Nové Macy Pro nasazují Nehalem a výkonnější grafické karty - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové Macy Pro nasazují Nehalem a výkonnější grafické karty

4. března 2009, 02.00 | Modernizované Macy Pro přinášejí řadu prvků pravděpodobně citelně zvyšujících výkon, avšak na druhou stranu dosti omezily některé možnosti rozšiřování proti svým předchůdcům.

Poměrně nečekaně včera Apple vedle Maců mini a iMaců modernizoval i své profesionální stolní stroje, Macy Pro. I zde jsme se dočkali předpokládaných novinek, nové modely používají Xeony s architekturou Nehalem a volitelně do nich lze nasadit grafickou kartu Radeon HD 4870.

Oficiální tiskovou zprávu k novým Macům Pro Apple vyvěsil zde, podrobnější popis na jeho webu poskytují tyto stránky a přehledný výtah specifikací nových modelů předkládá AppleInsider.

05mm04032009f.jpg

Nové procesory a paměťová architektura

Hlavní novinku samozřejmě tvoří nasazení nových Xeonů s architekturou Nehalem, z čehož plyne řada dalších návazných změn. Nehalemy totiž používají zcela novou paměťovou architekturu, řadič paměti se nachází přímo v procesoru a navíc je tříkanálový, takže pro dosažení maximálního výkonu se RAM musí instalovat po třech modulech.

02mm04032009f.jpg

Tyto procesory obsahují mnoho různých vylepšení pro zvýšení výkonu, předběžné testy již dodávaných Nehalemů (například tenhle loňský test stolního procesoru Core i7 na CD-R serveru) naznačují, že Nehalemy přinášejí skutečně „brutální“ výkon.

Apple tvrdí, že nové procesory nabízejí proti svým předchůdcům zhruba dvojnásobný výkon (čemuž lze celkem věřit), citelně se urychlila rovněž paměť, tříkanálová DDR3 RAM na 1066 MHz zvyšuje propustnost 2,4krát a její zpoždění (latence) se zkrátilo o 40 procent.

03mm04032009f.jpg

Další hardwarové novinky

Profesionální stolní Macy se ovšem dočkaly i dalších změn kromě Nehalemů. Nové Macy Pro dále nabízejí výkonnější grafiku (tu skutečně potřebovaly), větší standardní kapacity RAM a disků a také flexibilnější možnosti připojení monitorů. Právě v tom se tak trochu podobají novým Macům mini, nesou totiž jak Mini DisplayPort (takže k nim půjde připojit 24“ LED Cinema Display), tak DVI port pro všechny monitory s DVI vstupem. Samozřejmě podporují i dvojité (Dual-Link) DVI připojení potřebné pro 30“ Apple Cinema Display a jiné 30“ monitory.

Co se týče grafiky, nové Macy Pro standardně používají grafickou kartu nVidia GeForce GT 120 (tedy vlastně GeForce 9500 GT) s 512 paměti GDDR3. GeForce GT 120 sice není nijak zvlášť výkonná karta, ale proti předchozímu Radeonu HD 2600 XT pokrok představuje, volitelně si však lze pořídit kartu Radeon HD 4870 s 512 MB RAM GDDR5 a ta již přináší opravdu hodně vysoký výkon.

Stejně jako předchozí Macy Pro i nové modely dovolují nasazení až čtyř grafických karet, to teď budou karty GeForce GT 120, každá karta umí podporovat dva monitory současně, Radeon HD 4870 se však dá nasadit pouze jeden.

04mm04032009f.jpg

Skříň Maců Pro se nezměnila, zůstala zachována stejná hliníková konstrukce a stroj nadále nabízí čtyři diskové šachty, jež dovolují nasazení až 4 TB diskové kapacity.

Co se týče ostatních možností rozšiřování, podobně jako předchozí Macy Pro poskytují nové modely čtyři sloty PCI Express 2.0 (nejméně jeden z nich ovšem obsadí grafická karta), pět portů USB 2.0 a čtyři porty FireWire 800. O připojení k síti se postará gigabitový Ethernet, standardně se dodává též Bluetooth adaptér. Bezdrátové síťové připojení 802.11n však vyžaduje volitelnou rozšiřující kartu (za 50 USD).

Jako optická mechanika se standardně dodává 18X DVD vypalovačka SuperDrive (předchozí modely měly 16X vypalovačku, došlo tedy ke zrychlení, v praxi ovšem bude rozdíl zanedbatelný).

Tak jako levnější stolní Macy také nové Macy Pro splňují přísnější normy ochrany životního prostředí, ve spotřebě energie vyhoví i přísnější chystané specifikaci Energy Star 5.0, vnitřek strojů nyní využívá materiály efektivněji a zbavil se kabelů a jiných komponent s PVC a bromovaných zpomalovačů hoření, což též Macům Pro dává nárok na statut EPEAT Gold.

01mm04032009f.jpg

Dva standardní modely

A teď už se podívejme na konkrétní nové modely Maců Pro:

Jako základní konfigurace se dodává čtyřjádrový stroj osazený jedním procesorem Intel Xeon 3500 na 2,66 GHz s 8 MB terciární L3 cache paměti, se 3 GB DDR3 RAM, rozšířitelné až na 8 GB, s grafickou kartu GeForce GT 120 a 640GB diskem. Za tohle vše zákazníci v USA zaplatí 2499 USD, tedy o 300 USD méně než za předchozí základní model Macu Pro, což Apple přirozeně neopomněl zdůraznit.

Náročnější zákazníci asi sáhnou po osmijádrovém modelu, osazeném dvěma čtyřjádrovými procesory Intel Xeon 5500 na 2,26 GHz (opět s 8 MB cache paměti L3), se 6 GB DDR3 RAM, rozšiřitelné až na 32 GB, s grafickou kartou GeForce 120 a se 640GB diskem. Za tento model však zájemce již vydá 3 299 USD.

S oběma modely se standardně dodává klávesnice Applu a myš Mighty Mouse a pochopitelně se pro tyto stroje nabízí velké množství volitelných doplňků.

06mm04032009f.jpg

Možné zákaznické konfigurace

Čtyřjádrový model lze volitelně osadit Xeonem na 2,93 GHz, osmijádrový Mac Pro pak dvěma 2,66GHz nebo 2,93GHz Xeony, to si ovšem vyžádá dodatečnou investici ve výši přes tisíc USD.

Samozřejmě lze rozšiřovat paměť, čtyřjádrový Mac Pro však má horní mez kapacity RAM již na 8 GB, osmijádrový model se dá rozšířit až na 32 GB s pomocí 4GB DDR3 modulů, to však od Applu vyjde na více než 6 000 USD.

Do všech čtyř diskových šachet můžete nasadit disky o kapacitě 640 GB nebo 1 TB, jde o SATA disky se 7 200 ot./min, proti dřívějšku však zmizela možnost osazení SAS disků, volitelná Mac Pro RAID karta pro disková pole RAID ovšem zůstala.

Také lze nainstalovat druhou 18X mechaniku SuperDrive a samozřejmě si můžete objednat výše zmíněnou grafickou kartu Radeon HD 4870. O bezdrátové kartě 802.11n už byla řeč, volitelně Apple nabízí ještě bezdrátovou klávesnici a myš.

07mm04032009f.jpg

Softwarové vybavení standardně tvoří Mac OS X 10.5 Leopard v klientské variantě a mediální balík iLife '09, na objednávku je možné nechat nainstalovat Leopard Server.

Nové Macy Pro dorazí na americký trh v průběhu příštího týdne, brzy poté tak lze očekávat první recenze a testy.

Nové Macy Pro by měly zajistit další zvýšení výkonu, to ale upřesní až nezávislé testy, ovšem již nyní vyvolávají zveřejněné specifikace bouřlivé debaty. Mnohé zaráží, že Apple už nenabízí standardně všechny Macy Pro v osmijádrové konfiguraci jako předtím, zde je však třeba si uvědomit, že Nehalemy podporují technologii HyperThreading, jež umožňuje, aby se jedno fyzické jádro operačnímu systému jevilo jako dvě jádra virtuální, dosud však není jisté, zda to bude podporovat také Mac OS X.

Velké rozpaky však u čtyřjádrového Macu Pro budí omezené kapacity paměti na 8 GB, to se pro stroj téhle kategorie zdá být skutečně málo, náročnější zákazníci tak budou muset sáhnout po vyšším modelu. A někteří možná budou postrádat i SAS disky, i když je otázkou, kolik zájemců to v minulosti využilo, na druhou stranu 7200otáčkové SATA disky skutečně nelze považovat zrovna za špičku. Celkově se zatím zdá, že možnosti rozšiřování nových Maců Pro se proti jejich předchůdcům dost zúžily.

Velice příjemnou novinku však znamená současná podpora Mini DisplayPortu a DVI portu, dovolující potřebnou flexibilitu při připojování monitorů.

Nové Macy Pro zřejmě přinesou (přinejmenším v základních konfiguracích) citelné zvýšení výkonu, přesné odpovědi však dají až nezávislé testy, teprve potom bude možné modernizaci profesionálních stolních Maců vyhodnotit skutečně objektivně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: