Apple oznámil termín zahájení prodeje iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple oznámil termín zahájení prodeje iPadu

8. března 2010, 00.00 | V USA se WiFi modely iPadu začnou prodávat 3. dubna, oznámení Applu přišlo po spekulacích o jeho opoždění a o omezených počátečních dodávkách přístroje. A Steve Jobs již také potvrdil, že iPhone nebude možné použít jako 3G modem pro iPad.

Když Apple 27. ledna představil iPad, uvedl, že prodej modelů s WiFi připojením počne koncem března, modely s 3G modemem měly přijít na trh o měsíc později.

Od té doby se samozřejmě začaly vynořovat dohady, kdy přesně Apple prodej iPadu zahájí, to se však vyjasnilo až minulý pátek, kdy Apple oficiálně oznámil datum zahájení prodeje. Vydal k tomu tiskovou zprávu, v níž píše, že v USA se začne iPad s WiFi prodávat v sobotu 3. dubna, modely s 3G připojením nadále slibuje na konec dubna bez přesnějšího udání data.

Předběžné objednávky na iPad však mohou američtí zákazníci začít zadávat už od 12. března. (Stejné termíny nyní přirozeně udávají také webové stránky iPadu.) A koncem dubna se spustí též prodej všech modelů iPadu v Austrálii, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Kanadě, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii.

Tisková zpráva je samozřejmě plná marketingového vychvalování iPadu, ale v zásadě opakuje jen to, co jsme se dozvěděli již v lednu, mimo jiné opět zdůrazňuje, že na baterii přístroj vydrží 10 hodin. Zpráva dále uvádí, že se s iPadem bude dodávat 12 novátorských aplikací navržených přímo pro něj a dalších více než 150 000 bude dostupných z App Store, přičemž vývojáři už píšou aplikace schopné využívat nových možností iPadu.

Aplikace iBooks umožní nakupovat elektronické knihy z nového obchodu iBookstore, který bude nabízet tituly ze seznamu bestsellerů deníku New York Times, mimo jiné půjde o knihy nakladatelství Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Macmillan Publishers, Penguin Group a Simon & Schuster (s nimiž Apple uzavřel příslušné smlouvy).

A samozřejmě bude mít iPad přístup též k obchodu iTunes Store s jeho více než 12 miliony hudebních skladeb, 55 000 televizními pořady a 8 500 filmy (z toho 2 500 v HD rozlišení).

Co se týče cen, pro USA platí ty oznámené v lednu, což znamená, že nejlevnější WiFi model s 16 GB paměti přijde na 499 USD, s větší pamětí cena stoupá, 64 GB WiFi iPad bude stát už 699 USD. Později prodávané 3G modely budou dražší o dalších 130 USD, takže 64GB 3G iPad vyjde na 829 USD. Co se týče cen přístroje mimo USA, ty budou oznámeny teprve koncem dubna, až se počne prodávat v příslušných zemích.

Dosavadní pověsti o datu zahájení prodeje iPadu se nepotvrdily

Apple jako obvykle nevysvětlil, proč přesné datum spuštění prodeje iPadu oznámil teprve teď, ale možná se jednalo o reakci na sílící dohady a spekulace jak o datu prodeje, tak o dostupnosti přístroje.

Už v únoru se objevily pověsti, že předběžné objednávky na iPad bude možné podávat od 25. února, což se ovšem nepotvrdilo a minulý týden přišlo tvrzení, že prodej začne nejspíš 26. března, přičemž zaměstnanci obchodů Applu dostanou iPad do rukou a začnou se školit již od 10. března, zprávu přinesl The Examiner, očividně však měl mylné informace.

Dohady o omezených počátečních dodávkách iPadu

Dohady vznikly také okolo toho, kolik iPadů vlastně Apple dá na trh v první dávce. Nejprve analytik Peter Misek z firmy Canacord Adams přišel s oznámením, že v březnu dodá Apple na trh nanejvýš 300 000 kusů, jako důvod uváděl „blíže nespecifikovaný výrobní problém“ tchajwanské firmy Hon Hai Precision, v našich končinách známé spíše jako Foxconn, který pro Apple zařizuje OEM výrobu mnoha jeho produktů, včetně iPadu. Miskovu zprávu citoval též Wired, jemuž však přímo mluvčí Applu řekla, že iPad bude dostupný koncem března, od pátku je ale jasné, že tento termín Apple o pár dní přetáhne.

Samotný Foxconn uvedená tvrzení nijak nekomentoval, avšak dodavatelé komponent pro něj je v podstatě popřeli, známému tchajwanskému serveru DigiTimes sdělili, že dodávky probíhají podle plánu a Foxconn bude schopen dodat 600 000 až 700 000 iPadů v březnu a jeden milion v dubnu.

Avšak den po optimistické zprávě DigiTimes uvedl další analytik, Vijay Rakesh z firmy Think Equity, ve své zprávě pro investory, že na Tchaj-wanu skutečně mají potíže s výrobou iPadu a počáteční série prý nepřesáhne 200 až 250 tisíc kusů, teprve v období od dubna od května se podle něj výroba dostane k jednomu milionu.

Minulý týden tedy byl ve znamení protichůdných zvěstí a dohadů o dostupnosti iPadu, je proto dost pravděpodobné, že právě to Apple přimělo, aby oficiálně oznámil přesné datum zahájení prodeje.

Zjevně něco skutečně uvedení iPadu trochu zdrželo, protože opakovaně slibovaný březnový termín se nestihne, na druhou stranu zpoždění sotva přesahuje jeden týden, takže asi nepůjde o zvlášť závažné potíže, určitá podezření však vzbuzuje i to, že prodej začne nejdříve v USA, zatímco ostatní země si budou muset počkat.

Příčinou odkladu může být spíše software

Samozřejmě se proto nadále spekuluje o důvodech tohoto drobného odkladu, ve hře sice stále zůstávají výše zmiňované potíže s výrobou v Asii, avšak obvykle velice dobře informovaný John Gruber na svém blogu Daring Fireball napsal, že podle jeho zdrojů (jež se v minulosti již vícekrát osvědčily jako spolehlivé) se Misek (a ostatní analytici) mýlí a zpoždění prodeje iPadu zavinily potíže se softwarem, nikoli s hardwarem.

Podle Grubera to ostatně není nic zvláštního či neobvyklého, jde prý o běžné potíže s tím, že je velice těžké přesně odhadnout, kdy téměř hotový software bude opravdu zralý pro uvedení na trh. Připomíná, že v historii posunů dat uvedení významných operačních systémů (což se týká jak Windows, tak Mac OS X) představují jeden či dva týdny skutečně mírnou prodlevu.

Na námitky některých čtenářů, že odklad musí být způsoben hardwarem, protože prodej mimo USA začne až později, Gruber odpovídá, že sice nevylučuje ani potíže s výrobou, on sám však nikdy neměl dojem, že Apple bude iPad prodávat celosvětově od prvního dne.

Apple tak sice rozptýlil pochybnosti o datu zahájení prodeje, stále se však neví, kolik přístrojů bude zpočátku na trhu a především, mají-li pravdu Gruberovy zdroje, iPad je stále ještě poněkud nedotažený, uvidíme, jestli ho Apple za necelý měsíc stihne pořádně doladit.

Steve Jobs potvrdil, že iPad nebude moci využívat iPhone jako modem

Vzhledem k tomu, že se v USA budou nejprve prodávat WiFi modely iPadu a navíc budou 3G modely dražší o 130 USD, začali se mnozí majitelé iPhonů zajímat, zda by mohli svůj telefon využít jako 3G modem pro iPad (jinými slovy, bude-li kombinace iPhonu a iPadu podporovat takzvaný „tethering“).

Apple ovšem dlouho tuto možnost nenabízel ani pro samotný iPhone (například pro připojení notebooku), teprve s příchodem iPhone OS 3.0 začal tuhle funkci oficiálně podporovat, navíc ji však ještě musí nabízet operátor, v jehož síti iPhone pracuje, a tak pod počátku byli znalci k možnosti nasazení iPhonu jako 3G modemu pro iPad značně skeptičtí.

A podle všeho měli pravdu, zdá se, že takové použití iPhonu nebude možné (alespoň oficiálními prostředky), potvrdil to přímo Steve Jobs. Server 9to5mac informuje, že jeden švédský příznivec Applu zaslal elektronickou poštou Jobsovi dotaz, zda bude WiFi verze iPadu podporovat propojení s iPhonem. A k jeho velkému překvapení se mu opravdu dostalo odpovědi, bylo to ovšem Jobsovo příznačně lakonické „Ne“.

Dotaz i odpověď vypadají autentické, Steve Jobs skutečně občas někomu takto odpoví, pochopitelně však velice stručně (takových dotazů musí dostávat spoustu), nepochybně ovšem s vědomím, že média jeho odpovědi zajistí patřičnou publicitu, je to opět jeden ze způsobů, jak určitou věc snadno a zdarma sdělit celému světu.

Záporná odpověď se ale dala čekat, Apple nepochybně zákazníkům doporučí, aby si pro takovéto případy pořídili 3G model iPadu, to však vůbec nepotěší řadu stávajících vlastníků iPhonu, kteří by si možná koupili WiFi iPad jako dodatečný přístroj, avšak s koupí 3G modelu již budou váhat.

Oba přístroje sice nejspíš lze propojit přes WiFi, jenže takové spojení výrazně vyčerpává baterie, zejména tu v iPhonu, dotyčný švédský uživatel měl jistě na mysli propojení přes Bluetooth.

Oficiálně to zjevně možné nebude, dá se ale předpokládat, že po prolomení firmwaru (jailbreakingu) to nějak zařídit půjde, takže nakonec na tom opět budou lépe ti, kdo zdolají ochrany a omezení Applu (legalita takových zákroků je už jiná věc, Applu se sice jistě líbit nebudou, avšak přinejmenším v některých zemích to výslovně zakázané není).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: