Příchod inovovaných Maců se asi opozdí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Příchod inovovaných Maců se asi opozdí

24. října 2011, 00.00 | AppleInsider tvrdí, že očekávané modernizované MacBooky Pro dorazí až počátkem listopadu. A kvůli opožděnému uvedení potřebných procesorů Intelu nové Macy Pro zřejmě nelze čekat dříve než počátkem příštího roku.

Koncem minulého týdne se sešly další zprávy týkající se očekávaných modernizací Maců, podle nichž se zdá, že si na tyto novinky ještě chvíli počkáme:

MacBooky Pro s výkonnějšími procesory dorazí asi až v listopadu

Minulý pátek jsme informovali o tom, že podle serveru 9to5mac by se možná již tento týden mohly objevit mírně modernizované MacBooky Pro osazené o něco výše taktovanými procesory Sandy Bridge a snad též bezdrátovým čipem podporujícím Bluetooth 4.0. Vše ostatní zůstane stejné, včetně cen. Avšak AppleInsider minulý pátek napsal, že nastalé okolnosti očekávanou modernizaci MacBooků Pro pravděpodobně odsunou až na počátek listopadu.

AppleInsider tuhle modernizaci předpovídal už na konec září, k čemuž ovšem zjevně nedošlo. A nyní tento server tvrdí, že podle stejného zdroje, od něhož dostal onu první informaci, bylo uvedení inovovaných MacBooků Pro plánované na konec září odloženo, jakmile byla pevně stanovena data uvedení iOS 5 a iPhonu 4S. Apple totiž poté veškeré své zdroje soustředil na tyto záležitosti – v historii Applu šlo (a stále ještě jde, protože nový iPhone rychle přichází na další trhy, tento pátek, 28. října, se telefon začne prodávat ve 22 dalších zemích včetně té naší) o největší a nejrychlejší uvedení nového produktu.

Od té doby se datum uvedení nových MacBooků Pro, podle onoho zdroje AppleInsideru, stalo poněkud pohyblivým. Avšak podle jiného člověka, který v minulosti přesně předpověděl data uvedení cupertinských novinek, Apple nyní sděluje svým partnerům, že dostupnost nových modelů MacBooků Pro nemají očekávat dříve než v prvním listopadovém týdnu.

Příčinou odkladu mohou být potíže s výrobou „unibody“ pouzder

Není jasné, nakolik tuto situaci ovlivnily potíže s výrobou hliníkových „uibody“ pouzder. Jde o to, že tchajwanská firma Catcher Technology, jež zajišťuje významnou část jejich výroby, musela minulý týden uzavřít svou čínskou továrnu poté, co tamní místní úřady obdržely stížnosti na zápachy, co z ní vycházely. Při oznámení svých finančních výsledků minulé úterý Apple k této věci řekl, že situaci zkoumá, je ovšem možné, že to nějaký vliv mít bude.

Catcher Technology slíbila, že do dané továrny bude investovat 2 až 3 miliony USD, aby problém vyřešila, výroba by se měla znovu rozběhnout v listopadu. A vzhledem k tomu, že z tohoto provozu pochází zhruba 60 procent celkové výroby pouzder MacBooků Pro a MacBooků Air, bez dopadu na dodávky to zřejmě nezůstane, zejména kdyby nastaly další potíže. Podle odhadů vedení této továrny by v říjnu mohly dodávky „unibody“ pouzder v říjnu klesnout o 20 procent a v listopadu dokonce až o 40 procent, kdyby úřady obnovení výroby nepovolily.

Dá se proto předpokládat, že přinejmenším v tomto týdnu bude MacBooků Pro nedostatek, už kvůli tomu, že Apple v přípravě na příchod nových modelů postupně snižoval výrobu těch stávajících, dodávky 17“ MacBooku Pro se údajně počaly omezovat už před měsícem a brzy poté se totéž stalo i s 15“ stroji.

Čekat lze pouze výše taktované procesory

Ale jestliže se potíže v Číně včas vyřeší, je pravděpodobné, že v listopadu se vše opět vrátí do původních kolejí a uvedení inovovaných modelů MacBooků Pro by již nemělo nic bránit. Avšak jak už jsme zmiňovali, nepůjde o žádné převratné změny, Apple teď pouze potřebuje vyplnit časový prostor mezi stávajícími modely (prodávanými od února) a uvedením MacBooků Pro nové generace, postavených na platformě procesorů Ivy Bridge, k němuž ovšem dojde až v prvním pololetí příštího roku.

Předpokládá se, že nové letošní modely MacBooků Pro Apple osadí novými mobilními procesory Sandy Bridge, které Intel dodává od počátku září. V 15“ a 17“ modelech by se měly objevit nové 2,4GHz a 2,5GHz čtyřjádrové procesory Core i7, ve vyšším 13“ modelu to zřejmě bude 2,8GHz dvoujádrový čip Core i7 a nejnižší 13“ MacBook Pro nejspíš nasadí 2,5GHz nebo 2,6GHz procesor Core i5.

Je tedy možné, že tento týden se žádný nový Mac ještě neobjeví, ale vyřeší-li se včas výše popsané potíže s výrobou „unibody“ pouzder, příští či přespříští týden by již dorazit mohly. Musíme však ještě jednou zopakovat, že letos žádné velké změny už čekat nelze, k těm dojde teprve příští rok s příchodem nové generace procesorů Intelu.

Nových Maců Pro se zřejmě dočkáme teprve v příštím roce

Ještě hůře to vypadá s Macy Pro. Současné modely Apple ohlásil loni v červenci, jejich prodej potom začal v srpnu 2010. Od té doby se tyto stroje vůbec nezměnily, což pochopitelně vedlo ke vzniku spousty pověstí o tom, kdy dojde k jejich letošní modernizaci. V červnu vyvolalo značné očekávání tvrzení, že se nové modely Maců Pro objeví v srpnu, to se ovšem nestalo (údajná katalogová čísla nových modelů Maců Pro ve skutečnosti označovala modernizované Macy mini a monitor Apple Thunderbolt Display) a začalo být zřejmé, že na trh dorazí nejdřív na podzim.

Podzim už tu sice máme (v našich zeměpisných šířkách i klimatický), ale podle nových zpráv to vypadá, že se nových Maců Pro letos již nedočkáme. Zatím totiž vše nasvědčuje tomu, že Apple nadále zachová stávající architekturu Maců Pro, což znamená, že budou stále používat serverové procesory Xeon. A právě v tom spočívá kámen úrazu, čeká se na to, až Intel uvede nové Xeony s architekturou Sandy Bridge.

Potřebné Xeony E5 se objeví až příští rok

Podle zpráv ze září měl Intel uvést procesory Sandy Bridge-E pro výkonné stolní počítače a jim odpovídající Xeony E5 pro servery a pracovní stanice 15. listopadu, takže by brzy poté mohly přijít také Macy Pro jimi osazené. Avšak tyto naděje nyní pohasly, protože Intel uvedení nových procesorů dále odložil a chystá je až na začátek roku 2012. První takové náznaky se vynořily už v polovině září a předminulé pondělí to dále upřesnil CPU World.

Již v září na konferenci Intel Developer Forum v San Franciscu z informací Intelu vyplývalo, že nové serverové procesory sérií Xeon E5 budou odloženy až na první čtvrtletí 2012 a nejnovější časové rozvrhy uvádění nových procesorů Intelu takovýto posun o jedno čtvrtletí potvrzují.

Intel v novém termínu plánuje vypuštění série procesorů Xeon E5-26xx určených pro dvouprocesorové pracovní stanice a servery, jež bude zahrnovat 17 modelů s taktovacími frekvencemi až do 3,3 GHz a se dvěma, čtyřmi, šesti a osmi jádry. Pro jednoprocesorové systémy pak bude poslouží série Xeon E5-16xxobsahující tři modely.

Spolu s čipovou sadou C600 („Patsburg“) budou tyto procesory (používající patici Socket R - LGA2011) tvořit platformy „Romley-EP“ a „Romley-WS“. A právě tyhle platformy přicházejí v úvahu pro nové Macy Pro. Dvouprocesorové Macy Pro by mohly nejspíš nasadit čipy E5-2620, E5-2650 a E5-2670, které by vytvořily 12jádrové a 16jádrové konfigurace.

Série Xeonů E5-24xx a E5-46xx byly původně plánovány na první čtvrtletí 2012, ty jsou nyní odloženy až na druhé čtvrtletí 2012, ale ty se stejně do Maců nehodí. Zároveň však Intel již na březen nebo duben 2012 připravuje uvedení platformy „Carlow“ zahrnující nové Xeony využívající architekturu Ivy Brigde, o ní se však zatím ještě příliš podrobností neví.

Okolo dalšího vývoje Maců Pro zůstává hodně otazníků

Nových Maců Pro se tak letos zřejmě už nedočkáme, Apple nepochybně bude čekat na uvedení nových Xeonů. To mimo jiné znamená, že tyto stroje stále nebudou nabízet rozhraní Thunderbolt, protože jeho doplnění by si vyžadovalo úpravu základní desky, s níž v Cupertinu nejspíš čekají až na nové procesory.

Je ostatně otázkou, co vlastně Apple s těmito Macy hodlá dělat dál, v poslední době se o nich vůbec nezmiňuje. To vyvolává podezření, že stojí poněkud stranou jeho zájmu, další vývoj se tak asi vyjasní teprve po uvedení Xeonů E5.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: