Apple připravuje 27“ LED Cinema Display a dvanáctijádrový Mac Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple připravuje 27“ LED Cinema Display a dvanáctijádrový Mac Pro

22. března 2010, 00.00 | Podle serveru AppleInsider se již pracuje na 27“ monitoru LED Cinema Display a na dvanáctijádrovém Macu Pro, tyto novinky však zřejmě dorazí na trh až v červnu. A v případě notebooků mohou další vývoj ovlivnit i nedostatečné dodávky nových mobilních procesorů Intelu, Apple ale nejdřív musí vyřešit otázku čipové sady pro ně.

K poslední významnější modernizaci Maců došlo loni v říjnu a od té doby se nic nezměnilo, ačkoli už nastalo astronomické jaro. Proti minulému roku se tak tempo inovací zjevně zpomalilo, což vyvolává mnohé otázky a dohady.

Je samozřejmě těžké odhadnout, co Apple chystá, server AppleInsider však minulý týden přišel s informacemi, jež naznačují, co bychom mohli očekávat.

AppleInsider se od svých zdrojů dozvěděl, že Apple již dokončuje dva nové produkty zaměřené na profesionální zákazníky, totiž větší verzi monitoru LED Cinema Display a významnou modernizaci svých profesionálních stolních počítačů, Maců Pro.

Chystaný 27“ LED Cinema Display použije stejný zobrazovací panel jako 27“ iMac

Pokud jde o nový monitor, ten by měl mít 27“ úhlopříčku a údajně se bude velice podobat stávajícímu 24“ modelu LED Cinema Display, uvedenému na trh už v říjnu 2008 (podrobnější popis tohoto monitoru MůjMac přinesl zde).

Dva lidé, s nimiž AppleInsider mluvil, tvrdí, že se nový monitor již nějakou dobu nachází v laboratořích Applu, kde pro něj používají kódové označení „K59“. To, že od uvedení 24“ modelu uběhla tak dlouhá doba, aniž by se objevil nový větší model, zasvěcenci vysvětlují tím, že Apple čekal, dokud cena větších LCD panelů s rozlišením 2 560 x 1 440 neklesne natolik, aby mohl nový monitor dát na trh za přijatelnější cenu.

Pomohl samozřejmě také úspěch nových 27“ iMaců, po nichž je značná poptávka. Tyto iMacy používají stejný zobrazovací panel, jaký by se měl objevit v novém monitoru (27“ IPS panel s LED podsvícením pocházející od LG, viz reportáž z rozebrání 27“ iMacu). Vysoká poptávka po 27“ iMacích zvýšila též odbyt příslušných LCD panelů, což má dovolit dosáhnout příznivější ceny i v případě samostatného monitoru.

AppleInsider sice nezmiňuje žádné další podrobnosti, ale z logiky věci plyne, že nový 27“ LED Cinema Display bude LCD panel 27“ iMacu vložený do patřičně zvětšeného pouzdra 24“ monitoru, Apple tak konečně převede všechny své zobrazovače na LED podsvícení (stále ještě prodávaný 30“ monitor Apple Cinema HD Display používá fluorescenční trubice, nový 27“ model by ho měl nahradit).

04mm12122008f.jpg

Nový monitor by již také neměl trpět potížemi, jež zpočátku trápily 27“ iMacy, ty sice z velké části spočívaly v grafické kartě, ovšem žlutý nádech displejů nepochybně souvisel přímo s LCD panelem, ale koncem února Apple prohlásil, že tohle vše vyřešil, 27“ LED Cinema Display by tak měl být podobných potíží ušetřen.

Avšak na tento nový monitor si zájemci budou muset ještě počkat, podle citovaných zdrojů se totiž jeho uvedení plánuje až na červen (vlastně přesně říkají „do června“, takže by to možná mohlo být už v květnu).

05mm12122008f.jpg

Zůstává ale řada nezodpovězených otázek, zejména to, jaká bude cena nového monitoru (měla by samozřejmě být nižší než cena nejlevnějšího 27“ iMacu, takže přinejmenším v USA by mohlo jít o docela zajímavou částku).

Zároveň se však dá očekávat, že i nový monitor bude mít vlastnosti, jež některé zákazníky odrazují, pravděpodobně bude stejně jako 24“ model používat lesklou povrchovou úpravu a pro připojování zdrojů signálu bude nejspíš nabízet pouze Mini DisplayPort.

Pracuje se též na modernizovaných Macích Pro, včetně dvanáctijádrového modelu

Současně Apple dokončuje vývoj Maců Pro, podle zdrojů AppleInsideru se také tyto stroje mají objevit do června. Tím tedy padají dosavadní očekávání, podle nichž se měly nové Macy Pro objevit už počátkem letošního roku (první pověsti z loňského podzimu mluvily o lednu, později se začalo spekulovat o březnu, mimo jiné i kvůli tomu, že loňské nové Macy Pro přišly již počátkem března).

O nových Macích Pro zatím mnoho známo není, ale zasvěcenci, s nimiž AppleInsider mluvil, trvali na tom, že Apple plánuje dvanáctijádrový model vybavený dvěma šestijádrovými procesory. Pravděpodobně půjde o nové procesory Xeon 5600, jež Intel oficiálně uvedl na trh minulý týden. Dvouprocesorový model asi bude hodně drahý, zároveň se ovšem dá očekávat jednoprocesorový šestijádrový stroj, jehož cena by se mohla podobat ceně současného čtyřjádrového Macu Pro.

Xeony 5600 se nabízejí s taktovacími frekvencemi od 2,66 po 3,33 GHz, lze předpokládat, že do standardních modelů nových Maců Pro Apple nasadí levnější níže taktované čipy, zatímco výše taktované procesory budou dostupné v rámci zákaznických konfigurací za patřičně vysoký příplatek.

Počátkem března se ovšem vynořily pověsti, že by Apple mohl v Macích Pro přestat používat Xeony a místo toho nasadí stolní procesor Core i7-980X Extreme Edition, dokonce se začalo spekulovat, že by se mohl pokusit ho použít i pro dvanáctijádrový model. Jenže Core i7-980X je jasně určen pro jednoprocesorové systémy a navíc by vyžadoval odlišnou základní desku proti dosavadním Macům Pro užívajícím Xeony, Apple by tak nejspíš musel používat dvě různé řady desek.

Nasazení stolního procesoru by sice hypoteticky mohlo pomoci snížit cenu, avšak jak podotýká AppleInsider, Macy Pro se prodávají v poměrně malých objemech (oproti ostatním modelům), takže takováto strategie by nebyla ekonomicky příliš přínosná.

Modernizace notebooků by se mohla zpozdit i kvůli potížím s dodávkami procesorů

Vedle Maců Pro se již dlouho mluví též o modernizaci notebooků Applu, zejména MacBooků Pro (určité náznaky se objevily už počátkem roku), čeká se, že přinejmenším tyto profesionální stroje by měly přejít na nové 32nm mobilní procesory Intelu s architekturou Nehalem.

Avšak možná budou potíže se samotnými dodávkami těchto procesorů. Tchajwanský server DigiTimes totiž přinesl zprávu, podle níž váznou dodávky mobilních procesorů Core i7, i5 a i3, jako příčinu uvádí, že Acer předpokládá vysokou poptávku po noteboocích s těmito procesory, a proto zadal velký objem objednávek na ně, tvrdí zdroje z prostředí výrobci notebooků. Intel údajně tyhle procesory přednostně dodává velkým klientům, zatímco menší výrobci musí na jejich dodávky čekat mnohem déle.

Apple by nepochybně patřil k oněm velkým klientům, kteří procesory dostanou přednostně, zatím ovšem nemá stroje, do nichž by je umístil. Je-li zpráva DigiTimes pravdivá, Intel nejspíš dodávky 32nm mobilních procesorů již nasměroval k jiným výrobcům, těžko by za této situace vyhradil část zásob pro Apple, když není jasné, kdy se objeví Macy schopné je využít.

V případě notebooků Applu problém spočívá v tom, že nové mobilní procesory Intelu zahrnují integrovanou grafiku, což vedlo ke změnám, jež v podstatě nedovolují použití dosavadních čipových sad NVIDIe, které rovněž zahrnují grafiku, Intel navíc odmítl NVIDii poskytnout licenci na čipové sady pro procesory s architekturou Nehalem.

Avšak integrovaná grafika Intelu v 32nm procesorech je slabší než současná integrovaná grafika GeForce 9400M v MacBoocích a MacBoocích Pro s procesory Core 2 Duo a těžko si lze představit, že by Apple přišel s novými notebooky, jež by měly slabší grafiku než jejich předchůdci.

Bude tak muset najít nějaké řešení, jedním z nich by mohlo být nasazení obdoby technologie Optimus pro Mac OS X dovolující automatické přepínání mezi integrovanou grafikou v procesoru a dodatečnou grafikou (u levnějších modelů by připadala v úvahu varianta nového grafického čipu Ion, vyšší modely nepochybně nasadí samostatné výkonné mobilní grafické karty).

V případě nových MacBooků Pro tak bude zřejmě třeba nejprve vyřešit otázku čipové sady a grafiky pro nové procesory, jejich dostupnost přijde na řadu až poté. A je docela dobře možné, že než Apple přijde s novými modely notebooků, problémy s dodávkami 32nm mobilních čipů již pominou.

Oddaluje Apple uvedení nových Maců kvůli iPadu?

Ačkoli musíme jako obvykle spoléhat pouze na nepotvrzené pověsti, zdá se, že letos nové modely Maců přijdou podstatně později než v předchozích letech, bude-li to opravdu až v červnu, tak možná budou představeny teprve na vývojářské konferenci WWDC 2010, ostatně loni Apple právě na této konferenci uvedl modernizované MacBooky Pro spolu s iPhonem 3GS.

Stejný scénář by mohl opakovat také letos, s tím, že by se tam tentokrát mohly objevit i nějaké ty stolní novinky (nakonec úplně první Mac Pro byl oznámen právě na konferenci WWDC 2006).

Kromě technických a ekonomických důvodů může mít posunutí termínu uvedení nových Maců ještě jeden důvod. Jak víte, 3. dubna se začne prodávat iPad v USA, koncem dubna se má tento přístroj dostat i na trhy dalších zemí. Steve Jobs zjevně vkládá do iPadu velké naděje a když nyní zase pevně třímá otěže firmy, je docela dobře možné, že rozhodl o odložení ostatních hardwarových novinek na pozdější termíny, aby nekolidovaly s příchodem iPadu na trh.

Je to samozřejmě jen hypotéza, kterou mohou následující týdny vyvrátit, ale když se zváží všechny dostupné informace a přidají se k tomu dosavadní zkušenosti z historie Applu, možná se nových Maců letos opravdu dočkáme teprve koncem (astronomického) jara.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Diplej

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 22.03.2010, 08:21
Odpovědí: 0

Mě by zajímalo, zda 27\'\' LED Cinema bude vypadat jako 24\'\'LED Cinema nebo jako 27\'\' iMac. Zejména co se vyřešení okrajů týče.

Odpovědět na příspěvek

Práce s foto

Autor: Pavel Lee Muž

Založeno: 22.03.2010, 09:55
Odpovědí: 0

Bude monitor dostačovat na profesionálnější využití pro fotografie? Dá se do jisté míry srovnávat s monitory Eizo?

Odpovědět na příspěvek

RE: Práce s foto

Autor: armin Muž

Založeno: 22.03.2010, 10:31

Pracoval jsem uz na novem 27" iMacu, LCD byl tedy leskly a musim rict ze i na grafiku a fotky je velmi dobry. Ale na kalibrovane profesionalni EIZO nema.:) O tom bych ani nedebatoval. Dal si nemyslim, ze moje porovnani je fer. Ber to ale jako ciste subjektivni odpoved na tvuj dotaz. Cinemu bych si koupil treba na profesinalni strih filmu nebo jako efektni presentacni monitor pro jednani.

Odpovědět na příspěvek

Skoda NV chipsetu

Autor: Peter Muž

Založeno: 23.03.2010, 07:40
Odpovědí: 0

Mrzi ma ze Apple nenarve do MacBookov mobilne ATI 5xxx, su omnoho lepsie ako akekolvek sucasne mobilne NV :-(

Odpovědět na příspěvek

no

Autor: juramac Muž

Založeno: 23.03.2010, 10:21
Odpovědí: 0

No, ja osobne mam k MBP uz treti rok 30" Cinema, a jsem vice, nez spokojeny. Nemam sebemensi duvod menit, nehlede na to, ze ty leskle displaye mi proste k srdci asi neprirostou. Dcerka ho ma na novem MBP a pro mne to proste neni...

Odpovědět na příspěvek

RE: no

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 23.03.2010, 19:13

Mate pravdu, ta 30" je uplne super... A tie leskle displaye su ako zrkadlo - dufam, ze budu ponukat aj matnu variantu...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: