Pověsti a dohady o chystaném novém hardwaru Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Pověsti a dohady o chystaném novém hardwaru Applu

22. června 2011, 00.00 | Nové Macy Pro údajně dostanou přepracované skříně a speciální procesory od Intelu. Uvedení nových modelů bezdrátových základnových stanic AirPort Extreme a Time Capsule předcházely četné (nakonec nenaplněné) pověsti. Intel začal nabízet nové ULV procesory Sandy Bridge, jež by se hodily do MacBooků Air. A Apple uvažoval o volitelné černé povrchové úpravě nových MacBooků Air

Na zahájení konference WWDC 2011 Apple představil své chystané softwarové platformy Mac OS X Lion a iOS 5 a službu iCloud, o novém hardwaru nepadla jediná zmínka. A tak nepřekvapí, že se o to více vynořují pověsti a dohady na tohle téma, zde předkládáme souhrn nejnovějších zpráv tohoto druhu:

Nové Macy Pro mají používat speciální procesory od Intelu

O víkendu se objevila tvrzení, že modernizované Macy Pro a Macy mini na trh dorazí pravděpodobně až počátkem srpna. A v pondělí s dalšími pověstmi o těchto strojích a jiných připravovaných produktech Applu přišel blog M.I.C. gadget.

Také on tvrdí, že se nové Macy neobjeví před vydáním Mac OS X Lion v červenci (jako první tuhle informaci přinesl AppleInsider).

Integrovaní grafika Intelu sníží výrobní náklady Maců mini

K novým Macům mini M.I.C. gadget též neříká nic nového, ve shodě s obecným míněním uvádí, že dostanou procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt. Nijak překvapivé není ani to, že stávající grafiku NVIDIA GeForce 320M integrovanou v čipové sadě nahradí grafika Intel HD 3000 integrovaná přímo v nových procesorech.

To podle tohoto blogu znamená, že nové Macy mini budou mít chabý výkon ve hrách, ale pro Apple bude důležité hlavně to, že tak sníží výrobní náklady, vypuštění čipové sady NVIDIe údajně ušetří 40 USD na jednom stroji. (Tomu by se dalo celkem věřit, Apple si opravdu přísně hlídá výrobní náklady.)

S výkonem ve hrách by to však nemuselo být až tak zlé, integrovaná grafika Intelu sice je o něco slabší než GeForce 320M, nejde ale již o řádové rozdíly a pokud by Lion přinesl lépe optimalizované grafické ovladače, v praxi by nakonec mohl být výkon her v podstatě stejný.

Žádné bližší podrobnosti o nových Macích mini M.I.C. gadget nezná a v souladu s výše zmíněnými předchozími zprávami termín jejich příchodu udává na konec července či počátek srpna.

Macy Pro mají projít zásadní proměnou

Zato nové Macy Pro by se podle tohoto blogu měly zcela proměnit. Změní se jejich vnější vzhled a nová serverová verze Macu Pro má získat skříň instalovatelnou do serverových stojanů, aby se dala použít jako náhrada serverů Xserve, jejichž prodej Apple letos v únoru ukončil.

Nové stroje samozřejmě také dostanou procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt, avšak M.I.C. gadget tvrdí, že budou osazeny novým speciálním procesorem, vyvinutým přímo pro Apple, který se nebude dodávat pro PC. Díky tomu má být nový Mac Pro výkonnější než současné modely a má být vhodný pro podnikové nasazení.

Zároveň však blog tvrdí, že nové Macy Pro již nebudou mít disky vyměňovatelné za chodu a zmizí i vyměňovatelný napájecí zdroj. A na trh by měly dorazit ve stejném termínu jako Macy mini, tedy na přelomu července a srpna.

Věrohodnost těchto tvrzení je samozřejmě těžko ověřitelná, ale až tak nesmyslná nejsou. Zmíněný speciální zákaznický procesor by přirozeně byl jen novou variantou čipů Sandy Bridge pro PC, zřejmě však mírně upravený pro potřeby nových Maců Pro.

A důvod to možná má celkem prostý. Kdyby totiž nové Macy Pro používaly stejně jako současné modely Xeony (serverové procesory Intelu), muselo by se na jejich nové verze z rodiny Sandy Bridge čekat hodně dlouho, protože zatím to vypadá, že Xeony série E5 (což budou první Xeony typu Sandy Bridge) budou dostupné až v pozdním podzimu.

Vztahy Intelu a Applu jsou poměrně těsné a v minulosti již Apple několikrát dostal nové procesory s předstihem (šlo právě o nové Xeony pro Macy Pro) a jednou už Intel Applu speciální procesor dodal. Jak si zřejmě pomatujete, jednalo se o procesor pro původní MacBook Air uvedený počátkem roku 2008.

Byla to úspornější varianta tehdejšího mobilního procesoru Merom, jež zahrnovala dodatečná vylepšení potřebná pro ultratenký MacBook Air. Později ovšem MacBooky Air přešly na standardní úsporné verze procesorů Core 2 Duo, které používají dodnes.

U nových Maců Pro by mohlo jít o něco podobného, například o variantu procesorů Sandy Bridge pro výkonné stolní počítače obohacenou o některé prvky Xeonů. A je docela dobře možné, že později začne Intel nabízet takovéto čipy či z nich odvozené nové procesory všem, Apple by tak posloužil jako „pokusný králík“. Pochopitelně to ale jsou jenom dohady, vyjasní se to až v srpnu.

Rozpaky však vyvolává tvrzení, že nové modely Maců Pro již nebudou podporovat výměnu disků za chodu a nebudou mít výměnné zdroje. To by totiž jejich užitečnost v roli serverů značně snížilo, i kdyby opravdu nabízely skříň usnadňující instalaci do stojanu. Bez redundantních komponent by se rozhodně nejednalo o plnohodnotnou náhradu Xserve.

Ovšem když uvážíme, že při ukončení prodeje serverů Xserve Apple jako alternativu začal nabízet serverové konfigurace Maců mini a Maců Pro, jež nesplňovaly (zejména v případě Maců mini) ještě více požadavků na podnikové servery, tak se to vyloučit nedá. Nezbývá než počkat, s čím Apple nakonec skutečně přijde.

Zprávy o nových modelech AirPort Extreme a Time Capsule

Ještě před konferencí WWDC 2011 se počaly objevovat náznaky možné brzké modernizace bezdrátových základnových stanic Apple AirPort Extreme a Time Capsule (a možná i AirPort Express). Poté přišly další pověsti o tom, jaké vlastnosti by tyto periférie měly mít. Ovšem třeba tvrzení, že budou podporovat nové funkce služby iCloud, se nepotvrdila. Počátkem tohoto týdne však již přibývalo signálů, že se okolo nich skutečně něco děje a nakonec byly nové modely včera opravdu uvedeny na trh.

Přehnaná tvrzení M.I.C. gadgetu

Většina pověstí se však nenaplnila, M.I.C. gadget ve svém pondělním článku totiž vedle nových Maců mini a Maců Pro popisoval také údajné vlastnosti nových modelů Time Capsule a AirPort Extreme.

Nová Time Capsule (a stejně tak i AirPort Extreme) měla dostat nový design, zlepšující odvod odpadního tepla a měla používat nové disky s nízkým příkonem, navíc údajně vybavené vlastním firmwarem Applu. Dále M.I.C. gadget mluvil o zrušení 1TB verze Time Capsule, nebyl si však jistý uvedením 3TB modelu (paradoxně se nakonec vyplnilo právě tohle).

A o novém modelu AirPort Extreme M.I.C. gadget tvrdil, že dostane šest antén (od října 2009 obsahují bezdrátové základnové stanice Applu tři antény, předtím to byly jen dvě), což zvýší dosah signálu. Navíc mělo být možné na jednom zařízení provozovat současně dvě bezdrátové sítě a ještě třetí „hostovskou“ síť.

Dále M.I.C. gadget zopakoval dřívější pověsti, že tyto periférie budou schopné fungovat jako vyrovnávací paměť pro aktualizace iOS 5 a Lionu, avšak Apple nic takového pro nové modely neuvádí.

Příchod nových modelů předvídaly i další zdroje

Příchod nových modelů bezdrátových periférií Applu předpověděly též další zdroje. Server 9to5mac včera uvedl, že se Apple chystá dát na trh modernizované modely AirPort Extreme (5. Generace) a Time Capsule (4. generace) již v nejbližší době.

Získal totiž identifikační čísla nových modelů (zaslal mu je jeho častý zdroj „Mr. X“), AirPort Extreme se měla dodávat v jediné konfiguraci, zatímco Time Capsule ve dvou (tedy stejně jako doposud), se 2TB diskem a nově též s 3TB diskem. A zdálo se, že by se také mohly snížit ceny.

Byla to následující identifikační čísla (užívaná obchody Applu v USA), která se následně ukázala jako pravá:


MD031LL/A – AIRPORT EXTREME 802.11N

MD032LL/A – TIME CAPSULE 2TB

MD033LL/A – TIME CAPSULE 3TB

Na webu FCC se objevila dokumentace pro nový model AirPort Extreme

A včera si Engadget všiml, že americký federální telekomunikační úřad FCC na svých stránkách zveřejnil dokumenty, jež prozrazují, že Apple požádal o schválení nového bezdrátového přístupového bodu pro WiFi 802.11n, s modelovým číslem A1408.

Ovšem podle tohoto testovacího protokolu zařízení používá tři antény, takže M.I.C. gadget se mýlil (stejně jako ve většině svých zbývajících tvrzení, vyvstává tak otázka, nakolik lze věřit jeho informacím o nových Macích).

To již byl velice silný signál, že se nové modely AirPort Extreme a nejspíš též Time Capsule mohou objevit skutečně každým dnem a včera se tak nakonec opravdu stalo, což popisujeme v samostatném článku.

Intel začal dodávat tři nové ULV procesory Sandy Bridge vhodné pro MacBooky Air

Už v dubnu se objevily zprávy, že Intel chystá tři nové úsporné ULV procesory Sandy Bridge, které by se hodily do letošních modernizovaných MacBooků Air (jejichž uvedení se nyní očekává po vydání Mac OS X Lion, Apple zřejmě chce tyto stroje dodávat až s novým operačním systémem).

A v pondělí CNET News oznámil, že Intel opravdu zmíněné tři procesory začal nabízet od neděle.

Jde o jeden procesor typu Core i5 a dva z řady Core i7, všechny tři jsou fyzicky dvoujádrové (díky technologii Hyper-Threading dokážou současně zpracovávat čtyři programová vlákna) a mají maximální příkon 17 wattů. A protože v sobě zahrnují grafiku a řadu dalších prvků dříve řešených čipovou sadou, neměl by se celkový příkon nových MacBooků Air zvýšit.

Konkrétně se jedná o procesory Core i5-2557M (taktovaný na 1,7 GHz, v režimu Turbo Boost až na 2,7 GHz, se 3 MB cache paměti L3), Core i7-2637M (běžící na 1,7 GHz, v turborežimu až na 2,8 GHz, se 4 MB cache paměti L3) a Core i7-2677M (na 1,8 GHz, v turborežimu až 2,9 GHz, též se 4 MB cache paměti L3).

Není samozřejmě vůbec jisté, že Apple použije právě tyhle čipy, ale svými vlastnostmi by se do nových MacBooků Air dobře hodily a zajistily by jim dost vysoký výkon. Nelze vyloučit ani to, že Apple s novými modely svých ultrapřenosných notebooků nečeká jenom na Lion, ale i na tyto procesory, to se však ukáže teprve v průběhu července.

Apple údajně zvažoval volitelné černé provedení MacBooků Air

S výjimkou bílého MacBooku se dnes všechny notebooky Applu dodávají s hliníkovými pouzdry v jejich „přirozené“ barvě. Všeobecně se věří, že to tak zůstane i pro nové modely, včetně nových MacBooků Air, avšak Apple možná zvažoval i jejich jiná barevná provedení.

MacRumors totiž v pondělí napsal, že minulý týden obdržel několik anonymních tipů, podle nichž se pro některé modely nových MacBooků Air bude volitelně nabízet černá povrchová úprava. Nejkonkrétnější tip tvrdil, že černá barva pouzdra bude dostupná pro nejvyšší model MacBooku Air, tak jako tomu kdysi bylo u MacBooků.

Avšak za několik hodin poté MacRumors obdržel elektronickou poštou zprávu, že tyto tipy sice mají reálný základ, ale Apple nakonec od téhle možnosti upustil.

Zpráva zřejmě pocházela od zaměstnance Applu, který s touto věcí měl co do činění. Podle něj skutečně chtěli dodávat volitelné černé provedení nových MacBooků Air, na zkoušku vyrobili (technologií práškového lakování) několik takovýchto MacBooků Air a také MacBooků Pro. V areálu Applu se jich prý najde víc než jen pár.

Černý potah pouzdra sice vypadal dobře a dobře se držel, avšak současně silně absorboval mastnotu z lidského těla, takže opěrka zápětí začala brzy vypadat dost odpudivě. A tak se nakonec nejvyšší vedení (tedy Steve Jobs) celý tento nápad rozhodlo zrušit, protože takto upravené počítače se příliš snadno staly nevzhlednými. Apple prý jednou možná černý lak nabízet bude, ale nepůjde o práškové lakování a nebude to nijak brzy.

MacRumors zatím od dotyčného zdroje žádnou podobnou zprávu nedostal, ale když s ním chvíli mluvil, došel k závěru, že jeho informace jsou pravdivé. Smysl by to určitě dávalo, zaměření Applu na design a elegantní vzhled je všeobecně známé a ví se, že designu často podřizuje všechno ostatní. Černé notebooky by jistě byly elegantní, ovšem zároveň by se rychle a snadno špinily, a tak není divu, že celá tato snaha byla nakonec zrušena.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: