Mac OS X Tiger - první dojmy (3) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Mac OS X Tiger - první dojmy (3)

9. května 2005, 00.00 | Nyní se tedy dostáváme k další části putování po novinkách v Mac OS X 10.4, Rád bych podotknul, že se zmiňuji opravdu jen o změnách, bližší zkoumání nechávám na vás, uživatelích. Pokud některé aplikace přeskočím, nezlobte se na mne...

iSync
Aplikace iSync, přestože vypadá na prvním pohled úplně stejně jako v předchozí verzi, dostála řady změn "pod pokličkou". Používá se nyní již výhradně pro komunikaci s dalšími zařízeními jako jsou mobilní telefony nebo PDA a samotná synchronizace s .Mac účtem, pokud ho vlastníte, se nastavuje v ovládacím panelu .Mac. To, co potěší vývojáře, je jim pravděpodobně známá informace, že lze poměrně snadno přidat synchronizaci do vlastní aplikace a ještě na tom vydělat - Apple nabízí tzv. Affiliate program, kde lze získat dividendu za získání nové ovečky.

Mail
Aplikace Mail vypadá úplně jinak a já osobně se nedomnívám, že nový vzhled je dobrá věc. To, že aplikace od Apple používají jinou barvu "Toolbaru", mi až tak nevadí, ale ta tlačítka, která jsou v nové verzi Mailu, jsou podle mého názoru strašná. O konzistenci grafického prostředí nemluvě. Pokud vám vadí stejně, jako mně, doporučuji tuto stránku. Kromě znechucení z nového vzhledu tlačítek musím konstatovat, že Mai funguje podstatně rychleji než dřív. Používám všechny typy účtů, které Mail nabízí - .Mac, POP3 i IMAP. Největší zrychlení je vidět u IMAPu, i když tam se mi objevila nepříjemnost, které se nedokážu zbavit - objevuje se mi složka ~, která tam nemá co dělat. Jinak, Mail je samozřejmě Smart, takže má podporu pro Smart mailboxy.

Preview
Toto je má oblíbená apliakce... Seznam novinek je poměrně dlouhý, mezi ty hlavní patří možnost vytvoření záložky, přidání komentáře (české texty v poznámce jsou česky i na Windows), možnost přidání klíčových slov k PDF (pro Spotlight), podpora PDF formulářů a další. To vše, při zachování rychlosti spouštění i otevírání dokumentů. Hurá.

QuickTime Player
Verze 7 znamená zásadní změnu, které si však většina lidí nevšimne. Protože staré QuickDraw bylo označené za "obsolete", ti kteří této větě nerozumí, nechť ji přeskočí, je QuickTime zcela přepsán tak, aby používal Quartz. Tím je zajištěna nejen rychlost přehrávání, ale také budoucí rozvoj aplikace a možnost úpravy videa při přehrávání. Abych zabředl ještě do větších podrobností, tak každé okno Qucktime Playeru je nataženo na OpenGL ploše... Co si zkuste, je zrychlování a zpomalovaní rychlosti přehrávání - funguje to naprosto plynule. Co bych asi neměl opomenout je nový kodek, o kterém se zde už psalo. Nejsem v této oblasti odborník, ale údajně dělá H.264 velmi silnou konkurenci DivX, mpeg-4 a podobně, což posouvá QuickTime jako technologii zásadně dopředu. Nad čím však zůstává rozum stát je těch $30 za PRO verzi. Když stojí iWork, tak kompletní sada dvou aplikací ani ne třikrát tolik, tak to nechápu.

Safari
O Safari toho již bylo a ještě bude řečeno hodně, já bych se zastavil u jedné vlastnosti, které jsem si sám nevšiml. Předpokládejme, že si přihlásíte několik RSS kanálů, třeba versiontracker a macupdate. Vytvořte si složku s těmito dvěma kanály a vyberte z menu položku View All RSS Articles, zobrazí se vám všechny novinky z obou kanálů. Nyní do vyhledávacího pole napište třeba slovo Torrent a vytvořte novou záložku. Tímto způsobem jste si nastavili vyhledávání jen pro tento software. Pokud si ještě nastavíte označení novinek barevně...

TextEdit
Kdybych já měl na starosti označování verzí u produktů, nová verze by určitě nebyla jen 1.4. TextEdit umí vytvářet tabulky, lépe pracovat s HTML. Umožňuje lepší správu dokumentu tím, že lze jednoduše vkládat konce stránek, odstavců nebo řádky. Tak jako všechny aplikace, které používají NSTextView, umožňuje nesouvislý výběr a to dvěma způsoby - postupným označováním tak, že držíte zmáčknutou klávesu Apple, nebo tak, že zmáčknete klávesu Alt a uděláte výběr rámečkem.

Grapher
Aplikaci Grapher pravděpodobně ocení někdo, kdo si rozumí s matematikou. Moje úroveň končí s 2D grafy, na ty 3D se nekvalifikuji, ale díky tomu, že má aplikace i řadů příkladů, můžete se jen kochat a žasnout. Grapher umožňuje mimo jiné vytvořit animaci změn grafu v závislosti na změně vstupních parametrů.

Keychain Access
Vyhledání hesla k serveru bylo v předchozí verzi programu Keychain utrpení. Zvlášť, když jste měli desítky údajů. To samozřejmě řeší nové verze, která nejen hierarchicky řadí položky podle typu, ale navíc také má vyhledávací podle, kde lze hledat podle názvu.
Další novinkou je Certificate Assistant, který umožňuje vytvoření digitálního certifikátu (podpisu). Ten lze použít jednak na vytvoření SSL certifikátu pro web/mail server, pokud takový provozujete, nebo na certifikaci emailu. Předpokládám, že tato problematika bude námětem pro jeden z dalších článků.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: