Nový MacBook Air se údajně objeví v září - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nový MacBook Air se údajně objeví v září

9. srpna 2010, 00.00 | Analytik tvrdí, že Apple v září uvede dva modernizované a pravděpodobně levnější modely MacBooku Air.

Možná již tento týden se objeví oznámené modernizované Macy Pro, čímž se dokončí letošní inovace všech stolních Maců. Své notebooky Apple obnovil už dříve, s jedinou výjimkou, jež se nezměnila již opravdu dlouho – totiž vyjma ultrapřenosného MacBook Air.

Ten prošel poslední významnější modernizací v červnu 2009, kdy na konferenci WWDC 2009 Apple vedle zcela nových hliníkových 13“ MacBooků Pro uvedl také nové konfigurace MacBooků Air, jejichž základní konstrukce se však v podstatě nezměnila (připomeňme, že MacBook Air byl poprvé představen veřejnosti v lednu 2008 na tehdejším Macworldu).

Pověsti o novém MacBooku Air přicházejí už delší dobu

Není proto divu, že se stále častěji vynořují pověsti o blížící se modernizaci tohoto stroje. Již letos v květnu přišla zpráva z Austrálie, podle níž měl na trh přijít nový model MacBooku Air, což se ovšem nestalo.

A v polovině července tchajwanský server DigiTimes uvedl, že se pracuje na novém MacBooku Air s menším displejem a novými úspornými procesory.

Minulý pátek pak se svou troškou do mlýna pověstí přispěl analytik Keith Bachman z BMO. Jeho pátrání v dodavatelském řetězci prý naznačuje, že se skutečně chystají dva nové modely MacBooku Air, jež by se mohly na trh dostat už v září, a to v daleko větších objemech než dosavadní modely.

Pomohou nové stroje k rekordnímu odbytu notebooků Applu?

Podrobnosti o vlastnostech těchto strojů sice zatím nezná, ale podle odhadovaných objemů dodávek Bachman věří, že budou levnější než stávající MacBook Air (v USA stojí základní 1,86GHz model se 120GB pevným diskem 1 499 USD, u nás se prodává za cenu okolo 37 000 Kč s DPH).

Podle zmíněné zprávy DigiTimes by nový MacBook Air měl mít 11,6“ displej namísto současného 13,3“ a údajně bude používat úsporné ULV procesory série Core iX, tedy nové 32nm mobilní Nehalemy s ultranízkým pracovním napětím.

Nový MacBook Air by měl Applu pomoci prodat za současné čtvrtletí až 2,9 milionu notebooků, celkový prodej Maců za jedno čtvrtletí by tak mohl poprvé přesáhnout čtyři miliony, protože lze předpokládat, že nedávno modernizované iMacy zvýší také odbyt stolních modelů.

Bachman ve své zprávě dále uvádí, že v září přijdou nejméně dva nové dva iPody, iPod touch čtvrté generace a především zcela přepracovaný iPod nano, který má být mnohem menší a nebude už používat dotykové kolečko. Pověstí o chystaných iPodech se však v posledních dnech vyrojila celá spousta, věnujeme jim proto samostatný článek a zde se soustředíme jen na MacBook Air.

Menší a lehčí notebook s Mac OS X by dával smysl

Tvrzení analytiků je vždy třeba posuzovat velice skepticky, nelze vyloučit, že Bachman jen převzal informace DigiTimes. Ale pokud mu budeme věřit, je skutečně možné, že získal informace od asijských dodavatelů komponent (ostatně DigiTimes má své kontakty a zdroje právě tam) a jestliže má nový MacBook Air opravdu přijít na trh v září, výroba musí naplno běžet už teď.

Shrneme-li dosavadní pověsti, pak nový stroj bude menší než stávající modely, jestli skutečně použije 11,6“ displej, mohl by svým způsobem znamenat návrat k 12“ PowerBooku (samozřejmě však s procesorem Intel), jehož odchodu někteří litují dodnes.

Vcelku by to dávalo smyl, protože proti 13“ MacBooku Pro je MacBook Air pouze o trochu tenčí a o něco lehčí, avšak půdorys mají prakticky stejný, zato rozdíl ve vybavení je značný, MacBook Air za vyšší cenu poskytuje mnohem méně.

Apple nezveřejňuje údaje o prodeji jednotlivých typů Maců, takže se přesně neví, jaký je odbyt MacBooků Air, dá se však předpokládat, že v poslední době už nijak ohromující nebude a zejména po poslední modernizaci z letošního dubna asi mnozí dají přednost 13“ MacBooku Pro.

Menší 11,6“ MacBook Air by tak rozhodně dával smysl, zvlášť pokud bude levnější. O tom, jak by takový stroj mohl vypadat, si lze udělat rámcovou představu podle notebooků Acer TimelineX, tato řada zahrnuje také 11,6“ modely, s procesorem Core i3 se v USA prodávají již od 600 USD.

Apple by samozřejmě jistě použil kvalitnější materiály (pravděpodobně opět hliník) a další odlišující prvky, ale rozměry nového MacBooku Air by mohly být podobné. Nejasnosti však zůstávají okolo procesoru a grafiky.

Nejistota okolo grafiky

Současné 13“ MacBooky Pro a bílý MacBook nadále používají procesor Core2 Duo, který spojují s výkonnější integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320M. Jestliže však nový stroj nasadí ULV procesor Core iX (díky 32nm výrobnímu procesu skutečně hodně úsporný a přitom ještě přiměřeně výkonný), bude to znamenat zásadní změnu systémové architektury, zejména v oblasti grafiky. Na druhou stranu, nové iMacy také nahradily Core 2 Duo procesory Core i3 a na Nehalemy stejně nakonec budou muset přejít všechny notebooky Applu.

NVIDIA zatím nezískala licenci na čipové sady pro procesory s architekturou Nehalem, takže pro ně nemůže dodávat obdobu GeForce 320M (taková čipová sada by se navíc musela vyrovnat s integrovanou grafikou ve 32nm Nehalemech).

Intel sice minulý týden v rámci dohody s americkým antimonopolním úřadem FTC slíbil, že přestane omezovat konkurenty, takže nakonec možná NVIDIA potřebné licence dostane, ale to se těžko může projevit v produktech, co mají na trh dorazit již za pár týdnů.

Pro grafiku nového MacBooku Air se nabízí několik možných řešení. Nejjednodušší (a nejlevnější) by bylo využít grafiku Intel HD integrovanou přímo v procesoru. Potíž s ní spočívá v tom, že není příliš výkonná, zřejmě by byla slabší než GeForce 9400M nabízená současnými MacBooky Air. Ale kdyby nové modely byly výrazně levnější, asi by to zákazníci přijali.

Další alternativou by byla doplňková samostatná grafika, muselo by to však být levné a energeticky úsporné řešení, jež by navíc podobně jako v současných 15“ a 17“ MacBoocích Pro mohlo podle potřeby automaticky přepínat mezi integrovanou a dodatečnou grafikou.

A možná má Apple v záloze ještě nějaké další překvapení. Výše zmiňovaná zpráva DigiTimes mluvila o tom, že nový MacBook Air přinese nové technologie, které se později objeví i v ostatních noteboocích Applu (tedy až v modelech roku 2011).

Nový MacBook Air možná bude průkopníkem nových mobilních řešení Applu

To by dávalo smysl, původní MacBook Air byl také svého druhu průkopníkem, jako první použil hliníkové „unibody“ pouzdro, které ostatní MacBooky a MacBooky Pro dostaly až v říjnu 2008. Modernizovaný MacBook Air by navíc mohl být odpovědí Applu na netbooky, které nadále důrazně odmítá, ale skladnější notebook s Mac OS X by si své zákazníky nepochybně našel.

Zatím ovšem jde o pouhé dohady, jasno bude až v září, pokud ale opravdu probíhají takovéto přípravy, budou určitě přibývat další pověsti na toto téma (a možná se dočkáme i nějakého toho předčasného „úniku“ z Vietnamu či jiné asijské země).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: