Tiger, Tiger, burning bright... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Tiger, Tiger, burning bright...

11. dubna 2005, 00.00 | Ačkoli Tiger – Mac OS X 10.4 – je doposud skryt za přísnou oponou NDA, jež neumožňuje publikovat podrobnosti a detailní informace o nové versi těm, kdo je znají, přece jen je k dispozici dostatek veřejně přístupných informací přímo od Apple k tomu, aby se vyplatilo o Tygru a technologiích, s nimiž se v něm setkáme, již nyní napsat několik článků.

Ačkoli Tiger – Mac OS X 10.4 – je doposud skryt za přísnou oponou NDA, jež neumožňuje publikovat podrobnosti a detailní informace o nové versi těm, kdo je znají, přece jen je k dispozici dostatek veřejně přístupných informací přímo od Apple k tomu, aby se vyplatilo o Tygru a technologiích, s nimiž se v něm setkáme, již nyní napsat několik článků.

Co už tady bylo...

Asi nejvíce informací se objevilo o "nejviditelnější" nové službě Tygra, o překryvných modulech Dashboard, jež – kdopak jste si to uvědomili? – roztomile navazují na prehistorické "desk accessories" z dob, kdy Mac OS nenabízel ani současný běh více aplikací, o plném multitaskingu ani nemluvě. Základní popis nové služby už vyšel i na MujMacu; my se k Dashboardu proto podrobněji vrátíme až v době, kdy Tygr uteče z klece NDA, a budeme si moci podrobně ukázat, jak lze vyvíjet vlastní moduly.

Snad jen stručná zmínka pro ty, kdo se – stejně jako já – vylekali prvních informací o tom, že "moduly se vyvíjejí v JavaScriptu": nebojte se, není to tak zlé. Celý systém Dashboard je založen na webové technologii a řízen WebKitem; proto je jeho primární rozhraní postaveno na tom, co Web umí – tedy HTML, CSS a JavaScriptu. Programátorské rozhraní však je plně objektové, a využití služeb psaných v Objective C / Cocoa je snadné a systém je plně podporuje (stejně jako řadu dalších možností).

Podobně jako tomu je s Dashboardem, už jsme se na stránkách MujMacu mohli dočíst základní informace o další hezké nové technologii Tygra – o rychlém a efektivním prohledávání disku jménem Spotlight. Opět proto s podrobnějším popisem jeho služeb a možností počkáme na později, kdy si řekneme více o vnitřní struktuře celého vyhledávacího systému. Pak si také budeme moci ukázat, jak programátoři mohou rozšiřovat možnosti svých aplikací tím, že jejich datové soubory opatří vhodnými metadaty, aby je bylo možné ve Spotlightu snadno vyhledávat.

Co teprve bude?

V následující sérii článků si trochu podrobněji ukážeme další "již odtajněné" služby, jež Tiger nabízí. Ačkoli se nebudeme nijak vyhýbat novinkám grafického uživatelského rozhraní, soustředíme se spíše na nové vybavení "pod kapotou" a na to, jaké možnosti přinese jak uživatelům, tak i programátorům.

Nejprve se podíváme blíže na snad nejdůležitější novinku: systém CoreData. Programátoři vědí, že Mac OS X již od samého začátku (a vlastně déle, neboť tuto technologii "zdědil" po svém předchůdci, NeXTStepu) umožňuje nesmírně pohodlnou tvorbu grafického uživatelského rozhraní prostřednictvím tzv. InterfaceBuilderu. Panther – Mac OS X 10.3 – přinesl tzv. bindings, jež umožňují stejně snadno a pohodlně sestavovat kontroléry, spojovací kód mezi datovým modelem a grafickým uživatelským rozhraním (základní ukázku lze najít např. v mém seriálu o Cocoa, počínaje tímto článkem).

Datový model ovšem bylo až dosud nutné psát a ladit "ručně". Technologie CoreData automatizuje i tuto poslední část tvorby aplikací: v nejjednodušším případě programátor jen sestaví E/R model, popisující datovou strukturu, a o vše ostatní se postarají služby Cocoa zcela automaticky.

Popíšeme si také zcela nový systém Automator: jde o hezky navržený a dobře propracovaný systém, jehož pomocí mohou uživatelé sestavovat "programy" (v hodně tučných uvozovkách), automatizující často prováděné akce. Samozřejmě, podobný systém byl k dispozici v každém slušném operačním systému: unix má odjakživa své shellové scripty; Mac OS se pokusil vyjít neprogramátorům trochu vstříc zavedením AppleScriptu, který je podezřele podobný běžné angličtině (dokonce do té míry, že jeho interpret ignoruje slůvka jako the), ale... pořád to jaksi nebylo ono, a běžní uživatelé nebyli spokojeni. Popíšeme si jak Automator vypadá a funguje, a proč by tomu tentokrát mohlo být jinak...

Samozřejmě nezapomeneme ani na programátory: ti ovšem sami patrně Automator příliš využívat nebudou (shellové scripty spolu s AppleScriptem nabízejí přece jen bohatší služby); zato však budou moci možnosti Automatoru rozšiřovat o vlastní moduly – a my si vysvětlíme, jak na to.

Zmíníme se samozřejmě i o dalších zajímavých technologiích: vysvětlíme si, co nového vlastně přináší CoreImage a jaké služby Tiger nabídne těm, kdo chtějí plně využít všech možností čtyřiašedesátibitových procesorů G5. Zde programátory možná malinko zklameme: celé objektové prostředí Cocoa je a prozatím zůstane pouze dvaatřicetibitové (ostatně pro neobjektový Carbon platí totéž); 64 bitů tedy prozatím je k dispozici pouze pro "serverové" procesy, nevyužívající knihoven s bohatou podporou GUI. Zato však programátorům řekneme něco málo o nejnovější versi integrovaného vývojového prostředí Xcode: vedle podpory pro již zmíněný systém CoreData v něm je i řada dalších novinek, a na některé z nich se podíváme blíže.

Zkrátka, jak se říká v anglicky mluvících zemích, zůstaňte naladěni!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: