Zprávy o procesorech pro MacBooky Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o procesorech pro MacBooky Pro

14. září 2011, 00.00 | AppleInsider tvrdí, že MacBooky Pro dostanou mírně vylepšené procesory Sandy Bridge možná ještě v září. A chystané procesory Ivy Bridge by mohly v příštím roce umožnit nasazení čtyřjádrových procesorů i do 13palcových MacBooků Pro.

Tento týden probíhá v San Franciscu konference IDF2011 (Intel Developer Forum), na níž Intel představuje své novinky, a tak pochopitelně přibývá zpráv týkajících se procesorů Intelu. Není proto divu, že se mezi nimi objevily i takové, co se týkají procesorů do MacBooků Pro:

Apple možná osadí MacBooky Pro lepšími procesory ještě v září

Letos v únoru Apple uvedl MacBooky Pro vybavené procesory Sandy Bridge a tyto stroje by se nyní mohly dočkat další menší modernizace svých procesorů. Nástupcem procesorů Sandy Bridge budou čipy Ivy Bridge, avšak jejich mobilní varianta se na trh zřejmě nedostane dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2012, proto Apple údajně plánuje ještě před letošní vánoční sezónou nasazení o něco výkonnějších procesorů Sandy Bridge.

AppleInsider se to dozvěděl od lidí obeznámených s plány Applu pro budoucí produkty, podle nich letošní podzimní modernizace MacBooků Pro přinese menší zvýšení taktovacích frekvencí procesorů Sandy Bridge, ale jinak k žádným dalším významným změnám nedojde.

Přesné načasování této modernizace se samozřejmě může ještě změnit, ale v současnosti podle dotyčných lidí Apple předpokládá uvedení inovovaných MacBooků Pro před koncem září. Mohlo by k tomu dojít po ukončení marketingové akce v rámci návratu do škol, ta skončí 20. září, takže zřejmě kdykoli poté.

Objevily se nové modely mobilních procesorů Sandy Bridge

Intel totiž bez velké publicity před týdnem modernizoval své procesory Sandy Bridge, mobilní řadu doplnil o čtyři nové čipy Core i7, které by se hodily do MacBooků Pro. Další čipy Intel v rámci těchto změn zlevnil a řadu jiných starších modelů přestal prodávat.

Uvedeny byly nové čtyřjádrové mobilní procesory Core i7 s taktovacími frekvencemi 2,4, 2,5 a 2,7 GHz, jež by mohly nahradit stávající 2,0GHz, 2,2GHz a 2,3GHz procesory v současných 15“ a 17“ MacBoocích Pro a dále se objevil nový dvoujádrový 2,8GHz procesor Core i7, který by se mohl stát náhradou 2,7GHz čipu užitého ve 13“ MacBooku Pro.

Pro nižší modely 13“ MacBooků Pro zahrnuje nová nabídka řadu čipů Core i5 s taktovacími frekvencemi 2,5 až 2.6 GHz, jež by přicházely v úvahu namísto 2,3GHz procesoru Core i5 v podstatě bez zvýšení ceny. (Viz tento PDF dokument ze 4. září, vypisující všechny nyní dostupné procesory Intelu a jejich ceny). Vedle nových čipů by Apple ovšem mohl sáhnout i po starších modelech, které teď zlevnil, jako například 2,1GHz a 2,3GHz mobilní procesory Core i7.

Procesory Ivy Bridge nabírají zpoždění

Je sice pravda, že se zatím neobjevily žádné náznaky blížící se modernizace MacBooků Pro, nedošlo k výraznému omezení skladových zásob stávajících modelů, přesto však menší podzimní vylepšení procesorů dává smysl, souvisí to s odkladem uvedení procesorů Ivy Bridge.

Tyto procesory totiž původně měly na trh přijít již koncem letošního roku, ale už na jaře počaly uniklé dokumenty Intelu naznačovat, že se s uvedením těchto procesorů počítá až v první polovině roku 2012 (důvodem zřejmě nejsou ani tak technické problémy jako spíše to, že vzhledem ke stavu konkurence Intel nemá nijak silnou motivaci uvést je dřív). V současnosti se předpokládá, že by procesory Ivy Bridge mohly na trh dorazit v březnu či dubnu 2012.

Procesory Ivy Bridge budou používat 22nm výrobní proces a také nové „tri-gate tranzistory“, což by mělo dále zvýšit jejich výkon a současně snížit spotřebu energie.

Podle očekávání Intel na konferenci IDF prozradil další podrobnosti o tom, co tyto procesory přinesou, mimo jiné slíbil, že jejich integrovaná grafika bude podávat o 60 procent vyšší výkon proti procesorům Sandy Bridge (vzhledem k tomu, že MacBooky Air a 13“ MacBooky Pro používají pouze integrovanou grafiku v procesorech Intelu, mohlo by to pro ně být příští rok docela významné).

Dočasným řešením tak nejspíš budou nové modely procesorů Sandy Bridge

Jenže procesory Ivy Bridge budou až záležitostí jara 2012, a tak opravdu dává smysl, aby Apple mezitím nasadil do MacBooků Pro výkonnější procesory Sandy Bridge. Význam to má hlavně pro 15“ a 17“ modely, určené profesionálům a náročným uživatelům, proto tyto stroje používají samostatné grafiky a čtyřjádrové procesory.

Ostatně loni na podzim Apple provedl něco podobného, tehdy se pro nejvyšší modely 15“ a 17“ MacBooků Pro začal nabízet volitelný 2,8GHz procesor Core i7 (byl to ještě Nehalem). Avšak zatímco loni přibyl jenom nový volitelný procesor, letos se to má týkat, jsou-li informace AppleInsideru pravdivé, také procesorů standardních modelů. Vyjasnit by se to mohlo už příští týden, anebo brzy poté.

Procesory Ivy Bridge by mohly dovolit nasazení čtyřjádrových procesorů i do budoucích 13” MacBooků Pro

Výše zmíněné procesory Ivy Bridge budou mít díky lepšímu výrobnímu procesu ještě nižší spotřebu než současné procesory Sandy Bridge, a to by mohlo mít dost významný vliv též na MacBooky Pro.

AnandTech včera poznamenal, že zatímco současné mobilní čtyřjádrové procesory Core i7 mají maximální příkon 45 wattů, nové procesory Ivy Bridge, jež se objeví příští rok, budou zahrnovat i čtyřjádrové modely Core i7 s příkonem jen 35 wattů. A to je docela významný rozdíl, protože šasi 13“ MacBooků Pro dovoluje použití procesorů s příkonem nejvýše do 35 wattů.

Teoreticky by tak bylo možné, aby se v příštím roce objevily čtyřjádrové 13“ MacBooky Pro. Zatím čtyřjádrové čipy používají pouze 15“ a 17“ modely MacBooků Pro, 13“ stroje zůstávají u dvoujádrových procesorů Sandy Bridge právě kvůli požadavkům na maximální příkon procesoru.

Tohle se ovšem vcelku dalo čekat, Intel v poslední době značně zesílil své úsilí o snižování spotřeby procesorů (zřejmě v reakci na nástup procesorů ARM v mobilních zařízeních), podle některých úvah na něj mohl v téhle věci tlačit také Apple.

Bude však záležet na konstrukci šasi budoucích MacBooků Pro

Do současného šasi 13“ MacBooku Pro by zřejmě bylo bez potíží možné nasadit čtyřjádrový procesor Ivy Bridge, avšak vývoj možná půjde jiným směrem. MacRumors totiž už delší dobu zaznamenává pověsti, že Apple pro příští generaci MacBooků Pro použije nový design pouzdra a mnozí očekávají, že to bude tenčí konstrukce více podobná MacBookům Air.

Toto ztenčení by nejspíš souviselo s vypuštěním optické mechaniky a nasazením SSD disků, ale zároveň by si zřejmě vyžádalo (přinejmenším u 13“ modelů) nasazení ještě úspornějších procesorů, takže by čtyřjádrové čipy opět vypadly ze hry. Nezapomínejme však, že to jsou pouhé dohady, které se potvrdí nebo vyvrátí teprve na jaře příštího roku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: