Softwarové aktualizace Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové aktualizace Applu

17. prosince 2010, 00.00 | Aktualizace firmwaru pro monitor LED Cinema Display řeší jeho potíže se zvukovým výstupem. Objevil se nový firmware pro AirPort Base Station a Time Capsule a nová verze AirPort Utility. Apple aktualizoval ovladače tiskáren Canon, FujiXerox a Lexmark pro Snow Leoparda. Aktualizace Digital Camera Raw Compatibility Update 3.5 přidává podporu RAW formátů dalších fotoaparátů. MobileMe Control Panel for Windows 1.6.5 zlepšuje synchronizaci kalendáře s Outlookem. A iTunes 10.1.1 opravují řadu chyb.

V minulých dnech Apple vydal několik softwarových aktualizací týkajících se Maců a jejich periférií:

Aktualizace firmwaru řeší potíže 27“ monitoru LED Cinema Display se zvukem

Na přelomu listopadu a prosince se začaly objevovat zprávy, že někteří uživatelé mají potíže se zvukovým výstupem 27“ monitoru LED Cinema Display, posledního stolního monitoru, který zbyl v nabídce Applu.

Tento monitor vedle zobrazování poskytuje také zvukový výstup (nese 2,1kanálový reproduktorový systém s výstupním výkonem 49 wattů), týkalo se to především uživatelů starších Maců, jež musí zvuk do monitoru dodávat přes rozhraní USB (novější Macy již podporují zvukový výstup prostřednictvím Mini DisplayPortu).

Některým z postižených přestal zvukový výstup fungovat úplně, jiní si zase stěžovali na příliš pomalu reagující regulaci hlasitosti z klávesnice připojeného Macu.

Tyto zprávy měly značný ohlas, někteří nekritičtí příznivci Applu dokonce tvrdili, že jde o umělý problém vyvolaný médii, který nemá skutečné opodstatnění.

Avšak tuto středu Apple vydal aktualizaci firmwaru pro 27“ monitor LED Cinema Display, jež řeší právě tenhle údajně neexistující problém. A zveřejnil také podpůrný dokument, v němž se zabývá zmíněnými potížemi.

V dokumentu se uvádí, že zvukový výstup tohoto monitoru připojeného k Macu může dočasně přestat fungovat. Za určitých okolností by nápravu mělo přinést odpojení monitoru a jeho opětovné připojení, nebo restart Macu.

To ovšem není zrovna pohodlné, jako řešení Apple doporučuje instalaci nově vydané aktualizace LED Cinema Display Firmware Update 1.0. Ta se dá stáhnout odtud (zabírá 957 KB) a samozřejmě ji nabízí též Software Update (aby se však objevila, musí být k danému Macu monitor připojený).

Instalátor nového firmwaru se nainstaluje do složky Utilities a automaticky se spustí, dále již uživateli stačí sledovat pokyny na obrazovce, jimiž se aktualizace firmwaru monitoru dokončí. Během ní se pochopitelně nesmí monitor vypnout nebo odpojit.

To, zda se aktualizace firmwaru skutečně nainstalovala, si lze ověřit velice snadno, stačí poklepat na její instalátor ve složce Utilities. Pokud byla instalace úspěšná, objeví se hlášení, že firmware monitoru je aktuální.

Aby bylo možné tuhle aktualizaci nainstalovat, musí daný Mac provozovat Mac OS X 10.6.4 spolu s aktualizací LED Cinema Display Software Update 1.0 (vydanou koncem září), nebo Mac OS X 10.6.5 (ten zjevně zmíněnou aktualizaci zahrnuje přímo v sobě).

Apple aktualizoval firmware AirPort Base Station a Time Capsule a utilitu AirPort Utility

Včera se objevil ještě další nový firmware, tentokrát pro bezdrátové periférie Applu, konkrétně pro bezdrátové přístupové body AirPort Extreme a AirPort Express a pro zálohovací zařízení Time Capsule.

Nová aktualizace AirPort Base Station and Time Capsule Firmware Update 7.5.2 povyšuje firmware těchto zařízení na verzi 7.5.2, jež přináší řadu oprav chyb. Jde především o obecné chyby ohrožující stabilitu, dále nový firmware napravuje některé chyby týkající se nové streamingové technologie AirPlay (podporované zařízeními s iOS 4.2).

Také opravuje chyby související s připojováním úložných zařízení k USB portu těchto bezdrátových periférií. Řeší bezpečnostní problém s mapováním NAT portů, který mohl některé služby odhalit potenciálnímu útočníkovi a ve shodě se specifikacemi sdružení Wi-Fi Alliance při používání přenosových rychlostí standardu 802.11n vypojuje zabezpečení TKIP.

Firmware 7.5.2 též zaceluje několik bezpečnostních děr podrobněji popsaných tímto dokumentem, jedna ze zranitelností mohla umožnit restart zařízení, další odhalovala služby za NAT a přinášela tak riziko DoS útoku.

Nový firmware by proto měli nainstalovat uživatelé všech přístupových bodů 802.11n AirPort Extreme Base Station a 802.11n AirPort Express a všech zařízení Time Capsule. Postup při instalaci nového firmwaru Apple popisuje tady, lze ji provádět na Macích s Mac OS X 10.5.7 a vyšším, nebo pod Windows (a to pod Windows XP SP3 či vyššími, Vistou SP1 nebo Windows 7).

AirPort Utility 5.5.2

Instalaci firmwaru pro tyhle bezdrátové periférie obstarává správní utilita AirPort Utility, kterou včera Apple rovněž aktualizoval na novou verzi 5.5.2, před instalací výše popsaného nového firmwaru by se měla nejprve nainstalovat nová verze utility.

AirPort Utility 5.5.2 umožňuje aktualizaci firmwaru bezdrátových periférií na verzi 7.5.2, ale kromě toho také opravuje chybu, jež způsobovala nesprávné zobrazování karty DHCP nastavení.

Dále napravuje problém, co vyvolával nečekané ukončení utility při jejím automatickém spuštění a řeší chybu, která zabraňovala uložení síťového hesla do Keychainu, když byla ve frekvenčním pásmu 5 GHz síť pojmenována jinak.

Utilita se nabízí jak pro Mac OS X (instalační soubor zabírá 10,29 MB), tak pro Windows (10,04 MB), získat se přirozeně dá též přes Software Update. Varianta pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší, varianta pro Windows bude fungovat pod Windows XP S3 a vyššími, Vistou SP1, případně pod Windows 7.

Nové ovladače tiskáren Canon, FujiXerox a Lexmark pro Snow Leoparda

Mac OS X 10.6 Snow Leopard sice nabízí funkci automatické aktualizace ovladačů tiskáren (těch, jež už jsou na daném Macu nainstalované), Apple ovšem pravidelně vydává také nové verze balíků ovladačů tiskáren jednotlivých výrobců.

Toto úterý se objevily nové ovladače pro tiskárny firem Canon, FujiXerox a Lexmark, které se jako vždy nabízejí jednak přes Software Update (to se ovšem nainstalují pouze nové ovladače pro tiskárny připojené k danému Macu), jednak je lze stáhnout ručně z webu Applu (jako balíky ovladačů pro všechny podporované modely dané značky).

Pro tiskárny Canon vyšly ovladače Canon Printer Drivers v2.4.1 for Mac OS X v10.6 (o velikosti 300,83 MB), seznam všech podporovaných modelů najdete tady. Dále tu máme nové ovladače FujiXerox Printer Drivers v2.1 for Mac OS X v10.6 (ty zabírají jen 45,43 MB) pro tyhle modely a ovladače Lexmark Printer Drivers v2.3.1 for Mac OS X v10.6 (121 MB) pro následující tiskárny Lexmark.

Jde jak o jednoúčelové, tak o multifunkční tiskárny, v případě Canonu balík navíc zahrnuje ovladače samostatných skenerů (odkazované seznamy podporovaných modelů udávají, jaké funkce daná zařízení podporují, z čehož lze odvodit, o jaký typ přístroje se jedná). Ovladače tiskáren Canon vyžadují Mac OS X 10.6.1 nebo vyšší, ostatní ovladače podporují všechny verze Mac OS X 10.6.

Aktualizace Digital Camera Raw Compatibility Update 3.5 přidává nové modely fotoaparátů

Jak profesionální fotografové, tak náročnější amatérští uživatelé ve stále větší míře používají pro své digitální snímky formát RAW. Ten se ovšem liší pro jednotlivé fotoaparáty, takže se software pro zpracování RAW snímků musí pravidelně doplňovat o podporu nových typů.

Apple řeší podporu formátu RAW na úrovni Mac OS X, využívají ji především programy Aperture 3 a iPhoto '11. A pochopitelně také Apple pravidelně doplňuje nové modely fotoaparátů, vydáváním aktualizací Digital Camera Raw Compatibility Update.

Včera uvolnil verzi 3.5 této aktualizace, jež přináší podporu sedmi nových fotoaparátů (předchozí verze 3.4 vyšla počátkem listopadu současně s Mac OS X 10.6.5, který ji zahrnuje přímo v sobě, verze 3.4 tak byla potřeba jen pro nižší verze Mac OS X).

K podporovaným fotoaparátům nově přibyly modely Canon PowerShot G12, Leica D-Lux 5 a V-Lux 2, Nikon D7000 a COOLPIX P7000, Panasonic Lumix DMC-GF2 a Lumix DMC-GH2. (Úplný seznam všech fotoaparátů podporovaných ve Snow Leopardovi najdete zde).

Nová verze téhle aktualizace se nabízí buď přes Software Update, nebo se dá stáhnout z webu Applu (její velikost činí 6,3 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6.5 a vyšší. Apple navíc upozorňuje, že Macy s Mac OS X 10.6.2 až 10.6.4 aktualizaci Digital Camera Raw Compatibility Update 3.5 v Software Update nezobrazí, bude je proto nutné převést na Mac OS X 10.6.5.

Ovládací panel MobileMe verze 1.6.5 řeší problémy synchronizace kalendáře s Outlookem

Další aktualizace je určena pouze pro Windows, jde o ovládací panel služby MobileMe umožňující ji používat na PC s Windows. Už koncem října Apple vydal verzi 1.6.4 tohoto panelu a včera dorazila nová verze 1.6.5.

Popisy verzí 1.6.4 a 1.6.5 se nijak neliší, obě mají řešit problémy a zvyšovat spolehlivost synchronizace nového kalendáře MobileMe (který přešel do ostrého provozu v polovině října) s Outlookem. Lze předpokládat, že novější verze přináší nějaké dodatečné opravy zmíněných chyb.

MobileMe Control Panel for Windows 1.6.5 se dá stáhnout tady (jde o 5,98 MB). Vyžaduje alespoň Windows XP SP3, Vistu SP1 nebo Windows 7, dále potřebuje ještě iTunes 9.2 či vyšší a Microsoft Outlook 2003, 2007 nebo 2010 pro synchronizaci kalendáře.

iTunes 10.1.1 opravují četné menší chyby

Ve středu Apple uvolnil také další drobnou aktualizaci iTunes, na verzi 10.1.1. iTunes 10.1 vydal počátkem listopadu v rámci příprav na uvedení iOS 4.2 (jež se ovšem kvůli dodatečným opravám chyb poněkud zdrželo), přinesly především podporu pro tuto významnou aktualizaci iOS.

Verze iTunes z tohoto týdne, jak napovídá její číslo, opravuje různé menší chyby, jež v iTunes 10.1 zůstaly. Jmenovitě Apple zmiňuje čtyři. Zaprvé nová verze řeší problém s tím, že se některá hudební videa nepřehrávala na Macích vybavených grafikou NVIDIA GeForce 9400 nebo 9600. Dále opravuje chybu, jež způsobovala, že se iTunes mohly neočekávaně ukončit při odstranění přehrávacího seznamu (playlistu) zobrazovaného v postranní liště iTunes Sidebar.

Na starších Macích s procesory PowerPC mohlo docházet k nečekaným pádům iTunes při připojení iPodu, což by se s iTunes 10.1.1 již stávat nemělo. A konečně nová verze napravuje problém s tím, že se některá hudební videa nedala synchronizovat s iPody, iPhony či iPady. Opravených chyb bude zřejmě více, ale Apple jako obvykle kromě výše zmíněných čtyř oprav nic jiného neprozrazuje.

iTunes 10.1.1 se samozřejmě nabízejí přes Software Update, ručně se dají stáhnout zde. (Vlastní stažení ovšem probíhá z téhle stránky, která nabídne variantu softwaru odpovídající přistupující platformě. Instalační soubor pro Mac OS X má velikost 90,50 MB, pro 32bitová Windows pak 78,08 MB). Pro Windows se navíc nabízí samostatná 64bitová verze, ta se dá získat odtud (zabírá 78,98 MB).

iTunes 10.1.1 vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší, QuickTime 7.5.6 a vyšší (podpora HE-AAC potřebuje QuickTime 7.6.4 nebo vyšší) a Safari 4.03 či vyšší. Varianta pro Windows požaduje Windows XP SP2 nebo vyšší, Vistu, případně Windows 7, šedesátičtyřbitová verze se dá používat v 64bitových vydáních Visty a Windows 7. Mimoto pod Windows potřebujete ještě QuickTime 7.6 či vyšší. Požadavky iTunes 10.1.1 na hardware naleznete na stránce pro stažení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: