Mac OS X Tiger v kanceláři (1) - Tipy a triky pro Mail z tygří klece - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X Tiger v kanceláři (1) - Tipy a triky pro Mail z tygří klece

23. května 2005, 00.00 | Tygrovi se celkem intenzivně na našich stránkách věnujeme již od prvního dne oficiálního uvedení, ale zatím jsme se detailněji nepodívali na oblast, která je pro mnoho uživatelů klíčová - to jest oblast kancelářských aplikací. Dnes tento drobný prohřešek odčiním a ukážeme si novinky aplikace Mail.

Tygrovi se celkem intenzivně na našich stránkách věnujeme již od prvního dne oficiálního uvedení, ale zatím jsme se detailněji nepodívali na oblast, která je pro mnoho uživatelů klíčová - to jest oblast kancelářských aplikací. Dnes tento drobný prohřešek odčiním a ukážeme si novinky aplikace Mail.


Mail

Okolo aplikace Mail se rozeběhla celkem velká diskuze na téma nového vzhledu. Nelze nepominout, že Apple jde tak trochu proti sobě a mění design jen v jednom programu a nerespektuje tak svá vlastní pravidla GUI. Jestliže nepatříte k přívržencům nového vzhledu, máte možnost sáhnout (respektive stáhnout si) po dvou utilitkách, které Mail "opraví". Prvním z nich je CageFighter, který umí modifikovat tygří ikonky a odstranit z nich pouze pozadí a nebo dodat ikonky známé z Panthera, druhým je Mail Stamps, jež umí pouze změnu na ikonky z Mac OS X 10.3.

Novou a méně známou novinkou je zobrazení zpráv čekajících na serveru. Stačí zvolit v levém sloupci pod složkou Inbox nějaký emailový účet a stisknout Jablíčko - I. V novém okně budete mít přehled nejenom o nastavení daného účtu, ale i o nestažených zprávách čekajících na serveru. Ideální kontrola pro všechny cestovatele, kteří se připojují přes GRPS a nemají chuť stahovat několika megabytové video (nebo desítky SPAMů) přes mobilní telefon. Čekající zprávy můžete jednoduše rovnou smazat, aniž byste je byli nuceni stáhnout do Mailu.

Vhod může přijít i tzv. Connection Doctor, který dokáže prověřit problémy při spojení se serverem a odhalit tak možné nesrovnalosti.

O Smart Mailboxes jsme se již zmiňovali, takže se k nim vracet nebudeme, přesto opakuji, že se jedná o způsob, jak zásadním způsobem zrychlit práci v Mailu a je to jedna z hlavních výhod této nové verze (která je i rychlejší oproti svému předchůdci).

Další méně známou fintou je podržení klávesy Jablíčko při kliknutí na webový odkaz v emailu. Dojde k otevření dané stránky ve webovém prohlížeči, ale na pozadí (okno prohlížeče se nedostane do popředí), což je urychlení práce, když vám ve zprávě přijde 10 odkazů a vy nemusíte neustále přeskakovat mezi Safari a Mailem.

Bohužel, nenašel jsem způsob, jak vypnout zobrazování obrázků a PDF dokumentů přímo ve zprávě. Jedna z výtek k předchozí verzi zůstala nevyslyšena (nebo jsem nenašel jak toto nastavení změnit). Naopak, výhodou je možnost přijaté fotografie otevřít jako slideshow a prohlédnout si je tak na celou obrazovku a eventuelně je rovnou uložit do iPhoto.

Nově jsou otevřené přílohy ukládány do složky Mail Downloads, která se nachází ve složce ~/Library/. Příjemné vylepšení oproti předchozí verzi (hlavním důvodem byl pravděpodobně Spotlight), v předvolbách je možné si nastavit, jak se má Mail chovat k přílohám, jejichž originální zpráva byla smazána (smazat je i z této složky nebo nechat pro pozdější použití).

Nový Mail má naštěstí vylepšenou i správu podpisů - ke každému účtu lze nadefinovat samostatný seznam signatur a rovnou nastavit i standardní podpis, který se objeví vždy (nemusí být ručně vybrán ze seznamu).

Přidání nového emailové účtu je řešeno pomocí asistenta, který je možná ideální pro začátečníky, ale mě osobně příliš nevyhovuje. Pokud chcete vytvořit nový účet starým způsobem (rovnou vyplnit údaje do polí), před kliknutím na '+' v dolním rohu podržte klávesu Alt.

Při psaní nové zprávy máte možnost si nadefinovat vzhled okna, respektive jaké položky chcete standardně vidět - například políčko slepá kopie (Blind Copy), Reply-to, seznam účtů, podpisů, ale i nastavení priority zprávy.

U té priority se ještě zastavím, trochu nelogicky má nízká priorita znak pomlčky, normální jednoho vykřičníku a vysoká dvou vykřičníku. Pokud byste vzhled těchto ikonek chtěli změnit, doporučuji postup uvedený na stránkách macosxhints.com (jedná se o náhradu TIFF obrázku uvnitř balíčku aplikace Mail).

Další trik - pro úplné zkopírování obsahu emailové zprávy není nutné označit celý text a stisknout Jablíčko - C, ale stačí pouze označit email v seznamu zpráv a stisknout Jablíčko - C. Při vložení do jiného dokumentu se vloží celý text. Stejným způsobem lze zkopírovat i obsah několika zpráv najednou.

Pro urychlení automatického doplňování jména můžete použít i iniciály - takže když chcete poslat email Janu Novákovi, stačí do adresy napsat 'j n' (s mezerou) a Mail vám ukáže seznam všech lidí z Address Booku se zvolenými iniciálami (tento trik by měl fungovat i v Pantherovi).

Na závěr je třeba zmínit, že nová verze Mailu patří mezi povedené a rozhodně se jedná o posun správným směrem. Velkou výhodou proti konkurenčním řešením je samozřejmě integrace do systému, respektive Spotlightu, a provázanost s iCalem a Address Bookem. I když i přesto se objevilo pár problémů - při přechodu z minulé verze se u některých uživatelů objevily problémy se ztracenými emaily. Dalším problémem je nefunkčnost některých pluginů (MailPriority, HTTPMail), které fungovaly v Pantherovi (tzv. Bundles). Vývojáři je budou muset updatovat, aby byly funkční i v nové verzi (pokud máte s Mailem problémy a máte ve složce Bundles nějaké staré pluginy, dost pravděpodobně mohou za tyto trable).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: