Předběžná zpráva o novém hardwaru Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o novém hardwaru Applu

21. října 2009, 00.00 | Podle očekávání Apple uvedl v úterý výrazně inovované iMacy, mírně posílené Macy mini, zásadně přepracovaný plastový MacBook a zcela novou myš Magic Mouse.

Už delší dobu kolovaly pověsti o tom, že Apple připravuje nové Macy, mluvilo se o rozsáhlejší modernizaci iMaců, mnohé náznaky svědčily pro drobnější inovaci Maců mini a také se očekával přepracovaný plastový MacBook. A rovněž se vynořily pověsti o nové myši.

Na pondělní tiskové konferenci informující o finančních výsledcích Applu jeho vedoucí představitelé naznačili, že se něco chystá, podezřelé ostatně bylo již to, že se akce konala v pondělí. Během úterý se pak objevovaly různé náznaky, že se něco chystá a po odstavení webového obchodu Apple Store to už bylo zcela jasné.

V tomto článku představíme včera uvedené novinky pouze stručně, v následujících dnech přineseme podrobnější zprávy.

Nejprve si zrekapitulujme, co vlastně včera Apple uvedl: Celkem drobných změn se dočkaly Macy mini, důkladně přepracovány zato byly nové iMacy, stejně jako MacBook s polykarbonátovým pouzdrem. A to vše doplňuje nová myš Magic Mouse, první myš podporující technologii multi-touch ovládání.

A teď se již podívejme na jednotlivé novinky:

Posílené Macy mini

Mac mini se nyní nabízí ve třech nových modelech (Apple jejich technické specifikace popisuje tady).

Základní model je nově vybaven 2,26GHz procesorem Core 2 Duo, 2 GB RAM a 160GB diskem, zatímco vyšší standardní model obsahuje 2,53GHz procesor, 4 GB RAM a 320GB disk. Všechno ostatní vybavení zůstalo stejné jako u modelů uvedených letos v březnu, nezměnila se ani cena, jež nadále (v USA) činí 599 a 799 USD (nedošlo tedy k některými očekávanému zlevnění).

Úplnou novinku však představuje třetí model, konfigurovaný jako energeticky úsporný server. Ten má rovněž 2,53GHz procesor a 4 GB RAM, avšak obsahuje dva 500GB disky (druhý disk nahrazuje mechaniku SuperDrive) a dodává se s už nainstalovaným Snow Leopard Serverem (ostatní modely samozřejmě používají klientskou variantu Snow Leoparda), tenhle stroj stojí 999 USD.

Nové iMacy se širokoúhlými obrazovkami a některé i s Nehalemy

Opravdu velkých změn však doznaly iMacy (oficiální technické specifikace předkládá Apple zde).

Dostaly nová „bezešvá“ hliníková pouzdra, jež vypadají velice podobně jako pouzdro monitoru LED Cinema Diplay, úplně se však změnil i formát obrazovek.

Nové modely nabízejí dvě úhlopříčky, 21,5“ a 27“, nové displeje používají stranový poměr 16:9 vhodný pro HD video. Obrazovka s úhlopříčkou 21,5“ má fyzické rozlišení 1 920 x 1 080 (Full HD), 27“ obrazovka poskytuje dokonce rozlišení 2 560 x 1 440. Nové obrazovky jsou typu IPS, takže zajišťují pozorovací úhly 178o, především však užívají LED podsvícení. (Avšak i nadále zůstávají pouze v lesklém provedení, příznivci matných displejů mají smůlu).

Nové iMacy stále obsahují optickou mechaniku SuperDrive (Blu-ray se nekoná), stejná zůstala i všechna přípojná rozhraní, přibyla však, tak jako u červnových MacBooků Pro, zásuvka SD karet.

Další významnou novinkou je to, že se nové iMacy dodávají s bezdrátovou myší Magic Mouse (tu popisujeme níže) a s bezdrátovou klávesnicí.

Ke změnám došlo též u procesorů a dalšího vybavení. Standardně se dodávají čtyři modely, dva s 21,5“ a dva s 27“ úhlopříčkou.

Menší iMacy oba obsahují 3,06GHz procesor Core 2 Duo a 4 GB RAM. Nižší model má 500 GB disk a integrovanou grafiku GeForce 9400 M a stojí 1 199 USD. Vyšší 21,5“ iMac dostal 1TB disk a grafiku ATI Radeon HD 4760, za cenu 1 499 USD. Levnější 27“ iMac za 1 699 USD používá 3,06GHz Core 2 Duo, 4 GB RAM, 1TB disk a Radeon HD 4670.

Velkou změnu však představuje nejlépe vybavený 27“ iMac, ten totiž nasadil 2,66GHz čtyřjádrový procesor Core i5 a stal se tak prvním iMacem s Nehalemem (volitelně do něj lze osadit i procesor Core i7). Nový procesor doplňují 4GB RAM, 1TB disk a grafická kartou Radeon HD 4850 s 512 MB RAM (ostatní karty mají 256 MB své RAM), za což Apple chce 1 999 USD.

Také polykarbonátový MacBook má „unibody“ pouzdro

A podle očekávání Apple rovněž zmodernizoval poslední „obyčejný“ MacBook s plastovým polykarbonátovým pouzdrem (provedené změny vyčtete z jeho technických specifikací).

Materiál pouzdra sice zůstal stejný, avšak jinak nový stroj převzal většinu vlastností svých dražších hliníkových příbuzných, dostal nové štíhlé (2,74 cm silné) „unibody“ pouzdro, které by mělo být pevnější a odolnější, stroj je též lehký (2,13 kg).

Z MacBooků Pro převzal 13,3“ (výhradně lesklou) obrazovku s LED podsvícením, skleněný trackpad podporující multi-touch ovládání a integrovanou, nevýměnnou baterii, jež údajně zaručí 7 hodin provozu.

Standardní model teď používá 2,26GHz procesor Core 2 Duo doplněný 2 GB RAM DDR3 na 1 066 MHz (rozšiřitelné na 4 GB). Jako grafika nadále slouží integrovaná GeForce 9400M a stroj obsahuje 250GB disk a mechaniku SuperDrive.

Hodně uživatelů však asi rozzlobí změny, které Apple provedl u přípojných rozhraní, stejně jako u prvních hliníkových MacBooků zcela zmizelo rozhraní FireWire, nový bílý MacBook nabízí jen gigabitový Ethernet a USB 2.0 a výstup na externí monitor zajišťuje Mini DisplayPort.

A nepotvrdily se ani pověsti o zlevnění, základní konfigurace tohoto notebooku pořád stojí 999 USD.

Nová „magická“ myš

A včera Apple začal také prodávat již zmíněnou novou myš Magic Mouse, náhradu dosavadní optické myši Mighty Mouse (Apple ji podrobněji popisuje na téhle stránce).

Tato nová myš nemá žádná tlačítka ani kolečka či rolovací kuličku, místo toho celý její horní kryt tvoří dotyková plocha podporující multi-touch ovládání, tedy gesta prováděná více prsty, podobně jako na iPhonu nebo iPodu touch. V systémových předvolbách lze nastavit, jaká gesta má dotyková plocha rozeznávat, myš tak může sloužit jako jednotlačítková či dvoutlačítková a samozřejmě podporuje i složitější gesta.

Pro polohování myš používá přesnější laserový systém (tak jako bezdrátová Mighty Mouse) a s počítačem komunikuje přes Bluetooth rozhraní. K jejímu napájení slouží dvě AA baterie a vyspělý systém správy spotřeby spolupracující s Mac OS X by měl zajistit jejich delší výdrž.

Myš Magic Mouse se standardně dodává se všemi novými iMacy, samostatně ji lze zakoupit za 69 USD (stejnou částku stojí i bezdrátová klávesnice).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: