Tygr ukazuje drápy II - Smart Folders a Dashboard - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Tygr ukazuje drápy II - Smart Folders a Dashboard

25. října 2004, 00.00 | Dnes se posuneme v čase a podíváme se podrobněji na další novinky, které má přinést Tiger - nová verze operačního systému Mac OS X 10.4. V první části jsme se věnovali Spotlightu - zásadnímu vylepšení, které zjednoduší vyhledávání dat a souborů na vašem počítači. Tato druhá část se bude točit kolem Smart Folders a funkci Dashboard, které jsem měl možnost hlouběji poznat na Apple Expo v Paříži.

Dnes se posuneme v čase a podíváme se podrobněji na další novinky, které má přinést Tiger - nová verze operačního systému Mac OS X 10.4. V první části jsme se věnovali Spotlightu - zásadnímu vylepšení, které zjednoduší vyhledávání dat a souborů na vašem počítači. Tato druhá část se bude točit kolem Smart Folders a funkci Dashboard, které jsem měl možnost hlouběji poznat na Apple Expo v Paříži.


Smart Folders

Jestliže je pro vás život s Mac OS X již každodenní záležitostí, bezpochyby vám neuniklo integrování funkce Smart Playlist do iTunes a Smart Albums do iPhoto. Pokud ano, jedná se o chytrou funkci, která vám zpřístupní a třídí písničky či obrázky z vašeho digitální fotoaparátu dle určitých kritérií. Můžete si tak vytvořit Smart Playlist, ve kterém se budou zobrazovat pouze písničky, které mají hodnocení větší než čtyři hvězdičky. Nebo pouze písničky, které nejčastěji přehráváte ... nebo skladby ze šedesátých let a podobně. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, že se obsah těchto playlistů obnovuje automaticky a vy jej v budoucnu již žádným způsobem nemusíte kontrolovat a ručně spravovat.

Pokud si na tuto funkci zvyknete, dokáže vám hodně zjednodušit práci a zkrátit čas při hledání. Vývojáři v Applu nezůstali pouze u integrace v iPhoto a iTunes, ale rozhodli se i pro další aplikace. První z nich je Mail, který bude Smart Folders v Tygrovi využívat a já osobně se již nemůžu dočkat, až budu mít automaticky zprávy od konkrétního příjemce v jedné složce a nebudu muset prohledávat všechny schránky. V Mailu 2.0 budete moci Smart Folders řadit do různých skupin (podadresářů) a zprávy si nechat seskupovat i podle toho, zda jsou označeny praporkem, podle stavu (přečtené/nepřečtené), v závislosti na příloze, ale i podle priority, kterou si již u nového Mailu budete moci nastavit v rozpětí Low, Medium a High.

Mail je dalším logickým nástupcem pro integraci této chytré technologie, ale není posledním. Pravděpodobně se do budoucna dočkáme i dalších programů, které budou ze Smart Folders těžit, ale již v Tigerovi se můžeme těšit na implementaci ve Finderu, která by zásadním způsobem mohla změnit práci s daty na vašem disku. Smart Folders budou ve Finderu fungovat na základě vyhledávání ve Spotlightu. Podmínky, které jste použili pro hledání, si můžete uložit a jejich výsledky lze (vždy aktuální) nalézt ve vytvořeném Smart Folderu. Jedná se o klasickou složku, která má lehce fialovou barvu a je na ní ikonka hvězdičky (nebo je to ozubené kolo?) - stejně jako v iPhoto a iTunes. Po otevření se zobrazí všechny soubory, které odpovídají podmínkám vyhledávání. Další výhodou je, že toto zadání můžete kdykoliv měnit a editovat.


Dashboard

Funkce Dashboard rozšiřuje možnost Exposé, které bylo představeno již v Panterovi. Zatímco Exposé se zaměřuje na práci s okny a zjednodušené zpřístupnění plochy, Dashboard se spíše podobá aplikaci Konfabulator a po jednom stistknutí klávesy (standardně F12) dojde k "vyskočení" všech navolených pomocných utilititek (Widgets). Naleznete zde například ovládání pro iTunes, kalkulačku, hodiny, kalendář, Address Book a Stickies. Popsal jsem základní sadu, která byla představena na WWDC, ale vytvářet tato udělátka může v podstatě každý - jedná se o malé HTML stránky s využitím CSS a JavaScriptu a vykreslované pomocí technologie WebCore, jež je součástí systému a používá ji například Safari. Díky tomu jej mohou využít všichni vývojáři, kteří chtějí své aplikace zpřístupnit přes Dashboard.

Můžete tak k datům a ovládání jedné aplikace přistupovat dvěma cestami. Například přehrávání hudby lze zastavit tak, že se přepnete přímo do aplikace iTunes, nebo stisknete F12 a využijete přímo ovladač iTunes v Dashboardu. Velkou výhodou je, že Dashboard funguje jako samostatná vrstva a tudíž nedochází k přepnutí do jiné aplikace. Po jeho vypnutí se vracíte přesně tam, kde jste byli (rozepsaný text, čtení emailů a podobně).

U jednotlivých udělátek si můžete zvolit, kde mají být na ploše umístěny a pomocí malé šipečky vpravo dole je otočit a nastavit jejich předvolby - časovou zónu u hodin, barvu a font u Stickies. Vzhledem k tomu, že Dashboard nefunguje jako klasická aplikace, nenaleznete zde žádné menu ani hlavní lištu. Pro nastavování a přidávání jednotlivých utilitek slouží křížek v kroužku v levém horním rohu plochy, který se po kliknutí rozvine v nabídku všech přístupných Widgetů. V Paříži byly k vidění i nové doplňky v podobě hry Go, překladového slovníku a konverze měn.




Technologie Smart Folders a funkce Dashboard je další ukázkou, jak chytře zjednodušit práci s operačním systémem a přesto, že se nejedná o zásadní novinky, kvůli kterým by stálo za to investovat plných 129 USD do nové verze Mac OS X, ve spojení s dalšími funkcemi a aplikacemi se již cena za update nemusí jevit tak vysoká.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: