Tiger, Tiger, burning bright... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Tiger, Tiger, burning bright...

11. dubna 2005, 00.00 | Ačkoli Tiger – Mac OS X 10.4 – je doposud skryt za přísnou oponou NDA, jež neumožňuje publikovat podrobnosti a detailní informace o nové versi těm, kdo je znají, přece jen je k dispozici dostatek veřejně přístupných informací přímo od Apple k tomu, aby se vyplatilo o Tygru a technologiích, s nimiž se v něm setkáme, již nyní napsat několik článků.

Ačkoli Tiger – Mac OS X 10.4 – je doposud skryt za přísnou oponou NDA, jež neumožňuje publikovat podrobnosti a detailní informace o nové versi těm, kdo je znají, přece jen je k dispozici dostatek veřejně přístupných informací přímo od Apple k tomu, aby se vyplatilo o Tygru a technologiích, s nimiž se v něm setkáme, již nyní napsat několik článků.

Co už tady bylo...

Asi nejvíce informací se objevilo o "nejviditelnější" nové službě Tygra, o překryvných modulech Dashboard, jež – kdopak jste si to uvědomili? – roztomile navazují na prehistorické "desk accessories" z dob, kdy Mac OS nenabízel ani současný běh více aplikací, o plném multitaskingu ani nemluvě. Základní popis nové služby už vyšel i na MujMacu; my se k Dashboardu proto podrobněji vrátíme až v době, kdy Tygr uteče z klece NDA, a budeme si moci podrobně ukázat, jak lze vyvíjet vlastní moduly.

Snad jen stručná zmínka pro ty, kdo se – stejně jako já – vylekali prvních informací o tom, že "moduly se vyvíjejí v JavaScriptu": nebojte se, není to tak zlé. Celý systém Dashboard je založen na webové technologii a řízen WebKitem; proto je jeho primární rozhraní postaveno na tom, co Web umí – tedy HTML, CSS a JavaScriptu. Programátorské rozhraní však je plně objektové, a využití služeb psaných v Objective C / Cocoa je snadné a systém je plně podporuje (stejně jako řadu dalších možností).

Podobně jako tomu je s Dashboardem, už jsme se na stránkách MujMacu mohli dočíst základní informace o další hezké nové technologii Tygra – o rychlém a efektivním prohledávání disku jménem Spotlight. Opět proto s podrobnějším popisem jeho služeb a možností počkáme na později, kdy si řekneme více o vnitřní struktuře celého vyhledávacího systému. Pak si také budeme moci ukázat, jak programátoři mohou rozšiřovat možnosti svých aplikací tím, že jejich datové soubory opatří vhodnými metadaty, aby je bylo možné ve Spotlightu snadno vyhledávat.

Co teprve bude?

V následující sérii článků si trochu podrobněji ukážeme další "již odtajněné" služby, jež Tiger nabízí. Ačkoli se nebudeme nijak vyhýbat novinkám grafického uživatelského rozhraní, soustředíme se spíše na nové vybavení "pod kapotou" a na to, jaké možnosti přinese jak uživatelům, tak i programátorům.

Nejprve se podíváme blíže na snad nejdůležitější novinku: systém CoreData. Programátoři vědí, že Mac OS X již od samého začátku (a vlastně déle, neboť tuto technologii "zdědil" po svém předchůdci, NeXTStepu) umožňuje nesmírně pohodlnou tvorbu grafického uživatelského rozhraní prostřednictvím tzv. InterfaceBuilderu. Panther – Mac OS X 10.3 – přinesl tzv. bindings, jež umožňují stejně snadno a pohodlně sestavovat kontroléry, spojovací kód mezi datovým modelem a grafickým uživatelským rozhraním (základní ukázku lze najít např. v mém seriálu o Cocoa, počínaje tímto článkem).

Datový model ovšem bylo až dosud nutné psát a ladit "ručně". Technologie CoreData automatizuje i tuto poslední část tvorby aplikací: v nejjednodušším případě programátor jen sestaví E/R model, popisující datovou strukturu, a o vše ostatní se postarají služby Cocoa zcela automaticky.

Popíšeme si také zcela nový systém Automator: jde o hezky navržený a dobře propracovaný systém, jehož pomocí mohou uživatelé sestavovat "programy" (v hodně tučných uvozovkách), automatizující často prováděné akce. Samozřejmě, podobný systém byl k dispozici v každém slušném operačním systému: unix má odjakživa své shellové scripty; Mac OS se pokusil vyjít neprogramátorům trochu vstříc zavedením AppleScriptu, který je podezřele podobný běžné angličtině (dokonce do té míry, že jeho interpret ignoruje slůvka jako the), ale... pořád to jaksi nebylo ono, a běžní uživatelé nebyli spokojeni. Popíšeme si jak Automator vypadá a funguje, a proč by tomu tentokrát mohlo být jinak...

Samozřejmě nezapomeneme ani na programátory: ti ovšem sami patrně Automator příliš využívat nebudou (shellové scripty spolu s AppleScriptem nabízejí přece jen bohatší služby); zato však budou moci možnosti Automatoru rozšiřovat o vlastní moduly – a my si vysvětlíme, jak na to.

Zmíníme se samozřejmě i o dalších zajímavých technologiích: vysvětlíme si, co nového vlastně přináší CoreImage a jaké služby Tiger nabídne těm, kdo chtějí plně využít všech možností čtyřiašedesátibitových procesorů G5. Zde programátory možná malinko zklameme: celé objektové prostředí Cocoa je a prozatím zůstane pouze dvaatřicetibitové (ostatně pro neobjektový Carbon platí totéž); 64 bitů tedy prozatím je k dispozici pouze pro "serverové" procesy, nevyužívající knihoven s bohatou podporou GUI. Zato však programátorům řekneme něco málo o nejnovější versi integrovaného vývojového prostředí Xcode: vedle podpory pro již zmíněný systém CoreData v něm je i řada dalších novinek, a na některé z nich se podíváme blíže.

Zkrátka, jak se říká v anglicky mluvících zemích, zůstaňte naladěni!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Cílová skupina?

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 11.04.2005, 02:13
Odpovědí: 0

Ondřeji, rád bych vás jen upozornil, že když nejprve napíšete něco o jakémsi CoreData, pak "nezapomeneme ani na programátory" a následně "zmíníme se o dalších zajímavých technologiích:" CoreImage a využívání 64bit procesorů - tak já jako ne-programátor mám pocit, že si ze mě děláte bohapustou srandu. Proč rovnou neuvedete, že chystáte seriál o Tigeru pro programátory a matete spojeními jako "jaké možnosti přinese jak uživatelům, tak i programátorům"? Copak uživatele zajímají nějaká CoreData, CoreImage a datový tok na sběrnici?

Z celého vašeho článku (reps. z části "Co teprve bude") se uživatelů týká jen ten Automator, jinak nic. Tiger mě moc zajímá, ale i když jsem sám programátor jiného druhu (neprogramuji nativní aplikace pro macy), tak vaše témata a pojmy mi ani nic neříkají, ani mě nezajímají. Ale jako uživatele mě o Tigeru zajímá tisíc jiných věcí - ale ty asi zase bohužel nezajímají vás... :(((

Odpovědět na příspěvek

RE: Cílová skupina?

Autor: OC Muž

Založeno: 11.04.2005, 02:41

Tak především jsem jasně psal 'soustředíme se spíše na nové vybavení "pod kapotou'.

Uznávám, moje chyba -- v rychlosti, aby byl článek venku (dost jsme na to pospíchali) jsem se v něm zapomněl zmínit o dalších věcech, o nichž budu také psát -- třeba nový systém synchronizace .Mac Sync.

Kromě toho se ale jaksi o drtivé většině *zajímavých* informací o novém GUI zatím *nesmí* psát (ovšem já jsem osobně přesvědčen, že NDA už padne v dohledné době -- dříve, než seriál dokončím). Nemějte strach -- jakmile to půjde, už se těším, jak popíšu novou aplikaci XXXXX, která mi od dob NeXTStepu chyběla, a jak ukážu, že uživatelé neprogramátoři mají služby CoreImage přímo k dispozici prostřednictvím YYYYY, a hlavně, to je skvělá věc: jak se dá v TextEditu najednou ZZZZZZ, a definitivně za zmínku stojí i to, že v operačním systému je konečně místo šílených typů/creatorů/přípon systém TTTTT, jenž dosud zvířecky scházel... jejda.

Ale zatím by mi mohli celkem po právu vynadat i za ten minulý odstavec, už v něm jsem si troufnul dost, co vlastně nesmím. A psát nesmysly o tom, že Safari umí RSS, nebo že lze dětem zablokovat určitá URL (což je ostatně volovina, děti se mají vychovávat, a ne pouštět na ně připitomělé parental controls), na to je tedy fakt škoda času. Pár zajímavých veřejně dostupných informací je o Dashboardu a Spotlightu, to ne že ne, ale o těch už se na MujMacu psalo, takže jsme se domluvili, že si je nechám na konec.

A jinak: seriál o Tigeru pro programátory *samozřejmě chystám*, o tom není pochyb, ale pozor, *tohle jím v žádném případě není*, do toho se pustím až bude NDA pryč a bude možné ukazovat konkrétní příklady a screenshoty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cílová skupina?

Autor: Zbrdluch Muž

Založeno: 11.04.2005, 09:15

"Uznávám, moje chyba -- v rychlosti, aby byl článek venku (dost jsme na to pospíchali) jsem se v něm zapomněl zmínit o dalších věcech, o nichž budu také psát -- třeba nový systém synchronizace .Mac Sync."....PRACE KVAPNA = MALO PLATNA !!!

radeji bych si ten clanek precetl treba az ve stredu ale s "lidskou tvari".......

Odpovědět na příspěvek

RE: Cílová skupina?

Autor: paddy Muž

Založeno: 11.04.2005, 10:42

Mam jednoduchou radu - koho to nazajima, nemusi to cist a pak o tom jeste nesmyslne pindat. Me take moc nezajimaji mistni hadky detepaku, tak to nikomu to tady nevnucuju. I kdyz na druhou stranu musim uznat, ze to nekdy ctu, protoze je to docela legrace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cílová skupina?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 11.04.2005, 11:04

Taky mam jednoduchou radu - nechat kazdeho at si pinda co chce. I tebe, paddy. Rika se tomu, myslim, svoboda projevu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cílová skupina?

Autor: paddy Muž

Založeno: 11.04.2005, 14:18

Svoboda projevu je ale prece uplne neco jineho - to by si kazdy mohl uvedomit nez neco zacne psat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cílová skupina?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 11.04.2005, 16:47

Je to sice mimo tema clanku, ale co je tedy podle tebe svoboda projevu? Doposud jsem myslel ze je to pravo vyjadrit svuj nazor. Co udelal ten, komu doporucujes aby mlcel, jineho?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cílová skupina?

Autor: paddy Muž

Založeno: 12.04.2005, 14:29

Co tim myslim? Svoboda projevu je moznost vyjadrit svuj nazor - nemam namitek. Treba blobem, kde muze pan, ktereho kritizuji svobodne se vyjadrit ohledne tigera, pantera, W$ nebo treba Standy G. Tohle je sice take svobodne misto, ale co proboha vyjadril za nazor ohledne veci, ktere pan OC popsal v clanku? Napsal jenom, ze se pan OC zajima o veci, ktere jemu jsou dost volny. To je nazor, ktery chce publikovat? Co si z toho ma pan OC vzit? Reknu to sproste - to je nazor na vylizprdel.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cílová skupina?

Autor: Špendl Muž

Založeno: 12.04.2005, 22:39

Jestli umím trochu chápat čtený text, tak p. Staníček napsal, že článek je o něčem jiném, než se tváří. Tudíž Vaše příspěvky v tomto případě postrádají jakýkoli smysl.

Odpovědět na příspěvek

Sila G5?

Autor: Jana Muž

Založeno: 11.04.2005, 07:55
Odpovědí: 0

Ahoj, dlouho jsem delala pod Mac OS 9 na PM G4 1,25 dual (DTP).
Po preinstalaci na Mac OS X se z G4 stal novy stroj - system asi zacal vyuzivat i druhy procesor.
Nyni delam na G5 1,8 dual Mac OS 10.3.8 a jsem zvedava zda pocitim silu G5 procesoru s Mac OS 10.4.
Ahoj J.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sila G5?

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 11.04.2005, 09:13

Rozhodne ten system bude rychlejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sila G5?

Autor: KamilT Muž

Založeno: 11.04.2005, 12:09

Plati to uz po nekolik verzi: kazdy dalsi system je na stejnem hardware rychlejsi. Jaguar byl rychlejsi, nez predchozi verze, Panther byl rychlejsi, nez Jaguar. Vynikajici prace Apple, to se jinak neda napsat, a skvela ochrana investic (mam moznost srovnavat i beh na starsich strojich, to by jeden neveril, co vse jeste velmi slusne beha na G3/300:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sila G5?

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 11.04.2005, 16:52

No to v dusledku znamena, ze zadna verze neni poradne optimalizovana a nevyuziva vykon stroje, resp. s vykonem plytva. Je to takova sporna vyhoda - kez by se optimalizacim venovali drive nez takhle postupne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sila G5?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.04.2005, 22:43

no, třeba výběr v iPhoto 5 je oproti verzi 4 na stejném počítači 100X pomalejší -- nelze vůbec použít... tou chválou bych opravdu hodně šetřil -- protože tohle je jen jeden z mnoha nedodělků "práce" Apple...

Odpovědět na příspěvek

jak je to s temi bity ???

Autor: ED Muž

Založeno: 11.04.2005, 09:14
Odpovědí: 0

jsme malinko zmaten. Mozna me to jako uzivatele neprogramatora nemusi trapit ale co je teda v Tigrovi ( pantherovi( 64bitove kdyz jak pisete Vami ( jiste pravem) velebena COCOA i (jiste pravem) zatracovany CARBON zustavaji 32 bitove. Mozna pletu jabka a hrusky, nevim. Co takhle jeden srozumitelny clanecek ( tak jak byla napsana VAse skvela kniha or Xku . krok za krokem) "32 a 64 bitu. konec mytu a pover" Moc by mi to prospelo v mych zmatcich a myslim nejen me. Diky predem.

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to s temi bity ???

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 11.04.2005, 09:48

Je to tak, ze v Tigerovi budu 64 bitove procesy len tie bez GUI. Teda nieco pustane na pozadi vykonavajuce nejaku ulohu bez priameho zasahu pouzivatela (typicky rozny "demoni")

64 bit sa v praxi najskor hodi na narocne databazy, servery a vedecke vypocty. A tomu odpoveda aj to, ze v Cocoa a Carbone proste 64 bit zatial nebude – bezny pouzivatel by nejake vyhody nepocitil

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jak je to s temi bity ???

Autor: kolo Muž

Založeno: 11.04.2005, 11:37

Cau, znamena to teda, ze ty 64bit procesory nam jsou vlastne na nic? Ja jsem se tesil, ze az si koupim jednou G5, tak ze mi moje rendery ve 3D pojednou mnohonasobne rychleji (pokud na to samozrejme bude ta aplikace napsana), ale z toho co tu ctu mi vyplyva, ze tak napsany nebudou moct byt, nebo se pletu? a ze teda klidne muzu zustat u G4

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to s temi bity ???

Autor: Honza Muž

Založeno: 11.04.2005, 14:18

Jde o to jak tvuj renderovaci soft bude napsany pro Tygra (mozna je cas si ten nazev pocestit jak to udelal Ondra). On muze ten tvuj soft vyuzivat na renderovani proces na pozadi, ktery nema GUI. Podobne treba beha na UNIXech SETI a podobne projeckty - klient s GUI se pripoji na server bezici na pozadi a koukne se jak daleko je s praci (v pripade SETI s vypoctem).

Odpovědět na příspěvek

SeTI a pod.

Autor: ED Muž

Založeno: 11.04.2005, 15:22

Jo tohle by mne taky zajimalo, jak je to s temito programy ( zejmnena temi co pocitaji neco pro vedu nebo zdravotnictvi). Je mozne na to vyuzit G5tku? Kdyz uz ten stroj v noci odpociva, tak muze trochu pomoct necemu dobremu...

Odpovědět na příspěvek

RE: SeTI a pod.

Autor: nemo Muž

Založeno: 11.04.2005, 17:49

http://distributedcomputi
ng.info/projects.html


Ja treba pocitam toto:
http://folding.sta
nford.edu/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jak je to s temi bity ???

Autor: kolo Muž

Založeno: 11.04.2005, 11:38

Cau, znamena to teda, ze ty 64bit procesory nam jsou vlastne na nic? Ja jsem se tesil, ze az si koupim jednou G5, tak ze mi moje rendery ve 3D pojednou mnohonasobne rychleji (pokud na to samozrejme bude ta aplikace napsana), ale z toho co tu ctu mi vyplyva, ze tak napsany nebudou moct byt, nebo se pletu? a ze teda klidne muzu zustat u G4

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jak je to s temi bity ???

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 11.04.2005, 12:25

Ale to je omyl. G5 je samozrejme rychlejsi chrobak nez G4, ale rozhodne nie kvoli 64 bit :)

Vyhody 64 bit su predovsetkym v schopnosti adresovat viac pamate a tiez v tom, ze nejaky proces narocny na pamat (byt docasne) moze byt spracovany efektivnejsie.
A to su typicky narocne databazy a vedecke vypocty. 3D moze tiez benefitovat, ale nie natolko.

Proste o vykone nerozhoduje, ci je nieco 64 bit alebo 32 bit. Neznamena to, ze nieco pobezi automaticky 2x rychlejsie.

G5 je rychly kremik takisto v 32 bit a nejake 64 bit na tom prilis nezmeni – opakujem, okrem VELMI specifickych oblasti

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to s temi bity ???

Autor: OC Muž

Založeno: 11.04.2005, 13:54

Nu však -- právě takový článek plánuji v rámci tohoto seriálku; přesně to bylo míněno slovy "vysvětlíme si, ... jaké služby Tiger nabídne těm, kdo chtějí plně využít všech možností čtyřiašedesátibitový
ch procesorů G5" :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jak je to s temi bity ???

Autor: ED Muž

Založeno: 11.04.2005, 14:02

Diky , uz se tesim

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to s temi bity ???

Autor: LP Muž

Založeno: 11.04.2005, 19:59

Pánové, minimálně jakákoliv operace na SInt64 neboli long long neboli 64bitovém čísle u PPC 74xx (G4) vyžaduje několik instrukcí a na 970 (G5) jen jednu. Například časové údaje, které používá kde co včetně třeba iTunes jsou v tomto číselném formátu. Tak jaké aplikace bez gui.
Lubor Přikryl, DSound

Odpovědět na příspěvek

Vytky

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 11.04.2005, 09:40
Odpovědí: 0

Ja by som to az tak nekritizoval. Uznavam vsak, ze kritika je dobra vec, ale len vtedy ked prinesie nieco do buducnosti. Ak to ma byt len o tom "pozrite, aky je ten autor blbec" tak to moc neberiem. A tesim sa na dalsie clanky, lebo toto som bral len ako navnadu...

Odpovědět na příspěvek

Tiger, tiger, burning bright ...

Autor: ater Muž

Založeno: 11.04.2005, 10:08
Odpovědí: 0

Já si říkal, kdo toho Williama Blakea v souvislosti s Tigerem vytáhne. Ale jako reklama (znám jedno skvělé zhudebnění téhle básně) pro Apple by to byla bomba.

Odpovědět na příspěvek

opravte si to prosim..

Autor: luda Muž

Založeno: 11.04.2005, 14:01
Odpovědí: 0

opravte si prosim alespon tu "versi" na zacatku ... "informace o nové versi těm"...

Odpovědět na příspěvek

RE: opravte si to prosim..

Autor: OC Muž

Založeno: 11.04.2005, 14:46

A co by tam jako mělo být špatně?

Verse -- stejně jako gymnasium, president, skansen či třeba kapitalismus -- je *jednoznačně a bez diskuse (také se -s-, prosím i vyslovovat!) správně* se -s-, to jen postmodernismus (také se -s-) vymknut z kloubů šílí a nehezky ubližuje našemu rodnému jazyku :(((((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: opravte si to prosim..

Autor: PepaVonDepo Muž

Založeno: 11.04.2005, 16:29

To bych si dovolil rozporovat. U českého pravopisu záleží na míře zdomácnění daného slova. V8mi popisované pravidlo by bylo v pořádku na začátku minulého století, ale od roku 1945 se razí idea počešťování pravopisu přejatých a cizích slov. Takže slovo verse je prostě archaický pravopis a současná podoba je verze. A nemá to žádnou souislost s tím, jak se píše gymnázium nebo kapitalismus (kromě toho, že jsou to slova přejatá).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: opravte si to prosim..

Autor: Zimič Muž

Založeno: 11.04.2005, 16:58

Jednoznačně správně je samozřejmě "praesident" a prosím i tak vyslovovat :-)

Ne, teď vážně - co to znamená "správně"? Oni tam to "z" začali vyslovovat i sami Římani (viz dnešní italština, francouzština apod.) v prvních stoletích našeho letopočtu. A protože se tahle slova přejala do češtiny určitě až po té změně, nevidím důvod proč tak silně trvat na restauraci klasické výslovnosti, obzvlášť, když to komolíme (a každý moderní jazyk) i jinak.


Jazyk se prostě vyvíjí. To je fakt se kterým nic nenaděláme. Neexistuje spojení starší tvar rovná se lepší, "správnější". Jinak bychom mohli zavést za spisovný jazyk praslovanštinu :-)


Ať si to každý píše jak chce. Je fakt, že tvary "verse", "president" mě bijí do očí, ale jsem ochoten se nad to povznést :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: opravte si to prosim..

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.04.2005, 22:39

Ondro, ta verse je fakt úlet... vždy mi na tom zůstanou oči... dle všeho, tohle je tolerováno, ale správně je Z!

Odpovědět na příspěvek

Spotlight, widgety a pomucky a Blake jako reklama

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 11.04.2005, 22:52
Odpovědí: 0

Ad Spotlight: Pises "jejich datové soubory opatří vhodnými metadaty, aby je bylo možné ve Spotlightu snadno vyhledávat". Pokud se nepletu, takhle nejak funguje WinFS, ale Spotlight je na bazi zasuvnych modulu (jakoby filtru), nikoli explicitnich metadat, cili programatori neopatruji soubory metadaty ale formaty moduly pro Spotlight.

Ad widgety a pomucky: Me na podobnost upozornil Michal Brabec. Hadam tedy, ze ti, kdo si poridi lokalizaci, neslysi o pomuckach v souvislosti s Dashboardem naposledy;).

Ad Blake: Tahle uzasna basen se mi take v souvislosti s Tigerem nekolikrat vybavila. A mam pomerne jednoduchou odpoved, proc ji Apple v reklame nepouzije (v diskusi se o tom zminil "ater"): Blakeuv spelling je "Tyger" a to zamerne, ne ze by to byla dobova zalezitost, takze by to akorat delalo zmatek.

Kdyz uz jsme u spellingu: Forma cizich slov se 's' je povolena, tak nevim, co vsichni resite. A lepsi verse nez -izmus, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: Spotlight, widgety a pomucky a Blake jako reklama

Autor: OC Muž

Založeno: 11.04.2005, 23:14

Spotlight: ono je to kapku složitější. Píšeme-li *aplikaci*, doplňujeme její datové soubory metadaty (jež nějak ukládáme -- formát záleží na nás, Apple explicitně zdůrazňuje, že vše patří dovnitř do souboru, a ne někam mimo :)) To dělá aplikace při ukládání.

Pak víceméně nezávisle na tom uděláme filtr, který ta metadata zase z dokumentu načte. Což dělá (prostřednictvím toho filtru) Spotlight při indexování.

A vůbec, zapomeňte všichni co jste četli, tohle je už, pokud mne paměť nešálí, NDA :)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spotlight, widgety a pomucky a Blake jako reklama

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 12.04.2005, 12:18

Jo, takhle to je, ale to a mnohem vic jsou nastesti zcela verejne informace, http://developer.apple.co
m/macosx/tiger/spotlight.
html.

Co se tyce WinFS: Mam pocit (mozna mylny), ze jde o neprehledny konglomerat (metadata jsou spis jen jednou z vedlejsich), kde programator musi vedet prilis mnoho o implementaci, prilis hybat s daty a tezko se oddeluje vlastni zapis souboru a extrakci metadat. Bohuzel jsem zatim nenasel zadny clanek, ktery by inteligentne vysvetloval zakladni koncepty, natoz srovnaval se Spotlightem. Pokud se budes Spotlightu venovat, myslim, ze srovnani by clanku hodne pridalo na hodnote.

Tesim se na dalsi dily

Odpovědět na příspěvek

What immortal hand or eye dare frame thy fearful symmetry?

Autor: Chris Muž

Založeno: 13.04.2005, 12:48
Odpovědí: 0

The Tiger

Tiger, tiger, burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye
Could frame thy fearful symmetry?

In what distant deeps or skies
Burnt the fire of thine eyes?
On what wings dare he aspire?
What the hand dare seize the fire?

And what shoulder and what art
Could twist the sinews of thy heart?
And, when thy heart began to beat,
What dread hand and what dread feet?

What the hammer? What the chain?
In what furnace was thy brain?
What the anvil? What dread grasp
Dare its deadly terrors clasp?

When the stars threw down their spears,
And water`d heaven with their tears,
Did He smile His work to see?
Did He who made the lamb make thee?

Tiger, tiger, burning bright,
In the forests of the night,
What immortal hand or eye
Dare frame thy fearful symmetry?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: