Apple údajně zkouší prototypy nových Maců Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple údajně zkouší prototypy nových Maců Pro

22. dubna 2011, 00.00 | Prototypy nových Maců Pro mají zmenšené skříně, dovolující jejich snazší instalaci do serverových stojanů, mohl by se tak stát náhradou zrušených serverů Xserve.

V poslední době přibývá náznaků brzké modernizace iMaců a totéž lze předpokládat pro Macy mini. Dosud se však neobjevila žádná zmínka o nových modelech profesionálních stolních Maců, tedy Maců Pro.

To se změnilo teprve včera, kdy 9to5mac uvedl, že získal zprávu, podle níž se v Cupertinu zkoušejí nové prototypy těchto strojů.

Nový prototyp má zmenšenou skříň

Když totiž Apple zahájí vývoj nového produktu, postaví nejdříve několik prototypů, z nichž se pak vybere konečná varianta. Současný Mac Pro používá skříň, která se svým designem příliš neliší od Power Macu G5 uvedeného již v roce 2003.

Až nyní, po téměř osmi letech, Apple začal zkoušet novou, značně odlišnou podobu vnějšího pouzdra Macu Pro. Nová skříň jednoho z prototypů Macu Pro by měla být mnohem užší (jen asi necelých 13 centimetrů) a kratší (s délkou okolo 48 centimetrů). Důvodem nasazení této zmenšené skříně by mohlo být to, že se takový stroj snadno vejde do standardního serverového stojanu (racku).

Možná náhrada serverů Xserve

Jak si jistě pamatujete, loni počátkem listopadu Apple oznámil ukončení prodeje a vývoje serverů Xserve od letošního února. To skutečně udělal, jako náhradu nabídl nové serverové konfigurace Maců Pro a Maců mini, mnozí uživatelé je však nepovažují za plnohodnotnou náhradu Xserve, zejména kvůli jejich obtížné instalaci do stojanů.

Nový, zmenšený Mac Pro by se do stojanu vešel snáze a byl by tak vhodnou náhradou pro ty, kdo požadují Macy v podobných instalacích. Nový stroj údajně nese disky „naskládané“ do výsuvných diskových šachet (kovových nosných konstrukcí), se dvěma disky v každé šachtě, tedy dvojnásobkem proti současným Macům Pro. Tyto šachty půjde použít nejenom pro klasické pevné disky, ale také pro výkonnější a spolehlivější SSD disky v různých konfiguracích.

Výška stroje při instalaci do stojanu by měla činit 3 U. (Jednotka 1 U je 1,75 palce, neboli asi 4,4 centimetru, výška hardwaru pro serverové stojany se udává právě v těchto jednotkách). Proti serverům Xserve je to sice o dost víc (ty měly výšku 1 U), ale ve srovnání se současnými Macy Pro by to znamenalo značnou úsporu místa.

O dalších vlastnostech a o termínu uvedení se lze jenom dohadovat

Nové Macy Pro by měly též dostat rozhraní Thunderbolt a 9to5mac spekuluje i o volitelných Blu-ray mechanikách pro uživatele softwaru Final Cut Pro, to však není vůbec jisté (vzhledem k tomu, jak odmítavě se Apple k téhle technologii staví).

Na červen Apple slíbil vydání konečné verze střihového programu Final Cut Pro X, 9to5mac proto odhaduje, že by to zároveň byl vhodný termín pro uvedení zmenšeného Mac Pro. Žádné další podrobnosti o vlastnostech nových Maců Pro známy nejsou.

Jde však o pouhé dohady, současné Macy Pro Apple oznámil loni v červenci, ale skutečně prodávat se počaly až v srpnu a vývoj v minulých letech ukazuje, že se inovační cyklus těchto strojů Apple spíše prodlužuje. To samozřejmě vůbec nevylučuje, že by se nové Macy Pro nemohly objevit letos dříve.

Na druhou stranu není ani jisté, zda se uvedený prototyp vůbec bude dál vyvíjet, ovšem vzhledem k tomu, jakou vlnu nevole mezi profesionálními uživateli Maců vyvolalo ukončení prodeje serverů Xserve, dávalo by jeho uvedení na trh smysl.

Nakonec se může jednat jen o jednu z více nabízených alternativ, kdy by se zmenšený serverový model nabízel vedle modernizovaných klientských stanic v dosavadní skříni. To vše se však vyjasní nejdříve v létě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: