Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o softwaru pro Macy

30. května 2011, 00.00 | Apple uvolnil třetí beta verzi Mac OS X 10.6.8. Amazon spustil obchod se stahovaným softwarem pro Mac OS X. A e-on Software uvedla osvětlovací software LumenRT Review pro Google Sketchup.

Okolo Maců se sice v poslední době příliš mnoho neděje, ale několik zpráv o dění na poli softwaru pro Macy se našlo:

Třetí beta verze Mac OS X 10.6.8 upravuje Mac App Store pro distribuci Lionu

Už za týden začíná vývojářská konference WWDC 2011, kde se mimo jiné očekává stanovení data vydání Mac OS X Lion, nástupce Snow Leoparda. Ovšem ani ten ještě úplně neustrnul ve vývoji, protože již probíhá beta testování Mac OS X 10.6.8, který nahradí stávající verzi 10.6.7 vydanou koncem března.

Externí vývojáři první beta verzi Mac OS X 10.6.8 obdrželi 13. května a týden poté dorazila druhá beta verze. A jak se dalo čekat, minulý pátek se objevila už třetí beta verze, Apple tak zatím udržuje zhruba týdenní intervaly mezi vydávanými testovacími sestaveními.

Stručnou první informaci o nejnovějším sestavení 10K531 přinesl v sobotu server MacStories. Doprovodná dokumentace nadále nezmiňuje žádné známé problémy a testující se mají přednostně zaměřit na Airport, grafické ovladače, Mac App Store, práci se sítěmi, QuickTime a VPN, tedy na úplně stejné oblasti jako u předchozího sestavení. Rozdílová aktualizace nové beta verze má velikost 453 MB, kombinovaný aktualizátor zabírá celý 1 GB.

Nové sestavení zahrnuje přípravy na elektronickou distribuci Lionu a opatření proti MacDefenderu

Minulé úterý Apple slíbil vydání aktualizace Mac OS X odstraňující trojského koně MacDefender, což vyvolalo dohady, zda bude tato aktualizace zahrnuta v Mac OS X 10.6.8. To se vyjasnilo v neděli, kdy MacStories zveřejnil článek s upřesňujícími poznatky o třetí beta verzi Mac OS X 10.6.8.

Doprovodné poznámky Applu uvádějí, že tato chystaná aktualizace Snow Leoparda bude obsahovat vylepšení pro Preview, VPN a IPv6, ovšem zvlášť zajímavá je zmínka, že provede také změny aplikace Mac App Store v rámci příprav na elektronickou distribuci Lionu letos v letě. (Už počátkem května AppleInsider uvedl, že hlavní metodou distribuce Lionu bude právě Mac App Store.)

Jak si všiml 9to5mac, instalátor sestavení 10K531 hlásí, že Mac OS X 10.6.8 vylepší Mac App Store tak, aby byl daný Mac připraven na Mac OS X Lion a dále ještě sděluje, že bude schopen identifikovat a odstranit známé varianty MacDefenderu.

To znamená, že slíbená aktualizace odstraňující tohoto trojského koně bude začleněna do nové verze Snow Leoparda. Samozřejmě je ale dost pravděpodobné, že vyjde též samostatná aktualizace pro starší verze Mac OS X (MacDefender funguje od Mac OS X 10.4 výše).

Tohle vše nasvědčuje, že se blíží uvedení ostré verze Mac OS X 10.6.8, i když nelze zcela vyloučit ani vydání dalších beta verzí. Je ale docela dobře možné, že vyjde ještě před zahájením WWDC 2011 příští pondělí. A již je v podstatě jisté, že právě tohle bude úplně poslední (stabilizační) verze Snow Leoparda.

Lion se asi objeví dřív, než se čekalo

Pokud jde o Lion, nejnovější pověsti naznačují, že po rozsáhlém vnitřním testování by se tento operační systém mohl objevit dříve, než se dosud čekalo. Nikoli až v červenci či srpnu, ale asi už v červnu, někteří dokonce uvažují o jeho uvedení přímo na WWDC. To je však nejspíš přehnané, protože aktuální třetí předběžná verze Lionu (verze Developer Preview 3), dostupná od poloviny května, stále ještě má několik chyb a externí vývojáři dosud neobdrželi GM verzi Lionu.

Lion tak zjevně ještě potřebuje nějaké to doladění, ale již by to nemělo dlouho trvat a na WWDC 2011 se zřejmě dozvíme přesné datum jeho uvedení. Je také jasné, že se Apple začíná připravovat na jeho šíření přes Mac App Store, skoro určitě ale bude dostupný i na fyzických médiích, protože stále existuje dost uživatelů, kteří nemají připojení schopné stahovat potřebné gigabyty dat z aplikačního obchodu Applu.

Amazon spustil obchod se stahovatelným softwarem pro Macy

Letos 6. ledna Apple spustil výše zmíněný internetový obchod Mac App Store umožňující snadné získávání a instalaci softwaru pro Mac OS X po vzoru obchodu App Store pro aplikace iOS. Ovšem zatímco v případě iOS lze aplikace oficiálně získávat pouze z internetového obchodu Applu, u Maců tomu tak není (alespoň zatím) a stále existuje více možností pořizování aplikaci (některé programy se sice již nově nabízejí výlučně v Mac App Store, ale to zůstává na vůli jejich výrobců).

Samozřejmě existují alternativy k Mac App Store (nejznámější z nich je asi Bodega), ale nijak valný úspěch nezaznamenaly. Teď však na toto pole vstoupil opravdu velký hráč s mohutným finančním a marketingovým zázemím – Amazon. Minulý čtvrtek totiž spustil stránku Mac Software Downloads, jež nabízí asi 250 aplikací a her pro Mac OS X, které si v ní lze zakoupit a stáhnout bez fyzického média.

Krabicový software (včetně toho pro Macy) prodává Amazon již dávno a v poslední době nabízel některé tituly ke stažení, včetně těch pro Mac OS X. Nyní z nich ovšem vytvořil samostatnou kategorii ve svém obchodu. A slibuje, že bude postupně rozšiřovat výběr titulů. Aby přilákal zákazníky, poskytuje navíc kupón na slevu 5 USD pro první stažení (pro zákazníky z USA).

V novém obchodu Amazonu se nabízí řada programů, které v Mac App Store zatím nejsou, kupříkladu Microsoft Office for Mac 2011, Photoshop Elements 9 či Toast 10 Pro. Celkově ovšem dnes obchod Applu obsahuje mnohem větší počet aplikací. A ceny Amazonu jsou většinou srovnatelné s cenami krabicových verzí, žádné výraznější slevy neposkytuje.

Podrobněji popisuje práci s novým obchodem Amazonu Macworld. Jak už bylo řečeno, jde vlastně jen o nové oddělení stávajícího elektronického obchodu Amazonu, vyhledávání, výběr a nákup zboží v něm proto probíhá obvyklým způsobem a platí v něm stejné podmínky (včetně dostupnosti pro zákazníky mimo USA).

Po zakoupení určitého programu se nejprve stáhne pro ni specifický stahovač (downloader) a poté začne stahování vlastní aplikace. Stahovač sice nabízí i možnost instalace aplikace, ale v řadě případů pouze na Mac zákazníka umístí příslušný DMG soubor a vlastní instalaci již musí zákazník obstarat ručně.

Aktualizace však Amazon neumí zařizovat vůbec, to ponechává na samotných aplikacích a jejich výrobcích. (Aktualizační funkce Mac App Store by sice též snesly vylepšení, ale pro aplikace pořízené z něj fungují.) Z obchodu Amazonu mimoto dosud nejde získávat zkušební verze programů (přestože u softwaru pro Windows to možné je).

Mac Software Downloads nelze zatím považovat za přímého konkurenta Mac App Store. Zdaleka nedosahuje jeho úrovně integrace se systémem a usnadňuje pouze nákup a získání softwaru pro Mac OS X, jeho instalaci a aktualizace už nezařizuje.Na druhou stranu však poskytuje i software, který Mac App Store dosud nenabízí, může tak fungovat jako doplněk obchodu Applu a dá se předpokládat, že proti němu nebude klást na jednotlivé tituly tak silná omezení.

Především však tento krok Amazonu dokazuje, že přinejmenším na některých trzích začíná být prodej softwaru pro Mac OS X komerčně zajímavý, což svědčí o sílícím zastoupení Maců mezi osobními počítači (alespoň v USA).

E-On Software uvedla osvětlovací software LumenRT Review

Firma e-on Software, známá především svými programy pro generování a animaci realistických 3D krajin (několikrát zmíněnými i na MůjMacu), rozšířila svou nabídku o další nový nástroj LumenRT Review for Sketchup (viz též tiskovou zprávu e-on).

Jak napovídá jeho název, spolupracuje s programem Google Sketchup pro tvorbu, úpravu a sdílení 3D modelů. Ten se nabízí jednak v bezplatné verzi (jež existuje i v české lokalizaci), jednak v lépe vybavené placené verzi Pro, LumenRT Review podporuje obě. Díky spojení s Googlem a existenci bezplatné verze jde o jeden z nejrozšířenějších programů pro 3D modelování.

LumenRT Review umožňuje ze 3D modelů SketchUpu generovat detailně vykreslené a realisticky osvětlené scény, což se bude hodit zejména architektům a designérům. Software navíc dovoluje vytvářet samostatné vizualizace zvané LiveCube, podporující vykreslování scény v reálném času, díky nimž už není nutné volit mezi statickými fotorealistickými snímky a animovanými vizualizacemi. Zaměřuje se především na architektonické prezentace, z 3D modelů dovoluje generovat scény s přesným osvětlením, stíny a odrazy, což je pro tento typ prezentací zvlášť důležité.

A díky technologii LiveCube není nutný žádný speciální software k prohlížení výsledných výstupů, protože jde o samosputitelné ZIP soubory, které lze provozovat pod Windows a pod Mac OS X.

E-on hodlá postupně vytvořit celou řadu programů LumenRT využívající tyto technologie, LumenRT Review for SketchUp představuje jako první praktickou implementaci, jež funguje jako zásuvný modul pro SketchUp a SketchUp Pro. Do tohoto modulu, který běží jako proces v pozadí (takže ve SketchUpu je mezitím možné dále pracovat), se mohou exportovat modely SketchUpu. LumenRT Review použije geometrii a materiály exportovaných modelů, spolu s jejich osvětlovacími a animačními parametry.

Další zpracování modelu probíhá ve dvou fázích, nejprve dojde k předběžnému zpracování, kdy se vypočte osvětlení scény. S pomocí patentovaných technologií e-on se rychle spočítá globální osvětlení na obecných drátových geometriích, takže v podstatě není potřeba optimalizovat geometrii před vykreslením. Tohle zpracování probíhá v modulu LumenRT Review (zcela automaticky a bez zásahu uživatele, po stištění příslušného tlačítka) a je poměrně náročné na výkon procesoru.

Ve druhé fázi dochází k vykreslení 3D scény v reálném času se všemi světelnými efekty, přičemž se nabízí několik navigačních režimů prohlížení scény. Takovéto výstupy lze uložit jako spustitelné soubory LiveCube, jež zahrnují i potřebné vykreslovací jádro, mohou tak sloužit jako samostatné interaktivní prezentace, které kladou nároky hlavně na výkon grafické karty. (Názorně to předvádí tohle video.)

LumenRT Review umí též ukládat kamerové animace SketchUpu jako AVI nebo MP4V soubory (ze souborů LiveCube samozřejmě animace již exportovat nejde, ale stiskem klávesy F5 lze ukládat snímky obrazovek).

Přehled vlastností tohoto softwaru najdete tady a e-on nabízí na webu LumenRT i jeho referenční příručku, z níž si jde udělat přesnější představu o jeho možnostech.

LumenRT Review umí spolupracovat se SketchUpem a SketchUpem Pro verzí 7 a 8. Funguje pod Windows a na Macích s procesory Intel, vyžaduje Windows XP a vyšší nebo Mac OS X 10.6 či vyšší. Umí pracovat jak na 32bitových, tak na 64bitových systémech, pro vyšší výkon se doporučují 64bitové systémy.

Vlastní zásuvný modul vyžaduje přinejmenším 2GHz procesor Intel (doporučuje se vícejádrový procesor), 2 GB RAM (doporučují se 4 GB), 2 GB prostoru na disku a grafickou kartu nVidia GeForce 8800 či lepší nebo ATI Radeon 4000 a vyšší, s alespoň 512 MB vlastní RAM. Také k provozování souborů LiveCube budou potřebné stejné grafické karty a operační systémy, dále požadují nejméně 2GHz procesor Intel a 1 GB RAM.

Na této stránce předkládá e-on ukázky projektů vytvořených v LumenRT Review, nacházejí se tam jak videa, tak statické snímky obrazovek. Odpovídající soubory LiveCube ve verzích pro Windows a pro Mac se dají stáhnout odtud, spolu s dokumentací softwaru ve formátu PDF.

LumenRT Review for Sketchup je komerční software, který lze zakoupit v elektronickém obchodu e-on Software. Zatím se prodává za zaváděcí cenu 195 USD, později zdraží na 295 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: