky na nové Macy Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple začal přijímat objednávky na nové Macy Pro

11. srpna 2010, 00.00 | Webový obchod Applu již nabízí nové konfigurace Maců Pro včetně dvanáctijádrového modelu a objevily se v něm také samostatné nové grafické karty ATI Radeon HD 5XXX. Nové Macy Pro se však k zákazníkům dostanou nejdříve za týden a dodatečné grafické karty budou dostupné ještě mnohem později.

Když Apple koncem července uvedl modernizované iMacy a Magic Trackpad, zároveň oznámil, že v srpnu začne dodávat nové konfigurace Maců Pro a zveřejnil poměrně podrobné informace o tom, co tyto stroje přinesou (hlavně v podobě tiskové zprávy, technické specifikace nových modelů teď již najdete na webu Applu).

Už na počátku srpna začala přicházet hlášení od pracovníků obchodů Applu, že objednávky na nové Macy Pro bude možné podávat od pondělí 9. srpna, což se potvrdilo, toto pondělí se v nabídce webového obchodu Applu skutečně objevily nové konfigurace nejvýkonnějších stolních Maců.

Než jejich vlastnosti probereme podrobněji, je třeba upozornit, že sice již lze zadávat objednávky, ale fyzické dodání bude ještě chvíli trvat, obchod Applu udává dodací lhůtu 7 až 10 pracovních dní, dá se proto předpokládat, že dříve než příští týden nebudou nové Macy Pro dostupné ani v USA (v kamenných obchodech Applu se možná standardní modely objeví dříve).

Nabízené standardní konfigurace

Apple nyní nabízí tři standardní konfigurace, tu třetí tvoří dvanáctijádrový stroj, který je možné objednat pouze ve webovém obchodu Applu. Skříň a základní desky však zůstaly v podstatě stejné už od března 2009, kdy přišly první Macy Pro s Xeony „Nehalem“, letošní modely přidávají nové procesory, výkonnější grafické karty a širší paletu volitelného vybavení. (Vlastnosti a počty rozšiřujících pozic a přípojná rozhraní se nijak nezměnily.)

Čtyřjádrový model

Základní nabídku představuje čtyřjádrový model osazený jedním procesorem Xeon „Nehalem“ na 2,8 GHz. Tento procesor (v podstatě stejný jako v modelech roku 2009, jen s trochu vyšším taktem) komunikuje se 3 GB ECC DDR3 RAM pracující na 1 066 MHz.

O zobrazování se nově stará grafická karta ATI Radeon HD 5770 s 1 GB RAM GDDR5, jež se stala novou standardní grafikou Maců Pro, nahrazuje tak kartu NVIDIA GeForce GT 120, která již byla skutečně dost zastaralá. Radeon HD 5770 je z hlediska své architektury opravdu moderní, výkonnostně se však jedná zhruba o lepší střed.

Výbavu tohoto modelu doplňuje ještě 1TB pevný disk (SATA disk se 7200 otáčkami za minutu) a 18X DVD vypalovačka SuperDrive, za což Apple žádá (v USA) 2 499 USD.

Volitelné vybavení probereme níže, zde je však třeba říci, že Macy Pro od roku 2009 tvoří vlastně dva základní modely, jež se liší svou základní deskou, čtyřjádrový stroj má desku dovolující osazení jenom jednoho procesoru a nabízí pouze čtyři patice pro RAM, ostatní modely obsahují základní desku pro dva procesory:

Osmijádrový model

Osmijádrový Mac Pro používá dva čtyřjádrové procesory Xeon „Westmere“ na 2,4 GHz (ty už se vyrábějí 32nm procesem a zahrnují nové instrukce urychlující šifrování algoritmem AES) spojené se 6 GB RAM 1066MHz ECC RAM. Ostatní vybavení se shoduje se čtyřjádrovým modelem, tedy ATI Radeon HD 5770, 1TB disk a 18X mechanika SuperDrive. Cena téhle konfigurace již dosahuje 3 499 USD.

Dvanáctijádrový model

Nový vrchol standardní nabídky Maců Pro tvoří dvanáctijádrový stroj, který se dá objednat pouze ve webovém obchodu Applu. V podstatě se jedná o osmijádrový Mac Pro, avšak osazený dvěma šestijádrovými Xeony „Westmere“ pracujícími na 2,66 GHz. (Všechny Xeony podporují technologii Hyper-Threading, vytvářející z fyzických procesorových jader dvojnásobek jader virtuálních, což znamená, že dvanáctijádrový Mac Pro dokáže současně zpracovávat až 24 programových vláken.)

Tak jako osmijádrový model proto obsahuje 6 GB RAM (avšak s taktovací frekvencí 1 333 MHz), ATI Radeon HD 5770, 1TB disk a SuperDrive. Šestijádrové Xeony představují vrchol současné nabídky procesorů Intelu dané kategorie, a tak cena dvanáctijádrového Macu Pro činí 4 999 USD.

Bohatý výběr volitelného vybavení

To jsou standardní modely, ale pro letošní Macy Pro se zároveň nabízejí skutečně hodně široké možnosti v oblasti volitelného vybavení (červencová tisková zpráva mluví až o miliardě možných konfigurací, což je asi trochu přehnané, ale proti všem ostatním Macům tyto stroje skutečně poskytují neporovnatelně větší možnosti rozšiřování).

Nejprve se podívejme na to volitelné vybavení, jež mají všechny Macy Pro společné. Pokud jde o vstupní periférie, standardně se přikládá myš Magic Mouse a kabelová hliníková klávesnice (s numerickým blokem), místo ní si lze vybrat bezdrátovou klávesnici (za 20 USD navíc) a pochopitelně se dá přidat též Magic Trackpad (za příplatek 69 USD, pouze v kombinaci s Magic Mouse).

Mimochodem, Apple to příliš nezdůrazňuje, ale proti předchozím Macům Pro letošní modely konečně zahrnují v základní výbavě bezdrátový adaptér 802.11n. Dříve byla třeba dodatečná karta, což by ovšem dnes už bylo skutečně podivné, vždyť WiFi nabízejí i nejlevnější stroje.

Grafické karty

Posílit se dá také grafika, za dodatečných 250 USD lze mít stroj se dvěma kartami ATI Radeon HD 5770. Protože tato karta poskytuje dva konektory Mini DisplayPort a jeden podvojný (Dual-link) DVI výstup, mohou se k ní připojit až tři monitory, takže konfigurace se dvěma grafickými kartami zvládne šest monitorů. A jak uvádějí technické specifikace, Mini DisplayPorty stejně jako u ostatních letošních Maců podporují také přenos vícekanálového zvuku.

Pokud jde o monitory, Apple zatím nabízí své 24“ a 30“ modely, ty se však budou prodávat jenom do vyčerpání zásob, poté je nahradí nový 27“ model, který má být dostupný od září. Samozřejmě půjde připojit i zobrazovače jiných výrobců, buď přes DVI port, anebo pomocí adaptérů pro Mini DisplayPort.

Další možností posílení grafického výkonu je nechat zaměnit standardní grafickou kartu za silnější model, v daném případě za ATI Radeon HD 5870 s 1 GB RAM GDDR5.

Macy Pro v minulých letech nasazovaly grafické karty, jež poněkud zaostávaly za vývojem trhu, to se teď změnilo, protože Radeon HD 5870 je v současnosti nejvýkonnější řešení AMD/ATI s jedním grafickým procesorem (vyšší model Radeon HD 5970 nese procesory dva). Tato karta by měla zejména ve 3D grafice citelně zvýšit výkon, příplatek za ni ale není nijak obrovský, jen 200 USD.

Datová úložiště

Bohaté možnosti rozšiřování se nabízejí pro datová úložiště. Za 100 USD je možné doplnit druhou optickou mechaniku SuperDrive, Mac Pro ovšem především přímo ve své skříni nese čtyři diskové šachty. Ta první je standardně osazena 1TB diskem, zbývající tři jsou prázdné, ale dají se přirozeně zaplnit.

Šachty lze osadit 1TB disky (po 150 USD za každý), případně je možné užít disky o kapacitě 2 TB (do první šachty stojí namísto 1TB disku 150 USD, do zbývajících šachet je Apple poskytuje za 300 USD každý). To tedy znamená, že je možné mít přímo uvnitř stroje úložnou kapacitu až 8 TB.

Kdo dává přednost rychlosti před kapacitou, může sáhnout po ještě výkonnějším, ale zároveň nákladnějším řešení, totiž po nemechanických SSD discích. Apple nabízí do každé šachty 512GB SSD disk, jako náhrada pevného disku v první šachtě přijde na 1 250 USD, pro ostatní šachty pak stojí 1 400 USD. Nevíme však, jaký typ SSD disku Apple použije, mezi jednotlivými značkami přitom stále přetrvávají značné výkonnostní rozdíly.

Při nasazení většího počtu klasických nebo SSD disků je možné je uspořádat do diskových polí RAID typu 0 nebo 1. Pole RAID 0 rozloží data na více disků, čímž zvýší výkon, pole RAID 1 disky zrcadlí, což zvýší jejich spolehlivost, sníží to však využitelnou kapacitu na polovinu, o zřízení a správu takovýchto diskových polí se postará samotný Mac OS X.

Existují ještě vyspělejší typy polí RAID, ty však již vyžadují dodatečný hardware. Konkrétně potřebují kartu Mac Pro RAID Card za 700 USD, jež umožňuje uspořádat disky například do pole RAID 5 (a protože se o správu diskového pole stará specializovaný hardware, budou všechny typy RAID polí výkonnější). RAID karta se však dá použít pouze pro klasické pevné disky, s SSD disky není kompatibilní, dokonce ani není možné současné nasazení SSD disku a této karty.

A komu nestačí možnosti vnitřních diskových šachet, může doplnit dvoukanálovou nebo čtyřkanálovou 4Gb kartu Fibre Channel, pro velmi rychlé připojení externích datových úložišť, případně datové sítě Xsan. To jsou ovšem řešení pro skutečně profesionální nasazení, čemuž odpovídá cena Fibre Channel karet (600 USD za dvoukanálovou a 1 000 USD za čtyřkanálovou).

Volitelné procesory a rozšíření RAM pro jednotlivé modely

Výše popsané základní modely Maců Pro se ovšem výrazně liší, co sr týče volitelných procesorů a rozšiřování RAM.

Čtyřjádrový model lze volitelně osadit 3,2GHz čtyřjádrovým procesorem Xeon „Nehalem“ za 400 USD nebo také 3,33GHz šestijádrovým Xeonem „Westemere“ (ten však přijde na plných 1 200 USD), čímž vznikne šestijádrový Mac Pro.

Protože jednoprocesorový Mac Pro na své základní desce nese čtyři patice pro EEC DDR3 moduly, dá se jeho operační paměť rozšířit za základních 3 GB na 6, 8, 12, nebo 16 GB s pomocí 2GB nebo 4GB RAM modulů.

Rozšiřování RAM Maců Pro však má svá úskalí – užité Xeony obsahují integrovaný tříkanálový řadič paměti, takže nejvyšší výkon budou poskytovat konfigurace se třemi RAM moduly (tedy kapacity 3, 6 a 12 GB). Osazení sudého počtu paměťových patic výkon o něco sníží, bude záležet na tom, jestli pro danou úlohu bude důležitější výkon nebo kapacita RAM. Rozšíření RAM si Apple ovšem nechá patřičně zaplatit, zvýšení kapacity na 12 GB přijde na 1 275 USD a na 16 GB na 1 775 USD.

Osmijádrový Mac Pro nese základní desku pro dva procesory a poskytuje osm patic pro RAM, což určuje možnosti jeho rozšiřování v tomto směru. Volitelně lze nasadit dva šestijádrové procesory Xeon „Westemere“ s taktovací frekvencí 2,66 či 2,98 GHz, což stojí dalších 1 500, respektive 2 700 USD, čímž vznikne dvanáctijádrový stroj (2,66GHz varianta je totožná se standardním dvanáctijádrovým modelem). A RAM lze rozšířit ze 6 GB na 8, 12, 16, 24 nebo 32 GB, maximální kapacita ovšem vyjde na 3 550 USD.

Standardní dvanáctijádrový model se pochopitelně rozšiřuje úplně stejně jako osmijádrový Mac Pro, dá se osadit dvěma 2,93GHz procesory, za což zákazník připlatí 1 200 USD.

Cena plně vybaveného Macu Pro tak vyšplhá na částku, za níž lze v USA pořídit menší automobil, je však třeba mít na paměti, že se jedná o profesionální pracovní stanici, obdobné stroje jiných výrobců se prodávají za podobné ceny odpovídající jejich předpokládanému profesionálnímu nasazení.

Apple začal nabízet nové grafické karty pro Macy Pro také samostatně

Jednu z hlavní novinek letošních Maců Pro představuje nasazení grafických karet ATI Radeon HD 5XXX. Ty se samozřejmě budou dodávat jako součást nových strojů, avšak mnozí vlastníci stávajících Maců Pro budou též mít o tyto karty zájem.

A skutečně je půjde alespoň k některým Macům Pro doplňovat dodatečně, protože se ve webovém obchodu Applu objevily položky nových grafických karet jako samostatných rozšíření.

Konkrétně se tam nabízí ATI Radeon HD 5770 za 249 USD, avšak Apple uvádí, že je kompatibilní pouze s letošními Macy Pro, takže uživatelé starších modelů k ní mají (přinejmenším oficiálně) přístup zapovězen.

Majitelé loňských Maců Pro ale přece jen dostanou možnost doplnit si výkonnější grafiku, protože webový obchod Applu vede též položku ATI Radeon HD 5870 Graphics Upgrade Kit for Mac Pro. Tato výkonná karta má být kompatibilní jak s letošními, tak s loňskými Macy Pro, bude ovšem stát 449 USD. Kromě odpovídajících Maců Pro obě karty vyžadují ještě Mac OS X 10.6.4 (obsahuje potřebné ovladače).

Otázkou však zůstává, kdy budou tyhle karty fyzicky dostupné, pro Radeon HD 5770 obchod Applu udává dodací lhůtu 6 až 8 týdnů a pro Radeon HD 5870 dokonce uvádí, že je v současnosti nedostupná. Dá se tedy předpokládat, že skutečně koupit je půjde až někdy v průběhu podzimu.

Nové Radeony HD 5XXX využijí pouze novější Macy Pro, ale Apple úplně nezapomněl ani na majitele starších modelů, protože pořád dodává grafickou kartu ATI Radeon HD 4870, určenou pro Macy Pro z let 2008 a 2009. Tahle karta, prodávaná za 349 USD, vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší a je dostupná okamžitě.

Když to shrneme, až budou na podzim dostupné i nové grafické karty, bude možné letošní Macy Pro dodatečně posílit o druhou kartu Radeon HD 5770, pro stroje od roku 2009 se navíc jako výkonnější alternativa bude nabízet Radeon HD 5870. Ještě starší Macy Pro však budou moci užít jen Radeon HD 4870, jehož výkon ovšem zhruba odpovídá Radeonu HD 5770.

Značně omezená kompatibilita nových grafických karet pochopitelně vyvolala nepříznivé ohlasy (Macy Pro si uživatelé vzhledem k ceně pochopitelně drží delší dobu a počítali s možností jejich budoucího rozšiřování), dá se však předpokládat, že stejně jako v minulosti půjde nové grafické karty s dodatečnými úpravami provozovat i na starších strojích, nelze ovšem počítat s oficiální podporou takovýchto konfigurací.

S hodnocením bude třeba počkat až na nezávislé testy

Nyní už tedy známe přesné konfigurace nových Maců Pro a též jejich ceny, bude ovšem chvíli trvat, než se tyto stroje dostanou k uživatelům. Pak se jistě brzy počnou objevovat první recenze a výsledky výkonnostních testů, teprve potom bude možné posoudit, nakolik nový hardware zvyšuje výkon. Už nyní je ale jasné, že šestijádrové a dvanáctijádrové Macy Pro budou nejlépe zvládat úlohy optimalizované pro vícevláknové zpracování, zatímco v jednovláknových programech bude záležet především na taktovací frekvenci procesorů.

Značně by měl vzrůst také výkon nových grafických karet, hlavně v oblasti 3D grafiky, což platí zejména pro volitelný HD 5870. A citelný vliv by měly mít též SSD disky, to všechno však ukážou až testy, na něž bude třeba si ještě chvíli počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: