NVIDIA pozastavila vývoj nových čipových sad kvůli sporu s Intelem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

NVIDIA pozastavila vývoj nových čipových sad kvůli sporu s Intelem

12. října 2009, 00.00 | Kvůli licenčním sporům s Intelem NVIDIA zmrazila vývoj čipových sad pro nové procesory Intelu, což by mohlo mít vliv též na budoucí Macy.

Značnou pozornost minulý týden přitáhla NVIDIA svým oznámením ohledně dalšího vývoje čipových sad pro procesory Intel.NVIDIA přestala vyvíjet čipové sady pro Nehalemy

Minulou středu totiž potvrdila, že odložila investice do budoucích integrovaných čipových sad nForce, dokud se nevyřeší její spory s Intelem. Ten tvrdí, že se stávající licence NVIDIe nevztahuje na čipové sady pro procesory Intelu s integrovaným paměťovým řadičem, jež ke komunikaci využívají rozhraní DMI a právě o licenci na ně jde.

To tedy znamená, že NVIDIA bude nadále vyrábět čipové sady pro procesory Intel používající FSB sběrnici (takže především pro čipy Core 2 Duo a současné Atomy), potíž však vzniká se všemi novějšími procesory, protože ty užívají DMI. To se týká jak procesorů s architekturou Nehalem, tak chystaných nových Atomů.

NVIDIA nyní zjevně vyčkává, jak dopadne spor s Intelem, který hodlá řešit soudně (ovšem rozsudek se dá čekat až během příštího roku), a tak celkem pochopitelně pozastavila investice do čipových sad pro dotčené procesory. A i když se jich tento spor vlastně netýká, pozastavila též vývoj čipových sad pro procesory AMD, své úsilí prozatím zaměří na čipové sady pro procesory Intel s FSB sběrnicí.

Ovlivní toto rozhodnutí budoucí Macy?

To sice na první pohled vypadá jako jeden z mnoha jiných probíhajících obchodních sporů, může však mít dost značný vliv i na budoucí Macy. Všechny současné Macy, s výjimkou Maců Pro, jež ovšem spadají do odlišné kategorie, používají čipovou sadu NVIDIA GeForce 9400M (též známou jako MCP79) a v podstatě se mlčky předpokládalo, že budoucí Macy budou obsahovat jejího nástupce.

Jenže budou-li chtít nové Macy zůstat konkurenceschopné, budou nakonec muset přejít na podstatně výkonnější procesory s architekturou Nehalem (už nyní se prodávají stolní procesory Core i5 a i7 a brzy by měly přijít i odpovídající mobilní čipy). A ty všechny mají integrovaný paměťový řadič a komunikují přes DMI, takže se pro ně čipové sady NVIDIe nedají v brzké době očekávat.

V létě se objevily pověsti, že Apple do budoucích Maců nasadí čipové sady NVIDIA MCP89 a MCP99, přičemž MCP99 měla být kompatibilní s s procesory Core i5 a vyššími. Tato sada ovšem podle všeho nebude v dohledné době dostupná, a tak pro nové Macy s Nehalemy bude muset Apple sáhnout po jiném řešení.

Nelze samozřejmě úplně vyloučit, že na něm Apple již pracuje, ostatně už v červu se vynořily pověsti, že Apple přestane užívat čipové sady NVIDIe (již tehdy se sice probleskovaly první zmínky o licenčním sporu s Intelem, ale hlavním důvodem roztržky měly být předchozí potíže s vadnými grafickými čipy NVIDIe), avšak zatím se k tomu ani jedna ze zúčastněných stran oficiálně nijak nevyjádřila.

Apple by přirozeně mohl v budoucích strojích použít integrovanou grafiku Intelu, jenže ta dosud bývala poměrně slabá (alespoň v porovnání s řešením NVIDIe), později ovšem Intel hodlá do levnějších procesorů Core iX, zejména těch mobilních, integrovat také grafiku, takže se jí možná nakonec stejně nevyhneme, další možností by pochopitelně bylo osazení samostatných grafických karet i do nejnižších modelů Maců.

Zatím můžeme pouze spekulovat, ale dá se předpokládat, že se vnitřní řešení budoucích Maců s Nehalemy bude muset od současných modelů lišit ještě víc, než se předpokládalo.

A samozřejmě vystává i otázka, zda to nemůže zpozdit uvedení nových Maců, kdyby byl Apple už připravoval nové počítače s Nehalemy a čipovou sadou NVIDIe, změna vnitřní architektury by si určitě vyžádala nějaký čas navíc.

To vše se ale uvidí nejspíš až příští rok, lze však očekávat, že také kvůli těmto záležitostem letos jak notebooky Applu, tak běžné stolní Macy zůstanou u procesorů Core 2 Duo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: